EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By vauen
#39584
Raport bezpieczeństwa papierosów Ruyan e-cigarette oraz aerozolu inhalacyjnego częsc 1



Murray Laugesen
Health New Zeland Ltd.
Christchurch, New Zeland.
http://www.healthnz.co.nz



21.10 2008








Spis treści
Wstęp......................................................................................................................................................3
Źródła finansowania i ograniczenie odpowiedzialności...........................................................................3
Podsumowanie........................................................................................................................................3
1. Glikol propylenowy.....................................................................................................................4
2. Smak tytoniu, Nitrozoaminy i efekt inhibitora MAO..................................................................7
3. Przeprowadzone testy................................................................................................................8
3.1 Bezpośredni pomiar mgiełki papierosa e-cigarette....................................................................8
3.2 Pomiar substancji lotnych w przestrzeni ponad kartridżem z cieczą.......................................11
3.3 Pomiar kartridża z cieczą w papierosie Ruyan e-cigarette.......................................................15
3.4 Kartridż jako całość – Radioaktywność.....................................................................................17
3.5 Pomiar wydychanego powietrza po użyciu papierosa Ruyan e-cigarette................................18
4. Ryzyko przenoszenia infekcji przy użytkowaniu.......................................................................19
4.1 Ryzyko zarażenia przez ustnik..................................................................................................19
4.2 Ryzyko obecności mikro-organizmów w kartridżu z cieczą......................................................20
5. Szkodliwość „dymu” papierosów Ruyan e-cigarettes dla osób trzecich...................................20
Załącznik 1. Skład cieczy w kartridżach papierosów Ruyan e-cigarettes.........................................21




















Przedmowa
Niniejszy raport bezpieczeństwa zawiera wyniki Health New Zeland do daty. Ruyan dopuszcza elastyczność w rodzaju przeprowadzonych dochodzeń. Opisane testy są potwierdzone podpisami z laboratoriów, z którymi podpisane są umowy. Żadne wyniki testów nie były wstrzymane.
Źródła finansowania i ograniczenie odpowiedzialności
Firma Ruyan e-cigarettes i jej fundusze na badania pochodzą z kontraktu z firmą Ruyan(Holdings) Ltd Hong Kong, ale wyniki są poglądami autora. Zarówno autor jak i organizacja zdrowotna Health New Zeland nie są udziałowcami Ruyan (Holdings) Co. Ltd.

(Dr) Murray Laugsen
Lyttelton, Christchurch, 8082, Nowa Zelandia
9 październik, 2008
Podsumowanie
Cel. Ten raport ma na celu pomoc w ustaleniu wstępnej oceny bezpieczeństwa użytkowania papierosów Ruyan e-cigarettes oraz ich kartridży jak i możliwe zagrożenia czy korzyści z dopuszczenia ich do użytku.
Metoda. Organizacja zdrowotna Health New Zeland podpisała umowę z siedmioma wiodącymi rządami, uniwersytetem i laboratoriami komercyjnymi w Nowej Zelandi i Kanadzie na przeprowadzenie niezależnych badań uzupełnianych kartridżów nikotynowych papierosów Ruyan e-cigarettes.
Wyniki. Papieros Ruyan e-cigarette został stworzony jako bezpieczna alternatywa dla palaczy. Wszelkie wyniki badań potwierdzają, że taki właśnie jest. Jest bardzo bezpieczny, w porównaniu do tradycyjnego papierosa oraz bezpieczny we wszelkich warunkach, w których przeprowadzono testy. Używając mikro-elektroniki odparowuje, każdorazowa przy zaciągnięciu się, bardzo małe ilości nikotyny rozpuszczonej w glikolu propylenowym, dwie małe i dobrze znane molekuły ze znakomitym poziomem bezpieczeństwa, - w postaci aerozolu. Każde zaciągnięcie się zawiera jedną trzecią do jednej drugiej nikotyny w porównaniu do zaciągnięcia się standardowym papierosem. Ciecz w kartridżu nie zawiera nikotyny oraz nie występuje efekt spalania.
Kompetencje. Autor stworzył lub współtworzył ponad 30 raportów badawczych w narodowych i międzynarodowych katalogach medyczno naukowych od roku 1995 na temat palenia oraz testowania papierosów oraz substancji zastępczych.
http://www.healthnz.co.nz/Publicnsall.htm
Sponsorzy. Raport został sponsorowany przez firmę Ruyan.
Rozdzielenie. Oprócz kosztów badań, organizacja Health New Zeland nie czerpie żadnych korzyści finansowych z firmy Ruyan.
Ograniczenia. Jeżeli kontrakt nie definiuje inaczej to wszelkie wyniki badań należą do firmy Ruyan e-cigarettes i tylko i wyłącznie do niej.
Raport bezpieczeństwa papierosów Ruyan e-cigarette oraz aerozolu inhalacyjnego
1. Glikol propylenowy

Podsumowanie: Glikol propylenowy (PG) jest praktycznie nie toksyczny.
Według producenta, glikol propylenowy stanowi 89-90% składu cieczy w kartridżu nikotynowym, który wytwarza mgiełkę i parę w „dymie” papierosa e-cigarette. (patrz Załącznik 1.)
Właściwości i użytkowanie.
Glikol propylenowy C3H8O2 jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie i powstaje w procesie hydrolizy tlenku propylenu pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze bez udziału katalizatorów. Używany jest w przemyśle farmaceutycznym jako transporter (np. jako rozpuszczalnik FDA do podawanie dizepanu) oraz środków konserwujących. Jest również używany w smarach, pół wilgotnych karmach dla zwierząt domowych oraz jako substancję utrzymującą wilgotność tytoniu. W przemyśle żywieniowym stosowany jest jako rozpuszczalnik, substancja utrzymująca wilgotność oraz konserwant. Mgiełka z glikolu propylenowego jest stosowana na scenach teatralnych . Przy niskiej wilgotności, PG jest parą; przy wzroście wilgotności i ilości widoczny jest w postaci mgiełki a przy 100% wilgotności, jaka jest płucach, zostaje rozpuszczony.
Badania na zwierzętach
Szczury. Podczas badań na szczurach, które wystawiono na działanie na okres 60 godzin na przestrzeni ponad dwóch tygodni, odnotowano najwyższy stopień koncentracji 1800mg/m3co stanowiło najwyższe, możliwe do uzyskania stężenie. Efekt działania na zwierzęta był zerowy (NOEL). PG nie stwarza wobec tego żadnych zagrożeń podczas wdychania oparów czy mikstur aerozolowych.
Dodanie glikolu propylenowego w ilości 2,2% do tytoniu nie zwiększa toksyczności tytoniu w papierosie. U szczurów poziom PG w osoczu i płucach są łatwe do określenia w przeciągu pół godziny. Średnio skumulowany wzrost (30% lub mniej) pokazał się po 28 dniach.
Małpy, szczury. Dawki od 50 do 700 razy większe od dawek pochłanianych z powietrza podawano małpom przez 12-18 miesięcy. W celu określenia bezpieczeństwa pojawienia się oparów glikolu propylenowy i glikolu trójetylenowego w miejscach zamieszkałych przez ludzi, małpy i szczury były poddawane działaniu oparom o bardzo wysokim stężeniu przez okres 12-18 miesięcy. Podobna ilość zwierząt była przetrzymywana w warunkach fizycznie podobnych. Podawane dawki zawierały się w przedziale 50-700 razy większym jeżeli chodzi o stężenie glikolu.
Podobne obserwacje przeprowadzono przy badaniu tempa wzrostu, morfologii krwi, badania moczu, funkcji nerek, płodności i ogólnego stanu badanej grupy i nie zaobserwowano żadnych różnic pomiędzy nimi poza jedną różnicą. Szczury poddane działaniu tak wysokiego stężenia glikolu szybciej przybierały na wadze.
Glikol propylenowy u ludzi
Strona dotycząca toksyczności http://toxnet.nlm.nih.gov/ została przeszukana pod kątem PG używając terminów takich jak człowiek, aerozol, NOEL, rakotwórczość, inhalacja. Wynik dowodzi, że jest on bezpieczny jako składnik kosmetyków przy stężeniu maksymalnym do 50%.
Wchłanianie. Para PG zawiera 100% efektywność osadzania się w ludzkich drogach oddechowych.
Jest on częściowo wchłaniany przez drogi oddechowe. Całkowicie wchłaniany przez przewód pokarmowy i częściowo przez skórę.
Metabolizm. Jest metabolizowany do kwasu mlekowego i kwasu pirogronowego i dalej utleniany do glikogenu lub dwutlenku węgla i wody. U ludzi około 20-25% glikolu propylenowego zostaje wydalane w postaci niezmienionej przez nerki.
Bezpieczeństwo wziewne u dzieci. Podczas serii eksperymentów mających na celu sprawdzić ewentualne infekcje z powietrza oraz bakteriobójcze działanie glikolu propylenowego, poddano grupę 105 dzieci w oddziałach dziecięcej rekonwalescencji badaniom przez okres 3 lat.
Metoda. Sześć obwodów Children’s Seashore House w Atlancie, 105 dzieci w wieku od 3 do 15 lat podzielono na 3 grupy kontrolne i 3 grupy poddawane parowaniu przez 3 tygodnie. Po przerwie 2 do 3 dniowej grupy zamieniano miejscami tzn. grupa kontrolna zostawała poddana parowaniu przez okres 3 tygodni a grupa, która miała ten okres za sobą poddawana była kontroli. Cały cykl powtarzano przez okres 7 miesięcy. Glikol propylenowy był podgrzewany do temperatury maksymalnie 80 stopni C i odparowywany sukcesywnie przy skoncentrowaniu 0,069 mg na litr (0,07 ppm).
Wyniki. Nie zaobserwowano żadnych schorzeń. W pierwszym roku 100 infekcji zaobserwowano w grupach kontrolnych bez PG i 5 w grupach poddanych działaniu PG przy średniej, odpowiednio 0,18 tygodniowo i 0,09. Większość owych infekcji to najzwyczajniejsze przeziębienia. Sugeruje to, że Glikol Propylenowy jest dodatkowo wirusobójczy.

Bezpieczeństwo wziewne u dorosłych. Strona http://www.pneumotox.com dotyczące toksyczności inhalacji rejestruje jeden przypadek skurczu oskrzeli ale poza tym żadnych innych efektów.
Wielokrotnie powtarzane wystawianie na wdychanie dymu teatralnego zawierającego PG, zostało testowane przez Varughese and colleagues , na grupie 101 pracowników na 19 stronach. Nie odnotowano żadnego niekorzystnego efektu działania glikolu propylenowego. Odkryli, świszczący oddech i uczucie ucisku w klatce piersiowej związane z wyższym stężeniem w okresie 2 lat. Mgła glikolowa w nielicznych przypadkach była powiązana z kaszlem i wysuszonym gardłem. Osoby poddawane większej dawce okazywały nieznaczne obniżenie funkcji płuc.
Działanie rakotwórcze. Brak dowodów na takie działanie Glikolu Propylenowego.
Wystawienie na działanie PG przy zaciąganiu się papierosem e-cigarette. Kartridż każdego papierosa zawiera około 1g PG, z czego 0,9g jest pobierane z konsoli. Stężenie PG w ustach od jednego zaciągnięcia się (900mg na cały kartridż, 300 zaciągnięć=3mg) wynosi 3mg.
Dzienna dawka PG przy użytkowaniu papierosów e-cigarette. Jeżeli kartridż wystarcza na 2-3 dni to wdychana dawka to około 0,4 do 0,45 g na dzień. Jeżeli używane intensywniej może wzrosnąć do 0,9g PG na dzień.
Zero efektów ubocznych (NOEL) i dawki referencyjne (RfD) dla ludzi przy poddaniu na działanie to dawka określana przez US EPA, 116mg na każde 70kg wagi w okresie całego życia. Ten poziom, będący wynikiem badań na szczurach, pozwala na bezpieczny współczynnik 100,10 dla regionalnej ekstrapolacji gatunków i 10 dla osób wrażliwych. Ten współczynnik NOEL jest sztucznie niski – zawartość PG przy niskim ciśnieniu gdyż badania nie dawały możliwości wyższego stężenia PG w powietrzu wdychanym przez szczury.
Minimalne poziomy ryzyka podczas inhalacji (MRLs). Nie wykazano poziomów ryzyka ostrego lub przewlekłego inhalacji gdyż wystawienie na działanie PG nie było zbyt wystarczające.
Zakażenie dróg oddechowych. Organizacja USEPA nie wykryła żadnych ewentualnych skażeń dróg oddechowych (Cal / EPA). Skażenie dróg oddechowych podczas inhalacji nie jest wobec tego problemem .






2. Smak tytoniu, Nitrozoaminy i skutki inhibitora MAO
2.1 Smak tytoniu

W kartridżach wyprodukowanych na przełomie Listopada i Grudnia 2007. Zapach i smak tytoniu osiąga się według receptury (Załącznik 1), która sugeruje że te atrybuty pochodzą z ekstraktu tytoniowego w ilości 6mg na każdy kartridż.

W kartridżach z datą produkcji z Czerwca 2008. Brak zapachu tytoniu.

W obydwu kartridżach z roku 2007 i 2008. Ciecz nie zachowuje się jak tytoń.

Uwaga: Smaki i zapachy nie były poddawane badaniom. Patrz załącznik 1.

2.2 Specyfikacja tytoniu na zawartość nitrozoaminy

Uzasadnienie. Ilości śladowe wykrywalne są we wszystkich produktach nikotynowych pochodzących z tytoniu; wyższy poziom sugeruje obecność tytoniu. Bardzo niski poziom sugeruje, że kartridż papierosa e-cigarette nie zawiera tytoniu.

Metoda. Laboratoryjna metoda TWT-333. Określenie tytoniu pod kątem zawartości nitrozoaminy (TSNAs) w tytoniu, zmodyfikowanego na użytek papierosów e-cigarette, przy użyciu LC-MS/MS.

Laboratorium. Międzynarodowe laboratorium ULC, Kingston, Ontario, Kanada.

Wyniki. TSNAs, wykryte jedynie w tytoniu ale nie w kartridżach papierosów Ruyan e-cigarettes poza śladowymi ilościami na wyjątkowo niskim poziomie nietypowym dla tytoniu.

Tabela 2.2 Specyfikacja tytoniu na zawartość zitrozoaminy (TSNAs) w kartridżach papierosów Ruyan e-cigarettes, Listopad 2007.

Kikotynawkartridżu Numer próbki NNN(ng/kartridż)Obserwacja NAT(ng/kartridż)Obserwacja NAB(ng/kartridż)Obserwacja NNK(ng/kartridż)Obserwacja TSNAs
ng/kartridżsuma
0 mg6 mg11 mg16 mg 073277073278073279072380 BDL1.421.833.87 BDL1.021.362.16 NQBDLNQ0.693 0.2600.6281.011.46 0.2603.0684.2008.183
Laboratorium 2007 Średnia TSNAs 3.928
BDL = Poniżej poziomu wykrywalności. NQ = Nie wymierneTSNA = zawartość nitrozoaminy w tytoniu. NAB = anabazyna nitrozoaminyNNN =nornikotyna nitrozoaminy, NAT = anatabina nitrozoaminyNNK = 4-aminometylonitrozoamina-1-(3-pyridolo)-butanol
Komentarz.1) Specyfikacja tytoniu na zawartość nitrozoaminy (TSNAs) została wykryta na poziomie 8ng, w jednym gramie cieczy w 16mg kartridżu. Ta ilość jest ekstremalnie niska, taka sama jak zarejestrowana w plastrach nikotynowych stosowanych do leczenia nałogu.
(8 ng w 1 g = osiem części na trylion).

2) Ten śladowe ilości świadczą o tym, że nawet lecznicza dawka nikotyny pochodzi z tytoniu.


3) Poziom w 16 mg kartridżu, na przykład, to 31 krotny poziom w kartridżu 0 mg.

Na podstawie dziennej dawki TSNAs w 16mg kartridżu nikotynowym zawartość jest 1200 razy mniejsza niż zawartość w papierosach standardowych przy uwzględnieniu dziennego spożycia w ilości 20 papierosów i 3000 razy mniejsza niż dawka zawarta w puszcze Szwedzkiego tytoniu do wciągania.

Konkluzja. Kartridż papierosa Ruyan e-cigarette nie zawiera rakotwórczego poziomu TSNAs. Oznacza to, że żaden produkt zawierający tak śladowe ilości tego związku był przyczyną raka.

2.3 Monoaminooksydazy

Uzasadnienie. MAO, enzym naturalnie wytwarzany w płytkach krwi i mózgu metabolizujący dopaminę, również znany jako środek relaksujący. Kiedy proces ten zostanie zachwiany pod wpływem związków zawartych w dymie tytoniowym, dopamina zaczyna się nagromadzać co powoduje wzmocnienie działania nikotyny. Pytaniem jest czy kartridż papierosa e-cigarette może również powodować hamowanie MAO i wzmocnienie działania nikotyny czy po prostu zachowuje się jak zwykła nikotyna.

Metoda. Próbki cieczy z kartridżów papierosów Ruyan e-cigarette były poddane testom przy użyciu enzymu monoaminooksydazy (MAO), który uaktywnia fluorescencyjny substrat kynuramin. Wyniki porównano z wynikami tego samego procesu ale przy użyciu ekstraktów tytoniu, łącznie z takim bez nikotyny.

Laboratorium. ESR Porirua NZ, Crown Research Institute.

Rezultat. Enzym MAO zarówno A jak i B były mocno zachwiane przez dym tytoniowy. Ciecz z kartridż nie wywoływała takiego efektu.

Konkluzja. Ciecz kartridża papierosa Ruyan e-cigarette nie zachowuje się jak tytoń. Brak efektu zachwiania wytwarzania enzymu MAO oznacza to, że nie jest on taki sam jak sama nikotyna.




3. Przeprowadzone testy.

3.1 Bezpośredni pomiar mgiełki papierosa e-cigarette

Mgiełka może wydobywać się z ustnika papierosa e-cigarette. ale aktywacja procesu mikro elektronicznego wymaga nacisku warg na ustnik. Jeżeli proces cyrkulacji nie zostanie uruchomiony to parowanie nikotyny czy glikolu propylenowego nie będzie miało miejsca. Migający LED na na czubku papierosa świadczy o aktywacji procesu cyrkulacyjnego. Mgiełka glikolu propylenowego nie jest jednak widoczna.










3.1.1 Mgiełka papierosa e-cigarette, analizowana przez GC-MS

Uzasadnienie. 60 ml to średnia dawka jednego zaciągnięcia się standardowym papierosem i do czasu aż pojawią się inne dowody, przy używaniu papierosa e-cigarette dawka jest taka sama.

Metoda. 60 ml mgiełki papierosa e-cigarette zostało pobrane z 11 mg papierosa e-cigarett, podłączone do przewodu II ATD i przeanalizowane przez GC-MS.

Laboratorium. Laboratorium Hill, Hamilton, Nowa Zelandia.

Wyniki. Mgiełka zawierała glikol propylenowy, alkohol etylowy; aldehyd octowy w minimalnych ilościach. Inna analiza jest potrzebna aby zbadać czy aldehyd octowy jest składnikiem, gdyż mógł on powstać podczas podgrzewania alkoholu etylowego podczas badania GC-MS. Inne związki, takie jak pirydyna i aceton (prawdopodobnie z ekstraktu smakowego kawy). Akroleina nie została wykryta.


3.1.2 Mgiełka papierosa e-cigarette, analizowana ilościowo przez SIFT-MS

Uzasadnienie. Metoda badawcza SIFT-MS jest stosowana do bardzo dokłądnego określania koncentracji lotnych gazów w czasie rzeczywistym, jeżeli pożądane do wykrycia gazy są znane. Toksyczność dymy papierosowego jest główni przyczyną gazów lotnych.

Metoda. Testowa strzykawka (nominalnie 30 i 60 ml; patrz sekcją Wyników) została podpięta do papierosa e-cigarette przy użyciu krótkiej rurki plastikowej (nie całe 5cm). Dynamiczne pociągnięcie sprzęgła strzykawki miało zasymulować zaciągnięcie się użytkownika papierosa e-cigarette celem uwolnienia wszystkich substancji lotnych takich jak nikotyna.

Całą zawartość strzykawki wstrzyknięto do plastikowej torebki laboratoryjnej wypełnionej specyficznym powietrzem (nominalnie 1 i 3L; patrz sekcję Wyników). Torebka została przeanalizowana przy użyciu przyrządu Syft Technologies Voice200(R) SIFT-MS.

1. 38 mililitrowe zaciągnięcie. W tym eksperymencie użyto 30ml strzykawki. Kiedy została napełniona w całości to dało w przybliżeniu zaciągnięcie się 38ml substancji. Ta próbka została później wstrzyknięta do litra powietrza w torebce 1-L.

2. 58 mililitrowe zaciągnięcie. Użyto 60ml strzykawkę. 58 do 60 ml zaciągnięcie się zostało pobrane taką samą metodą jak przy zaciągnięciu 38 ml i wstrzyknięte do 3 litrów powietrza w torebce 3-L.





Anality. Substancje toksyczne pobrane do analizy to substancje zdefiniowane przez Fowles and Dybing w roku 2003 jako główne substancje lotne w dymie papierosowym. Do badań dodano również kilka substancji, które mogą być powiązane z glikolem propylenowym jak wyszczególniono w tabeli 3.1.2 poniżej.
Laboratorium. Syft Analytics Ltd., Christchurch, NZ.
Wyniki. Po poprawkach do rozcieńczania, najbardziej popularne substancje lotne, zostały wykryte na poziomie zerowym lub w ilościach na poziomi 1 na milion. Wyniki badań są jedynie wstępne i dalsze testy są zalecane. Dwa eksperymenty zostały przeprowadzone jak poniżej:
1. 38 mililitrowe zaciągnięcie. Dioda LED na czubku papierosa e-cigarette została aktywowana co oznacza rozpoczęcie procesu cyrkulacji. Wyniki prezdstawiały się następująco:
Tabela 3.1.2 Zawartości zmierzone w 38ml próbce mgiełki papierosa e-cigarette
Związek Średnia Jednostka
1,3-butadyna nie wykryto Ppm
Aldehyd octowy 0,34 Ppm
Aceton 0,16 Ppm
Akroleina nie wykryto Ppm
Akrylonitryl nie wykryto Ppm
Benzen nie wykryto Ppm
Etanol 100 Ppm
Glikol etylenowy nie wykryto Ppm
Tlenek etylenu nie wykryto Ppm
Formaldehyd 0,25 Ppm
Cyjanowodór nie wykryto Ppm
Krezol 0,16 Ppm
Ksylen 0,18 Ppm
Nikotyna * Ppm
Glikol propylenowy 32 Ppm
Tlenek propylenu nie wykryto Ppm
Styren 0,29 Ppm
Uwaga: Limit wykrywalności był na poziomie 10 ppb a limit kwantyfikacji 25ppb.
1 * patrz komentarz na temat nikotyny na następnej stronie

2. 58 mililitrowe zaciągnięcie. Analiza wykazała, że stężenie glikolu propylenowego było zbyt wysokie do badań przy użyciu instrumentu SIFT-MS więc przeprowadzono rozcieńczenie 1 zaciągnięcia się w 1500 jednostkach powietrza. Wynik dał koncentrację glikolu propylenowego w jednym zaciągnięciu się na poziomi 0,5% ale niestety nie dał żadnych wyników odnośnie ewentualnej koncentracji substancji toksycznych.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2009, 21:26 przez vauen, łącznie zmieniany 2 razy.
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.