EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By pol
#1917541
Maseczki muszą wrócić na twarze.
Minister Zdrowia: egzekwować ma sprzedawca, policja i straż miejska.


money.pl

Polacy bez maseczek w sklepach i autobusach mogą być zapowiedzią wzrostu liczby zakażeń. Dlatego Ministerstwo Zdrowia apeluje o wypraszanie klientów bez masek, a we Wrocławiu i Krakowie do kontrolowania i karania pasażerów komunikacji wysłano policję. Jeśli będzie gorzej, część obostrzeń może wrócić.

Kary do 30 tys. zł

Od kilku dni we wrocławskich autobusach i tramwajach spotkać można policjantów z kontrolerami. Mają przekonywać do noszenia maseczek i je rozdawać, a dla niechętnych mają mandaty w wysokości 500 zł.

Najbardziej opornych może też czekać grzywna z sanepidu w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych, nałożona na wniosek policji. Do karania jeszcze we Wrocławiu nie doszło. Na razie kończy się na pouczeniach.

Widać jednak wyraźnie, że w stolicy Dolnego Śląska problem ignorowania przepisów sanitarnych w czasie pandemii dostrzeżono. Miasto nie zawaha się karać najbardziej opornych.

Przez najbliższe dwa tygodnie będzie też można spotkać policję w autobusach i tramwajach w Krakowie. W tym przypadku też chodzi o noszenie maseczek.

- Być może powinniśmy wprowadzić zasadę, że osoby bez maseczek nie będą obsługiwane. Prostsze by było, gdyby personel prosił o założenie maseczki lub wypraszał ze sklepu - powiedział w programie Newsroom WP minister Łukasz Szumowski.

Zatem czy MZ w toku konsultacji między resortami zasugeruje na przykład, żeby policja i straż miejska kontrolowała sklepy?

- Tu nie potrzeba konsultacji międzyresortowych. Po pierwsze, egzekwowaniem powinni zająć się właściciel i personal sklepu czy zarządca komunikacji miejskiej. W dalszej kolejności możliwe są interwencje służb. My jesteśmy w bieżącym kontakcie z policją - mówi Andrusiewicz.

Jak podkreśla, właściciel sklepu lub personel ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski. Ma też prawo wyprosić go ze sklepu. - To powinno wynikać z jednej strony z realizacji przepisów prawa, a z drugiej z troski o innych klientów - podsumowuje Andrusiewicz.

Inaczej widzi to prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Renata Juszkiewicz. - Nie ma obowiązku, nie ma podstawy prawnej, żebyśmy jako pracownicy egzekwowali noszenie maseczek. Tylko dyscyplina społeczeństwa może tu coś zmienić. Policja też może nie pomóc, bo nierealnym wydaje się kontrolowanie wszystkich sklepów - mówi money.pl Juszkiewicz.

Jak dodaje, dla handlowców to wyjątkowo frustrujące, że tak wielu Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek w sklepach.

- Właściciele ponieśli wysokie koszty związane z dodatkowymi zabezpieczeniami, a mimo to klienci zasad nie respektują i narażają zdrowie swoje, ale też naszych pracowników i ich rodzin - mówi prezes POHiD.


Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami brak maseczki w sklepie lub tramwaju może skutkować mandatem od policji w wysokości 500 zł. Sprawa może też trafić do Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W przypadku wydania przez niego kary administracyjnej, w grę wchodzi grzywna, której wysokość może sięgnąć od 5 tys. zł wzwyż.


***************
Z komentarzy pod artykułem
Epidemiolog Zapłacicie kilka razy po 5 stówek za brak maseczki to przestaniecie głupio dyskutować i zajmiecie się czymś pożytecznym.
Awatar użytkownika
By Krasnal45
#1917566
@pol
A jak to się ma do dzisiejszych apeli Pinokia w mediach, że mamy się nie bać, że koronawirusa już nie ma, że jest lato i że jesteśmy już bezpieczni i spokojnie bez obaw możemy się poruszać, no i na wybory iść :lol:
Kurde, wszystkie scyzoryki mi sie w kieszeniach pootwierały jak to dzisiaj widziałem :lol:
Awatar użytkownika
By pol
#1917567
@Krasnal45
Od jakieś czasu mam od lekarza zakaz oglądania programów propagandowych, a zwłaszcza politycznych w mediach.
Ze względu na stan zdrowia mam unikać elementów podnoszących ciśnienie.

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce w kolejnych dniach (od początku epidemii)
Pytanie o przesyłki z Chin

Robił ktoś ostatnio zakupy? Jak to teraz wygląda? […]

Szukam grzałek do iJust ECL 0.3 ohm

Gdzie dostanę jeszcze grzałki do iJust ECL 0.3 ohm[…]

Pasujący pin o ammita dual

Orientuje się ktoś czy pin plusowy od jakiegoś inn[…]

Spadek napięcia w akumulatorach

Witam,ostatnio zauważyłem ,że napięcie w akumulato[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.