EPF
Co z czym i jak mieszać.
By elhupacabra
#1815738
Witam,
Nie mam pojęcia ile dodać aromatu...
Mam 100 ml Glikolu propylonowego 1.2 oraz 100ml Gliceryny farmaceutycznej (z edym.pl)
Chcę wykonać bazę 50:50 0mg...
Więc jeśli połącze zawartość obu butelek uzyskam 50:50. Jeśli chce zrobić sobie buteleczke 10ml lq 0mg to ile bazy muszę użyć i ile aromatu?
Jestem nowy nie krzyczcie. Im więcej czytam na ten temat tym mniej ogarniam. Kalkulator ten do mierzenia tych lq mi nie pomógł, nie rozumiem :(
Awatar użytkownika
By pHarel2403
#1815742
1. Tak
2. Jak połączysz dwie butelki to bedziesz mial 200ml bazy 50/50 0mg, ale nie widzę sensu mieszać, chyba że chcesz odrazu zrobić 200ml lq. Osobięcie mieszam wszystko przy robieniu lq i wtedy dobieram sobie proporcje bazy, np 30PG/70VG, 40PG/60VG itd.
By elhupacabra
#1815783
Rozumiem
Czyli sposób mieszania znam
A jeśli muszę mieć bazę 30/70 taką jaką ty pisałeś i dotego 5% aromatu i chcę zrobić 10ml? Nalac 3ml jednego 7 drugiego? I mam 30/70 ale dodając aromat będę musiał odjąć trochę bazy która zostanie. Jakiś sposób żeby Odrazu obliczyć ile pg vg i aromatu zamiast najpierw bazę potem aromat (ale wtedy zostanie to pare ml bazy)
Awatar użytkownika
By PucH2
#1815801
A to zależy jak bardzo ci ulewa i jak smaczy parownik. Jednym słowem transport płynu gra tu pierwsze skrzypce. Jeśli tylko smak ma górować to więcej PG a jak zasłona dymna to przewagę powinno brać VG. 50/50 to równowaga sił nieczystych z którymi będziesz się zmagał aż opanujesz czary mary. Są jeszcze inne czynniki wpływające na proporcje lecz te wymagają już dokładnego przestudiowania tematu. Na dzień dzisiejszy tyle ci wystarczy.
By rgr
#1815973
Mam już wszystkie składniki (liquid 100mg/ml, glikol, gliceryna, aromat).

Pamiętając o bezpieczeństwie powinien wejść w posiadanie:
1. pipety z gruszką
2. strzykawki 20ml?
2. jakiegoś pojemnika, w którym to pomieszam?

Pytanie - jakiś szklany zamykany będzie najlepszy? W aptece dostanę?
Awatar użytkownika
By Malowany
#1816087
Chciałem zapytać o zasadność odstawienia liquidu na "dojrzewanie".

Przygotowałem swoje pierwsze liquidy - toffie i mango z mai arta (mango jestem trochę rozczarowany, bo pachnie nie jak soczyste mango, ale na wpół-niedojrzałe).

Rozumiem, że w procesie dojrzewania chodzi o to, żeby lepiej związać aromaty w środku i aby wszystko się ładnie wymieszało?

Drugie pytanie - czy jeżeli nie mogłem wytrzymać i spróbowałem liquidu po jednym dniu i wyczułem odrobinę gryzący smak - to czy wszystko jest tak jak być powinno, czy to już przesłanka do tego, że coś spieprzyłem?
By Krasnal45
#1816117
Malowany pisze:Drugie pytanie - czy jeżeli nie mogłem wytrzymać i spróbowałem liquidu po jednym dniu i wyczułem odrobinę gryzący smak - to czy wszystko jest tak jak być powinno, czy to już przesłanka do tego, że coś spieprzyłem?

To właśnie jest przesłanka tego, że liquid jest jeszcze "niedojrzały".
By cibarius
#1821484
Mam takie pytanie. Szukałem na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi. Mając glikol ( na butelce zawartość - 1 litr) i glicerynę (na butelce zawartość - 1 kg) żeby uzyskać 100 ml 50/50 odmierzamy po 50 ml ?
Pytanie może głupie, ale zmyliły mnie trochę te różne jednostki miary i ich wpływ na zawartość %.
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1821493
Mieszaj tak, jak Ci wygodnie. Czy wagowo, czy objętościowo, nie ma to większego znaczenia. Możesz nawet na czas wypływania z butelki. Chyba że 3% więcej glikolu czy gliceryny ma dla Ciebie znaczenie... Pamiętaj też o bazie nikotynowej, czy jest na VG czy PG - ona też wchodzi w skład procentowy całości. Jeśli nie wiesz na czym ona jest, porówna jej gęstość z posiadanymi składnikami.
By cibarius
#1821506
Ariusz pisze:Mieszaj tak, jak Ci wygodnie. Czy wagowo, czy objętościowo, nie ma to większego znaczenia. Możesz nawet na czas wypływania z butelki. Chyba że 3% więcej glikolu czy gliceryny ma dla Ciebie znaczenie... Pamiętaj też o bazie nikotynowej, czy jest na VG czy PG - ona też wchodzi w skład procentowy całości. Jeśli nie wiesz na czym ona jest, porówna jej gęstość z posiadanymi składnikami.


Nie wiem czy dobrze myślę, ale mieszając wagowo gliceryny będzie mniej objętościowo.A to może mieć większe znaczenie.
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1821513
Jeżeli jesteś aptekarzem, to tak. Wtedy nawet temperatura i wilgotność otoczenia ma znaczenie.
Zadam Ci pytanie. Ponieważ każdy robi to jak chce, jeden wagowo, inny objętościowo, to jeśli trafisz na jakiś przepis czy wskazówki dotyczące liquidu, to skąd wiesz, jaki akurat sposób przyjął ten ktoś? Niekiedy o tym wspominają, częściej nie. Sęk w tym, żeby nie popadać w paranoję. Jeśli po wagowym podzieleniu składników, zostanie Ci 50 gram gliceryny, to ją wylejesz? Bo ja nie i mam gdzieś≤ czy mój liquid ma proporcje 48/52 czy 53/47.
By cibarius
#1821519
Ariusz, nie jestem aptekarzem, i daleko mi do tego. Ale zauważ , że jeżeli chciałbym zrobić bazę 50:50 , to licząc wagowo, strzelam... zmieszam 40 % gliceryny i 60% glikolu (objętościowo) Wczoraj dostałem zestaw glikol+gliceryna, i różnice w objętościowej zawartości tych butelek są znaczne( tak jak pisałem-jedna litr, druga kg). Nie mogę wstawić zdjęcia, ale możesz zobaczyć to na allegro.
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1821520
PucH2 pisze:Okulary się zakłada ochronne. To elementarne zasady bezpieczeństwa przy produkcji baz. :lol:


To to jasna rzecza! No i co cztery oka to nie jedno :mrgreen:
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1821521
@cibarius nie muszę nigdzie patrzeć, zdarzało mi się już kupować te składniki :D Ja mieszam tak jak dostaję i nie wnikam. Nie wyleję czegoś, bo mi proporcje nie pasują, wolę mieć więcej :D Bez względu na to, jak dostaję odmierzone, czy to jest kilogram czy litr, bo różni dostawcy różnie to traktują. Jedni np "chwalą się" tym, że podają glicerynę w kg, bo tak jest właściwie i sprzedają jej mniej, za taką samą cenę... :D A inni leją po równo i dla mnie też jest ok.
By cibarius
#1821522
Ariusz pisze:@cibarius nie muszę nigdzie patrzeć, zdarzało mi się już kupować te składniki :D Ja mieszam tak jak dostaję i nie wnikam. Nie wyleję czegoś, bo mi proporcje nie pasują, wolę mieć więcej :D Bez względu na to, jak dostaję odmierzone, czy to jest kilogram czy litr, bo różni dostawcy różnie to traktują. Jedni np "chwalą się" tym, że podają glicerynę w kg, bo tak jest właściwie i sprzedają jej mniej, za taką samą cenę... :D A inni leją po równo i dla mnie też jest ok.


Zostanę przy odmierzaniu objętościowym :D Pozdrawiam Cię
By ivo_
#1834565
Witam
ponieważ dotychczas nie mieszałem chciałbym się upewnić czy mój plan jest doby, ostatecznie chodzi o zdrowie:)
Chcę sporządzić 3% bazę. Mieszając w proporcjach 50% glikol i glicerynę otrzymam np. 500ml 0% mieszanki. Zakupuje 18% bazy po 10ml. Żeby otrzymać bazę 3% musze do 500ml 0% mieszanki dodać 100 ml 18 bazy?
Awatar użytkownika
By Shelby
#1835251
Zapoznałem się z tym tematem i zastanawiam się czy nie spróbować swoich sił ale mam parę wątpliwości :) Obecnie palę gotowce 6mg na Ego Aio i chciałem na początek kupić jakąś bazę i aromat Inawery oraz zestaw gliceryny roślinnej i glikolu propylenowego z alledrogo.

1. Najprościej w mojej sytuacji jest kupić kupić gotową bazę o mocy 6mg 50/50 i do tego dodać wybrany aromat (do 10%).

2.Druga opcja to kupienie mocniejszej bazy 18mg ok.50/50, zakupu aromatu oraz dodatkowo gliceryny i glikolu. Zmieszanie tego wszystkiego zgodnie z kalkulatorem podanym w tym temacie http://skrypty.info.pl/kalkulator.html
Przykładowo 30ml bazy 18mg +60ml liquidu rozcieńczającego (25,5ml gliceryny + 25,5ml glikolu + 9ml aromatu) = powinien dać 90ml gotowego 6mg w proporcji 50/50.
W tej opcji można kombinować z ilością glikolu i gliceryny ale nie wiem czy jakieś odchylenia nie zaszkodzą grzałce w tym amatorskim sprzęcie jakim jest Ego Aio :)[/list]

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Parę pytań:
1. Aromaty- zwykły i koncentrat różnią się tylko ilością jaką trzeba użyć do wytworzenia liquidu?
2. W wariancie 50/50 lepiej jest kupić bazę VPG i rozcieńczać ją dodatkowo kupioną gliceryną i glikolem czy może lepiej tylko PG i rozcieńczać ją jedynie gliceryną?
3. Druga podana opcja z rozcieńczaniem gotowej bazy posiadającej większe stężenie nikotyny gliceryną i glikolem ma na celu głównie cięcie kosztów i dopasowywanie składu bardziej pod siebie?
4. Premixy to tylko uproszczenie tego procesu? Mniej zabawy w mieszanie i proporcje ale równocześnie mniej opcji i kombinowania?
Ostatnio zmieniony 08 lut 2018, 00:10 przez Shelby, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Pesio
#1835255
Nie rozbieraj tego na czynniki pierwsze, bo to proste jak...
Najprościej zainstalować apke vape tool i tam wpisujesz tylko cyferki, przesuwasz suwaczki i gotowe.
Najtaniej jest kupić 1l VG, 1l PG, 10*10ml bazy 18mg 50/50 i tyle.
Reszta vape tool i nic więcej nie trzeba komplikować.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
Tak, premixy to uproszczenie, ale rzadko wychodzą taniej.
Jedyny plus, to że nie musisz czekać aż się przegryzie z aromatem, ale ja zazwyczaj czekam ok 48h.
I to, że możesz znaleźć jakiś fajny smaczek który Ci podejdzie, a potem ewentualnie spróbować go sklonować.

Co do proporcji vg/pg, gliceryna jest gęsta i słodka i powyżej 60% zazwyczaj są problemy z transportem.
Glikol z kolei wyostrza smak, ale też odpowiada za kopa i gryzienie w gardło.
Na początek zalecał bym Ci 50/50.
Potem do owocowych/deserowych dać trochę więcej gliceryny.
Awatar użytkownika
By Adam100
#1839306
Panowie mam pytanie odnośnie mieszania...
Kupuję bazę 18% i mieszam ją z bazą VPG 0%.
Proporcje na 100ml to baza 18% - 66ml, baza 0% - 24ml, aromat 10ml.
Czy w ten sposób wyjdzie mi liquid 12%???

Zastanawialem się jeszcze nad robieniem bazy 0% z glikolu i gliceryny jednak butelki litrowe stracą wcześniej termin przydatności niż je wykorzystam. Na 6 miesięcy idzie mi około 900ml-1000ml liquidu, a bazy 0% tylko 24ml na 100ml liquidu, więc chyba nie warto...

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By bulit73
#1839309
Adam100 pisze:Czy w ten sposób wyjdzie mi liquid 12%???


Nie zagłębiając się w setne części wyjdzie 1,2%, czyli 12mg.

Adam100 pisze:Zastanawialem się jeszcze nad robieniem bazy 0% z glikolu i gliceryny jednak butelki litrowe stracą wcześniej termin przydatności niż je wykorzystam.


Glikol i gliceryna mają dłuższy termin przydatności niż 6 miesięcy.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.