EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
Awatar użytkownika
By HUDY147
#113239
witam wszystkich :)

Zrobiłem sobie sticka, pięknie wyszedł.
Byłbym z niego super zadowolony ale słabo dymi na tym oto akumulatorze:
http://www.allegro.pl/item931378396_aku ... 00mah.html

Napięcie 3,95V (w momencie gdy skończyło się ładowanie) czyli prąd ładowania spadł do zera w jednej chwili praktycznie.

A na aku pisze ze powinien się naładować do 4,2V co by było grane?


Prąd ładowania rzeczywisty (amperomierz analogowy wpięty w obwód) wynosił cały czas 450mA, napięcie na wyjściu z ładowarki 5,3V pod obciążeniem, w czasie ładowania.
Czas ładowania 2 godziny.

Dlaczego aku nie naładował się do 4,2V tylko układ odciął wcześniej?
Niewłaściwa ładowarka?
Awatar użytkownika
By scob
#113250
spytaj na swiatelkach / torch-u; mają wieksze doświadczenie z tymi ogniwami i ich ładowaniem.
Ja gdybam - że
a: masz aku ze skopanym pcb - i odłaczyło wcześniej
b: ładowałeś za wysokim prądem - i dlatego odcięło (chociaż chyba nie, o ile pamietam - można ładować gdzieś tak do 1/2C)
Awatar użytkownika
By HUDY147
#113255
Drugi aku dokładnie tak samo się wyłączył po dwóch godzinach, ten sam prąd, napięcie na baterii 3,75V.
To już totalne dno..

A jakby dać mu napięcie pod obciążeniem 4,4V np? (w czasie ładowania)?


Ciekawe ile ma oryginalna ładowarka..
Awatar użytkownika
By eshaton
#113267
Witam piszesz ze napiecie z ładowarki to 5,3 v.
Ma byc max 4,2v.Poza tym ladowanie prądem wiekszym niz 200mA to wydaje mi się za duże.
Najlepiej zeby ustawic napiecie z ladowarki lub zasilacz na 4,2v wtedy sprawdzic.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By HUDY147
#113273
To już jutro pokombinuje..

Przeczytałem na światełkach że te aku ładowane są prądem nawet 0.5A także tu nie o prąd chodzi. Prawdopodobnie woltów jest za dużo. Myślę, że napięcie powinno wynosić ciut więcej jak mówisz, koło 4,4V Inaczej nie będzie różnicy w końcowej fazie ładowania i może wogóle do końca nie naładować...
Awatar użytkownika
By eshaton
#113274
Ps nie rozumiem napiecie z ładowarki pod obciazeniem wynosi 5,3v tzn ladowarka podlaczona do aku i na stykach 5,3v????
To ile ma bez obciazenia z 7v ,a ma miec bez obciazenia 4,2v. Co to za ładowarka? jakas dedykowana do li-ion?
Awatar użytkownika
By HUDY147
#113684
Nie, żadna dedykowana.. to ładowarka od nokii :) Doradzałem się tu na forum i mówili że powinna ładować a tu figa:) teraz ładuje zasilaczem stabiliowanym, napięcie bez obciążenia 4,45V, aktualnie płynie prąd 380mA i spada stopniowo.. a przy ładowarce od noki cały czas był 450mA. Zobaczymy jak to mi naładuje:)


W tej chwili napięcie na zaciskach wynosi 4,12V
a jak odłącze ładowarke to sama bateria ma 4,07V... także narazie jest super :)

Edit:
Jak napięcie na zaciskach przekroczyło 4,22V to PCB odłączył ładowanie, na stykach bateri jest 4,13V... teraz będę patrzył ile wytrzyma:) poinformuje.
Awatar użytkownika
By eshaton
#113701
Jeżeli przekraczasz 4,2 to niszczysz aku. Ustaw 4,2. napiecie nominalne aku to 3,6v 4,2 to górna granica.
Awatar użytkownika
By HUDY147
#113735
bateria ma układ PCB także podniesione nieco (0.25V) napięcie i tak nie robi różnicy, układ odetnie ładowanie. I faktycznie odcina, równo na 4,2 jak jest na zaciskach ładowarki pod obciążeniem, wtedy bateria sama ma 4,13V czyli super :)

obniżyłem jeszcze nieco prąd bo nie musi się tak szybko ładować.

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.