EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1545488
Witam *SMOKEKING* ,
wczoraj dostaliśmy od Joyetech'a aktualizację softu ver.3.0 dla najpopularniejszego boxa, jakim bez wątpienia jest eVic VTC Mini. Wspomniana aktualizacja wnosi możliwość ręcznego ustawienia Temperaturowego Współczynnika Rezystancji (TWR lub z ang. TCR) dla różnych rodzajów używanych przez nas drutów ( SS, Ni, Ti, NiFe i inne). Współczynniki te różnią się w zależności od producenta drutu. Zakres TCR-ów dla przedmiotowego boxa zawiera się pomiędzy 1-1000.
Proponuję, abyśmy w tym temacie umieszczali znane nam, bo podane przez producenta lub sprawdzone podczas dłuższego wapowania, ustawienia wartości TCR.
W wypadku samodzielnego ustalania TCR danego drutu - logowanie grzałki starajmy się wykonać w okolicy 20*C.

Przykładowy wpis mógłby wyglądać np. tak :

1. Drut SS 304 ....... (link do źródła np.https://www.fasttech.com/products/0/100 ... resistance) . Link do źródła typu portal aukcyjny może być, ale wiadomo - na krótką metę, lepiej dodatkowo podać opisowo jaki to drut, opakowanie, dystrybutor, producent, fotka opakowania, itp. - czym kto dysponuje, po prostu)
2. TCR = ...........(wartość 1-1000) z opisem, czy podana została przez producenta, czy z naszych doświadczeń.
3. TSW=............Test Suchej Waty :lol: - IMO, to chyba jedyny miarodajny parametr na jakim się możemy oprzeć. Przykładowo : przy 250C watka się robi brązowa, to taką wartość wpiszmy w punkcie 3. Rodzaj parownika i liquidu nie ma w tym przypadku znaczenia, wystarczy zamocowana grzałka i przewleczona watka. Wartość ustawionej mocy również nie ma znaczenia. W ten sposób wyeliminujemy czyjeś "wydaje mi się, że jest pięknie", albo "ustawiłem 230C i 55W i jest sztos/bajka".
4. Krótki komentarz jeśli ktoś uzna za stosowne.

Czyli taki szablonik do skopiowania :

1. Drut -
2. TCR -
3. TSW -
4. Opis -


EDIT: Mile widziane byłoby zamieszczanie wyników w rozszerzonej formie, jaką poniżej zastosował kolega Luftmysza.

Jeśli ktoś zna TCR posiadanego przez siebie drutu, to również proszę umieścić wpis w tym wątku, np. taki :

1. Drut Ni200 - TCR=.........(link do źródła, karty produktu, opisu, fotka , itp.).
2. Opis/opinia - .........(opcjonalnie).
Uważam, że tyle wystarczy, żeby zorientować się o jakim drucie jest mowa.

Dla porządku wklejam jeszcze tabelkę Joyetech'a z wartościami TCR dla poszczególnych rodzajów drutu. To są wartości bardzo orientacyjne, bo jakość wapowania "na drucie" np. SS 304 przy ustawionym TCR=90 bedzie się znacząco różnić od jakości wapowania na SS 304 przy TCR=120.
Myślę, że ten wątek może się szybko wyczerpać ( z uwagi na ograniczoną jednak ofertę drutów ), ale podane przez nas ustawienia zostaną dla potomnych :D Chociaż z drugiej strony, nowych produktów wciąż przybywa, więc.....
*CZAJNICZEK*
Na tą chwilę nic więcej nie przychodzi mi do głowy, ale jakieś sugestie, konstruktywne wnioski, krytyka - mile widziane :wink:
Jednocześnie uprzejmie proszę o merytoryczne wypowiedzi (konkretne wpisy w/g powyższego lub zmodyfikowanego szablonu), a kolegów rozpoczynających dopiero przygodę z kontrolą temperatury o umieszczanie podstawowych pytań z tego zakresu w odpowiednich do tego wątkach.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2015, 02:53 przez Nałóg Totalny, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
By STRUNA
#1545540
Brakuje mi TSM (test suchego mesha) tylko on się nie robi brązowy jak wata.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1545555
@Nałóg Totalny, to dałeś mi robotę na dzisiaj :D postaram się później przetestować różne ustawienia :).

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By STR
#1545617
To może ją trochę skomplikuje pomiary tym co mają dostęp do dobrych elektronicznych termometrów.
Jeśli temperatura grzałki pokrywa się w trzech punktach 150*C, 200*C, 250*C z tą ustawioną na naszym zasilaniu to TCR powinien być właściwy dla danego rodzaju drutu.

Jak ja nie lubię pisać na Tapatalkau
Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1545660
Okej, jestem po pierwszych próbach, zrobiłem pierwsze 5 TSW dla 315*C, dla trzech różnych wartości TCR, mianowicie:

1).
1. Drut - SS304 (od pszczelarza)
2. TCR - 85
3. TSW - 315*c
4. Opis - Wata praktycznie w ogóle nie przypalona, ale po zakropleniu nośnika - jak można było się spodziewać chmury brak.

2).

1. Drut - -||-
2. TCR - 90
3. TSW -315*C
4. Opis -Wata delikatnie przybrązowiona, ale bardzo delikatnie, po nasączeniu nośnika coś zaczyna dziać się od 270*C w górę

3).
1. Drut - -||-
2. TCR - 95
3. TSW -315*c
4. Opis - Wata zauważalnie przybrązowiona, ale tutaj już przy 250*C zaczyna się pojawiać jakiś kłębek dymu. Przy przesuszonym nośniku zaczyna się podręcznikowa modulacja, która praktycznie w takim ustawieniu zapobiega przypaleniu waty (nie wiem ile by ktoś musiał się starać, żeby ją przypalić)

4).
1. Drut - -||-
2. TCR - 100
3. TSW -315*C
4. Opis -Tutaj Wata oczywiście brązowa - ALE - przy 250*C już wydaje się, że jest tak jak być powinno. Ładna atomizacja, drut jest rozgrzewany bez zauważalnej modulacji. Przy przesuszaniu knota - podobnie jak w próbie nr.3 , pojawia się spora modulacja, z dość dużymi odstępami czasu (tym większe im bardziej przesuszony knot). Także według mnie również ciężko byłoby w tym ustawieniu watę przypalić (chyba że ktoś by się uparł)

5).
1. Drut - -||-
2. TCR - 110
3. TSW -315*c
4. Opis -Tutaj jest według mnie najlepiej. Chmura zaczyna się pojawiać przy około 220*C - przy 250*C jest już tak, jak to zwykle ustawiałem i jak to działało na Ni200 w trybie Ni :) . Wata przy 315*C na sucho oczywiście wyraźnie przybrązowiona, ale nie przepalona. Przy przesuszaniu knota oczywiście modulacja, tutaj już łatwiej o przypalenie bawełny, ale zważając na to, że modulacja jest bardzo wyraźna i odczuwalna, użytkownik będzie w stanie na czas zareagować i nasączyć knot/napełnić zbiornik.


Takie to moje próby. Mam nadzieję, że komuś się przyda. Testowane oczywiście w temp ~20*C, za każdym razem nowe zwoje drutu, oraz nowa wata na grzałce.

Testy oczywiście nie są w praktycznie żaden sposób miarodajne - przy 315*C wszystkie zostały przypalone (oprócz jednej, która nie dała również żadnej chmurki), ale według mnie, przy stali SS304 najlepsze TCR powinno oscylować w granicach właśnie tych 110. Przy fabrycznie ustawionym współczynniku (120) było już według mnie trochę za ciepło, wata przy tej wartości została prawie przepalona.

Test dla 110 ciągle trwa - tak ustawionego Evica używam od rana i nie widzę z nim problemów (jak narazie) - odpuszczam (narazie :mrgreen: ) testy lodówkowe :).
Ostatnio zmieniony 23 gru 2015, 10:41 przez Luftmysza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1546184
Luftmysza pisze:Okej, jestem po pierwszych próbach, zrobiłem pierwsze 5 TSW dla 315*C......
Takie to moje próby. Mam nadzieję, że komuś się przyda. Testowane oczywiście w temp ~20*C.
Testy oczywiście nie są w praktycznie żaden sposób miarodajne - przy 315*C wszystkie zostały przypalone (oprócz jednej, która nie dała również żadnej chmurki), ale według mnie, przy stali SS304 najlepsze TCR powinno oscylować w granicach właśnie tych 110. Przy fabrycznie ustawionym współczynniku (120) było już według mnie trochę za ciepło, wata przy tej wartości została prawie przepalona.

Test dla 110 ciągle trwa - tak ustawionego Evica używam od rana i nie widzę z nim problemów (jak narazie)...

Brawo Kolego, tak to sobie dokładnie wyobrażałem :)
Ty jednak poszedłeś dalej, włożyłeś więcej pracy i wstawiłeś próby z 5 pomiarów. Moim zamysłem było co prawda, żeby zainteresowany wkleił tylko jak gdyby efekt końcowy "badań" - czyli u Ciebie byłby to cały punkt 5. - ale Twoje bardziej szczegółowe przedstawienie etapów dochodzenia do "prawdy" wydaje się być lepszą metodą. Działa bardziej poznawczo i obrazowo, że tak powiem. Tego schematu można by się trzymać, jeśli komuś starczy chęci.
Założenie ~20*C - bardzo dobre, zaraz je ujmę w I-ym poście.
Czy testy nie są praktycznie miarodajne ? No właśnie myślę, że są i po to jest ten temat. One nie są miarodajne teoretycznie , ale takich badań przeciętny użytkownik forum nie przeprowadzi. Do naszych celów, nie potrzebujemy dokładnie wyznaczonej całej charakterystyki TCR dla danego drutu.
My potrzebujemy praktycznie wyznaczony TCR ( z braku podanego przez producenta), by poruszając się w gąszczu drutów z różnych źródeł, mieć chociaż przybliżone pojęcie o wstępnych nastawach TCR po nawinięciu grzałki z drutu, który właśnie zakupiliśmy. Dziś używam drutu A, jutro B, a pojutrze X - wszystkich TCR się nie spamięta. Uważam, że miło wtedy zajrzeć do odpowiedniego wątku i skorzystać z bazy. No ale wpierw ta baza musi powstać. Zobaczcie ile już jest pytań w stylu : "jaki TCR ustawić dla Niklu od UD ?" , "...od pszczelarza ?", "...od e-płyny"..itd. A odpowiedzi porozrzucane po wątkach wszelakich :?
Jeśli ktoś posiada TCR podany przez producenta na opakowaniu, karcie produktu, czy w inny sposób, to również proszony jest o podanie tej informacji.

EDIT: Luftmysza - dodaj proszę w swoim poście źródło pochodzenia drutu, który testowałeś , bo inaczej informacja jest niepełna. Ja się domyślam skąd ten drut, bo na bieżąco śledzę *BOR* inne wątki o tej tematyce, ale właśnie o to chodzi, żeby nie śledzić, a wiedzieć :lol:
Ostatnio zmieniony 23 gru 2015, 03:10 przez Nałóg Totalny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By ronin1412
#1546249
Według DJLsb Vapes TCR dla SS 304: 105, a dla SS 316L: 92. Nie wiem na ile rzetelne są informacje, które on posiada, ale według pomiarów temperatury dla zadanych współczynników wychodzą mu prawie idealne wyniki:

Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1546597
Z TCR dla SS bym się mógł zgodzić ;). 105 by było optymalnym ustawieniem.

Co do innych testów, mam jeszcze szpulkę drutu Ni200, raczej go nie używam, ale testy palności i atomizacji liquidu mogę zrobić jak najbardziej, z tym że to już może po świętach :). Jeszcze kawałek SS316L od UD został, więc około 5 prób na różnych nastawach dla dwóch drutów da 10 prób :mrgreen: trochę tego pójdzie :) .
Awatar użytkownika
By Mutango
#1546630
Według mnie to wszystko nie ma sensu.
Do realnych testów TCR, potrzebny jest wysokiej klasy termometr zewnętrzny, którym można zmierzyć rzeczywistą temperaturę grzałki.
Bo nie jest istotą TCR takie ustawienie, przy którym komuś tam epali się najlepiej. Jeśli komuś dobrze się wapuje przy współczynniku 100, to równie dobrze będzie mu się wapowało przy 110, jeżeli jednocześnie skoryguje temperaturę, odpowiednio w dół. Ale nie o to chodzi w ustawianiu TCR. Bo ustawianie TCR to jest kalibracja wskaźnika temperatury. Chodzi o to żeby była zgodność z rzeczywistością. Istotą testu jest takie ustawienie TCR przy którym temperatura zadana jest równa temperaturze rzeczywistej. A to można zweryfikować tylko za pomocą dobrego termometru wzorcowego, a nie za pomocą indywidualnego odczucia na języku. Jeśli odczyt temperatury na wyświetlaczu moda będzie identyczny z odczytem na wyświetlaczu termometru, to będzie oznaczać że został ustawiony właściwy TCR dla danego typu drutu. I tyle w temacie. Nie ma innej drogi.
Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1546682
@Mutango, 100% racji, ale tutaj chodzi głównie o to, żeby właśnie się najlepiej epaliło :) . Tzn, wiem o co Ci chodzi, sam napisałem, że test nie jest miarodajny - dałem tylko swoje propozycje na ustawianie współczynnika i jeśli znajdzie się ktoś, kto zrobi testy ze zmierzeniem temperatury grzałki - to świetnie, będziemy mieli tak jak ma być, ale póki co i takie testy i próby są coś warte, może to komuś oszczędzić zbędnych nerwów podczas zabaw z TCR :mrgreen: .
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1546919
Dziękuję Kolegom za zabranie głosu :)
Sam w sumie miałem mieszane uczucia już w momencie pisania tego tematu.
W czasie czytania wielu wątków, zwłaszcza po aktualizacji eVica do ver.3.0 rzuciło mi się w oczy (spodziewałem się tego), jak wielu użytkowników jest totalnie zagubionych i dla nich wprowadzenie kolejnej nastawy w modzie, to już może być za wiele. Zresztą dotychczas niewielu interesowało się, jaki jest TCR np. dla Ni200, bo i po co, skoro wystarczyło ustawić odpowiedni "Tryb". Jednak za jakiś czas już sam "Tryb" przestał wystarczać, użytkownicy zrozumieli, że jeden ma "sztos/bajkę"" przy 210*C, a drugi dopiero przy 270*C, bo stosują niby ten sam Ni200, ale pochodzący z różnych źródeł.

Po aktualizacji v.3,0 lawinowo zaczęły się pojawiać pytania w stylu : "jaki wsp. temp. ustawić ?", zaśmiecając skutecznie wątek o eVicu Mini. Tego typu pytania powtarzają się również w innych wątkach. Oczywiście zaczęły się też pojawiać odpowiedzi. Doprowadza to powolutku do niepotrzebnego rozrostu topiców w stopniu podobnym jak pytania "jakie baterie do ....?" Pomyślałem, żeby stworzyć wątek poświęcony stricte wstępnym ustawieniom TCR dla drutów pochodzących od różnych producentów, bo jak wiadomo mogą się te współczynniki różnić w zależności od pochodzenia drutu. Trochę to nowe zagadnienie usystematyzować i pomóc "nowym" w znalezieniu punktu wyjścia do dalszych nastaw TCR dla posiadanego drutu, ale już pod swoje preferencje.

Moim zamysłem nie było stworzenie wątku zawierającego wyłącznie laboratoryjne dane TCR-ów. Choć gdyby się takie znalazły (o co również prosiłem w pierwszym poście), to byłoby super ! Liczyłem, że może ktoś wstawi tabele, karty charakterystyki od "takiego a takiego" producenta i wtedy nie byłoby gdybania, czy dla drutu od tegoż wytwórcy ustawiamy np. TCR-88 czy jednak 92, bo mamy bardzo dokładne dane. W/g moich obserwacji, na tą chwilę pytanie raczej brzmi : 80 czy 120 ? ; 600 czy 700 ?, itd. Widełki są spore, a zwłaszcza nowi forumowicze pytają, bo boją się uszkodzić siebie i sprzęt.
Zdawałem sobie jednocześnie sprawę, że o takie dane może być trudno i na początek przygody z TC wielu ludziom potrzebna jest po prostu "przybliżona" znajomość TCR "ich" drutu. Oni po prostu chcą wiedzieć, przy jakich nastawach wstępnych mają odpalić moda po raz pierwszy. Jeśli te wstępne okażą się ostateczne, to tylko dobrze, ale od czegoś muszą zacząć.
IMO, przy takim założeniu - wątek ma sens.
Gdybym ja np. podchodził do tematu po raz pierwszy, nie mając większego pojęcia "ocb" :lol:, to po obejrzeniu zalinkowanego przez ronin1412 filmiku, dowiedziałbym się, że dla drutu SS 304(no name) - ustawiam TCR-105, a dla SS 316L - TCR-92.
Po przeczytaniu postu kolegi Luftmysza wiedziałbym z kolei, że dla drutu SS304 od "pszczelarza" powinienem poruszać się w okolicy TCR-110 (tu brakuje mi tylko linku do strony producenta). Co z tym zrobi dalej użytkownik, to już od niego zależy. Na początek przynajmniej nie poparzy paszczy, a wątki przeznaczone poszczególnym boxom trochę "odpoczną".

Zastanawiałem się, czy test suchej waty nie przeprowadzać w temp. 280*C, może to by było bardziej dla nas wartościowe ?
A może jakaś inna metodologia dochodzenia do TCR posiadanego drutu ?
Może ktoś z Kolegów jakąś zaproponuje ?
Może znacie Koledzy odpowiedź na pytanie : "jak w warunkach domowych sprawdzić orientacyjnie wsp. TCR ?" ??
A może to wszystko faktycznie nikomu niepotrzebne i podchodzi pod "bicie piany" ? No, jest taka opcja i temat po prostu umrze śmiercią naturalną. *SMOKEKING*
Świątecznie wszystkich pozdrawiam, :drinkb *CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1549520
No to jeszcze tak na koniec TCR-y najczęściej używanych drutów bez podziału na źródło pochodzenia :

Ni200: 0.00620
Ti01: 0.00350
SS316L: 0.00092
SS316: 0.000915
SS317L: 0.00088
SS317: 0.000875
SS304: 0.00105
SS430: 0.00138
SS410: 0.00155
NiFe30: 0.00320
Awatar użytkownika
By rafal180
#1559728
To jeszcze takie coś z forum ecf

Nickel DH: [0.007036]
Ni200: [0.00600] (Wg. Steam-Engine.org)
Ni200: [0.00620] (Wg. @DJLsbVapes)

Nifethal 70 (Alloy120): [0.00525]

NiFe30 (StealthVape): [0.00500]

Tungsten: [0.00450]

Nifethal 52 (Alloy52): [0.004036]

NiFe (Reactor Wire): [0.00400]

Titanium Grade1: [0.00366] (Wg. Steam-Engine.org)
Titanium Grade1: [0.00350] (Wg. SX Mini Manual, @DJLsbVapes)
Titanium Grade2: [0.003525]

NiFe30 (Resistherm): [0.00320]

SS410: [0.00155]

SS430: [0.00138]

Invar 36 / Nilo 36 / Pernifer 36: [0.001116]

SS304: [0.001016] (Wg. Steam-Engine)
SS304: [0.00105] (Wg. @DJLsbVapes)

SS316L: [0.000879] (Wg. Steam-Engine)
SS316L: [0.00092] (Wg. @DJLsbVapes)

SS316: [0.00088] (Wg. Steam-Engine.org)
SS316: [0.000915] (Wg. @DJLsbVapes)

SS317L: [0.00094] (Wg. Steam-Engine.org)
SS317L: [0.00088] (Wg. @DJLsbVapes)

SS317: [0.000875] (Wg. @DJLsbVapes)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
By arkomaniac
#1561063
Jestem trochę zielony w temacie TCR na szczęście na forum jest już odpowiedź prawie na wszystkie nurtujące mnie pytania. Zastanawia mnie natomiast współczynnik dla zastosowanych dwóch grzałek w parowniku. Przy dwóch grzałkach zmianie ulega oporność i zastanawiam się czy mogą być jakieś różnice w spadku oporności przy podgrzaniu grzałek? Może przy dwóch grzałkach trzeba stosować inny współczynnik oporności?
Awatar użytkownika
By Luftmysza
#1561064
Nie, opornosc nie ma znaczenia, zawsze używamy do tego samego drutu tego danego współczynnika.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Riccardo
#1561065
arkomaniac pisze:Jestem trochę zielony w temacie TCR na szczęście na forum jest już odpowiedź prawie na wszystkie nurtujące mnie pytania. Zastanawia mnie natomiast współczynnik dla zastosowanych dwóch grzałek w parowniku. Przy dwóch grzałkach zmianie ulega oporność i zastanawiam się czy mogą być jakieś różnice w spadku oporności przy podgrzaniu grzałek? Może przy dwóch grzałkach trzeba stosować inny współczynnik oporności?

Jak dasz zwój więcej to też się zmienia oporność, prawda? Dla dwóch grzałek TCR się nie zmienia, bo drutowi jest wszystko jedno, jak jest skręcony.

edit: netoperek mnie ubiegł :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Wątek wyodrębniony z tematu http://www.e-papierosy[…]

https://tech.wp.pl/e-papierosy-sa-szkodliwe-niekto[…]

Wotofo profile rta

Wycieki z airholow, ale tylko przy zalewaniu liqui[…]

MaiArt - produkt szuka nazwy ;)

Mamy ogrooooooooomny problem i Wasza pomoc jest na[…]