EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
Awatar użytkownika
By PucH2
#1777984
Hajdeki pisze:Ja mam tylko jedno pytanie bo nie za bardzo rozumiem. Jeżeli dany sklep zgłosi i uzyska zgodę to tylko on może sprzedawać dany zgłoszony produkt czy jest to na zasadzie pierwszy płaci reszta korzysta?
?

Myślę że dokładnie tak jest jak z innymi urządzeniami. Jeden płaci, reszta korzysta. Tu niejako pojawią się nowe problemy. Mając na wyłączność dystrybucje produktu to oznacza że wszystko inne to podróby. A tak będzie. Jak od chińczyka nie idzie respektować praw autorskich to pojawią się nowe możliwości. Będzie ciekawie.
Awatar użytkownika
By pol
#1778024
Hajdeki pisze:Ja mam tylko jedno pytanie bo nie za bardzo rozumiem. Jeżeli dany sklep zgłosi i uzyska zgodę to tylko on może sprzedawać dany zgłoszony produkt czy jest to na zasadzie pierwszy płaci reszta korzysta?
?

To jeszcze raz powtórzę. Zgłoszenie zawiera oświadczenie importera (lub producenta) o zgodności produktu z wymogami ustawy. Zgłaszający czyni to pod odpowiedzialnością karną (finansową i/lub odosobnienia). Zgłoszenie nie stanowi uzyskania zgody na sprzedaż, bo taka nie jest wymagana. Bez zgłoszenia nie wolno wprowadzić produktu do obrotu.
Cały system został zgrabnie wymyślony. Sprzedawca detaliczny nabywa produkt od importera. Teraz sprawą sprzedawcy detalicznego będzie udowodnić w razie kontroli, że towar pochodzi z legalnego źródła (tzn, że został przez importera zgłoszony do Inspektora).
Zgłoszenie dotyczy rodzaju/typu produktu, a nie ilości towaru.
By marti701
#1778330
Byłem dziś w edym. Na półce mieli kilka Serpentów Mini. Zażartowałem, że do 20 nie zdążą sprzedać, więc wezmę za połowę ceny
I zostałem zaskoczony. Nadal będą w sprzedaży po 20.05, bo zostały już dawno zgłoszone.
Więc będą w sprzedaży atomizery >2ml, czy nie?
Awatar użytkownika
By pol
#1778340
Co będzie już niespełna za dwa tygodnie zobaczymy.
Powiadasz, że mówią, że już dawno zgłosili WOTOFO SERPENT Mini RTA Atomizer - 3ml?
Ciekawe komu zgłosili, bo chyba nie Inspektorowi. Przynajmniej sam Inspektor tego nie potwierdza w wykazie aktualizowanym na 12 kwietnia 2017 r.
Awatar użytkownika
By miblah
#1778344
marti701 pisze:Byłem dziś w edym. Na półce mieli kilka Serpentów Mini. Zażartowałem, że do 20 nie zdążą sprzedać, więc wezmę za połowę ceny
I zostałem zaskoczony. Nadal będą w sprzedaży po 20.05, bo zostały już dawno zgłoszone.
Więc będą w sprzedaży atomizery >2ml, czy nie?


Według @pol nie. Według mnie, tak. Nie czytałeś tego zacnego tematu!? :D

by Tapatalk.
Awatar użytkownika
By pol
#1778350
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-1762_en.htm
First and foremost, because nicotine is a toxic substance, the Directive sets maximum nicotine concentrations and maximum volumes for cartridges, tanks and nicotine liquid containers.


https://www.ecigarettedirect.co.uk/asht ... inues.html
TPD Updates (Various Speakers)

The worst thing here is confirmation that there will be a maximum limit of 2ml in tanks. Previously, the consultation from the government seemed to imply that refillable tanks would be allowed at more than 2ml. This was due to poor drafting.

Otherwise, there was nothing really new for people who have been following the TPD closely.

The e-cig summit went on to look at what was wrong with the TPD. (Answer: almost everything, but at least it’s not the FDA!) I would have preferred to focus on how we can comply (or get round the TPD.) Unless the Totally Wicked lawsuit succeeds, the TPD is law, we are stuck with it and there’s no point in looking back wishing things had been done differently.


https://www.totallywicked-eliquid.com/b ... different/
Some of you may have been keeping an eye on the Europeans and their vaping regulations. Those that have will know that the Tobacco Products Directive (TPD), the regulations that control tobacco products in Europe has now been made law, and the Europeans have new regulations for e-cigarettes. Companies in Europe have roughly a year’s period of grace to get their ducks in a row regarding compliance, and then by May 2017 all e-cigarette products must comply with the TPD.

This will mean that within all member states of the European Union, (for that read countries and there are 28,) e-cigarettes now have to adhere to certain standards, i.e. nicotine levels have an upper limit of 20mg/ml, tanks are to be no larger than 2ml, advertising has been drastically reduced and there is a 6 month wait to market for new products. Yes, compliance will be costly, but it will not be prohibitive. Some member states such as Finland have decided they want to make their regulations far worse than the TPD and have banned online sales, but generally the European Union (EU) member states that have started implementing the TPD, seem to be standing by the letter of the law.


http://flavour-boss.co.uk/knowledge/a-g ... on-vaping/
Maximum tank capacity will be 2ml

The tank capacity of new e-cigarettes going forward cannot exceed 2ml. Before the TPD regulations came into effect, the typical tank size was 5ml. This will affect those who are used to the larger pieces of hardware.



http://forum.e-liquid-recipes.com/t/eu- ... pact/66599
Only tanks with a capacity of 2ml and below will be available. Tanks must also be ‘leakproof at the point of refilling’ and deliver a consistent dose of nicotine.

Optymiści twierdzą, że RDA będą również szczelne po napełnieniu...


==================
Edit:
http://www.deaflavor.com/en/about-us/tpd
The Tobacco Products Directive 2014/40 / EU (TPD) will enter definitively into force on 20 May 2017: as of this date it will no longer be possible to market products which do not comply with this Directive. Compliance relates to different aspects of the product, such as the content, the packaging and the information leaflet. Concerning the content, the following are the most important points:


maximum 10ml bottle;
maximum 2 ml atomizer;
maximum 2 ml disposable electronic cigarettes;
maximum 2 ml disposable cartridges;
nicotine concentration not exceeding 20 mg/ml;
no additives (e.g. caffeine, taurine, vitamins)
only ingredients of high purity
no toxic substance other than nicotine
Awatar użytkownika
By miblah
#1778367
@pol z dobroci serca, a mam jej i tak niskie pokłady, zaproponuję, byś się nie pocił niepotrzebnie. Tego co wklejasz nie czyta ze zrozumieniem nikt prócz mnie, i paru innych stałych bywalców forum; pomijam już ogólny sens wklejania opinii z blogów i forów.

Pytania w stylu "Więc będą w sprzedaży atomizery >2ml, czy nie?" i tak się będą pojawiać, nawet tutaj, w tym temacie, bo ci, którzy się obudzili z ręką w nocniku, i wpadają tu z przypadku, mają nasze wywody w nosie.
Mnie nie przekonasz, bo mam swoje zdanie na ten temat. A na ostateczne rozstrzygnięcie problemu poczekam, bo mnie czas w tym temacie nie goni. :twisted:
Awatar użytkownika
By pol
#1778369
@miblah
Z Twego przesłania wynika - zamknąć forum, bo i tak nikt tego nie czyta...... poza Twym dobrotliwym sercem....
Nie jesteś pępkiem świata i to nie Ciebie staram się przekonać o czymkolwiek. Na to byłoby mi szkoda czasu.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2017, 20:50 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By miblah
#1778371
@pol - nie. Co mogliśmy w temacie powiedzieć, już powiedzieliśmy. W zasadzie powinien zostać zamknięty, przynajmniej jedną stronę temu i przyklejony na stałe do 20 maja. Kolejne posty i pytania o to samo, tylko go rozmywają. Ale to moje zdanie - masz prawo mieć inne ;)

Edit: Pępkiem powiadasz :mrgreen: No nic - powodzenia w tej walce życzę. Mam nadzieję, że ją przegrasz - dla dobra przyszłych waperów :beer:
Ostatnio zmieniony 02 maja 2017, 20:54 przez miblah, łącznie zmieniany 1 raz.
By marti701
#1778374
miblah pisze:
marti701 pisze:Byłem dziś w edym. Na półce mieli kilka Serpentów Mini. Zażartowałem, że do 20 nie zdążą sprzedać, więc wezmę za połowę ceny
I zostałem zaskoczony. Nadal będą w sprzedaży po 20.05, bo zostały już dawno zgłoszone.
Więc będą w sprzedaży atomizery >2ml, czy nie?


Według @pol nie. Według mnie, tak. Nie czytałeś tego zacnego tematu!? :D

by Tapatalk.

Czytałem i im więcej czytam, tym głupszy jestem. Po drugie zdania są podzielone, co oznacza że ustawa to bubel prawny, napisany tak, że nikt nie wie o co chodzi.
Kolejna sprawa. Wiele sklepów internetowych się zamknęło, inne zaprzestały sprzedaży detalicznej, zniknęły oferty z allegro i olx, a edym nadal prowadzi sprzedaż przez internet z dostawą do domu. O co tu chodzi?
Awatar użytkownika
By pol
#1778375
marti701 pisze:.... a edym nadal prowadzi sprzedaż przez internet z dostawą do domu. O co tu chodzi?

e-dym to nie dawny e-dym i nie prowadzi sprzedaży przez internet.
Arborous Industry Corp. Limited
unit 2107, Lippo Centre Tower 2,
89 Queensway, Admiralty
Hong Kong

https://e-dym.pl/pl/content/2-regulamin
Awatar użytkownika
By miblah
#1778377
marti701 pisze:[...] zniknęły oferty z allegro i olx, a edym nadal prowadzi sprzedaż przez internet z dostawą do domu. O co tu chodzi?


Jest różnica w prawie między "sprzedażą na odległość" (zabronioną dla e-p), a "sprzedażą poza lokalem przedsiębiorstwa" (literalnie nie zabronioną dla e-p) i z tych drugich przepisów próbuje korzystać e-dym. Na razie skutecznie.
Awatar użytkownika
By refurbished
#1778379
Gentlemen, po co się kłócić, skoro można sprawdzić.

W wyżej wspomnianym wykazie w wierszu 6
BFL Eleaf ASTER RT With MELO RT 22

parownik MELO RT 22 na stronie producenta
Parameter:
Diameter: 22mm
Height: 61mm
Thread type: 510 thread
E-liquid capacity: 3.8ml
Color: black, silver

Teraz tylko pytanie, czy zgłoszenie spełnia warunki ustawy. Bo parownik zgłoszony jest.
Awatar użytkownika
By pol
#1778384
refurbished pisze:....
Teraz tylko pytanie, czy zgłoszenie spełnia warunki ustawy. Bo parownik zgłoszony jest.

Zgłaszający pod odpowiedzialnością karną (finansową i/lub odosobnienia) oświadcza, że produkt spełnia warunki ustawowe.
W tabeli znajdują się informacje na temat zgłoszeń kompletnych pod względem formalnym (zawierających oświadczenia i potwierdzenie wykonania przelewu).
Opłata za zgłoszenie nie podlega zwrotowi...

refurbished pisze:Co potwierdza możliwość zgłoszenia czegokolwiek.

Art. 11b.3.6) opis procesu produkcji, w tym wskazanie, czy jest to produkcja seryjna, i oświadczenie następującej treści:
„Oświadczam, że proces produkcji papierosa elektronicznego lub pojemnika zapasowego zapewnia zgodność z wymaganiami ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.”;
....
7. Oświadczenia, o których mowa w ust. 3 pkt 6–8, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy(-ma) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2017, 21:10 przez pol, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By miblah
#1778389
Nikt nie zamawia z Chin, to jest wyraźnie zabronione. A jak coś jest zabronione (akurat to, jednoznacznie i bez wątpliwości), to nikt tego nie robi, bo dura lex, sed lex. A jesteśmy narodem, który jest karny, i stosuje się do litery prawa :mrgreen:
Awatar użytkownika
By miblah
#1778396
marti701 pisze:To mogę robić zakupy przez internet w edymie

Nie.
marti701 pisze:, a nie mogę w Fasttechu?

Tak.
Awatar użytkownika
By miblah
#1778398
@Krasnal45 - mówisz o pojemności "kartridży i zbiorniczków" - dokładnie, nie jest jednoznaczna i to nie tylko w ustawie, ale też w dyrektywie ;)
By marti701
#1778399
"Art. 535 [Pojęcie] Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę."

Czyli UC może mnie w dupę pocałować i nie ma prawa ukarać, ponieważ towar został zatrzymany więc do sprzedaży nie doszło bo nie został spełniony Art. 535. Bo gdybym odebrał towar, a następnie miałbym nalot UC, to wtedy mogliby oskarżyć mnie o łamanie prawa. Dobrze rozumuje?
Ostatnio zmieniony 02 maja 2017, 21:29 przez marti701, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By miblah
#1778409
I po raz drugi... :zakrecony wróć! Po raz trzeci rzeknę, że dalsza dyskusja jest na tym etapie (tak naprawdę, już na tamtym, pierwszym) bezcelowa. Argumenty padły. Nic nowego się nie pojawi. Problem zostanie nierozstrzygnięty, aż nastąpi jego rozstrzygnięcie; prawne. Taki mamy klimat :drinkb
By Hortstik
#1778424
A był ból dupy ze zacząłem temat. A teraz w koncu wszystko zawarte jest w 10 stronach a nie w kwadrylionie innych z czego 15 to może konkrety. I teraz jak ktoś bedzie coś wiedziec, będzie pisać tu i wszystko bedzie klarowne

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By miblah
#1778457
A czy my mamy monarchię konstytucyjną? Królową Polski została Elżbieta Druga z dynastii Windsorów, a mnie to ominęło? A może zostaliśmy wcieleni do Commonwealth realm?
:palm
Ostatnio zmieniony 03 maja 2017, 01:14 przez miblah, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1778459
To tylko przykład na to, że angielskojęzyczne królestwo inaczej rozumie tekst po angielsku niż Ty próbujesz to interpretować. Ot tyle i nic więcej.
Dla Ciebie angielski tekst TPD jest niejednoznaczny.
Dla anglików jest jednoznaczny.
Awatar użytkownika
By miblah
#1778460
W oficjalnym dokumencie dyrektywy w języku polskim, przepis brzmi zdecydowanie inaczej niż w języku angielskim.
Czy to ja zajmowałem się tłumaczeniem dyrektywy na nasz język?
Czy urzędnicy unijni?
Czy jest interpretacja przepisu od naszego rządu? - taki jeszcze mamy? Bo nie odpowiedziałeś na pytania...

Uzupełnienie (edit):
pol pisze:To tylko przykład na to, że angielskojęzyczne królestwo inaczej rozumie tekst po angielsku niż Ty próbujesz to interpretować. Ot tyle i nic więcej.
Dla Ciebie angielski tekst TPD jest niejednoznaczny. Dla anglików jest jednoznaczny.


Dobrze... Jak potrzebujesz się nadal doktoryzować nad tymi przepisami, to, choć nie widzę wielkiego sensu, z punktu widzenia ostatecznego rozstrzygnięcia (nie przyznano nam takich kompetencji), proszę bardzo.
Dyrektywa, jest dyrektywą; jej implementacja nie może być węższa w kraju członkowskim, ale nie ma przeszkód by była szersza. Co najwyraźniej uczyniono w kraju Jej Królewskiej Mości, skoro wprowadzają ograniczenie dla atomizerów. Nie wiem jakie wydali przepisy; i szczerze mnie to nie interesuje. Lobbyści nie działali tylko w Polsce. Widać tam im się udało spaprać życie chmurzącym w inny sposób. O zakazie sprzedaży przez internet w UK nie słyszałem. A dyrektywa o nim nie wspomina - świta coś? (to pytanie jest retoryczne...).

Tak więc, ad rem:
Sam przepis w języku angielskim, został napisany niewygodnym językiem, ale jest jasny - racja. Przytoczę i podlinkuję go na nowo, bo w tym momencie jest to ważne; a brzmi on:

http://ec.europa.eu/health//sites/healt ... 440_en.pdf
3. Member States shall ensure that:
(a) nicotine-containing liquid is only placed on the market in dedicated refill containers not exceeding a volume of 10 ml, in disposable electronic cigarettes or in single use cartridges and that the cartridges or tanks do not exceed a volume of 2 ml;


I znaczy w moim tłumaczeniu, dokładnie to:
3. Państwa członkowskie muszą zapewnić, aby:
a) zawierający nikotynę płyn, był wprowadzany do obrotu jedynie w specjalnie przeznaczonych pojemnikach zapasowych o pojemności nie przekraczającej 10 ml, w papierosach elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridżach jednorazowych, i aby te kartridże i zbiorniki nie przekraczały pojemności 2 ml;

Rozkład przepisu po angielsku:
Member States shall ensure that:
- nicotine-containing liquid is only placed on the market:
(i) in dedicated refill containers not exceeding a volume of 10 ml
(ii) in disposable electronic cigarettes (which tanks do not exceed a volume of 2 ml)
(iii) in single use cartridges (that do not exceed a volume of 2 ml);

Rozkład mojego tłumaczenia napisanego po angielsku przepisu:
Państwa członkowskie muszą zapewnić, aby:
- zawierający nikotynę płyn, był wprowadzany do obrotu jedynie
(i) w specjalnie przeznaczonych pojemnikach zapasowych o pojemności nie przekraczającej 10 ml
(ii) w papierosach elektronicznych jednorazowego użytku (których zbiorniki nie przekraczają pojemności 2 ml);
(iii) kartridżach jednorazowych (które nie przekraczają pojemności 2 ml);

Przepis jak widać, nie dotyczy absolutnie pojemności zbiorników w innych papierosach, niż tych wprowadzanych do obrotu wraz z napełnionym płynem z nikotyną zbiornikiem. Czyli dotyczy bezpieczeństwa wprowadzania na rynek płynu zawierającego nikotynę.
A to oznacza, że nie ma żadnego - podkreślam - ŻADNEGO ograniczenia dla osobno sprzedawanych atomizerów. KROPKA. Przynajmniej jeśli chodzi o dyrektywę unijną.

A teraz przejdźmy do polskiego (oryginalnego) tłumaczenia na nasz język i konfrontacji z nim jego polskiej implementacji.
Mamy dwa różne przepisy i oba są prawie identyczne - pierwszy, pochodzący z dyrektywy unijnej:

http://ec.europa.eu/health//sites/healt ... 440_pl.pdf
3. Państwa członkowskie zapewniają, aby:
a) płyn zawierający nikotynę był wprowadzany do obrotu wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach zapasowych, których pojemność nie przekracza 10 ml, a w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridżach jednorazowych pojemność kartridży jednorazowych lub zbiorniczków nie przekracza 2 ml;


Drugi, pochodzący z implementacji ustawowej:
Papierosy elektroniczne lub pojemniki zapasowe powinny spełniać następujące wymagania:
1) płyn zawierający nikotynę powinien być umieszczony wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach zapasowych, których pojemność nie może przekraczać 10 ml, a w przypadku papierosów elektronicznych jednorazowego użytku lub kartridżów jednorazowych pojemność kartridżów jednorazowych lub zbiorniczków nie może przekraczać 2 ml;


Tu też się urzędnicy popisali (tym razem nasi) używając karkołomnej konstrukcji językowej - „kartridżów” :palm

Przepis jeden (mimo *ujowego tłumaczenia) i drugi (mimo problemów językowych urzędasa) stanowi, że:
Płyn, wprowadzany do obrotu, a zawierający nikotynę powinien być umieszczony:
1. w pojemnikach zapasowych <=10ml [pojemnik zapasowy służy do ponownego napełnienia e-papierosa - wg ustawy]
2. w zbiorniczkach lub kartridżach <=2ml w przypadku:
- papierosów elektronicznych jednorazowego użytku,
- kartridżów jednorazowych.

Teraz się powtórzę, bo pisałem to już w innym temacie (szkoda klawiatury na ponowne klepanie):

Artykuł nie obejmuje e-papierosa wielokrotnego użytku ze zbiornikiem, zbiorniczkiem, czy kartridżem - bez znaczenia, czy zbiornik jest nakręcany, czy połączony na stałe jak w AIO (bo nie jest sprzedawany z płynem w środku, zawierającym nikotynę).

Nie ma to znaczenia dla interpretacji, ale dodam, że taki AIO nie jest też jednorazowy, choć często tak mówimy świeżakom.

To też nie ma znaczenia dla interpretacji, ale "kartridż" (za sjp.pwn.pl), to wymienny element urządzenia. Można powiedzieć, że atomizery, których używamy, wypełniają definicję tak "kartridża" jak i "zbiornika". Ale nie są jednorazowe - służą do napełniania wielokrotnie - według ustawodawcy, za pomocą "pojemnika zapasowego” i, przede wszystkim nie są sprzedawane z płynem w środku zawierającym nikotynę.

Wielkość parownika "wielokrotnego użycia" znaczenia przy zgodzie na wprowadzenie do obrotu NIE MA.

Unijna DT, do której odwołuje się 11c §2, wymienia dwa sposoby napełniania "papierosa elektronicznego wielokrotnego napełniania", z wymogiem dostosowania się do jednego z nich. Obecne parowniki spokojnie spełniają warunek "a)”. Nic więcej na temat nas elektryzujący - czyli pojemności, czy innych ograniczeń atomizerów, nie ma.

Ad fine
Po pierwsze: przestań wklejać już te bzdety ze stron zagranicznych, czy nawet polskich, dopóki nie jest to decyzja naszego urzędu wydana w trybie art. 11f par 3., decyzja naszego sądu, lub informacja prasowa, o działaniach podjętych na podstawie art. 11f par 3., przez Inspektora ds Substancji Chemicznych.
Po drugie: Przeczytaj to co napisałem uważnie kilka razy, spróbuj zrozumieć i przestań zaśmiecać już ten temat, bo już nic nie wnosisz nowego, prócz plotek.

Więcej wywodów kolegi @pol w temacie pojemności atomizerów nie komentuję, bo to strata czasu, co również zalecam innym, aby nie wprowadzać zamieszania.

Pozdrawiam serdecznie.

PS. @Administratorzy - proszę o zamknięcie tematu. Dalsze w nim postowanie, już od kilku stron jest tylko zaśmiecaniem wątku w nieprzydatne informacje.

Jeżeli temat zostanie zamknięty, warto na jego koniec jasno powiedzieć, że pomimo tego, że wyjaśniłem klarownie czego dotyczy przepis zawierający "ograniczenie 2ml", polskie sądy i urzędy, jak również komisja europejska, może sobie orzec co chce, i do tego czasu, my - użytkownicy/konsumenci nie możemy mieć pewności, że ograniczenie na atomizery nie zostanie nałożone, pomimo faktu, że przepis nie ma tego na celu.

Dziękuję za uwagę, można się rozejść :mrgreen:

Darmowy popcorn dla wszystkich, na wypadek nie zamknięcia tematu:
Obrazek
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.