EPF
Co z czym i jak mieszać.
By Firens
#1704353
Witam wszystkich,

Zainteresowałem się ostatnio tematyką mieszania liquidów (jako, że niedługo wchodzi ta nieszczęsna ustawa, warto nabyć takich umiejętności i samemu sobie przygotowywać mieszanki). Z racji, że dopiero zaczynam się w to bawić, bardzo proszę traktować moje posty jako posty amatorskie. Temat założyłem, po części aby opisać amatorskie podejście do tematu. W żadnym wypadku nie należy traktować moich spostrzeżeń jako świętą naukową prawdę - nie jestem chemikiem, a w obliczeniach mogłem się "machnąć".

Preferuję aromaty miętowe oraz miętowo-owocowe. Zainteresowała mnie, polecana na forum, baza od Inawery o nazwie Fresh 2D - polecana właśnie do mieszania liquidów z miętowym posmakiem.
Skład bazy:
Wyprodukowana na bazie gliceryny farmaceutycznej (48%), glikolu propylenowego (43%) z dodatkiem wody demineralizowanej (5%) i aromatów (3%).

Do kilku liquidów na testy dodałem glikol 1.2, w proporcji 2 części bazy : 1 część glikolu.

Pierwsze, co chciałbym Wam przedstawić to moje stanowisko pracy. Jest trochę namieszane, strzykawki nie leżą obok pojemników, jednak dla mnie póki co jest ok.
Obrazek
Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do większości użytkowników forum, nie używam pipety tylko strzykawki 1ml, do odmierzania mieszanego aromatu. To dlatego, że jednostka gtt (kropla) jest dla mnie dość niejednoznaczna. Zauważyłem, że czasem podawane jest 20gtt=1ml, innym razem 30gtt=1ml. Wolę mieć pewność ile mieszam aromatu, nie mam zaufania do kropel.

Przygotowałem dziś 5 mieszanek o różnym stężeniu aromatu, aromaty 2 producentów. Dla testu sprawdzę dziś liquidy, do których nie dolałem glikolu. Dzisiejszy opis będzie robiony na podstawie liquidów, które odczekały tylko 1h - po solidnym wstrząśnięciu. Temat zaktualizuje min. po 24h przegryzania i ponownym spróbowaniu.

1) Baza 12mg + aromat pomarańczowy (stężenie aromatu: 7,7%)
Skład:
- Baza 12mg nikotyny - 6,5ml
- Aromat Capella Juicy Orange - 0,5ml
Obrazek
Opis:
Dym spory, dość suchy. Zaciągając się nie czuć zbyt dobrze dobrze aromatu, w wydychanym dymie czuć lekko chemiczny aromat pomarańczy. Da się to palić, ale daleko temu od kupnych liquidów.

2) Baza 12mg + glikol 1.2 (w prop. 2:1) + aromat pomarańczowy (stężenie aromatu: 10%)
- Baza 12mg nikotyny - 3ml
- Glikol 1.2 - 1,5ml
- Aromat Capella Juicy Orange - 0,5ml
Obrazek
Opis:
Poczekam aż składniki choć trochę się przegryzą (min. 24h).

3) Baza 6mg + aromat zielonej herbaty (stężenie aromatu: 6,25%)
- Baza 6mg nikotyny - 4,5ml
- Aromat TPA Green Tea - 0,3ml
Obrazek
Opis:
Tu aromat mnie zaskoczył, już po otwarciu czuć było wyraźniejszy zapach niż w przypadku aromatów Capella. Przy wlewaniu do liquidu mocniej barwił (co jest widoczne na zdjęciu). Stwierdziłem więc, że dam tutaj trochę mniejsze stężenie. Sam smak zielonej herbaty jest delikatnie wyczuwalny przy zaciągnięciu. Pachnie bardziej suchymi liśćmi zielonej herbaty, niż zapachem zaparzonej herbaty, ale nie jest źle.

4) Baza 6mg + aromat pink lemonade (stężenie aromatu: 7,9%)
- Baza 6mg nikotyny - 3,5ml
- Aromat Capella Pink Lemonade - 0,3ml
Obrazek
Opis:
Drugi testowany aromat Capella. Jest lepiej niż z pomarańczą. Czuć trochę słodszy smak już przy zaciągnięciu. W wydychanej parze jednak nie czuć aż tak aromatu. Ilość dymu podobna jak przy poprzednim aromacie tej firmy (ja głupi dopiero teraz wpadło mi do głowy, że aromat niewiele ma do dymu :D). Ale jak poprzednio w przypadku Capella - przy tym stężeniu cudów nie ma i trochę brakuje do kupnych liquidów.

5) Baza 6mg + Glikol 1.2 (w prop. 2:1) + aromat pink lemonade (stężenie aromatu: 10%)
- Baza 6mg nikotyny - 3ml
- Glikol 1.2 - 1,5ml
- Aromat Capella Pink Lemonade - 0,5ml
Obrazek
Opis:
Poczekam aż składniki choć trochę się przegryzą (min. 24h).

Jeśli chodzi o ogólną ocenę, jest nie najgorzej, ale jak napisałem w każdym punkcie - kupne liquidy póki co wygrałyby z każdym testowanym dziś liquidem własnej produkcji. W każdym punkcie testowanym dziś zaznaczyłem ważną kwestię - składniki liquidów jeszcze dobrze się nie "przegryzły". Ważne będzie więc dla mnie sprawdzenie tego po odstawieniu na jakiś czas. Na pewno stosunkowa niska zawartość gliceryny wpłynęła negatywnie na "suchość" dymu. W przyszłości postaram się zrobić kilka mieszanek z większą ilością VG.

Testowane na sprzęcie:
- Mod eleaf Pico 75W (ustawione dość niskie napięcie: 3,4V)
- Grzałka 0,3OHM
- Tank z iJusta2
Na tej samej konfiguracji porównywałem z kupionym liquidem z lokalnego sklepu. Zmieszany liquid fruit mix z mentholem.

Proszę bardziej doświadczonych użytkowników o krytykę, jeśli coś spaprałem, a o tym nie wiem. Z pewnych kwestii zdaję sobie sprawę (wspomniana niska zawartość gliceryny, liquidy które nie odleżały). Ale tak czy inaczej myślę, że ten test może być ciekawy. Choćby jako przestroga dla osób, które chcą wapować od razu po zmieszaniu liquidu - bez odczekania odpowiedniego czasu.

PS. Najważniejsza kwestia, którą można przeoczyć. Baza sama w sobie jest aromatyzowana. Na starcie jest to 3% aromatu miętowego. Dlatego też z dodawanym aromatem podchodziłem dość ostrożnie. Przy każdym podpunkcie wpisałem ilość aromatu dodanego przeze mnie! Faktyczna ilość aromatu w każdym przypadku jest trochę większa. To ile większa zależy m.in. od tego czy użyłem glikolu do rozcieńczenia, ile własnego aromatu itp.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2016, 22:54 przez Firens, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
By camel77
#1704358
Możesz powiedzieć po co Ci taki duży nóż ? ;) Trochę tam nie pasuje :))
By Firens
#1704362
camel77 pisze:Możesz powiedzieć po co Ci taki duży nóż ? ;) Trochę tam nie pasuje :))

Stwierdziłem, że jak ktoś mi przeszkodzi w mieszaniu to zatłukę (żart jakby co). Tak na serio, to aromaty które kupiłem mają taką zaślepkę z zakraplaczem. Ja wolę strzykawy, więc ten nożyk idealnie się nadał, aby lekko podważyć zakraplacz i go zdjąć. W ten sposób otrzymałem buteleczkę aromatu z otworem, aby włożyć strzykawkę 1ml (nawet bez igły) i pobrać odpowiednią ilość aromatu.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2016, 00:28 przez Firens, łącznie zmieniany 1 raz.
By gosiaby
#1704416
Firens pisze:Wielu użytkowników forum zwróciło uwagę na dużą zawartość wody demineralizowanej (aż 18%). Oficjalny komentarz od producenta Inawery jest taki:
inawera napisał(a):
- 18% wody zdemineralizowanej jest po to aby lepkość bazy była podobna do lepkości glikolu.


To nieprawda, przeczytałeś skład tej bazy na opakowaniu? Aktualnie jest tam 5 proc. wody.
Awatar użytkownika
By refurbished
#1704430
Dajesz czas na przegryzienie samogonów 24 godz.
Aromaty zmieszane z bazą nadają się zwykle do wapowania po 14 dniach, niektóre dopiero po miesiącu.
To już zauważyłeś.
Bazy mieszane z glikolem czy gliceryną do uzyskania właściwej lepkości potrzebują nawet więcej. Sam odstawiam taką miksturę na kwartał.

Oczywiście możesz opisywać swoje wrażenia, ale miarodajne to one nie będą. Bardziej przydałyby Ci się różne stężenia jednego aromatu, bo nieraz jedna kropla (dziesiąta część procenta stężenia) potrafi popsuć końcowy efekt.

Jeżeli zdaniem producenta woda ma pomagać w uzyskaniu lepkości bazy na poziomie glikolu, to dodając glikol (o lepkości glikolu naturalnie) niczego de facto nie zmieniasz w temacie lepkości. Zmieniasz stosunek PG/VG, zmniejszasz stężenie aromatu miętowego w bazie, zmniejszasz oczywiście procentowy udział wody.

Na koniec będziesz miał wyniki organoleptycznej oceny pewnej ilości próbek, ale nie będziesz w stanie określić wniosków - za dużo zmiennych na raz po prostu to uniemożliwi.

W razie pytań - pisz pw.
By Firens
#1704463
refurbished pisze:Dajesz czas na przegryzienie samogonów 24 godz.
Aromaty zmieszane z bazą nadają się zwykle do wapowania po 14 dniach, niektóre dopiero po miesiącu.
To już zauważyłeś.
Bazy mieszane z glikolem czy gliceryną do uzyskania właściwej lepkości potrzebują nawet więcej. Sam odstawiam taką miksturę na kwartał.

Oczywiście możesz opisywać swoje wrażenia, ale miarodajne to one nie będą. Bardziej przydałyby Ci się różne stężenia jednego aromatu, bo nieraz jedna kropla (dziesiąta część procenta stężenia) potrafi popsuć końcowy efekt.

Jeżeli zdaniem producenta woda ma pomagać w uzyskaniu lepkości bazy na poziomie glikolu, to dodając glikol (o lepkości glikolu naturalnie) niczego de facto nie zmieniasz w temacie lepkości. Zmieniasz stosunek PG/VG, zmniejszasz stężenie aromatu miętowego w bazie, zmniejszasz oczywiście procentowy udział wody.

Na koniec będziesz miał wyniki organoleptycznej oceny pewnej ilości próbek, ale nie będziesz w stanie określić wniosków - za dużo zmiennych na raz po prostu to uniemożliwi.

W razie pytań - pisz pw.


Z założenia chciałem mieć w liquidach mniejszą ilość gliceryny. Poprzednio kupiłem na testy 2 butelki bazy Optimum po 50ml (~60% gliceryny, ~40% glikolu). To jest moja subiektywna opinia, ale tamta baza całkiem mi nie podeszła. Po prostu przy w/w stężeniu gliceryny lekko mnie mdliło. Trafnie winą obarczyłem VG. Na obecnej bazie jest w porównaniu do poprzedniej dużo lepiej. Ale to wszystko oczywiście preferencje, jeden woli tak drugi inaczej :).

Masz również rację dotyczącą testowania - lepiej skupić się na jednym aromacie zamiast takiego misz-masz, tylko wtedy można dojść do idealnego połączenia. Ja chciałem jednak sprawdzić różne aromaty na starcie pod kątem jakości, tak +/-. Nie ukrywam, że po pierwszym mieszaniu w oparciu o bazę optimum byłem pesymistycznie nastawiony na efekty. Jednak teraz, nawet po tych szybkich testach gdy liquidy jeszcze nie odczekały swojego czasu, jestem zadowolony z efektów i wiem, że w moje preferencje smakowe dobrze wstrzeliła się baza z mniejszą ilością gliceryny. Przed chwilą spróbowałem kolejnej mieszanki z pomarańczą, trochę inne proporcje (dodałem kapkę więcej aromatu pomarańczowego i kapkę dodatkowej mięty) i ku mojemu zdziwieniu jest coraz lepiej. Moim priorytetem w tym momencie jest przede wszystkim pośpiech, ponieważ chcę złożyć większe zamówienie na bazy i aromaty (przed wejściem ustawy). Teraz już wiem w którym kierunku iść, aby wynaleźć liquid pod moje gusta - będzie to baza oparta w większości na glikolu. Kilka aromatów też przetestowałem i wiem co zamówić przed dniem "zero". Swój cel na start osiągnąłem. Niedługo przyjdzie już czas na konkretne mieszanie pojedynczych aromatów i wynalezienie mojego ideału (co do 1 kropli aromatu).

gosiaby pisze:
Firens pisze:Wielu użytkowników forum zwróciło uwagę na dużą zawartość wody demineralizowanej (aż 18%). Oficjalny komentarz od producenta Inawery jest taki:
inawera napisał(a):
- 18% wody zdemineralizowanej jest po to aby lepkość bazy była podobna do lepkości glikolu.


To nieprawda, przeczytałeś skład tej bazy na opakowaniu? Aktualnie jest tam 5 proc. wody.


Słuszna uwaga! Wygląda na to, że w sklepie w którym zamawiałem składniki mają nieaktualny opis (https://e-dym.pl/pl/bazy-i-aromaty/305- ... esults=122). Cała analiza tego, co potrzebuje była oparta na informacji ze strony sklepu, ponieważ podczas składania zamówienia nie miałem jeszcze tej butelki w ręku, a czytając opinie o tej bazie w wielu miejscach był wypunktowany i komentowany niektualny skład bazy. Byłem chyba tak podjarany chęcią stworzenia liquidu, że nie przeczytałem składu na opakowaniu :monkey: . Przepraszam za błąd, już poprawiam moje wypracowanie z pierwszego posta i dzięki za zwrócenie uwagi!
Ostatnio zmieniony 20 sie 2016, 00:32 przez Firens, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By refurbished
#1704489
To domów sobie jeszcze bazę VPG 70/30 i aromat mix miętowy, Inawery. Jak dasz stężenie aromatu 2%, będziesz miał bazę o wyższej zawartości glikolu (70%) i do tego miętową, jak 2DFresh. Bez wody, co może mieć znaczenie przy niektórych parownikach.

Jak ustawiasz napięcie na Pico? Jakoś tej funkcji nie znalazłem.
Przy tych parametrach - 3,4V i 0,3 oma podajesz na grzałkę 38,5W. Dla ajdżastowego parownika to w sumie nie jest kosmos.

W mieszanie i testowanie bawię się praktycznie od początku, stąd obserwacje.

Do zestawu testera dołóż rolkę ręczników papierowych.
By Firens
#1704538
refurbished pisze:To domów sobie jeszcze bazę VPG 70/30 i aromat mix miętowy, Inawery. Jak dasz stężenie aromatu 2%, będziesz miał bazę o wyższej zawartości glikolu (70%) i do tego miętową, jak 2DFresh. Bez wody, co może mieć znaczenie przy niektórych parownikach.

Jak ustawiasz napięcie na Pico? Jakoś tej funkcji nie znalazłem.
Przy tych parametrach - 3,4V i 0,3 oma podajesz na grzałkę 38,5W. Dla ajdżastowego parownika to w sumie nie jest kosmos.

W mieszanie i testowanie bawię się praktycznie od początku, stąd obserwacje.

Do zestawu testera dołóż rolkę ręczników papierowych.


Z pewnością zamówię bazę VPG 70/30, w poszukiwaniu "swoich smaków" warto to mieć. Tak czy inaczej liczę po cichu, że Fresh ma jakieś dodatkowe magiczne składniki (w tych 2-3% aromatów), które wzmacniają skład :D. Póki co pobawię się tym Freshem, mieszając go z glikolem. Jak nabiorę doświadczenia, to zacznę mieszać z baz bez aromatów. Szczerze mówiąc za wyborem Fresha przemawiał jeden argument: Z opinii na forum wynikało, że "da się palić samą bazę fresha i nawet daje radę bez dodatkowych aromatów". Założyłem więc, że nawet jak dodam za mało aromatu, to wyjdzie coś, co da się palić.

W Pico regulujesz moc (Waty), ale obok jest zawsze małym drugiem wyświetlone ile napięcia podaje przy wybranej regulacji mocy i tą wartość podałem. Masz rację, że miałem ustawione 38,5W. Trudno mi powiedzieć jak jest zbudowany Pico, czy ma regulator płynącego prądu (Amperów), czy regulator napięcia (Voltów). Być może Pico reguluje napięcie, a wybierając ilość watów przelicza sobie jakie napięcie podać, żeby się zgadzało :D nie wiem co elektronicznie jest łatwiejsze do osiągnięcia i jak to jest w Pico. Podawanie napięcia jest w mojej opinii trochę bardziej wiarygodne. Bo wystarczy, że Pico źle wykryje opór grzałki (mod za tą cenę pewnie nie wyliczy Ci precyzyjnie oporu grzały) i już będzie przekłamanie na Watach (zakładając, że Pico reguluje sobie napięcie na podst. wybranej mocy). Ciekawostka: moja dziewczyna ma iStick50W i jak wkręciłem u niej swojego tanka (dziwnie to brzmi :D) to iStick50W wykrył opór grzałki o 0,5ohm wyższy niż Pico.

Jeśli chodzi o tanka, niedługo szukuje się u mnie zakup jakiegoś RTA do skręcania własnych grzałek. W finalnym zamówieniu baz i aromatów domówię również tego tanka RTA. Póki co analizuje szczegółowo opinie na tematy poszczególnych tanków.
Awatar użytkownika
By refurbished
#1704554
Faktycznie, napięcie było wyświetlane w trybie "wattage", ale w pierwszej wersji softu.
kliknij aby powiększyć
Obrazek

a teraz mam tak:
Obrazek

Pico daje radę. W trybie TC również. Nakręciłem Kayfuna Lite z grzałką SS i śmiga jak lubię.
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.