EPF
Awatar użytkownika
By Nautilus
#1903985
Widząc dział „Fankluby” pomyślałem, że to interesująca inicjatywa. Postanowiłem w ramach „prywatnej krucjaty” zaproponować fankluby rozwiązań programowych będących alternatywą dla ofert korporacyjnych. Uważam, że moje propozycje cechują się pewnym podobieństwem do EIN. Rozwiązania otwarte, zdecentralizowane, poza kontrolą dużych firm. Moje propozycje obejmą trzy fankluby: Linux (rodzina systemów operacyjnych), Matrix (darmowy, bezpieczny, zdecentralizowany komunikator) i Fediverse (federacja niezależnych sieci społecznościowych). Myślę, że każde z tych rozwiązań znajdzie, lub już ma tutaj swoich fanów a ich popularyzacja jest korzystna społecznie.

Obrazek

Linux jest bezpłatnym systemem operacyjnym, który stanowi świetną alternatywę dla systemów Windows. Pierwszy Linux został udostępniony publicznie w 1991 roku. Linux jest darmowy, stabilny i bezpieczny, bardzo różnorodny (istnieją setki o ile nie tysiące dystrybucji), działa na niemal każdym urządzeniu (obsługa różnorodnych architektur), posiada otwarty kod źródłowy (gwarancja bezpieczeństwa oraz możliwość modyfikacji).

Linux oferuje repozytoria, które zawierają ogrom bezpłatnego i otwartego oprogramowania mogącego stanowić zamienniki dla płatnych programów dostępnych dla Windows. Kosztem poświęcenia odrobiny czasu na zdobycie podstawowej wiedzy i instalację nowego systemu można uzyskać stabilnie pracujący i bezpieczny komputer.

Konkretnej dystrybucji Linuxa nie polecę, gdyż wybór zależy od osobistych potrzeb. Z pewnością warto wspomnieć o dystrybucjach: Debian, Ubuntu, Fedora, openSUSE, Mandriva, Arch Linux, Slackware, Mint, CentOS oraz RedHat.

Ciekawostka. Android znany ze smartfonów to również system z rodziny Linux, lecz warto pamiętać iż wersje instalowane fabrycznie przez producentów wcale nie są bezpieczne i notorycznie naruszają prywatność użytkownika. Warto zainstalować alternatywną wersję Android, gdzie nie ma elementów dostarczonych przez firmę Google i producenta telefonu (takie systemy są dostępne dla wielu modeli smartfonów).

Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Linux
https://linuxiarze.pl



Kto chętny na zapisanie się do klubu?
Awatar użytkownika
By pHarel2403
#1906434
Swego czasu też używałem kilku dystrybucji Linuxa m.in. Debiana, Ubuntu, Fedory, openSUSE, Mandrivy. Ta ostatnia jakoś najmniej mi się podobała, to taki Windows był, natomiast najwięcej korzystałem z Ubintu i openSuse. Obecnie korzystam ze sprzętu Apple, czyli na pokładzie jest macOS Mojave.
By gourmet
#1906470
Z Linuksem jestem od kilkunastu lat, ale biernie. Rzadko robiłem cokolwiek z konsoli, bo nie było i nie ma potrzeby. Graficzna nakładka i rozwiązania systemowe wystarczają na moje potrzeby w 110%. Cenię go za stabilność i prostotę. Do fanklubu przyłączam się, chociaż merytorycznie niewiele wniosę.
Awatar użytkownika
By wertjacek
#1906473
Na linux od kilkunastu lat.Zacząłem z górnej półki - na Gentoo.To była jazda,zero wiedzy i system budowany ze źrodeł.Miał też swoją zaletę,chyba jako pierwszy wprowadził minimalistyczne środowiska pomijając dziesiątki nikomu niepotrzebnych programów.No i flagi,super rozwiązanie.
Przerobiłem trochę tych dystrybucji,ale obecnie na Kubuntu.Na Gentoo trzeba mieć czas,a tego niestety brakuje,no i troszeczkę leń się ze mnie zrobił.
Awatar użytkownika
By venom_666
#1906485
Póki projekt działał na jednm laptopie miałem Mandrivę.
Potem na jakiś czas rozstałęm się z linuxami, do czasu końca wsparcia dla winXP, a raczej tego jak bardzo się rozrósł i stał zasobożerny.
Wtedy to laptop na nim już zamulający dostał Mint-a i nowe życie.
Linux ma jedną jedyną zaletę - działa na słabych sprzętach, a potem dla przeciętnego usera zaczynają się schody... A to dedykowane repozytoria (tu instalacje ida gładko), a to konieczności kombinowania z kompilowaniem z innych źródeł, by w końcu skończyć na pracy z shelem i konsolą.
To czasami odrzuca, tym bardziej że w różnych dystrybucjach komendy potrafią różnić się składnią.
innymi słowy, do prostych zastosowań dla normalnego usera - spoko i polecę do słabszych sprzętów.
Do bardziej wymagających - studia z informatyki bo się będą wk...ć

PS. na virtualu w Win10 mam trzy niezależnie działające dystrybucje, każda do czego innego.
By azael
#1906654
venom_666 pisze:[...] tym bardziej że w różnych dystrybucjach komendy potrafią różnić się składnią.


To jak w M$, co nowe wydanie windy inna składnia, kiedyś nawet inne polecenia/komendy. :D

Od czasu jak Ubuntu zaczął przypominać Windowsa wróciłem do Debiana.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.