EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By thoru
#1802400
Witam. Mam parownik Merlin RTA i nie potrafię zrobić dobrej grzałki, przez chwilkę wszystko jest okej, a po chwili już czuć spaleniznę. Zrobiłem coś takiego:
Obrazek
Obrazek
Wyszło mi 0.9Ohm, wapuję na 30W i AF maksymalnie otwarty. Oprócz tego, że drut nie wygląda coś jeszcze jest nie tak? Za dużo waty, za mało? Mam wrażenie jakby liquid ze zbiorniczka mi nie znikał i może przez to słabo nasącza i się pali :<
Awatar użytkownika
By dzerwis
#1802401
Najprawdopodobniej za dużo waty. Powinna ona przechodzić przez grzałkę z lekkim oporem, ale nie za dużym z tego co wiem . Dobrze jest też delikatnie poczesać ją na końcach.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1802402
Z fotek wygląda to OK. Diabeł tkwi w szczegółach. Wata musi ładnie dolegać do grzałki, tu akurat widzę że pięknie odstają dwa zwoje. Wyjmij watę, włóż wiertło i ładnie napnij by wszystkie zwoje były równe. Przy okazji zadbaj o jednakowy odstęp między zwojami. Grzałka po takim zabiegu powinna rozgrzewać się równomiernie. Testy przeprowadzaj na 15-20 Wat. Po udanym zabiegu z watką rób to co pisał kolega wyżej. Po zalaniu watki liquidem sprawdź czy wypływa otworami dostarczającymi płyn. Jeszcze odpalenie kontrolne z przedmuchem i bez, i możesz nakręcać zbiornik z liquidem. Powinno trybić na 99%, pozostały jeden procent to kłopoty z transportem płynu. Co niekiedy się zdarza.
By thoru
#1802445
No ten drut to jest dla mnie jakaś masakra, nie wiem najprawdopodobniej zakupię też w najbliższym czasie coś typowo pod zawijanie drutu, bo teraz próbowałem na śrubokręcie i wyszło jak wyszło. Wrócę z pracy i będę walczył dalej. Jeszcze chciałbym zapytać, czy liquid może być przyczyną? Mam z dymu 60/40 optimum + inawera grape mint, jest troszkę gęsty.
Awatar użytkownika
By Timi
#1802450
Na gęsty LQ jest prosty sposób. Dodajesz od 1 do 3% spirytusu.
Niektórzy lubią wodę destylowaną, ale ona lubi strzelać kropelkami w czasie wapowania.
Awatar użytkownika
By wertjacek
#1802456
ja mam tez lq 60:40 i nie widzę by to przeszkadzało.Podejrzewam że robisz buch za buchem i możesz z tego powodu łapać raz na jakis czas bobra.Staraj sie robić miedzy buchami przerwy.Daj szansę liquidowi nasączyć watę :P
By Krasnal45
#1802459
Dokładnie. Zastosuj się tylko do tego co @PucH2 napisał. Wata musi dolegać dobrze do grzałki na całej długości. Dopływ liquidu otwórz na maxa, ten setup wymaga naprawdę dobrego transportu.
Awatar użytkownika
By pok14
#1802460
No ten drut to jest dla mnie jakaś masakra, nie wiem najprawdopodobniej zakupię też w najbliższym czasie coś typowo pod zawijanie drutu, bo teraz próbowałem na śrubokręcie i wyszło jak wyszło.


1. Przed zwinięciem grzałki odetnij potrzebny na jej zrobienie kawałek drutu i opal go palnikiem. Zrobi się bardziej miękki i podatny na formowanie.
2. Po zamontowaniu grzałki rozgrzewaj ja i ściśnij zwoje pęsetą
3. Zmień nośnik na bardziej /szybciej nasiąkliwy/lepiej transportujący np. FF Cotton Blend
4. Przytnij końcówki nośnika tak aby nie hamowały transportu/ nie były za długie /liquid ma jak najszybciej dostać się pod grzałkę
5. Zamiast wapować na 30W zacznij od 15 i idź w górę. Poznasz granice i optymalne ustawienie mocy dla konkretnego ,co do smaku, chmury i możliwości nasączania się knota.
Sukcesów
By thoru
#1802465
Czyli najlepiej zrobić tak, żeby wata nie zakrywała mi tych otworów bocznych? W sensie, żeby nawet tam nie dosięgała lub było tylko lekko widoczna przez ten otwór?
By Krasnal45
#1802468
Końce mają sobie w tych rynienkach spoczywać luźno, tak jak masz na fotce. Pies jest pogrzebany tylko w tej Twojej grzałce.
Awatar użytkownika
By Master_PiT
#1802470
przecież merlin wyrabia pod wielkimi grzałami nawet na 50w i 70 vg.

z tego co widzę na 1zdjęciu to dość nisko w otwór wepchana, powinna być wpuszczona i minimalnie wystawać z otworu.

największym problemem jest źle ułożona grzałka. zwoje odstają,nie mając kontaktu z nośnikiem. Nawet jeśli zapewnisz nadtransport to i tak będzie bobrzył w tym przypadku
By thoru
#1802540
Obrazek
Ujdzie, czy poprawiać dalej? Strasznie ciężko mi na śrubokręcie zrobić żeby grzałka na krańcach była idealnie dopasowana do średnicy :<
Trochę podgrzewałem ten drut i ściskałem, mam pytanie, podczas sprawdzania, czy równomiernie się grzeje drut powinien cały czas dymić?
By Krasnal45
#1802545
Nie. Co tam ma sie dymić? Po podaniu napięcia, zwoje mają sie równomiernie od środka rozgrzewać. Wygrzewasz dwa, trzy razy do białości i to wszystko. Przy pierwszym rozgrzaniu może coś zadymić, jakieś resztki brudu się wypalą, potem ma już tylko pięknie świecić (oczywiście mówię o nowej, suchej grzałce). Wkładasz watę, nasączasz ją kilkoma kroplami liquidu, zalewasz baniak i wuala...

P.S. A tak na marginesie, to ta grzałka dalej jest brzydka :mrgreen:
By thoru
#1802548
Trochę minie zanim dojdę do wprawy :D To, że jest brzydka, to jestem w stanie zauważyć, w tym momencie bardziej zależy mi żeby była użyteczna. No nic pozostało mi zaraz sprawdzić jak to będzie działało z watą ;P
Awatar użytkownika
By dzerwis
#1802549
Krasnal45 pisze:P.S. A tak na marginesie, to ta grzałka dalej jest brzydka :mrgreen:


Oj tam zaraz brzydka, ważne żeby działała :D Choć w moim przypadku jak widzę, że gdzieś zwój jest krzywo lub nierówny odstęp między nimi to siedzę, dłubię, wyginam aż będzie idealnie, ot taki zmysł estetyczny :mrgreen:
By Krasnal45
#1802553
Krzywy/mniejszy/większy/odstający zwój, to zawsze potencjalne źródło problemów.
By thoru
#1802555
Przewlekłem watę, trochę dziwnie smakuje, ale nie czuję już jakby smaku drutu(dziwnie to brzmi), ale zobaczę, czy się spali jak poprzednio. Próbowałem wapować od 15W, nie da się kompletnie, na 30W coś czuć. Watę trochę "rozczesałem", końcówki podniosłem do góry i poziomo przeciąłem nadmiar, te okrągłe wloty miałem lekko zasłonięte.
By dwagiel
#1802563
W kolejnej grzałce zostaw dłuższe nóżki. Złap ją lekko śrubkami w bazie i nie wyjmuj śrubokręta. Weź małe szczypce/kombinerki w rękę a boxa między kolana. Poluzuj najpierw jedną śrubkę i mając grzałkę ciągle na śrubokręcie naciągnij nóżkę aż zwój będzie równy i dokręć śrubkę. Z drugą nóżką powtórzyć :)
Trochę gimnastyki ale uzyskuje się pożądany efekt, przynajmniej u mnie to działa :)

Wysłane z mojego LG-G6 przy użyciu Tapatalka
By thoru
#1802575
OK w następnej tak zrobię. Niestety ta grzałka też się spaliła :< Godzina pracy poszła na marne. Lekko poprawiałem jeszcze po wstawieniu ostatniego zdjęcia, miałem podobny pomysł, szkoda, że nie wpadłem na to, że mogę trzymać boxa nogami, pewnie wtedy lepiej jakoś to by wyglądało. Aktualnie wygląda to tak:
Obrazek
Coś pokombinuję z ilością waty i zobaczę jaki efekt.
By dwagiel
#1802577
Według mnie to to jest porcja waty na dwie grzałki.

Wysłane z mojego LG-G6 przy użyciu Tapatalka
By dwagiel
#1802586
Ja w merlinie watę raczej luźno układam. Taki lekki nadtransport. Tak by w miarę luźno się w grzałce dało ją przesuwać.
Trzeba próbować. Wreszcie trafisz :)

Wysłane z mojego LG-G6 przy użyciu Tapatalka
By thoru
#1802695
Problem rozwiązany, teraz tylko znaleźć idealne ułożenie i ilość waty dla siebie. Mój mózg nie ogarnął na początku o co chodziło z otworami liquidu i dopiero dzisiaj jak się bawiłem i kręciłem zobaczyłem, że są zasłonięte.
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.