EPF
Akumulatory stosowane w e-papierosach.
By Elninoncfc
#1916560
Witam. Mam boxa ijoy captain pd270, i z zapewnień osoby w vapeshopie i znajomego który ma ten sam box, akumulatory mogą być ładowane przez elektronikę wewnętrzną. Jednak ostatnio od tygodnia lub dwóch pomimo całej nocy ładowania box próbuje dalej naładować z 4 do 5 kreski. Boxa mam już 1.5 roku więc podejrzewam zużycie ogniw. Adapter do ładowarki który zmierzy pojemność ogniwa gdy się ładuje od rozładowania do maxa niestety nie posiadam, ale voltonierz rano pokazuje 4.2v czyli z tego co pamiętam na lekcjach mechatroniki jest to napięcie naładowania akumulatora. Czy dobrze podejrzewam degradację ogniw czy może ktoś wyprowadzi mnie z błędu?
Awatar użytkownika
By pol
#1916562
Elninoncfc pisze: tego co pamiętam na lekcjach mechatroniki

Elninoncfc pisze:Adapter do ładowarki który zmierzy pojemność ogniwa gdy się ładuje od rozładowania do maxa

Chyba nie do końca uważałeś na lekcjach. Może miałeś ciekawsze zajęcia, ale braków nie nadrobiłeś.

Elninoncfc pisze:z zapewnień osoby w vapeshopie i znajomego który ma ten sam box, akumulatory mogą być ładowane przez elektronikę wewnętrzną.

Zmień sklep i podziękuj znajomemu. Nie ma to jak złe porady.
Elninoncfc pisze: ijoy captain pd270

To niestety nic nie mówi o wymiennych ogniwach.
Elninoncfc pisze: Boxa mam już 1.5 roku więc podejrzewam zużycie ogniw.

No wiesz.... mam nówki akumulatory w szufladzie od ponad 2 lat.
By Elninoncfc
#1916563
No ale najprostszą ładowarkę do ogniw można zrobić już za kilka złotych z gotowej płytki chociażby z allegro chociaż miał bym pewne obawy robiąc coś takiego. W boxie za 200 złotych sądzę że elektronika jest lepsza niż zbitkiem elementów na PCB z elementów ładujących za kilka złotych z allegro ekranu i mosfetów. A temat ogniw nie był szczególnie drążony bo mechatronik nastawiał się na programowanie więc stąd szczątkowe informacje. Ogniwa zapomniałem podać nazwy mój błąd - ijoy 20700 o pojemności 3k mAh z maksymalnym prądem rozładowania 40a. Są one tej samej marki można powiedzieć dedykowane do tego sprzętu dlatego zapomniałem dodać.
By Elninoncfc
#1916564
Zresztą chodzi mi o to że jeśli ogniwa straciły by na pojemności to elektronika raczej tego by nie wykryła - rano ognia były by pokazane jako w pełni naładowane - miał bym 100% pojemności tej która mi została
Awatar użytkownika
By pol
#1916566
1. Pojemność ogniw mierzy się przy ich rozładowywaniu, a nie przy ładowaniu.
2. Ładowarka w boxie jest, ale tylko i wyłącznie należy jej używać w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie masz ładowarki zewnętrznej pod ręką.
3. Można używać ładowarek z PCB z allegro, ale po co? Za nie aż tak duże pieniądze są dobrej jakości ładowarki zewnętrzne do ogniw Li-ion.
4. Kreskowy wskaźnik w boxie jest tylko i wyłącznie orientacyjnym wskaźnikiem, a nie pomiarem pojemności. Wskazuje poziom napięcia, a nie pojemności.
5. Może po 18 miesiącach używania iJoy 20700 3000 mAh 40A, gdy było to np dość wyżyłowane użytkowanie ogniw, zmniejszyły są wydajność.
6. Ile cykli rozładowanie/naładowanie przewiduje producent ogniw?

*****************
Wg Haze:
przy obciążeniu 0,5 oma, czyli umiarkowane 30-parę watów, przy prądzie w okolicach 8 A





Tested by Mooch



P.S.
I tak na dokładkę LINK
By Elninoncfc
#1916585
Jeszcze jedno pytanie zadam odnośnie ładowania ogniw - czy ładowarka xtar mc2 będzie wystarczalna do naładowania ogniw? Nie chcę płacić po 100 zł za jakieś wymyślne ładowarki z ekranami ani z funkcjami powerbanku jakie widziałem w golsis s2
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1916586
Będzie ładowała bardzo długo.
Kup jakąś z maksymalnym prądem ładowania przynajmniej 1A na kanał.
W świetle tego co napisałeś wcześniej, ekranik z informacjami o przebiegu ładowania może się przydać.
By joloass
#1916593
Elninoncfc pisze:Jeszcze jedno pytanie zadam odnośnie ładowania ogniw - czy ładowarka xtar mc2 będzie wystarczalna do naładowania ogniw? Nie chcę płacić po 100 zł za jakieś wymyślne ładowarki z ekranami ani z funkcjami powerbanku jakie widziałem w golsis s2


Bardzo dobry wybór, lecz w wersji Xtar MC2 Plus + wraz z dedykowana ładowarka USB np. tez Xtar AC/5V 2.1A ... i masz tania, bezpieczna i kompaktowa ładowarkę o smocy 1A, obsługującą tez ogniwa 21700 :idea:
Awatar użytkownika
By pol
#1916601
Pierwsza zasada bezpieczeństwa:
Nie zostawiaj ogniw Li-ion bez nadzoru w czasie ładowania.
Dobra praktyka jest nadzór nad ogniwami jeszcze z godzinę po zakończeniu ładowania.

-> pytanie-o-adowanie-akumulatorow-przez-noc-t124051.html

-> post964012.html#p964012
tajwoj pisze:No to OK.
Mogę tylko powtórzyć za innymi, żebyś kupił przyzwoitszą ładowarkę i nigdy nie zostawiał włączonej z ogniwami bez nadzoru, czyli nocne ładowanie odpada.


**************
Inne urządzenie, ale akumulatory podobne - zasady podobne
-> https://komorkomat.pl/ladowanie-telefonu/
By Elninoncfc
#1916604
Na szczęście mam gdzieś ceramiczną donice więc tragedii wielkiej nie będzie w razie wypadku. Postaram się uważać, ale nie zawsze mam okazję naładować za dnia, a noc to jedyna opcja. Może ogarnę lunatykowanie tak żeby koło 3 odłączyć od prądu. W każdym razie dziękuję bardzo
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.