EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Haze
#844377
Na poczatku zaznaczam, że tytuł wątku jest nieco na wyrost - tzn. pokazane poniżej wyniki dają jakiś obraz problemu ale na pewno go nie wyczerpują. Dlatego proszę traktować wątek jako przyczynek do dyskusji co można by zrobić inaczej/lepiej w tym dość istotnym dla waperów temacie.

Do rzeczy: pewnie znajdzie się "parę" osób, którym obiły się o uszy wzmianki jakoby sznurki stosowane w atomizerach pyliły, puszczały włoski, czy inne "igiełki" itd. Temat trochę mnie męczył i postanowiłem sprawdzić czy można to jakoś zweryfikować. Pomysł powstał w sumie już dość dawno ale największy problem miałem ze znalezieniem materiału na filtr, na którym osadzałyby się ewentualne niepożądane "elementy" - okazuje się, że zdecydowana większość materiałów które testowałem (od rajstop po bawełniane t-shirty) oglądana w powiększeniu wygląda podobnie: mniej lub bardziej białe/przezroczyste zmechacone włókna, niezależnie od koloru tkaniny :( No i takie "tło" średnio nadaje się do oglądania białych/przezroczystych włókien ze sznurka.
W końcu pomyślałem o ... meshu :mrgreen: Tak tak, stara przyjaciółka siatka nadaje się (w miarę) również do tego - #500 to sito o oczku ~25 mikrometrów, czyli "większe" cząstki powinna zatrzymać, a jednocześnie nie zmniejsza specjalnie przeciągu w obiegu powietrznym.

Dalej poszło już z górki bo Kayfun ma układ ustnika wręcz stworzony do takich zabaw - wystarczyło wyciąć kółko z zaoksydowanej siatki #500, włożyć, dokręcić drip i jazda:

Obrazek


Knoty robiłem w standardową ósemkę, z drutem Nikro 0,18mm, tak żeby rezystancja mieściła się w zakresie 1,4-1,8 ohma (jak knot był grubszy to kręciłem 3 zwoje, a jak chudszy to 4):

Obrazek


Wapowana była baza DNB 12mg żeby nie wprowadzać niepotrzebnych dodatków. Napięcie 4V. Filtr był wrzucany pod mikroskop po 10, 30 i 50 sztachach oraz w stanie wyjściowym.

W zabawie udział wzięły:
* SILICA od The Mesh Company,
* SILICA ze sklepu VaporFreak ("Wolf Silikatschnur"),
* SILICA noname kupiona w jakimś naszym sklepie netowym (nie pamiętam dokładnie w którym),
* SILICA dodawana w zestawie do Spheroida,
* SILICA EKOWOOL kupiona chyba w eDymie.
Wszystkie sznury oprócz tego od Sfera zostały wygotowane przez jakieś 5 minut.

No i jak to wyszło?
UWAGA 1. Zaznaczam, że zdjęcia są dość "nieapetyczne" no ale to tylko zaoksydowana siatka i woda/gliceryna, które się na niej osadzały...
UWAGA 2. Proszę się nie dziwić, że filtr stosowany w obrębie jednego sznurka czasami na kolejnych zdjęciach wygląda zupełnie inaczej jeśli chodzi o kolory - wynika to z tego, że z czasem wapowania zaczyna on coraz bardziej nasiąkać i ze zmian oświetlenia - generalnie robienie zdjęć w tej skali, obiektowi który odbija światło i jeszcze jest mokry to po prostu rzeźnia ;-)

Okazuje się, że 4 spośród testowanych sznurków zachowują się bardzo przyzwoicie - wzorowy jest pod tym względem sznur z TMC:

SILICA od TMC

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać w tym zakresie wymiarowym nie pozostawia praktycznie żadnych niespodziewanych gości.
Reszta z tej czwórki jest niewiele gorsza więc pokażę tylko obrazki po 50 sztachach:

SILICA Wolf

Obrazek


SILICA od Spheroida

Obrazek


SILICA EKOWOOL

Obrazek


Gorzej wypada jedynie SILICA "noname":

Obrazek

Obrazek

bo już na początku trochę popuszcza :wink:. Tragedii natomiast nie ma bo jak widać dalej proces raczej nie postępuje:

Obrazek

Obrazek


Podsumowując: trochę się uspokoiłem. Myślę, że z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w zakresie do 25 mikrometrów większość sznurków jest dość bezpieczna. Oczywiście nie wiemy jak to wygląda z cząsteczkami jeszcze mniejszymi ale zawsze to coś.
Awatar użytkownika
By Goldi
#844382
pol pisze:Haze można liczyć na podobne zestawienie z użyciem sznurków krzemowych?

A Silica to niby co to jest? :D
Awatar użytkownika
By pol
#844384
Goldi pisze:
pol pisze:Haze można liczyć na podobne zestawienie z użyciem sznurków krzemowych?

A Silica to niby co to jest? :D

@ Goldi,
Przecież wiesz o co idzie :wink:
Oczywiście, że silica też jest szklana.
Mam palcem wskazać, o które sznurki chodzi? :lol:

To proszę mogę
np
https://www.e-dym.pl/Dla_majsterkowicz% ... 3%B3w.html
http://www.papierosek.pl/pl/dla-majster ... mm-1m.html
http://epapierosylodz.pl/p/119/1397/szn ... sztat.html
By Sagerrak
#844413
Pomysł przedni, osobiście dziękuję kol. Haze za wykonanie. Póki co jedyną oznaką mej wdzięczności może być skromny plusik na Twoje konto.
Awatar użytkownika
By nester
#844416
pol pisze:Bardzo dobre i pouczające opracowanie.

Haze można liczyć na podobne zestawienie z użyciem sznurków krzemowych?




Goldi dobrze mówi, silica to sznur krzemowy.
Awatar użytkownika
By pol
#844427
nester pisze:
pol pisze:Bardzo dobre i pouczające opracowanie.

Haze można liczyć na podobne zestawienie z użyciem sznurków krzemowych?




Goldi dobrze mówi, silica to sznur krzemowy.

I nadal będziemy dyskutować o oczywistości?
Zatem prośba o przetestowanie sznurów wymienionych w tych 3 linkach, które w opisie sprzedawcy nie mają sygnatury dodatkowej "silica".

@ nester
Teraz lepiej brzmi?
Awatar użytkownika
By pol
#844436
kurok pisze:pol
a chciałbyś te z poprzednich dostaw czy obecnych.

Z tego co wiem, to u jednego z wymienionych sprzedawców, to z poprzedniej dostawy był lepszy :wink:
Ale istotniejsze chyba byłoby to, aby mieć testy tego co aktualnie można kupić, a nie to co trzymamy w szufladzie.
Awatar użytkownika
By Mutango
#844501
Panowie, doceniam zaangażowanie i pasję, ale akurat te testy nie mają większego znaczenia.
Paradoksalnie, duże pyłki, te które widzicie nie stanowią zbyt dużego zagrożenia dla zdrowia. Nieważne czy pochodzą ze sznurka, czy z zasysanego powietrza. Takie coś to człowiek odkaszle, odksztusi. Takich pyłków człowiek wdycha codziennie całe tumany. Nie musi palić, e-palić... wystarczy że chodzi i oddycha...
Jeśli chodzi o groźną chorobę pylicę, jakąkolwiek pylicę, w tym również pylicę krzemową (zwaną też krzemicą, łac. silicosis), to największym zagrożeniem są cząstki wielkości 1-5 mikronów, które docierają do końcowych struktur płuca, osiadają na stałe w pęcherzykach płucnych.

Nie myślcie sobie, że chcę Was straszyć. Taka choroba powstaje poprzez wieloletnie wdychanie znacznych ilości pyłu krzemionki krystalicznej. Narażeni są górnicy pracujący w kopalniach metali pochodzących ze skał kwarcowych (miedzi, cynku, ołowiu, złota..), pracownicy kamieniołomów, żwirowni, kopalni piasku, kamieniarze itd itp
W dymie e-papierosowym, nawet gdyby... powtarzam nawet gdyby okazało się, że takie pyłki (poniżej 5 mikronów) się znajdują, to nie będą to żadne wielkie ilości. Musiałby ten sznurek błyskawicznie, chyba w oczach zanikać, żeby czuć powody do niepokoju. Jeśli będziesz w kamieniołomach czy w jakiejś piaskowni, i z jakiegoś powodu zrobi się tuman kurzu, to w ciągu kilku minut prawdopodobnie więcej się tych cząstek nawdychasz niż w e-p przez całe życie.
Awatar użytkownika
By daras25
#844511
Panowie, doceniam zaangażowanie i pasję, ale akurat te testy nie mają większego znaczenia.

Mutango musisz sobie zdawać sprawę że te proste testy kol. Haze jak i Twój post ma duże znaczenie . Jest spora grupa osób które na podstawie plotek wyrobiły sobie pogląd że używane przez nas sznurki są wręcz śmiertelnym zagrożeniem , co oczywiście nie jest prawdą a wszystkie obawy są nieuzasadnione .
Awatar użytkownika
By jomat
#844547
Mutango pisze:... ale akurat te testy nie mają większego znaczenia.

Również kilkakrotnie uspokajałem osoby, które widziały wszędzie "igiełki",
jednakże całkowicie nie zgadzam się z zacytowanym wyrywkiem.
Testy mogą dostarczać różne informacje.
Przykładowo, jeśli mam kupować sznurek to bym wolał taki, który nie rozleci się po 50MAH-ach :)
i ten test już pokazuje, który wytrzyma 3 a który 30 dni.
Awatar użytkownika
By Mutango
#844575
jomat pisze:
Mutango pisze:... ale akurat te testy nie mają większego znaczenia.

jednakże całkowicie nie zgadzam się z zacytowanym wyrywkiem.

Zauważ, że nie napisałem, że nie mają znaczenia, tylko że nie mają większego znaczenia. A to jest różnica ;)
Mam wrażenie, że Autorowi testu jednak głównie chodziło o bezpieczeństwo, a w kontekście bezpieczeństwa rzeczywiście nie ma to większego znaczenia. Chyba że jakieś "psychologiczne" o czym pisał @daras25

Problem dla większości ludzi jest taki, że oceniają zjawisko, a nie oceniają skali zjawiska. Tak jak z tą osławioną akroleiną. W e-papierosie śladowa ilość akroleiny wywołuje panikę na skalę ogólnoświatową. Natomiast tysiąc razy, czy nawet sto tysięcy razy większa ilość tej samej akroleiny w hamburgerze nie robi na nikim większego wrażenia.
W wątku o sznurku bawełnianym, ktoś tam napisał że pali na sznurku bawełnianym lub na watce, żeby nie dostać pylicy od krzemu, a nie zdaje sobie sprawy że pylica bawełniana też istnieje. Więc gdyby było zagrożenie pylicą ze strony e-p, to byłoby ono takie samo ze strony sznurka krzemowego, jak i bawełnianego. :D

Również w kontekście czysto użytkowym, taki test ma znaczenie raczej drugorzędne.
Tzn raczej rzadko mi się zdarza wymieniać grzałkę z powodu "rozpadnięcia" się sznurka. Może nawet czasem mi się to zdarzyło, ale raczej rzadko i jest to drugorzędne zjawisko. Zazwyczaj wymieniam grzałkę, bo jest syf i kiepsko smakuje, bo samo przepalanie daje już niewystarczające rezultaty itd itp

Z punktu widzenia czysto użytkowego, to znacznie bardziej przydatny byłby test zjawiska kapilarności.
Tzn na przykład rozwieszamy 10 różnych sznurków, na jakimś bojawiem stojaczku... zanurzamy wszystkie w jakimś baseniku z liquidem... i dawaj niech się ścigają. Który wyciągnie liquid na wyższą wysokość i w krótszym czasie... Można by było zbadać na liquidach o różnych proporcajch PG/VG. Do celów naukowych można by było liquid zabarwić wyjątkowo jakimś jaskrawym barwnikiem.
Awatar użytkownika
By Haze
#844612
Mutango pisze: ... Mam wrażenie, że Autorowi testu jednak głównie chodziło o bezpieczeństwo, a w kontekście bezpieczeństwa rzeczywiście nie ma to większego znaczenia. Chyba że jakieś "psychologiczne" o czym pisał @daras25 ...

Generalnie to chodziło mi o "spokój sumienia" bo

Mutango pisze: ... Takich pyłków człowiek wdycha codziennie całe tumany. Nie musi palić, e-palić... wystarczy że chodzi i oddycha...

skoro tak jest to do tych "tumanów" wdychanych z powietrza nie chcę jeszcze dokładać jakichś "bonusów" ze sznurka. Tym bardziej, że w dni robocze, jak jestem poza domem (czyli min. 10 godzin dziennie) to jadę wyłącznie na sznurkach ...
Awatar użytkownika
By Mutango
#844666
Haze pisze:skoro tak jest to do tych "tumanów" wdychanych z powietrza nie chcę jeszcze dokładać jakichś "bonusów" ze sznurka.

Nie zaprzeczam, nie neguję.. Jak zwykle oceniam tylko skalę zjawiska. Bo "bonus" ten jest jako to pierdnięcie przy bombie atomowej. Niby sumarycznie dają mocniejszą falę uderzeniową. Ale czy warto to liczyć?
Tymczasem z innych stron zupełnie niespodziewanie, mogą płynąć zagrożenia po stokroć, albo i po stokroć sto razy wyższe od samego "bonusa". Bo nikt się nie spodziewa hiszpańskiej inkwizycji :lol:
Awatar użytkownika
By krzych.s
#845960
Ja tam pochwalam takie testy choćby dlatego, że wywiązuje się taka dyskusja właśnie, która mnie na przykład uspokaja. Przestaję się zastanawiać nad głupotami :).

Mutango pisze:Bo "bonus" ten jest jako to pierdnięcie przy bombie atomowej. Niby sumarycznie dają mocniejszą falę uderzeniową.

Uważaj, uważaj, bo pierdniesz w nieodpowiednim momencie i kle... klops! ;)
Awatar użytkownika
By krzych.s
#849045
Ech, weź poczytaj ten wątek od początku do końca. Nigdzie jeszcze nie wyczytałem o raku z powodu igiełek. Za to o pylicy już w wielu miejscach. Natomiast jak wyżej podsumowano przed Tobą, nie ta skala.
Awatar użytkownika
By Bazyloss
#849046
"Do rzeczy: pewnie znajdzie się "parę" osób, którym obiły się o uszy wzmianki jakoby sznurki stosowane w atomizerach pyliły, puszczały włoski, czy inne "igiełki" itd"

może ty poczytaj pierwsze zdanie

-- [scalono] 06 wrz 2013, 20:34 --

a o skale , to chodziło mi, o powiększenie
Awatar użytkownika
By krzych.s
#849049
Bazyloss pisze:jeżeli mówimy o elementach onkogennych, to chyba nie ta skala ?

Nie wiem o jakie pierwsze zdanie chodzi Tobie, ale mi chodzi o to co napisałeś powyżej - później będą "chodzić słuchy po mieście", że e-papieros jest rakotwórczy, co jest kompletną bzdurą.

Z mojej strony EOT.
Awatar użytkownika
By Bazyloss
#849055
a ja nie wiem skąd Ty tą pylicę wziąłeś :)

jeśli już , to akurat ten "problem" przewija się prze Mesh

Badania, o których pisałem dotyczą "mikro" igiełek szklanych, które w odpowiednio małej skali są już asymilowane przez organy i tu Cię zaskoczę wcale nie dotyczy to płuc czy krtani i wcale nie dotyczyły e-papierosów

ktoś to kiedyś wyciągnął i zestawił z paleniem i poszła fama jakoby sznurki ceramiczne były szkodliwe

dlatego to napisałem, bo jak widać w "pierwszym zdaniu" został poruszony problem "igiełek", a akurat w tej materii ten test nic nie daje, ale dzięki wielkie dla Haze za zaangażowanie
Awatar użytkownika
By Haze
#849213
Bazyloss pisze:a ja nie wiem skąd Ty tą pylicę wziąłeś :)

jeśli już , to akurat ten "problem" przewija się prze Mesh

Badania, o których pisałem dotyczą "mikro" igiełek szklanych, które w odpowiednio małej skali są już asymilowane przez organy i tu Cię zaskoczę wcale nie dotyczy to płuc czy krtani i wcale nie dotyczyły e-papierosów

ktoś to kiedyś wyciągnął i zestawił z paleniem i poszła fama jakoby sznurki ceramiczne były szkodliwe

dlatego to napisałem, bo jak widać w "pierwszym zdaniu" został poruszony problem "igiełek", a akurat w tej materii ten test nic nie daje, ale dzięki wielkie dla Haze za zaangażowanie

krzych.s miał zapewne na myśli pylicę krzemową (silicosis), która jest odmianą "tradycyjnej" pylicy ale wywoływaną przez tlenki krzemu. I jeśli o nią chodzi to nie znalazłem żadnych informacji żeby prowadziła do raka (chociaż w skrajnych odmianach też potrafi szybko uśmiercić).
Natomiast z tymi "igiełkami" to jest tak, że gdzieś dzwonią ale nie wiadomo w którym kościele - Bazyloss <- możesz zarzucić jakimś linkiem do tych badań?
Awatar użytkownika
By Bazyloss
#849239
przytoczyłem mniej więcej to co przeczytałem na E-Cigarette Forum, więc z tym kościołem to w pewnym sensie racja
aczkolwiek zupełnie nie o to mi chodziło czy to prawda czy nie, a o to, że jeśli rozpatrywać ten aspekt (czy w ogóle one występują), to trzeba by było się posługiwać innymi metodami, dlatego w pierwszym moim poście jest "?", bo ekspertem nie jestem

badania dotyczyły ogólnie materiałów ceramicznych używanych do ociepleń , filtrów odorowych i czegoś tam, i nie miały nic wspólnego z e-paleniam

o pylicy krzemowej nie słyszałem - dobrze wiedzieć :)

ogólnie problem (jeśli naprawdę istnieje) mikro igiełek czy pyłu stalowego jest mało popularny (sam jak zaczynałem wcale się nad tym nie zastanawiałem), raczej wszyscy skupiamy się na zawartości dymu (pary)

ja np. przeczytałem najpierw to https://docs.google.com/file/d/0B7Csg_H ... edit?pli=1 (no może ze dwa tygodnie po tym jak rzuciłem analogi) i na razie się tego trzymam
Awatar użytkownika
By Haze
#860545
Zgodnie z sugestiami Kolegów wziąłem na tapetę sznurki dostępne aktualnie (początek września 2013) w popularnych sklepach:
- King E-Cigar,
- Peleon,
- e-Dym,
- Vertigo (papierosek.pl).

Podobnie jak wcześniej, filtr oglądałem:
- oczywiście w stanie wyjściowym,
- po 10 sztachach,
- po 30 sztachach,
- po 50 sztachach,
- po 100 sztachach.
Dla sznurka w stanie "surowym" (prosto z paczki) oraz po wygotowaniu.

Jednak aby Was nie zanudzić na śmierć pokażę tylko obrazki ze stanu wyjściowego i po 100 sztachach. Dlaczego? Ano dlatego (uprzedzę tutaj nieco ciąg dalszy), że "po drodze" nie było żadnych niespodzianek, tzn. nie było sytuacji typu, że po 30 sztachu coś się pojawiało, a po 50 albo 100 znikało - ten setny sztach jest reprezentatywny dla całej serii pomiarowej w przypadku każdego ze sznurków!

No to po kolei...

***** King E-Cigar *****

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-----------------------------

Obrazek

Obrazek

Obrazek



***** Peleon *****

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-----------------------------

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sorry, ale w tym jedynym przypadku gdzieś mi wcięło pomiar po 100 sztachach ...



***** e-Dym *****

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-----------------------------

Obrazek

Obrazek

Obrazek



***** Vertigo ***** (papierosek.pl)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-----------------------------

Obrazek

Obrazek

Obrazek


-----------------------------
-----------------------------

2 UWAGI:
- sznur z Peleona ZDECYDOWANIE polecam wygotować przed użyciem :D
- być może to kwestia szczególnie udanej grzałki, ale najlepszych wrażeń w tej serii testów dostarczył mi sznur z Vertigo.

Podsumowanie
Ufff, wierzcie albo nie, ale po tym prawie tygodniu testów w dalszym ciągu liczę sztachy na wszystkim co wezmę do ręki :mrgreen: :mrgreen: - z jednej strony testy, nie dość że ŻMUDNE to były jeszcze NUDNE bo wszystkie sznury okazały się całkiem przyzwoite. Ale z drugiej wyniki jednak uspokajają, bo z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że testowane sznury nie uwalniają żadnych niespodziewanych fragmentów w zakresie do 25 mikrometrów :D
Awatar użytkownika
By krzych.s
#860590
Haze pisze:- być może to kwestia szczególnie udanej grzałki, ale najlepszych wrażeń w tej serii testów dostarczył mi sznur z Vertigo.

To ja chyba nie wiem jak patrzeć na te obrazki, bo edymowe wyglądają najładniej, a tu vertigo :D, a śnurki po wygotowaniu wydaje się, że bardziej śmiecą :D

Ale ja to mam słaby wzrok to gupoty widzę :D

Tak czy siak, dzięki, ważne, że wszystkie dobre :D
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.