EPF
O e-paleniu w Polsce i za granicą
Awatar użytkownika
By pol
#1915810
Któryś raz czytam informacje w internecie o vacatio legis ustawy o podatku akcyzowym.

Np na stronie VCP - faq
Akcyza. Co, kiedy, ile?

Od 1 lipca 2020 r. rozpoczyna się okres przejściowy, który będzie trwać przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą w wysokości 55 gr/ml liquidu. Nasza firma już od dłuższego czasu pracuje nad tym, aby wszyscy klienci sieci sklepów VCP sp. z o.o. nie odczuli drastycznych wzrostów cen.

Więcej na temat akcyzy :
https://www.money.pl/gielda/akcyza-na-e-papierosy-branza-obawia-sie-gwaltownego-wzrost-podatku-6482822700255361a.html


Zgodnie z zapisami ustaw o akcyzie:
Ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 poz. 2404
Art.1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z2018r. poz.137) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art.2 wyrazy „Do dnia 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „Do dnia 30 czerwca 2020r.”;
2) w art.3 w ust.1 wyrazy „po dniu 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „po dniu 30 czerwca 2020r.”.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0137Lj.pdf
Art.2. Do dnia 30 czerwca 2020r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa wart.99b ust.4 i art.99c ust.4 ustawy zmienianej w art.1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Jednolity tekst ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0011Lj.pdf

po-dniu-zero-ein-ustawa-tzw-tytoniowa-a-ustawa-o-podatku-akcyzowym-t136205.html

Wg aktualnego stanu prawnego podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych wchodzi w życie 1 lipca 2020r.


Czy autor informacji o tym, że od 1 lipca 2020 r. rozpoczyna się okres przejściowy, który będzie trwać przez okres 3 miesięcy, może podać źródło tej wiedzy?
Ostatnio zmieniony 06 maja 2020, 12:26 przez pol, łącznie zmieniany 2 razy.
By admin
#1915830
Podstawa prawna mówiąca o "okresie przejściowym" - https://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000291/O/D20200291.pdf?fbclid=IwAR1P7kIJ9aWSeHt0D0K0So_PLFDtO1Si0KeAjD6I_vskMJPdM7u4Lm4FMY4

Ogólnie jeżeli chodzi o akcyzę, to jest straszny "meksyk".
1. Obecnie znaki akcyzowe nie są wyprodukowane.
2. Nie ma kleju, który pozwala na trwałe umieszczenie akcyzy na butelkach.
3. Klej, który ma być testowany jest produkowany we Włoszech.
4. Nie ma przepisów wykonawczych.
5. Nie ma możliwości założenia składu akcyzowego.
Podsumowując: TOTALNY PARALIŻ...
Awatar użytkownika
By pol
#1915831
@admin
Od kiedy rozporządzenie ma wyższą rangę od ustawy?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. 2020r poz. 291

Wskazane rozporządzenie ministra finansów zwalnia do dnia 31 października 2020 r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020 r.

Zwolnienie z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy zwalnia wyroby z podatku akcyzowego?


W załącznik nr 3 - Wykaz wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy - do ustawy o podatku akcyzowym wymienione są "Płyn do papierosów elektronicznych".
Rozporządzenie ministra finansów wyłącznie zwalnia z obowiązku oznaczania znakami akcyzowymi, w tym płynu do papierosów elektronicznych.

****************
Dla przypomnienia:
Ustawowa definicja
płyn do papierosów elektronicznych –roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę
By admin
#1915836
Gdyby wszystko było zrozumiałe/logiczne/proste, to prawnicy nie mieliby pracy :wink:

Brak obowiązku oznaczenia produktów wyprodukowanych przed 1 lipca oznacza brak opłaty skarbowej za znak akcyzowy. Czyli wszystko wyprodukowane przed 1 lipca jest bez akcyzy i w ten sposób można sprzedawać do końca października 2020r.
Awatar użytkownika
By pol
#1915838
Na szczęście dla prawników, to nie na nich ciąży odpowiedzialność za płacenie podatku akcyzowego od towarów.

Cytowane rozporządzenie ministra finansów (Dz. U. 2020r poz. 291) wspomina o legalizacyjnych znakach akcyzy.


-> https://www.podatki.gov.pl/akcyza/znaki-akcyzy/
-> https://www.podatki.gov.pl/media/2993/f ... nderol.pdf

Zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy są wyroby, które są [1]:
    /.../
    - zwolnione od akcyzy lub objęte zerową stawką akcyzy.
Dalsze zwolnienia przewiduje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1466 i 1854 oraz z 2017 r. poz. 294).


***********
Czy np alkohole skażone lub cygara, również z obciętymi końcami, cygaretki z tytoniu, które są zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy są zwolnione z podatku akcyzowego?


****************
Dla podmiotów gospodarczych -> https://www.podatki.gov.pl/media/5413/i ... ja-1-5.pdf

************
***********

Aby nie przedłużać dyskusji dotyczącej podmiotów gospodarczych zacytuję fragment pisma Federacji Przedsiębiorców Polskich z dnia 19 marca 2020 r. adresowanego do:
Szanowni Państwo
Jadwiga Emilewicz
Minister Rozwoju
Tadeusz Koscinski
Minister Finansów
Michał Dworczyk
Minister – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Biorąc pod uwagę powyższą sytuację oraz argumenty, należy stwierdzić, iż wprowadzenie od 1 lipca 2020 r. czasowego zwolnienia z obowiązku oznaczania Wyrobów znakami akcyzy byłoby istotnym wsparciem dla firm zajmujących się produkcją i dystrybucją tych Wyrobów. Należy podkreślić, że takie działanie nie powinno prowadzić do zmniejszenia wpływów budżetowych z tytułu podatku akcyzowego, gdyż zgodnie z przepisami akcyza od tych Wyrobów będzie uiszczana w pełnej wysokości w momencie powstania zobowiązania podatkowego w akcyzie. Wręcz przeciwnie, może okazać się, że to rozwiązanie spowoduje, że wpływy z akcyzy oraz VAT związanych z produkcją oraz obrotem Wyrobami nie będą niższe od spodziewanych (nie nastąpi bowiem efekt nadmiernego gromadzenia zapasów w sklepach Wyrobów przed 1 lipca 2020 r. z uwagi na obawę braku dostępności Wyrobów po tym dniu ze względu na brak faktycznej możliwości dopełnienia obowiązków związanych z oznaczaniem Wyrobów znakami akcyzy).

Źródło



RCL - Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

Uzasadnienie do projektu rozporządzenia


Legalizacyjne znaki akcyzy
Legalizacyjne znaki akcyzy
Legalizacyjne znaki akcyzy stosowane są w przypadku wystąpienia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, (tj. będących w sprzedaży) wyrobów akcyzowych nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy, w szczególności znakami uszkodzonymi, w przypadku, gdy wyroby te przeznaczone są do dalszej sprzedaży.

    Znak akcyzy jest umieszczany na opakowaniach jednostkowych wyrobów akcyzowych w taki sposób aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania powodowało trwałe i widoczne uszkodzenie znaku.

W przypadku legalizacyjnych znaków akcyzy istnieje również możliwość naniesienia ich na opakowania jednostkowe w stanie, w jakim opakowania występują w sprzedaży.

Znaków akcyzy nie można zbywać lub na jakichkolwiek innych zasadach odstępować lub przekazywać odpłatnie lub nieodpłatnie innym podmiotom. Importerzy, podmioty, które dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz przedstawiciele podatkowi, mogą przekazać banderole podmiotowi, który ma siedzibę poza terytorium kraju w celu naniesienia ich na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, które będą przedmiotem importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Awatar użytkownika
By pol
#1916033
Podana jest argumentacja w oparciu o przepisy wskazująca na graniczną datę 30 czerwca 2020r.
Czasowo zwolniono do dnia 31 października 2020 r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy.


Podana jest argumentacja sprzedawcy, który obiecuje sprzedaż bez akcyzy jeszcze przez 3 miesiące po dacie 30.06.2020r.
Awatar użytkownika
By pol
#1916708
Ze strony vapelab.pl

W związku z nadchodzącą akcyzą, która wg planów Ministerstwa powinna obowiązywać od pierwszego dnia lipca roku bieżącego a także ze względu na nierealne wytyczne narzucone odgórnie przez ustawodawcę, pozostaje ogłosić jedynie, iż z dniem 30/06/2020 o północy sklep zostanie zamknięty. Na ten moment krążą jedynie pogłoski o przeniesieniu obowiązku na przyszły rok niemniej jednak nie ma to odzwierciedlenia w oficjalnych komunikatach. Co by nie było, mleko się już rozlało i nawet jeśli faktem okaże się przeniesienie terminu, nie ma już możliwości ponownego otwarcia, gdyż środki zostały przeznaczone na nową działalność.

Zatem pozostaje mi już bardzo podziękować Wam wszystkim za te 3 ostatnie lata, mam nadzieję, że również będziecie wspominać je dobrze :)

Wszystkich zainteresowanych dalszych losem odsyłam już od lipca pod adres nowej działalności aromatyczny.pl, gdzie w sprzedaży dostępne będą aromaty spożywcze.

Z uszanowaniem! Piotr
Awatar użytkownika
By pol
#1916724
W internecie podawane są informacje, a właściwie to nie wiem jak to nazwać, gdyż nie są to rzetelne informacje.

VapeLab pisze:Z drugiej strony i jeśli dobrze się orientuję, do tej pory nie ma zatwierdzonych projektów banderol,
a także sposobu ich montowania, bo znaków akcyzy nie można sobie ot tak przykleić.


Dziwne :idea:
Strona podatki.gov.pl - Znaki akcyzy
Pliki do pobrania:
Wzory banderol podatkowych i legalizacyjnych (PDF, 837 kB)
Strona 7

PŁYN DO PAPIEROSÓW ELEKTRONICZNYCH
1.banderola podatkowa samoprzylepna na wyprodukowany na terytorium kraju płyn do papierosów elektronicznych
2.banderola podatkowa samoprzylepna na importowany i nabywany wewnątrzwspólnotowo płyn do papierosów elektronicznych
3.banderola legalizacyjna samoprzylepna na płyn do papierosów elektronicznych


Wzory znaków i sposoby ich nanoszenia określają załączniki nr 1, 2 i 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1147)

To znaki/banderole podatkowe i legalizacyjne są czy nie ma zatwierdzonych projektów?
Rozporządzenie MF określa również sposób naklejania banderol na pojemnikach z płynami do papierosów elektronicznych.

Jak wyżej pisałem, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy
Zwalnia się do dnia 31 października 2020r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020r.

W rozporządzeniu mowa wyłącznie o znakach akcyzy/banderolach legalizacyjnych.

***************
Edit:
@vapelab.pl
Może przemyśl zanim dalej będziesz pisał te dziwne teksty. Piszesz to w internecie, a ludzie to "kupują"...

VapeLab pisze:...jak to sensownie ogarnąć, całe to - "musisz akcyzować, ale bez banderoli nie wolno sprzedawać, ale wzorów banderol nie ma ani wytycznych".

Jak to ogarnąć?
Może zamiast bez sensu pisać, to poczytać i sensownie myśleć.
Tak to jest jak nawet sprzedawca nie rozróżnia znaków akcyzy.
I nadal bez sensu o tym, że nie ma wzorów i wytycznych dla znaków akcyzy. Nie ogarnia przepisów prawa :?:
Awatar użytkownika
By pol
#1916753
Krasnal45 pisze: Nie chcę krakać i wolałbym się mylić, ale....
Brak przygotowanych znaków akcyzy (to znaczy banderol, odpowiedniego kleju, wytycznych co i jak) i całej związanej z tym otoczki, nie jest równoznaczny ze zwolnieniem z opłat wynikających z akcyzy.


@Krasnal45 Opamiętaj się :dupa2
Czytaj i myśl zanim coś napiszesz. Zazwyczaj to czyniłeś. Kanapa ograniczyła Cię w samodzielnym myśleniu?

Powyżej podawałem link
Uzasadnienie do projektu rozporządzenia -
rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

***************
Czas na kawę....

By Krasnal45
#1916780
@pol
Spokojnie, to było przemyślane, a Twój wpis przeczytałem. Tylko zacząłem potem kombinować ze wstawieniem tego pedeefa i się poplątałem :mrgreen:
Nadrobię to :wink:

P.S. Zresztą Piotr chyba już nie jest zainteresowany tematem.
Awatar użytkownika
By pol
#1916784
@Krasnal45
Czy sądzisz, że tamten "bełkot" informacyjny czyta tylko Piotr?
Opowiadanie bajek o nie istniejących wzorach i braku wytycznych w sprawie znaków akcyzowych na płyny do elektronicznych papierosów przekracza już granice przyzwoitości, bo o innych sugestiach czego autorowi brakuje już nawet nie chcę pisać.
O opowieściach o braku kleju na samoprzylepne znaki to nie wiem co mam napisać.
Bo jak zatem wytwórnia robi znaki akcyzowe na np papierosy tradycyjne, na "małpki" i inne półlitrówki....

Powtórzę:
Zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy są wyroby, które są:
/.../
- zwolnione od akcyzy lub objęte zerową stawką akcyzy.

Dalsze zwolnienia przewiduje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1466 i 1854 oraz z 2017 r. poz. 294).

***********
Czy np alkohole skażone lub cygara, również z obciętymi końcami, cygaretki z tytoniu, które są zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy są zwolnione z podatku akcyzowego?

*****************

Czy czasowe zwolnienie z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych zwalnia również z podatku akcyzowego?
Pozostawiam zainteresowanym....


*************
**********
Taki jest stan prawny na dziś - 06.06.2020. Co będzie jutro?

Rozmowy w UE trwają...

Nowa dyrektywa unijna dla wyrobów tytoniowych
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o objęcie nowymi regulacjami wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i podgrzewaczy wyrobów tytoniowych.
Obecne przepisy dyrektywy 2011/64 UE stały się przestarzałe i niewystarczające w kwestii regulacji rynku e-papierosów oraz wyrobów podgrzewających tytoń. Unia Europejska jest zgodna i mówi o konieczności modernizacji ram regulujących podatki nakładane na nowe produkty zawierające nikotynę.
Dzisiaj każde państwo odrębnie stosuje własną politykę akcyzową, wg różnych stawek, dlatego tak ważne z punktu widzenia interesu Unii Europejskiej jest ujednolicenie stawek w krajach członkowskich. Obecny brak harmonizacji przepisów podatkowych ogranicza również możliwość monitorowania rozwoju branży tytoniowej i e-papierosów oraz kontroli ich ruchów.
Przedsiębiorcy związani z rynkiem tych produktów patrzą z niepokojem na nadchodzące zmiany i zdecydowanie będą walczyć o uzyskanie jak najniższego podatku akcyzowego.

Źródło



Jaki są stawki akcyzy w innych krajach w tym w krajach UE -> vaping360.com
Ostatnio zmieniony 07 cze 2020, 15:20 przez pol, łącznie zmieniany 2 razy.
By Krasnal45
#1916786
pol pisze:Czy czasowe zwolnienie z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych zwalnia również z podatku akcyzowego?

@pol Ja dokładnie to pisałem:
Brak przygotowanych znaków akcyzy [...] nie jest równoznaczny ze zwolnieniem z opłat wynikających z akcyzy.
Awatar użytkownika
By pol
#1916788
@Krasnal45
W kontekście wpisu Piotra, Twój post można było inaczej odczytać (co sam jak widać zrobiłem).
Krasnal45 pisze:Nie chcę krakać i wolałbym się mylić, ale....
Brak przygotowanych znaków akcyzy (to znaczy banderol, odpowiedniego kleju, wytycznych co i jak) i całej związanej z tym otoczki, nie jest równoznaczny ze zwolnieniem z opłat wynikających z akcyzy.

Tu jak widać sam potwierdziłeś teorię w sprawie braku przygotowania znaków akcyzowych. Ustawa o znakach już od dawna obowiązuje.
Awatar użytkownika
By pol
#1916807
Cd....
VapeLab pisze:I powiedzcie mi, jak tu normalnie można żyć i robić cokolwiek. Niecały miesiąc przed
wejściem jej w życie zmieniają termin (i dobrze, zapas czasu na zdobycie przydasiów jest zawsze in plus, bo sam jeszcze
nie zdążyłem się wyposażyć we wszystko, żeby być niezależnym bytem) i myślą, że ludzie zawsze grzecznie czekają do końca.
Mnie zaniepokoiło jedno zdanie w tym co Krasnal przesłał. Niestety czytanie bełkotu prawnego jest dla mnie rzeczą,
której nie jestem czasem w stanie udźwignąć, ale zrozumiałem z tego, że zwolnienie obowiązuje tylko na rzeczy zakupione
i wyprodukowane przed 1 lipca a okres do października jest okresem przejściowym. Jeśli ktoś ma większy dar do ogarniania
tych niuansów, to niech da znać. Równocześnie nie wydaje mi się, że ujednolicenie stawek akcyzowych w UE będzie
gwarantem zatrzymania tego chorego pędu na kasę i nawet jeśli takowe będzie obligatoryjnie obowiązywać na terenie
całej Unii to i tak będzie to sugestia na zasadzie dyrektywy, że ma być w zgodzie z nią ale to państwo dokładnie
ustala jakie progi czemu nada.

Tym razem już zacytowałem w całości tę wypowiedź.
Parafrazując "powiedzcie mi, jak tu normalnie można żyć i robić cokolwiek" kiedy sprzedawca wcześniej pisze z pozycji "ja wiem, bo jestem z branży", a teraz pokazuje brak podstawowej wiedzy, która powinien mieć importer i sprzedawca.

Dla potrzeb zwykłego użytkownika EIN spróbuję zrobić bryk z tych przepisów.

Nie będzie to w żaden sposób porada prawna dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca, gdy ma problemy ze zrozumieniem prawa to ma od porad kancelarie prawne. Przedsiębiorca nie powinien zapominać o możliwości zadania pytania do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jak to uczynnił przedsiębiorca w sprawie akcyzy na glikol propylenowy i glicerynę spożywczą.
Pisałem o tym -> post1910585.html#p1910585
Dodatkowo dla przedsiębiorcy
Poradnik przedsiębiorcy.Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.wersja 1.5 pdf


Na wstępie przypomnę słowniczek z ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) wyroby akcyzowe – wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr1 do ustawy;
35) płyn do papierosów elektronicznych – roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;

Czyli bez względu czy płyn zawiera nikotynę czy nie, jeżeli przeznaczenie płynu jest EIN, to bazy, premixy, gliceryna i glikol podlegają pod podatek akcyzowy.
Nie wspomniano nic na temat aromatów.

1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018r. poz.137) wprowadzono podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych.
„Art. 99b. 1. Produkcją płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także jego rozlew.
2. Za produkcję płynu do papierosów elektronicznych nie uznaje się wytwarzania tego płynu przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwie domowym na własne potrzeby.
3. Podstawą opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych jest jego ilość wyrażona w mililitrach.
4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,5 zł za każdy mililitr.
5. W przypadku produkcji, o której mowa w ust. 1, niezgodnej z art. 47, stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi dwukrotność stawki, o której mowa w ust. 4.
6. W przypadku nabycia lub posiadania płynu do papierosów elektronicznych znajdującego się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tego płynu nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony, stosuje się stawkę w wysokości określonej w ust. 5.
Art. 2. Do dnia 31 grudnia 2018 r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa w art. 99b ust. 4 i art. 99c ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy. Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 78 ust. 1 pkt 3 i art. 116 ust. 3 i 5 ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się odpowiednio.
Art. 5. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czyli w grudniu 2017 roku wprowadzono akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych w wysokości 0,5 zł za każdy mililitr.
Równocześnie ustawa wprowadziła do 31 grudnia 2018 roku zerową stawkę akcyzy.


2. Ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2018 poz. 2404)
Art.1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018r. poz.137) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art.2 wyrazy „Do dnia 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „Do dnia 30 czerwca 2020r.”;
2) w art.3 w ust.1 wyrazy „po dniu 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „po dniu 30 czerwca 2020r.”.

Czyli ustawa przedłużyła okres zerowej stawki akcyzy na płyn do EIN do dnia 30 czerwca 2020r..


3. Ustawa z dnia 21 listopada 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2019r. poz. 2523)
art. 99b ust. 4 otrzymuje brzmienie: „4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,55 zł za każdy mililitr.”;
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Podwyższono stawkę akcyzy o 10%, czyli do 0,55 zł za każdy mililitr.

Jednolity tekst ustawy o podatku akcyzowym


Akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych wprowadzono ustawą z 12 grudnia 2017r.

Wg aktualnego stanu prawnego podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych wprowadzony został ustawą z dnia 12 grudnia 2017r. w wysokości 0,50 zł za każdy mililitr.
Do 30 czerwca 2020r. obowiązuje zerowa stawka podatku akcyzowego na płyn.
Od dnia 1 lipca wchodzi w życie podatek akcyzowy w wysokości 0,55 zł za każdy mililitr płynu do papierosów elektronicznych.

Również na te, które stoją na półkach w sklepie czy w magazynie.



Znaki akcyzy
Informacja dla przedsiębiorców - odsyłam do zapisów ustawy
Dla przypomnienia ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym
Art.2.1. Wstępne zapotrzebowania na legalizacyjne znaki akcyzy złożone przez posiadaczy płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, o których mowa w art.3 ust.1 ustawy zmienianej w art.1, w brzmieniu dotychczasowym, w terminie, o którym mowa w art.3 ust.2 ustawy zmienianej w art.1, nie wywołują skutków prawnych.
2.Posiadacze płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, o których mowa wart.3ust.1 ustawy zmienianej wart.1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w tym posiadacze, o których mowa w ust.1, składają wstępne zapotrzebowanie na legalizacyjne znaki akcyzy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych do dnia 31 marca 2020r. Przepis art.125 ust.5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018r. poz.1114, z późn. zm.1)) stosuje się odpowiednio


Znaki akcyzy
Rodzaje znaków akcyzy.
Są dwa rodzaje znaków: podatkowe i legalizacyjne.
Legalizacyjne znaki akcyzy
Legalizacyjne znaki akcyzy stosowane są w przypadku wystąpienia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, (tj. będących w sprzedaży) wyrobów akcyzowych nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy, w szczególności znakami uszkodzonymi, w przypadku, gdy wyroby te przeznaczone są do dalszej sprzedaży.
    Znak akcyzy jest umieszczany na opakowaniach jednostkowych wyrobów akcyzowych w taki sposób aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania powodowało trwałe i widoczne uszkodzenie znaku.
W przypadku legalizacyjnych znaków akcyzy istnieje również możliwość naniesienia ich na opakowania jednostkowe w stanie, w jakim opakowania występują w sprzedaży.

Wzory znaków i sposoby ich nanoszenia określają załączniki nr 1, 2 i 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. poz. 1147).


Czas na część, która wprowadziła największe zamieszania.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. 2020r poz. 291)
§1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2019r. poz. 2427) po §3a dodaje się §3b w brzmieniu:
„§3b. Zwalnia się do dnia 31 października 2020r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020r.”.
§2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020r.

Wskazane rozporządzenie ministra finansów zwalnia do dnia 31 października 2020 r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020 r.


Światło na znaczenie rozporządzenia MF rzucić może uzasadnienie do tego rozporządzenia
Niniejszy projekt ma na celu zmianę rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. z 2019 r. poz. 2427) polegającą na czteromiesięcznym zwolnieniu z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020 r.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2404) wytworzony na terytorium kraju, importowany i nabywany wewnatrzwspólnotowo płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie będą od dnia 1 lipca 2020 r. podlegały obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, w tym również wyroby znajdujące się już w sprzedaży, które podlegały będą obowiązkowi oznaczenia legalizacyjnymi znakami akcyzy.

Z uwagi na bardzo dużą ilość punktów sprzedaży przedmiotowych wyrobów oznaczenie legalizacyjnymi znakami akcyzy wszystkich wyrobów znajdujących się w sprzedaży będzie wiązało się z wycofaniem wszystkich przedmiotowych wyrobów z półek sklepowych i całego łańcucha dostaw, a co za tym idzie z dużymi kosztami logistycznymi oraz wstrzymaniem sprzedaży. Wstrzymanie procesu dystrybucji i sprzedaży wyrobów może wpłynąć także na powstanie strat budżetowych z tytułu zmniejszonych wpływów z tytułu podatku VAT.

W związku z powyższym wprowadzenie przedmiotowego zwolnienia na okres czterech miesięcy, tj. do dnia 31 października 2020 r. ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej poprzez umożliwienie jednoczesnej sprzedaży po dniu 30 czerwca 2020 r. płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju oznaczonych podatkowymi znakami akcyzy oraz wyrobów, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał przed dniem 1 lipca 2020 r. i pozostały w sklepach lub magazynach, bez konieczności oznaczania ich legalizacyjnymi znakami akcyzy w okresie zwolnienia. Zwolnienie z przedmiotowego obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy obejmie wszystkie wyroby wyprodukowane na terytorium kraju, nabyte wewnątrzwspólnotowo oraz zaimportowane, wobec których powstał obowiązek podatkowy w związku z objęciem tych wyrobów podatkiem akcyzowym.

Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając wystąpienia branży wyrobów nowatorskich oraz płynu do papierosów elektronicznych podjęto decyzję o wprowadzeniu czasowego zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych, tj. płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, na okres czterech miesięcy. Takie rozwiązanie pozwoli sprzedawcom na dostosowanie się do przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym oraz pozwoli uniknąć wysokich kosztów związanych ze zmianą przepisów dotyczących obowiązku oznaczania wyrobów akcyzowych legalizacyjnymi znakami akcyzy, a tym samym zapewni ciągłość sprzedaży tych wyrobów.

Przedmiotowy projekt nie zawiera norm technicznych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039, z późn. zm.), w związku z czym nie podlega notyfikacji.

W zakresie wpływu regulacji na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, wprowadzenie czasowego czteromiesięcznego zwolnienia z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy wyprodukowanego na terytorium kraju importowanego, nabywanego wewnątrzwspólnotowo płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał przed dniem 1 lipca 2020 r., wpłynie korzystnie na prowadzenie działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorstw, które zajmują się sprzedażą tych wyrobów.

Uzasadnienie do projektu rozporządzenia

Czyli zwolniono do dnia 31 października 2020 r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych w stosunku, do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał przed dniem 1 lipca 2020 r. i pozostały w sklepach lub magazynach, bez konieczności oznaczania ich legalizacyjnymi znakami akcyzy w okresie zwolnienia.


Zwolnienie z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych wynikające z rozporządzenia MF nie jest równoczesnym zwolnieniem z podatku akcyzowego.
Dla przypomnienia podatek akcyzowy na płyn do papierosów elektronicznych wprowadzono ustawą z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, czyli obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał przed dniem 1 lipca 2020 r.
Rozporządzenie ministra jest niższą rangą niż ustawa. Rozporządzenie MF nie może zwolnić z podatku akcyzowego wprowadzonego ustawą.


Zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy są wyroby, które są:
/.../
- zwolnione od akcyzy lub objęte zerową stawką akcyzy.
Dalsze zwolnienia przewiduje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1466 i 1854 oraz z 2017 r. poz. 294).

Od grudnia 2017r. do 30 czerwca 2020r. obowiązuje zerowa stawka podatku akcyzowego na płyn do EIN.



***********
Czy np alkohole skażone lub cygara, również z obciętymi końcami, cygaretki z tytoniu, które są zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy są zwolnione z podatku akcyzowego?
Czy nadal istnieje podstawa do twierdzenia o "bełkocie prawnym"?

VapeLab pisze:...Niecały miesiąc przed wejściem jej w życie zmieniają termin ...

Od kiedy liczysz te miesiączki?
Rozporządzenie MF obowiązuje od dnia 1 lipca 2020r. Opublikowane w Dz. U. w lutym 2020r.

Dali ulgę dla przedsiębiorców. Inaczej musieli by ponieś koszty operacyjne i koszty przesyłki towaru w obu kierunkach.
Nie oszukujmy się, te koszty przedsiębiorca i tak wcześniej czy później przełożyłby na konsumenta.
Charytatywna działalność? Wykluczam.

Czy coś jeszcze wymaga wyjaśnienia?
Oczywiście wyłącznie w sprawach dotyczących konsumenta.



*************
-> po-dniu-zero-ein-ustawa-tzw-tytoniowa-a-ustawa-o-podatku-akcyzowym-t136205.html
-> post1910224.html#p1910224 i następne
Awatar użytkownika
By pol
#1916813
@vapelab.pl
Szkoda, że na trawniku nie podejmujesz dyskusji.
Na sofie się nie mieszczę (ale nie o tym), zatem tu Ci odpowiem.

VapeLab » 05 cze 2020, 12:49
I tu jest własnie cała tajemnica, jak to sensownie ogarnąć, całe to - "musisz akcyzować, ale bez banderoli nie wolno sprzedawać, ale wzorów banderol nie ma ani wytycznych".
To jest jeden z największych absurdów prawnych,


Już to wyjaśniałem w świetle obowiązującego prawa.
Rozporządzenie MF wprowadziło zwolnienie z banderolowania znakami legalizacyjnymi. Sprzedawać bez banderoli można to co jest w sklepie i w magazynie do 31 października 2020r. Podatek akcyzowy od 1 lipca 2020r. ze stawki zerowej wchodzi w stawkę 0,55 zł za mililitr.
Wzory i wytyczne odnośnie banderol istnieją w zapisach ustawowych już od dawna.

VapeLab » 05 cze 2020, 12:49
Termin 07/2020 zgodnie z ustaleniami miał być ostatecznym terminem, bez vacatio legis, ot tak po prostu równo z dniem
pierwszego lipca obowiązuje obłożenie podatkiem akcyzowym wszystkiego co jest płynne i, co najważniejsze,
przeznaczone jest do używania w EIN.

Vacatio legis trwało 30 miesięcy.

VapeLab » 07 cze 2020, 17:34
Nie do końca zgadzam się z nim w niektórych kwestiach, zwłaszcza w tej, która dotyczy wywoływania paniki
przeze mnie. Nawet jeśli coś jest podparte milionem ustaw rozciągniętych na przestrzeni ostatnich 15 lat
to czemu telefonicznie MF twierdzi, że nie są przygotowani?
Ja sobie zdaję sprawę, że to co stanowi prawo a to co istnieje w rzeczywistości to często są dwie różne
kwestie, np. 30 dni na otrzymanie numeru BDO a fakt, że mają opóźnienie już dobre 5 miesięcy z nim
jeśli o mnie chodzi. Niemniej jednak pol to bardzo fajnie wyłożył

Faktem jest, że trochę napisałem, ale o wywoływaniu paniki...

A od kiedy pracownicy MF maja wytwarzać czy też naklejać banderole akcyzowe?
To do czego Oni mają być przygotowani.

Brawo... wrzuciłeś do wątku o akcyzie pojęcie BDO, a co to ma wspólnego z akcyzą?

Rejestr BDO to inaczej Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.

Wpis do rejestru BDO (podmioty wprowadzające produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujące odpadami)

Pisałem, że nie jest to porada prawna dla przedsiębiorców, ale...
VapeLab » 05 cze 2020, 01:00
Trzecią sprawą jest kwestia tzw. składów podatkowych. W marcu br. wyszły wytyczne dot. kwot, które
wymagane są do otwarcia takowego składu.

Czy na pewno wiadomo co to są składy podatkowe i jakie kwoty obowiązują, i kto ma obowiązek prowadzenia składów podatkowych?
Przedsiębiorców odeślę ponownie do art.48 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym. (link do t.j. podałem powyżej)
W marcu weszły? Którego roku? Ustawa opublikowana 7 stycznia 2018 r.
Art. 1. ust. 10) ustawy z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018r. poz.137)

P.S.
VapeLab » 07 cze 2020, 17:34
Ciekawy wywód prawny dot. akcyzy wyłożył tutaj pol:
post1916807.html#p1916807

Dziękuje.
:drinkb
Awatar użytkownika
By pol
#1916817
Składy podatkowe.

Fragment z uzasadnienia projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 43, z późn. zm.) - (pismo RM-10-132-17 z 25 października 2017 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym)
RM-10-132-17
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym

Art. 48 ust. 3 pkt 1a – przewiduje dodatkowy warunek uzyskania zezwolenia dla podmiotu ubiegającego się o zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego typu magazynowego, w którym będą magazynowane lub przeładowywane wyroby akcyzowe: płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie, wyprodukowane w innym składzie podatkowym. Przyjęto, analogicznie jak w przypadku wyrobów tytoniowych, że warunkiem uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego typu magazynowego w przypadku płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich będzie minimalna wysokość akcyzy, która byłaby należna od tych wyrobów, gdyby wyroby te nie zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w składzie podatkowym, w którym prowadzona będzie działalność na podstawie wydanego zezwolenia. Wysokość akcyzy, o której mowa powyżej, została określona dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie – 7 mln zł, a dla wyrobów nowatorskich – na poziomie 1,8 mln zł.

Art. 48 ust. 4 (zdanie pierwsze) – zmiana przedmiotowego przepisu jest konsekwencją dodania w art. 48 ust. 3 ustawy nowego pkt 1a, w którym określono w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich dodatkowy warunek wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego typu magazynowego w postaci minimalnej wysokości akcyzy, która byłaby należna od tych wyrobów, gdyby nie zostały one objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy w składzie podatkowym, w którym prowadzona będzie działalność na podstawie wydanego zezwolenia.
Zmiana art. 48 ust. 4 ustawy polega na dostosowaniu odesłania do art. 48 ust. 3, z uwzględnieniem dodanego w tym przepisie pkt 1a.

Art. 48 ust. 4a pkt 4 – przewiduje dodatkowy warunek uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego dla operatora logistycznego, który w tym składzie będzie prowadził działalność polegającą na magazynowaniu lub przeładowywaniu wyrobów akcyzowych, w tym płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, wyprodukowanych w innym składzie podatkowym. Warunkiem tym jest minimalna wartość rynkowa wszystkich towarów będących przedmiotem działalności operatora logistycznego, w tym wyrobów akcyzowych w jednym miejscu magazynowania w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym, wynosząca dla płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich – 350 mln zł.

Art. 48 ust. 4d (zdanie pierwsze) – zmiana tego przepisu, który stanowi, że warunkiem wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przez operatora logistycznego jest złożenie przez ten podmiot oświadczenia, iż minimalna wartość rynkowa wszystkich towarów będących przedmiotem jego działalności będzie osiągać w roku kalendarzowym minimalne poziomy określone w art. 48 ust. 4a, jest zmianą o charakterze dostosowującym, związaną z dodaniem w ust. 4a pkt 4 i 5. Zmiana ta polega na aktualizacji odesłania do przepisu art. 48 ust. 4a.
Awatar użytkownika
By pol
#1917335
23.06.2020

Zwalniamy czasowo z oznaczania znakami akcyzy płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie.


    Minister Finansów 22 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozp. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.
    Czasowe zwolnienie obejmie płyny do papierów elektronicznych i wyroby nowatorskie.

"Podpisane przeze mnie rozporządzenie stanowi reakcję na aktualną sytuację związaną ze stanem epidemii i jest odpowiedzią na sygnały rynku" – powiedział minister Tadeusz Kościński.

Wprowadzone zmiany

Do 31 grudnia 2020 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania podatkowymi znakami akcyzy. Dotyczy wyrobów w stosunku do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał po 30 czerwca 2020 r.

Do 30 kwietnia 2021 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy . W tym przypadku chodzi o wyroby co do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał do 31 grudnia 2020 r.

Źródło

Czekamy na publikację rozporządzenia MF.

Projekt rozporządzenia MF
Uzasadnienie rozporządzenia do konsultacji

****************

Nie oznacza to, że wyrobów tych nie obejmuje podatek. Akcyza i tak zostanie wprowadzona, lecz czasowo zawieszony obowiązek jedynie ich oznaczania znakami akcyzy.

Podkreślam, że rozporządzenie stanowi o zwolnieniu z obowiązku oznaczania znakami akcyzy, nie dotyczy to poboru podatku akcyzowego.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2020, 13:31 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1917343
Raz po raz powraca temat co to jest banderola legalizacyjna (legalizacyjny znak akcyzy)...
Wyjaśnienia na stronie -> biznes.gov.pl
Opłata za banderole legalizacyjne wynosi 1,30 zł za sztukę.



************
Zanim zaczniecie pisać o wyprowadzkach, bo gdzieś jest taniej, to zapoznajcie się jakie są stawki akcyzy w innych krajach, w tym w krajach UE -> tax rates on vaping products

***************
Akcyza, a VAT....
Zasadniczo podatek akcyzowy doliczany jest do wartości netto towaru. Nie będę się tu wdawał w prawną tematykę VAT-u, bo to temat bardzo złożony.
Aby nie było to jednak takie proste w swej złożoności, to sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy mamy do czynienia z nabyciem wewnątrzwspólnotowego towarów.
Awatar użytkownika
By pol
#1917378
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. z 2020r. poz. 1092

Warszawa, dnia 24 czerwca 2020r.

Poz. 1092

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 22 czerwca 2020r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy

Na podstawie art. 119 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020r. poz.722) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2019r. poz. 2427 oraz z 2020r. poz. 291) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 3b otrzymuje brzmienie:
    „§ 3b. Zwalnia się do dnia 30 kwietnia 2021r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 31grudnia 2020r.”;

2) po § 3b dodaje się § 3c w brzmieniu:
    „§ 3c. Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2020r. z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał po dniu 30 czerwca 2020r.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020r.

Minister Finansów:T. Kościński
By dexnoxtious
#1917379
Zaryzykuje i najwyżej wyjdę na idiotę, ale powiedz mi wprost, czy to dla nas, jako zwyczajnych klientów oznacza że podniesienie cen zostanie przesunięte do grudnia tego roku/kwietnia kolejnego czy jedynie że nie muszą zostać oznakowane jednakże ceny podniosą się w związku z akcyzą i podatkiem tak jak planowano z końcem tego miesiąca?
Chciałem zrobić zapas który by mi wystarczył chociaż do końca roku, ale finanse dopiero dzisiaj mi pozwoliły by zamówić, niestety na stronie edymu już widzę wykupione wszystko 18mg i domyślam się że w większości sklepów tak jest, jutro dzwonienie po sklepach i multum wycieczek planuje w tym celu.
Dlatego pytam, wszyscy się przedwcześnie pospieszyli i jednak wychodzi na to że akcyza przesunięta i mam jeszcze szanse na spokojnie uzbierać zapas czy jednak 30 czerwca to deadline i zamiast kupić 100 butelek kupię jedynie 30 w tej cenie?
edit: Dobra już nie ważne, nadzieja była głupia a portale finansowe już odpowiedziały, dla tych którzy tak jak ja mieli cień wątpliwości, akcyza wchodzi, naklejki później. Przepraszam za bezsensowny post.
Awatar użytkownika
By pol
#1917383
@dexnoxtious

Dwa posty powyżej powtarzałem, to co już od samego początku pisałem.

Nie oznacza to, że wyrobów tych nie obejmuje podatek. Akcyza i tak zostanie wprowadzona, lecz czasowo zawieszony obowiązek jedynie ich oznaczania znakami akcyzy.

Podkreślam, że rozporządzenie stanowi o zwolnieniu z obowiązku oznaczania znakami akcyzy, nie dotyczy to poboru podatku akcyzowego, nie zwalnia z obowiązku płacenia podatku akcyzowego, który obowiązuje od 1 lipca 2020r. (wcześniej już obowiązywał, ale ustawa wprowadziła terminowo stawkę zerową). Od 1 lipca 2020r. podatek akcyzowy wynosi 0,55 zł za każdy mililitr płynu do elektronicznego papierosa.

Od 1 lipca 2020 roku bez znaków legalizacyjnych płyny do EIN będą sprzedawane z obciążeniem podatkiem akcyzowym.
Do czasu, gdy czasowe zwolnienie z obowiązku znakowania banderolami legalizacyjnymi każda butelka będzie tańsza o 1.30 zł (koszy jednostkowy zakupu każdego znaku legalizacyjnego).

Prawdopodobnie do 30 kwietnia 2021 r. zostaną wysprzedane wszystkie stany magazynowe i prawdopodobnie od 1 maja 2021r. banderole legalizacyjne będą obowiązywać tylko np w przypadku uszkodzenia lub skończenia ważności naklejonego znaku akcyzy.

Do 31 grudnia 2020 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania podatkowymi znakami akcyzy. Dotyczy wyrobów w stosunku do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał po 30 czerwca 2020 r.
Awatar użytkownika
By pol
#1917385
W związku z szeregiem pytań przesyłanych na PW, spróbuję odpowiedzieć zbiorczo w jednym poście.
Zastosuje skróty, bez zachowywania dokładnych zapisów prawnych.

Podatek akcyzowy można wprowadzić wyłącznie przez ustawę. Podobnie zmienić wysokość podatku akcyzowego można zmienić wyłącznie drogą ustawy.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 poz. 137
Wprowadziła stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,5 zł za każdy mililitr.
Równocześnie ustawa wprowadziła zapis:
Do dnia 31 grudnia 2018 r. zamiast stawek akcyzy /.../ stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz.U. 2018 poz. 2404
wprowadziła zmianę terminu do dnia 30 czerwca 2020r. zamiast stawek akcyzy /.../ stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Ustawa z dnia 21 listopada 2019 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym Dz. U. 2019 poz. 2523
Zmiana stawki 0,5zł za każdy mililitr na 0,55 zł za każdy mililitr płynu do papierosów elektronicznych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Nadal, do dnia 30 czerwca 2020r. obowiązuje zapis, że zamiast stawek akcyzy /.../ stosuje się zerową stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych.

Definicja ustawowa: płyn do papierosów elektronicznych – roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę.


Ustawa o podatku akcyzowym w art 119 daje Ministrowi Finansów uprawnienia:
Art.119.1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, zwolnić z obowiązku oznaczania niektórych wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, w przypadku gdy:
1) uzasadnia to ważny interes państwa lub podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy;
2) wynika to z przepisów prawa Unii Europejskiej lub umów międzynarodowych;
3) wskazuje na to przeznaczenie niektórych wyrobów akcyzowych, w postaci próbek do badań naukowych, laboratoryjnych lub jakościowych.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust.1, określi okres, na jaki zwolnienie jest wprowadzane, oraz warunki i tryb stosowania zwolnień w odniesieniu do niektórych grup wyrobów akcyzowych lub ze względu na ich przeznaczenie, biorąc pod uwagę sytuację rynkową w obrocie wyrobami akcyzowymi, specyfikę obrotu tymi wyrobami oraz konieczność zapewnienia kontroli nad tym obrotem.

Jak widać upoważnienie MF dotyczy wyłącznie spraw znaków akcyzy, a nie samego podatku akcyzowego.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. z 2020r. poz. 291
Na podstawie art.119 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2019r. poz.864, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z2019r. poz.2427) po §3a dodaje się §3b w brzmieniu:
    „§3b. Zwalnia się do dnia 31 października 2020r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020r.”.
§2.Rozporządzenie wchodzi wżycie z dniem 1 lipca 2020r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. z 2020r. poz. 1092
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy
Na podstawie art. 119 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020r. poz.722) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2019r. poz. 2427 oraz z 2020r. poz. 291) wprowadza się następujące zmiany:
1) § 3b otrzymuje brzmienie:
    „§ 3b. Zwalnia się do dnia 30 kwietnia 2021r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 31 grudnia 2020r.”;
2) po § 3b dodaje się § 3c w brzmieniu:
    „§ 3c. Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2020r. z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał po dniu 30 czerwca 2020r.”.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020r.


Rozporządzenie MF stanowi o zwolnieniu z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (podatkowymi i legalizacyjnymi w zakreślonych terminach), nie dotyczy to poboru podatku akcyzowego, nie zwalnia z obowiązku płacenia podatku akcyzowego (od 1 lipca 2020r.).

Ustawa do 30 czerwca 2020r. stanowi, że zamiast stawek akcyzy /.../ stosuje się zerową stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych.

Od 1 lipca 2020r. przestaje obowiązywać stosowanie zerowej stawki akcyzy i zaczyna obowiązywać stawka podatku akcyzy 0,55 zł za każdy mililitr płynu do papierosów elektronicznych.


***************
Edit:

Przedsiębiorcom pod rozwagę.

Pismo z dnia 8 czerwca 2018 r.
Objęcie płynu do papierosów elektronicznych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Obowiązek oznaczenia legalizacyjnymi znakami akcyzy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej - 0111-KDIB3-3.4013.98.2018.1.MK
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Należy skorygować daty zgodnie z aktualnym stanem prawnym.


Poradnik przedsiębiorcy.Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.wersja 1.5

Zakup banderol legalizacyjnych

Znaki akcyzy



Raz po raz powracająca sprawa podnoszona przez przedsiębiorców - skład podatkowy.

W przypadku gdy zamierzasz uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego typu magazynowego będziesz musiał również spełnić dodatkowy warunek, jakim jest minimalna wysokość akcyzy, która byłaby należna od wyrobów, gdyby wyroby te nie zostały objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy, w składzie podatkowym, w którym prowadzona będzie działalność na podstawie wydanego zezwolenia, wynosząca w roku kalendarzowym w przypadku:
-> płynu do papierosów elektronicznych –7 mln zł,

7 mln zł to wartość minimalnej wysokość akcyzy, która byłaby należna od wyrobów.



Krótki wyciąg z Poradnika przedsiębiorcy. Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. wersja 1.5.

7. Produkcja płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.
Do 30 czerwca 2020 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie:
    są opodatkowane zerową stawką akcyzy;
    są produkowane i magazynowane bez zastosowania składu podatkowego oraz procedury zawieszenia poboru akcyzy;
    nie ma zastosowania instytucja przedpłaty akcyzy;
    istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowych (szczegóły w pkt 9).
Od 1 lipca 2020 r. możesz dokonywać produkcji płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich:
    poza składem podatkowym, pod warunkiem, że zastosujesz instytucję przedpłaty akcyzy, albo
    w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, pod warunkiem, że uzyskasz zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

9. Złóż deklaracje akcyzowe
9.1 Kto i kiedy składa deklaracje podatkowe?
Podstawą rozliczenia podatku akcyzowego jest deklaracja podatkowa AKC-4. Deklaracja podsumowuje wysokość podatku akcyzowego od wyrobów akcyzowych i konieczne jest załączenie do niej odpowiedniego formularza szczegółowego, który w przypadku płynu do papierosów elektronicznych oznaczony będzie symbolem AKC-4/M, a dla wyrobów nowatorskich AKC-4/N.
9.2 Prowadzenie działalności poza składem podatkowym
Jeśli dokonujesz produkcji poza składem podatkowym:
    składaj deklaracje w sprawie przedpłaty akcyzy AKC-PA oraz obliczaj i wpłacaj przedpłatę akcyzy(w wysokości akcyzy, jaka będzie należna od wyrobów wyprodukowanych od 1 lipca 2020r.w danym miesiącu) na rachunek Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostaną wyprodukowane;
    składaj deklaracje podatkowe AKC-4 wraz z formularzem szczegółowym AKC-4/M lub AKC-4/N oraz po 1 lipca 2020 r. wpłacaj akcyzę pomniejszoną np. o kwotę przedpłaty akcyzy lub kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy na rachunek Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła produkcja wyrobu akcyzowego.

Uwaga!
Obowiązek zapłaty akcyzy powstanie w odniesieniu do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, które zostaną wyprodukowane od 1 lipca 2020 r. Zatem do 30 czerwca 2020 r. należy złożyć deklarację w sprawie przedpłaty akcyzy AKC-PA i wpłacić przedpłatę akcyzy w wysokości akcyzy, jaka będzie należna od wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w lipcu 2020 r. Wielkość ta ma charakter szacunkowy i obliczana jest w oparciu o stawkę podatku obowiązującą od 1 lipca 2020r. i planowaną wielkość produkcji w danym miesiącu.
Następnie w terminie do 25 sierpnia 2020 r. dokonywane jest ostateczne rozliczenie poprzez złożenie deklaracji podatkowej. Deklarację tę należy złożyć nawet jeśli całość należnego podatku została uiszczona w formie przedpłaty akcyzy.

Przykład:
W przypadku planowanej produkcji płynu do papierosów elektronicznych w lipcu 2020 r. poza składem podatkowym na poziomie 500 000 butelek po 10 ml, do 30 czerwca 2020 r. złóż deklarację w sprawie przedpłaty akcyzy (AKC-PA) i zapłać przedpłatę akcyzy w wysokości:
500 000 butelek x 10 mililitrów x 0,55zł/1ml = 2 750 000 złotych
Do 25 sierpnia 2020 r. złóż deklarację AKC-4 wraz z formularzem szczegółowym AKC-4/M i wpłacaj akcyzę pomniejszoną o kwotę przedpłaty i wartość podatkowych znaków akcyzy.


Zarejestruj się w zakresie podatku akcyzowego (AKC-R)

Chce rozliczać akcyzę
Awatar użytkownika
By pol
#1917400
O to zapytaj w Inawera.

Aromaty spożywcze, kosmetyczne, zapachowe itp, które nie są przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, nie podlegają pod podatek akcyzowy.

Definicja z ustawy:
płyn do papierosów elektronicznych – roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę;
By dexnoxtious
#1917401
W skrócie wszystkie płyny w "vapeshopach" zostaną objęte akcyzą, to też powód dla którego niektóre sklepy zmieniają branże na np sklepy kosmetyczne.
Awatar użytkownika
By pol
#1917402
@dexnoxtious
Niektóre sklepy zmieniają branże na np sklepy rolnicze.


Edit:
A może jednak dbałość o klienta, tak jak VCP
Od 1 lipca 2020 r. rozpoczyna się okres przejściowy, który będzie trwać przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą w wysokości 55 gr/ml liquidu. Nasza firma już od dłuższego czasu pracuje nad tym, aby wszyscy klienci sieci sklepów VCP sp. z o.o. nie odczuli drastycznych wzrostów cen.


Może producenci i/lub importerzy wezmą na siebie nowy koszt...
Awatar użytkownika
By pol
#1917422
@Binio
Gliceryna i glikol do skarmiania krów mlecznych nie jest obciążone akcyzą.
Zawsze coś tam krówką można podebrać.
Do celów farmaceutycznych, kosmetycznych akcyza też nie obowiązuje.
Awatar użytkownika
By pol
#1917423
Na FB E-Dym Łódź Gdańska pojawił się mocno dyskusyjny post LINK
Informacja o akcyzie wywołała pod postami prawdziwą burzę komentarzy. Nie dziwimy się. Pojawiło się również wiele wątpliwości, które postaramy się wyjaśnić. Krótko:

Ceny wszystkich płynów wyprodukowanych PO 1 LIPCA 2020 roku będą powiększone o podatek akcyzowy w kwocie 6,77 brutto za każde 10ml płynu. Przykłady w załączonej tabeli.

Oczywiście nasza firma przygotowała się do tego i mamy wyprodukowane duże ilości towaru. Jednak, z uwagi na tak DRAMATYCZNĄ podwyżkę, nie możemy przewidzieć na jaki czas nasze zapasy wystarczą. Mogą to być na 4 miesiące, a może się zdarzyć, że pojedyncze smaki ''skończą się'' już za np. 1,5 miesiąca :( Wówczas pojawi się produkt w cenie powiększonej o należny podatek akcyzowy i ceny te będą diametralnie inne, niż obecne.

Aby lepiej zrozumieć temat, należy przyjrzeć się wydawanym przez organy podatkowe interpretacjom:

Interpretacja indywidualna DKIS z dnia 27 stycznia 2020 r. 0111-KDIB3-3.4013.277.2019.1.MK (…) za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Decydującym kryterium dla uznania roztworu, w tym bazy (zarówno z nikotyną jak i bez nikotyny), glikolu, gliceryny czy aromatu za wyrób akcyzowy jest jego przeznaczenie - do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Tak więc niemal wszystko co jest w postaci płynu w sklepach z elektronicznymi papierosami będzie podlegało akcyzie, ale np. w aptece czy sklepie kosmetycznym glikol czy gliceryna nie, bo ma też inne zastosowanie.

Ale UWAGA!

Już np. premix, gdyby ktoś chciał sprzedawać w sklepie kosmetycznym, podlega opodatkowaniu, bo jest to płyn służący do inhalacji w elektronicznym papierosie i nie ma on innych zastosowań.
Oczywiście, pojawiają się pomysły, aby opisywać jako wyrób kolekcjonerski, aromat do odkurzacza, czy środek do smarowania pleców itp. Jednakże w takich przypadkach, w razie kontroli - Urząd Skarbowy doliczy do takiego "wyrobu kolekcjonerskiego" należną akcyzę, a sam sprzedający będzie podlegał dodatkowym sankcjom określonym w kodeksie karnym skarbowym.

Dla przykładu:
Jeżeli przez rok sklep sprzeda 100 tys. premixów (50ml) bez akcyzy i US doliczy podatek, to kwota zapłaty z uwzględnieniem odsetek za ten rok wyniesie blisko 3 700 000 PLN, a do tego w grę wchodzą ogromne kary pieniężne (do nawet 21 mln PLN) z pozbawieniem wolności włącznie.
Tak więc, jak ktoś chce obchodzić prawo, w tym przypadku, pozostaje życzyć szczęścia :) Wszyscy wiemy, że jeżeli chodzi o podatki państwo potrafi działać niezwykle skutecznie.

Firma E-dym uważa nałożenie tak wysokich podatków za skandaliczne. Ma to na celu wyniszczenie branży, w szczególności polskich firm sektora MŚP. Co o tym sądzicie?



Ciekawe czy jest to oficjalne stanowisko firmy E-Dym.pl?
Chętnie poznałbym oficjalną wersję właścicieli firmy.

Jak dla mnie jest to wprowadzanie konsumenta w błąd.

Akcyza na płyn do papierosów elektronicznych obowiązuje od 1 lipca 2020r. i nie ma tu nic do znaczenia kiedy został wyprodukowany. Liczy się data sprzedaży.

Jeżeli sprzedawca w sklepie spożywczym sprzeda aromat do ciast (na bazie PG), a ja go użyje do EIN, to owy sprzedawca poniesie odpowiedzialność karno-skarbową, z to, że nie doliczył akcyzy?
Jeżeli kupie w aptece glicerynę apteczną i glikol i wychmurze ją w EIN, to aptekarz trafi do aresztu?
Może podobne kary spotkają sprzedawców w sklepach weterynaryjnych?

Szanowny "E-Dym Łódź Gdańska" co Ty chmurzysz? Ja też to chcę.

Dla zainteresowanych.
Interpretacja indywidualna DKIS z dnia 27 stycznia 2020 r. 0111-KDIB3-3.4013.277.2019.1.MK
W dniu 28 listopada 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego związanego z komponowaniem i sprzedażą aromatów, które nie są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

W skierowanym wniosku do DKIS spółka zaznaczyła:
Spółka, nie bada dalszego wykorzystania aromatów przez kupujących, podobnie jak sprzedający nie weryfikuje przeznaczenia aromatów lub koncentratów aromatów smakowo-zapachowych zakupionych przez Spółkę. Z uwagi na wielorakie zastosowanie tego wyrobu, weryfikacja jego przeznaczenia na etapie sprzedaży nie jest możliwa.

oraz
Aromaty wykorzystane przez Spółkę do produkcji własnej, płynu do papierosów elektronicznych - stanowią komponent płynu do papierosów elektronicznych, a tym samym spełniają definicję płynu do papierosów elektronicznych, która została określona w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym.

Koncentraty aromatów (z zawartością alkoholu etylowego), będą nabywane w kraju oraz w nabyciu wewnątrzwspólnotowym.
Koncentraty aromatów nabywane w kraju, będą z zapłaconą akcyzą od ilości alkoholu etylowego zawartego w koncentracie aromatu. Informacja o kwocie i fakcie zapłaty akcyzy przez podmiot sprzedający znajdzie się na dokumencie handlowym (fakturze).

Istotą wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest wątpliwość Wnioskodawcy, czy komponowanie aromatów które mają wielorakie przeznaczenie kwalifikuje się do pojęcia „produkcji płynu do papierosów elektronicznych” w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.
Aromaty w części komponowanej przez Spółkę będą wykorzystane do produkcji płynu do papierosów elektronicznych w działalności gospodarczej Spółki - i tutaj Spółka stoi na stanowisku, że przeznaczenie aromatów do produkcji płynu do papierosów elektronicznych przez Spółkę definiuje te aromaty jako płyn do papierosów elektronicznych.


DKIS w interpretacji indywidualnej przychylił się do prawidłowości z przepisami prawa argumentacji przedstawionej we wniosku.
Zdaniem Wnioskodawcy:
Mając na uwadze przepisy prawa w ocenie Spółki, opodatkowaniu akcyzą podlega wyłącznie wytwarzanie, rozlew i przetwarzanie płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu roztworów przeznaczonych do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę.
Zatem kryterium do uznania danego roztworu za płyn do papierosów elektronicznych - jest nie skład tego wyrobu a jego przeznaczenie.
Aromat, to wyrób mogący mieć wielorakie zastosowanie m.in. w branży spożywczej, chemicznej, przemysłowej w tym do produkcji płynu do papierosów elektronicznych. Samo komponowanie aromatu na bazie różnych koncentratów zawierających komponenty smakowe i zapachowe, nie określa tego wyrobu jako płyn do papierosów elektronicznych. Tym samym, komponowanie i sprzedaż aromatów tak w obrocie handlowym jak i detalicznym (np. małe ilości w branży cukierniczej) nie powodują powstania obowiązku podatkowego z tytułu produkcji płynu do papierosów elektronicznych.
Komponowanie i sprzedaż produktów o uniwersalnym zastosowaniu, nie daje podstaw Spółce do odprowadzania z tego tytułu podatku akcyzowego i nie znajduje uzasadnienia do uznania ich za wyrób akcyzowy. Ponadto sprzedając aromat, Spółka nie może i nie ma takiej możliwości aby weryfikować sposób wykorzystania czy przeznaczenia tych produktów w dalszej produkcji u swoich klientów czy odbiorców.
/.../
Spółka posiada również internetową platformę sprzedażową dedykowaną klientom biznesowym, gdzie zakupu może dokonać firma z każdej możliwej branży i zakątka świata.
W innym przypadku, każde komponowanie aromatów spożywczych (vide: […]) należało by uznać za zdarzenie (produkcję) powodujące powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.
Natomiast Aromaty wykorzystane w produkcji płynu do papierosów elektronicznych w produkcji Spółki - stanowią wyrób akcyzowy gdyż spełniają definicję płynu do papierosów elektronicznych będących roztworem przeznaczonym do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
/.../
Zdaje się niepodobnym uznać, że obrót aromatami lub koncentratami aromatów co do zasady będzie obarczony podatkiem akcyzowym. Zatem, komponowanie i obrót aromatami - jest wolny od podatku akcyzowego. W związku z powyższym, Spółka nie ma w obowiązku kupować aromatów lub koncentratów aromatów z zapłaconą akcyzą.
Stanowisko odmienne rodzi obawę obciążenia podatkiem akcyzowym komponowania aromatów przez liczną branże spożywczą (zakłady cukiernicze w tym przedsiębiorstwa o skali międzynarodowej samodzielnie komponujące substancje smakowo-zapachowe) oraz branże przemysłową (wszelkie olejki zapachowe i aromatyzujące).
Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej nr. 0111- KDIB3-3.4013.222.2018.1.JS - przedmiotem której była produkcja (konfekcjonowanie) glikolu spożywczego i gliceryny propylenowej.
Teza interpretacji: „opodatkowaniu akcyzą podlega wyłącznie wytwarzanie, rozlew i przetwarzanie substancji, na potrzeby wykorzystania ich w papierosach elektronicznych. Tym samym produkcja i sprzedaż (glikolu i gliceryny) na cele inne niż zużycie do produkcji płynu do papierosów elektronicznych, nie będzie podlegać opodatkowaniu akcyzą”.
Interpretacja indywidualna nr. 0111-KDIB3-3.4013.199.2019.2.MK - przedmiotem której była wątpliwość w zakresie powstania obowiązku podatkowego związanego z komponowaniem i sprzedażą aromatów, które nie są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych - potwierdza stanowisko wyrażone w niniejszym wniosku.
/.../
    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Czy czytamy inną interpretację indywidualną DKIS?

**************
E-Dym Łódź Gdańska pisze:Ceny wszystkich płynów wyprodukowanych PO 1 LIPCA 2020 roku będą powiększone o podatek akcyzowy w kwocie 6,77 brutto za każde 10ml płynu. Przykłady w załączonej tabeli.
Oczywiście nasza firma przygotowała się do tego i mamy wyprodukowane duże ilości towaru.

Firma przygotowała się do czego?
Wg Was akcyza dotyczy wyłącznie wyprodukowanego płynu po 1 lipca 2020r?
Proszę o przepis prawa, który stworzył Wam uprzywilejowanie podatkowe.


Dla przypomnienia istnieją dwa rodzaje znaków: podatkowe i legalizacyjne.
Znakami legalizacyjnymi oznakowane miały być płyny wyprodukowane przed 1 lipca 2020r.
Znakami podatkowymi miały być oznakowane płyny wyprodukowane po 1 lipca 2020r.
Wszystkie płyny do elektronicznych papierosów obciążone są podatkiem akcyzowym od dnia 1 lipca br., nawet te stojące na półce w sklepie, a nie tylko te które będą wyprodukowane po tym czasie.
Czasowe zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie z obowiązku umieszczania znaków legalizacyjnych i znaków podatkowych.

*****************
*****************
Edit:

Na głównej stronie E-dym na FB dokładnie ten sam tekst, czyli lokalni przekopiowali tekst za centralą.
LINK E-dym na FB
Ostatnio zmieniony 27 cze 2020, 02:29 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
By dexnoxtious
#1917424
Wydaje mi się że są zdania iż wszystko wyprodukowane przed 1 lipca jest zwolnione z akcyzy, jak byłem wczoraj w edymie Kraków Bieńczyce dziewczyna tam pracująca też mi to powiedziała jak widziała że robię zapas stu butelek18mg, jest to raczej coś do czego sami sprzedawcy też są przekonani, w przeciwnym razie by mi wprost powiedziała że to bzdura, ale utrzymuje luźna znajomość z nią więc raczej edym jako firma przekonuje swoich pracowników do tych głupot powyżej, podejrzewam że albo jest to nie aktualna wypowiedź albo w taki sposób próbują klientów powstrzymać przed wykupieniem wszystkiego co mają. Nie wiem, przez ostatni rok straszny bałagan mają wewnętrznie.
Awatar użytkownika
By pol
#1917425
@dexnoxtious
Nie miej do mnie pretensji o to, jak e-dym prowadzi swoją politykę informacyjną.

Mogę tylko i wyłącznie tłumaczyć, w miarę możliwości, zawiłości prawne.
Pokaż mi zapis ustawy, który uprawnia e-dym to takich opowieści.
Jeżeli ktoś nadal twierdzi, że czasowe zwolnienie z obowiązku oznakowania znakami legalizacyjnymi, a ostatnio dodane również czasowe zwolnienie z oznakowania znakami podatkowymi, jest jednoznaczne ze zwolnieniem z podatku akcyzowego, to pozostawiam to już bez komentarza.
Tę sprawę wyjaśniał Minister Finansów podpisując rozporządzenie z dnia 24 czerwca. Pisałem o tym w poprzednich postach.
By Wapujemy
#1917426
Nie jestem już sprzedawcą na forum więc mogę się wypowiadać.
Jeżeli taki statu jeszcze mam to proszę go usunąć. Nick tylko zostanie. A to, że prowadzę sklep myślę nie ma tu nic do rzeczy.

...........
Edit

Sorki,nie wpierdzielam się
Ostatnio zmieniony 27 cze 2020, 02:24 przez Wapujemy, łącznie zmieniany 3 razy.
By dexnoxtious
#1917427
pol pisze:@dexnoxtious
Nie miej do mnie pretensji o to, jak e-dym prowadzi swoją politykę informacyjną..

Nie mam pretensji, chciałem tylko potwierdzić że edym jest przekonany do tego co pisali w poście. Tym bardziej że byłeś ciekawy czy to oficjalne stanowisko firmy, a skoro przekonuje to tego również swoich sprzedawców to najwidoczniej jest to oficjalne stanowisko firmy. Wręcz przeciwnie chciałem podziękować że utrzymujesz nas poinformowanych, nie powiem, przydało by się co kilka postów krótkie streszczenie ubrane w prostsze słowa, ale teraz już raczej bez znaczenia, akcyza wchodzi w życie za kilka dni i raczej już nic tego nie zmieni. Co prawda Australia daje nadzieję, ale patrząc na tak że w Holandii i Danii myślą już nad zakazem smaków pokroju tego w USA to ta nadzieja jest raczej nikła. Informacja z Reddit jakby co.
Awatar użytkownika
By pol
#1917428
@dexnoxtious
Jeżeli konsument kupi płyn do elektronicznego papierosa po 30 czerwca, czyli od 1 lipca, to nie obchodzi go to czy cena zawiera podatek akcyzowy czy nie.
Za to odpowiada ten, co to sprzedaje.
Może cena nie wzrośnie, bo producent, dystrybutor, sprzedawca wezmą na siebie koszt akcyzy.
Nie zmienia to faktu, że za wszystko co zostało sprzedane z płynów do e-papierosów od dnia 1 lipca musi być odprowadzony podatek akcyzowy.
Nie ma tu nic do znaczenia data wyprodukowania.

oficjalne stanowisko firmy, a skoro przekonuje to tego również swoich sprzedawców to najwidoczniej jest to oficjalne stanowisko firmy.

Hmmm... na FB oficjalne stanowisko Spółki?
Nie spotkałem się z taka formą podawania oficjalnej wersji Spółki.
Zawsze można zanegować, przecież to napisał ktoś kto nie jest upoważniony do reprezentacji Spółki.

**********
dexnoxtious pisze:/.../ Co prawda Australia daje nadzieję /.../

Nie chciałbym mieszać bytów. Sprawa w Australii jest bardziej skomplikowana, niż próbuje się to przedstawić na forach.
Ustrój polityczny Australii jest bardzo złożony. 5 stanów i władza federalna.
Starałem się to trochę wyjaśnić w temacie -> kolejny-be-kot-medialny-o-wprowadzeniu-zakazu-sprzeda-y-ein-w-austarlii-t136927.html


*****************
Edit:
@dexnoxtious
Chciałeś prościej.
Proszę.
Wg stanowiska przy, którym upiera się e-dym na FB to popełniają błąd. Do 22 czerwca mieliby (wg nich) czas przez 4 miesiące.
Utrzymując Ich linię interpretacji prawnej, to ten czas od 14 czerwca znacznie im się wydłużyłby...

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. z 2020r. poz. 1092
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy
Na podstawie art. 119 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020r. poz.722) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2019r. poz. 2427 oraz z 2020r. poz. 291) wprowadza się następujące zmiany:
1) § 3b otrzymuje brzmienie:

„§ 3b. Zwalnia się do dnia 30 kwietnia 2021r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 31 grudnia 2020r.”;

2) po § 3b dodaje się § 3c w brzmieniu:

„§ 3c. Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2020r. z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał po dniu 30 czerwca 2020r.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2020r.

Ciekawe czy teraz podadzą na FB, że mają czas do 30 kwietnia 2021r., aby sprzedawać bez akcyzy wszystko to co zostało wyprodukowane przed 30 kwietnia 2021r.?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2020, 03:24 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
By dexnoxtious
#1917429
Oboje wiemy że akcyza będzie od pierwszego (gdybym wierzył w wypowiedź edymu bym zapasu nie robił ), niezależnie od daty produkcji, zmiana jedynie pozwoli sprzedawca na pozbycie się towaru bez oznakowania, cena już będzie nowa, a raczej prawnie powinna być nowa cena na wszystkie towary których dotyczy akcyza.

Inaczej nie jest to może oficjalne stanowisko spółki, ale z jakiegoś powodu pracownicy są do tego przekonani, więc albo sama firma przekonuje pracowników do tego, albo jest to wielkie nieporozumienie. Szkoda jedynie że przez takie coś ludzie mniej doinformowani będą musieli później przepłacać.

Co do Australii, jest to mocno skomplikowana sprawa owszem, nie znam wszystkich szczegółów, bardziej ogóły, godzina trochę pozna więc eybacz jeżeli wkradnie mi się tu pomyłka, jeżeli dobrze kojarzę to od lat jest zakaz sprzedaży nikotyny w części Australii i mieszkańcy owej części musieli polegać na imporcie nikotyny na użytek prywatny, wyjątkiem byli osoby którym udało się zdobyć receptę lekarską. Kilka dni temu ustanowione zostało prawo które zakazuje import nikotyny i za owy czyn grozi do 220 000 $ Kary, mieszkańcy mieli około tydzień na przygotowanie się zanim prawo miało wejść w życie. Doszło do protestów, różnorakie petycje powstały i na chwilę obecną przesunięto datę od ktorej prawo ma zacząć działać (nie pamiętam czy o rok czy pół roku). Teraz Vaping Bogan I reszta tamtejszych vaperow próbuje walczyć z tym prawem (czy tam ustawą, słownictwo mi się lubi mylić w tych sprawach) by zostało całkowicie usunięte, bodajże jest już petycja pod którą się podpisało już dwóch przedstawicieli jednej z partii politycznych. To tak w wielkim skrócie, mam nadzieję że nie pomyliłem jakiegoś ważnego faktu przez lekkie zmęczenie.
Awatar użytkownika
By pol
#1917430
W Australii w różnych stanach było/jest trochę inaczej.
Ogólnie w Australii sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna od 2008 roku.
Problem powstał, gdy The Therapeutic Goods Administration (TGA) /Administracja dóbr terapeutycznych jest organem regulacyjnym ds. Towarów terapeutycznych w Australii. Jest to oddział australijskiego Departamentu Zdrowia ustanowiony na podstawie ustawy o towarach terapeutycznych z 1989 r. / w okresie przerwy prac parlamentu wprowadził zakaz prywatnego importu nikotyny.
Awatar użytkownika
By pol
#1917438
Wracając do tematu akcyzy.
Nie tylko przedsiębiorcom pod rozwagę.

Skrócony wyciąg z ustawy o podatku akcyzowym.
Art. 8.
2.Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
4) nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy,jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Art.99b.
3. Podstawą opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych jest jego ilość wyrażona w mililitrach.
4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,55 zł za każdy mililitr.
5. W przypadku produkcji, o której mowa w ust.1, niezgodnej z art.47, stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi dwukrotność stawki, o której mowa w ust.4
6. W przypadku nabycia lub posiadania płynu do papierosów elektronicznych znajdującego się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tego płynu nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony, stosuje się stawkę w wysokości określonej w ust. 5.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018r. poz. 137)
Art. 2. Do dnia 31 grudnia 2018 r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa w art. 99b ust. 4 i art. 99c ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy. Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 78 ust. 1 pkt 3 i art. 116 ust. 3 i 5 ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się odpowiednio.
Art. 3. 1. Posiadacz płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, wyprodukowanych na terytorium kraju, nabytych wewnątrz wspólnotowo lub importowanych, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, przeznaczonych do sprzedaży na terytorium kraju po dniu 31 grudnia 2018 r., jest obowiązany oznaczyć je legalizacyjnymi znakami akcyzy.
2. Posiadacz płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, o których mowa w ust. 1, składa w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia 30 października 2018 r., wstępne zapotrzebowanie na legalizacyjne znaki akcyzy. Przepis art. 125 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Decyzję w sprawie sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, o których mowa w ust. 1, wydaje właściwy naczelnik urzędu skarbowego w sprawach znaków akcyzy na wniosek ich posiadacza. Przepisy art. 15 i art. 126 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się odpowiednio.

Ustawa z dnia 22 listopada 2018r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018r. poz. 2404)
Art.1. W ustawie z dnia 12 grudnia 2017r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018r. poz.137) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art.2 wyrazy „Do dnia 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „Do dnia 30 czerwca 2020r.”;
2) w art.3 w ust.1 wyrazy „po dniu 31 grudnia 2018r.” zastępuje się wyrazami „po dniu 30 czerwca 2020r.”.
Art.2.1. Wstępne zapotrzebowania na legalizacyjne znaki akcyzy złożone przez posiadaczy płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy zmienianej w art.1, w brzmieniu dotychczasowym, w terminie, o którym mowa w art.3 ust.2 ustawy zmienianej w art.1, nie wywołują skutków prawnych.
2. Posiadacze płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, o których mowa w art.3 ust.1 ustawy zmienianej w art.1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w tym posiadacze, o których mowa w ust.1, składają wstępne zapotrzebowanie na legalizacyjne znaki akcyzy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych do dnia 31 marca 2020r. Przepis art.125 ust.5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018r. poz.1114, z późn. zm.) stosuje się odpowiednio.
Art.3. Ustawa wchodzi wżycie z dniem 31 grudnia 2018r.

Przedsiębiorcom zwracam uwagę na sformułowanie "Posiadacze płynu do papierosów elektronicznych".
Posiadacz to nie tylko producent.


Odnośnie znaków akcyzy.

    Minister Finansów 22 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozp. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.
    Czasowe zwolnienie obejmie płyny do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie.

Wprowadzone zmiany

Do 31 grudnia 2020 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania podatkowymi znakami akcyzy. Dotyczy wyrobów w stosunku do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał po 30 czerwca 2020 r.

Do 30 kwietnia 2021 r. płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zwolniony będzie z oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy. W tym przypadku chodzi o wyroby co do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał do 31 grudnia 2020 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy
(Dz. U. z 2020r. poz. 1092)

***************
Nie oznacza to jednak, że wyrobów tych nie obejmuje podatek. Akcyza i tak zostanie wprowadzona, lecz czasowo zawieszony obowiązek jedynie ich oznaczania znakami akcyzy.
Czasowe zwolnienie wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy nie jest zwolnieniem z podatku akcyzowego, który do 30 czerwca 2020r. ma stawkę zerową, a od 1 lipca 2020r. stawka akcyzy wynosi 0,55 zł/ml.
Podatek dotyczy również posiadaczy.
"Posiadacz płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, wyprodukowanych na terytorium kraju, nabytych wewnątrz wspólnotowo lub importowanych, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, przeznaczonych do sprzedaży na terytorium kraju po dniu 30 czerwca 2020r., jest obowiązany oznaczyć je legalizacyjnymi znakami akcyzy. "

Aby uczestnik obrotu wyrobem akcyzowym uwolnił się od obowiązku zapłaty akcyzy, musi wykazać, że rzeczywiście na wcześniejszym etapie obrotu nastąpiło odprowadzenie tego podatku.
Dostawca powinien jednak być wiarygodny i wydaje się, że nie wystarczy samo jego oświadczenie, że podatek akcyzowy został przez niego uiszczony. Jeśli w trakcie kontroli podatkowej organ stwierdzi, że podatek ten nie został uiszczony, to obowiązek zapłaty spada na nabywcę.
Nie ma prawnie doniosłego znaczenia, że podatnik – nabywca działał w dobrej wierze (przeświadczeniu) uznając, że dostawca uiścił podatek akcyzowy. Nabywca powinien posiadać dowody, że od nabywanego przez niego wyrobu akcyzowego został uiszczony podatek akcyzowy.
Podatnik – nabywca wyrobu akcyzowego może zatem, przed zawarciem umowy z dostawcą, prosić o przedstawienie wiarygodnych dowodów, że kwota akcyzy została określona bądź zadeklarowana, lub że należny podatek został już zapłacony.
Nie wystarczy samo dysponowanie przez nabywcę wyrobu akcyzowego danymi umożliwiającymi zidentyfikowanie sprzedawcy wyrobu akcyzowego, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. To nie zwalnia nabywcy od obowiązku uiszczenia nieopłaconego do tej pory podatku akcyzowego.
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o podatku akcyzowym reguluje kodeks karny skarbowy.

**************
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. z 2019r. poz 1147)
Załącznik nr 11 do rozporządzenia MF
WYSOKOŚĆ NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU SPRZEDAŻY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH, WINIARSKICH, SUSZU TYTONIOWEGO, PŁYNU DO PAPIEROSÓW ELEKTRONICZNYCH ORAZ WYROBÓW NOWATORSKICH
Należność za sprzedaż banderoli legalizacyjnej w zł
poz. 8 Płyn do papierosów elektronicznych5) – niezależnie od pojemności - 5,00 zł
Objaśnienia:
5) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 4 ( rys. 7a, 7b i 8 ) do rozporządzenia.

**************
Eksperci: płyn do e-papierosów zwolniony z banderol, ale nie z podatku.

Doradca podatkowy Jacek Arciszewski - Podkreśla, że podatek akcyzowy nie jest jedynym obciążeniem, ponieważ producenci płynu muszą zapłacić 5 zł za banderole legalizacyjne na swoje wyroby. Dla porównania firmy zajmujące się wytwarzaniem wyrobów nowatorskich płacą 2 zł, a firmy obracające tradycyjnymi papierosami tylko 1,3 zł.
Źródło

Menadżer z KPMG Zbigniew Sobecki przyznaje, że podatek akcyzowy od płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich będzie obowiązywał od 1 lipca 2020 r.
Według niego odrębnie od obowiązku podatkowego należy traktować obowiązek oznaczania znakami akcyzy. Jak zauważył, większość wyrobów akcyzowych nie jest oznaczana takimi znakami, a sam ten obowiązek dotyczy prawie wyłącznie używek, czyli napojów alkoholowych (oprócz piwa) i tytoniu do palenia (razem z szeroko pojętymi substytutami).
Ekspert zwrócił uwagę na konstrukcję przepisów, gdzie ustawa określa wykaz wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, a następnie część z tych wyrobów, np. piwo i obecnie również płyn do e-papierosów czy wyroby nowatorskie są w drodze rozporządzenia ministra finansów zwalniane z tego obowiązku.
Jego zdaniem zwolnienie lub zaniechanie poboru akcyzy wymagałoby znowelizowania ustawy. "Akurat w przypadku tych wyrobów nie ma możliwości ingerowania w stawkę lub zasady poboru w drodze rozporządzenia lub innego aktu o randze niższej niż ustawa" - ocenił.
Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o akcyzie, /.../ akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych ustalono w wysokości 0,55 zł za każdy mililitr.
Źródło

************
************

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy Dz. U. z 2020r. poz. 1092 prawdopodobnie jest błąd redakcyjny dotyczący daty. Zamiast "do dnia 30 czerwca 2020r." wprowadzono zapis "do dnia 31 grudnia 2020r."

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2020r. poz. 291)
§3b podawał datę do dnia 30 czerwca 2020r.
„§3b. Zwalnia się do dnia 31 października 2020r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 30 czerwca 2020r.”.

Natomiast w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz. U. z 2020r. poz. 1092) w § 3b. podano datę do dnia 31 grudnia 2020r.
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (Dz.U. z 2019r. poz. 2427 oraz z 2020r. poz. 291) wprowadza się następujące zmiany:
„§ 3b. Zwalnia się do dnia 30 kwietnia 2021r. z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 31 grudnia 2020r.”;

Termin obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyz w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał do dnia 31 grudnia 2020r., w żadnym innym akcie prawnym nie występował wcześniej. Rozporządzeniem nie można zmieniać daty zakreślonej w ustawie.
Termin zakreślony w ustawie to data do dnia 30 czerwca 2020r. Zatem w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2020 r. powinna być data do dnia 30 czerwca 2020r.
Awatar użytkownika
By pol
#1917470
Nadal otrzymuję zapytania dlaczego podatek akcyzowy na płyny do EIN ma być od 1 lipca 2020r. również na te, które zostały wyprodukowane do 30 czerwca 2020r.
Pytający odwołują się cały czas do informacji z FB udzielonej przez e-dym
Ceny wszystkich płynów wyprodukowanych PO 1 LIPCA 2020 roku będą powiększone o podatek akcyzowy w kwocie 6,77 brutto za każde 10ml płynu.
Oczywiście nasza firma przygotowała się do tego i mamy wyprodukowane duże ilości towaru. Jednak, z uwagi na tak DRAMATYCZNĄ podwyżkę, nie możemy przewidzieć na jaki czas nasze zapasy wystarczą.
Wówczas pojawi się produkt w cenie powiększonej o należny podatek akcyzowy i ceny te będą diametralnie inne, niż obecne.

Zwracam uwagę, że jest informacja na FB, a nie oficjalne stanowisko zarządu Spółki
Konto e-dym na FB -> https://www.facebook.com/edymblog/
Członkowie zespołu: Sebastian Słowik
Czy Sebastian Słowik uprawniony jest do reprezentowania podmiotu E-DYM.PL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wpisana KRS 0000482226?

Wiadomo, że posiadał/posiada pełnomocnictwo E-dym.pl sp.z o.o. sk. - Zgłoszenie zainteresowania pracami nad projektem - ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym z dnia 03.07.2017r.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2008r.o podatku akcyzowym o podatku akcyzowym nie dzieli obowiązku opłacenia podatku akcyzowego od daty wyprodukowania płyny do papierosów elektronicznych. Dz. U.
Art.99b.
1. Produkcją płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także jego rozlew.
2. Za produkcję płynu do papierosów elektronicznych nie uznaje się wytwarzania tego płynu przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwie domowym na własne potrzeby.
3. Podstawą opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych jest jego ilość wyrażona w mililitrach.
4. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi 0,55 zł za każdy mililitr.
5. W przypadku produkcji, o której mowa w ust.1, niezgodnej z art.47, stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wynosi dwukrotność stawki, o której mowa w ust.4
6. W przypadku nabycia lub posiadania płynu do papierosów elektronicznych znajdującego się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tego płynu nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony, stosuje się stawkę w wysokości określonej w ust.5.

Art.8. 2. Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:
4) nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy,jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018r. poz. 137)
po zmianie
ustawą z dnia 22 listopada 2018r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018r. poz. 2404)
Art. 2. Do dnia 30 czerwca 2020 r. zamiast stawek akcyzy, o których mowa w art. 99b ust. 4 i art. 99c ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1, do wyrobów akcyzowych określonych w tych przepisach stosuje się zerową stawkę akcyzy. Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 78 ust. 1 pkt 3 i art. 116 ust. 3 i 5 ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się odpowiednio.

Gdyby nie czasowe zwolnienie z obowiązku oznaczania legalizacyjnymi znakami akcyzy płyn do papierosów elektronicznych, to każde opakowanie/butelka (bez względu na pojemność) musiała by być oznakowana banderolą legalizacyjną, która zgodnie z ustawą cena ta wynosi 5,00 zł za każdy znak legalizacyjny.
Zwolnienie z oznakowania banderolą wprowadza rozporządzenie MF.


Wszystkie płyny do papierosów elektronicznych sprzedane (również w sklepie) po 30 czerwca 2020r. podlegają opłacie podatku akcyzowego w wysokości (netto) 0,55 zł za każdy mililitr.
Zwolnienie czasowe dotyczy wyłącznie zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy: podatkowymi i legalizacyjnymi .


Producenci płynów do papierosów elektronicznych już od 2018 roku (od momentu objęcia płynów podatkiem akcyzowym) nawet gdy stawka akcyzy była zerwa mieli obowiązek zgłoszenia u Naczelnika Urzędu Skarbowego na zgłoszeniu rejestracyjnym AKC-R i co miesiąc składać deklaracja podatkowa AKC-4 wraz z formularzem szczegółowym AKC-4/M.

************
Edit:

Zainteresowanym polecę treść art. 116 i art. 119 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U.)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2020, 21:44 przez pol, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By pol
#1917472
ten podatek wliczony od 1 lipca

Wg zapisów ustawy o podatku akcyzowym od 1 lipca stawka akcyzy jest 0,55 zł/ml.

Sposób uwidocznienia tej ceny jest sprawą sprzedawcy.
Może, jak już wcześniej wspomniałem, każdy w łańcuchu (producent/importer, pośrednik/hurtownik, sprzedawca detaliczny) może w całości lub w części wliczyć w koszty własne koszt akcyzy (podatek akcyzowy jest kosztem) i tym sposobem konsument nie odczuje, że od 1 lipca stawka akcyzy z poziomu stawki zerowej zmieniona została na 0,55 zł/ml. Akcyza jest kosztem tak samo jak np koszty transportu. Dziwnie to brzmi, ale podatku akcyzowego w sprzedaży detalicznej nie wyszczególnia się tak jak to ma miejsce z podatkiem VAT.

Jak pisałem wcześniej w uwagach (nie poradach) dla przedsiębiorców:
Aby uczestnik obrotu wyrobem akcyzowym uwolnił się od obowiązku zapłaty akcyzy, musi wykazać, że rzeczywiście na wcześniejszym etapie obrotu nastąpiło odprowadzenie tego podatku.
Dostawca powinien jednak być wiarygodny i wydaje się, że nie wystarczy samo jego oświadczenie, że podatek akcyzowy został przez niego uiszczony. Jeśli w trakcie kontroli podatkowej organ stwierdzi, że podatek ten nie został uiszczony, to obowiązek zapłaty spada na nabywcę.
Nie ma prawnie doniosłego znaczenia, że podatnik – nabywca działał w dobrej wierze (przeświadczeniu) uznając, że dostawca uiścił podatek akcyzowy. Nabywca powinien posiadać dowody, że od nabywanego przez niego wyrobu akcyzowego został uiszczony podatek akcyzowy.
Podatnik – nabywca wyrobu akcyzowego może zatem, przed zawarciem umowy z dostawcą, prosić o przedstawienie wiarygodnych dowodów, że kwota akcyzy została określona bądź zadeklarowana, lub że należny podatek został już zapłacony.
Nie wystarczy samo dysponowanie przez nabywcę wyrobu akcyzowego danymi umożliwiającymi zidentyfikowanie sprzedawcy wyrobu akcyzowego, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. To nie zwalnia nabywcy od obowiązku uiszczenia nieopłaconego do tej pory podatku akcyzowego.
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o podatku akcyzowym reguluje kodeks karny skarbowy.

W tekście powyżej "Nabywca" nie jest określeniem dla konsumenta.

@miiio
Chyba nie sądzisz, że w sklepach vape-shop sprzedawca wystawi do sprzedaży butelkę z 1 litrem gliceryny w cenie 693,90 zł....
Awatar użytkownika
By pol
#1917487
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2020r.


Projekt z dnia 26 czerwca 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia............
w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządza się zaniechanie poboru podatku akcyzowego od podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym lub wobec których zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, których przedmiotem jest płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie.
§ 2. Zaniechanie poboru podatku, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Propozycja zaniechania poboru podatku akcyzowego do dnia 30 września 2020 r.
Niejednoznaczny może wydawać się zapis " w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. " - można to odczytać, że dotyczy to produktów wyprodukowanych po 1 lipca 2020r.
Obowiązek podatkowy istnieje ze stawką zerową do dnia 30 czerwca 2020r.
W dotychczasowych rozporządzeniach MF był wyraźny podział na do 30 czerwca i po 30 czerwca 2020r. odnośnie zwolnienia z obowiązku oznaczenia znakami akcyzy.
Czekajmy na dalszy rozwój sytuacji. Już nie jeden projekt nie tylko rozporządzenia w trakcie prac legislacyjnych podlegał zmianie.

Uzasadnienie projektu rozporządzenia
Fragment
Ustawa z dnia 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 137) w prowadziła do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722) regulację w zakresie opodatkowania akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów akcyzowych, tj. płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich,które do dnia 31 grudnia 2018 r. miały być opodatkowane zerową stawką akcyzy. Następnie ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 2404) przedłużyła obowiązywanie zerowej stawki akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie do dnia 30 czerwca 2020 r., co miało zapewnić adresatom dodatkowy czas na dostosowanie się do nowych obciążeń fiskalnych i administracyjnych, np. na uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz przygotowanie się do oznaczania ww. wyrobów znakami akcyzy. Wydanie projektowanego rozporządzenia związane jest z panującą obecnie pandemią COVID-19. Występująca sytuacja kryzysowa wywoła na rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 spowodowała liczne ograniczenia dla podmiotów dotyczące m.in. możliwości założenia składu podatkowego. /.../


Pismo MF przekazujące projekt do uzgodnień międzyresortowych pdf

Z dokumentu Ocena skutków regulacji można wnioskować, że planowane zaniechanie do 30 września 2020r. poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych dotyczy zarówno tych wyprodukowanych do 30 czerwca jak i tych wyprodukowanych po 30 czerwca br.

Fragmenty z dokumentu "Ocena skutków regulacji"
Podmioty, na które oddziałuje projekt:
Grupa: Producenci oraz importerzy płynów do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, a także podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo płyny do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie
Wielkość: 52 podmioty
Źródło danych: Informacje uzyskane z Izb Administracji Skarbowej (dane na dzień 18 czerwca 2020 r.)
Oddziaływanie: Zmniejszenie obciążeń fiskalnych i uzyskanie dodatkowego czasu na dostosowanie prowadzonej działalności do nowego reżimu prawnego.

Grupa: Konsumenci płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich
Wielkość: 1,7 mln użytkowników e-papierosów
Źródło danych: e-smoking Institute (publikacja ze stycznia 2020 r.)
Oddziaływanie: Konsumenci płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich będą kupowali te wyroby nie obciążone akcyzą, co najprawdopodobniej pozwoli na pozostawienie cen tych wyrobów na dotychczasowym poziomie.

6. (fragment)Wpływ na sektor finansów publicznych:
Dodatkowe informacje, w tym wskazanie źródeł danych i przyjętych do obliczeń założeń:
Koszty utraconych przychodów na skutek zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich oszacowano na podstawie deklaracji akcyzowych i zgłoszeń celnych składanych w 2019 r. Należy jednak mieć na uwadze, że powyższe kalkulacje zakładają, że ilości ww. wyrobów wykazywane w deklaracjach akcyzowych i zgłoszeniach celnych w całości zostały skonsumowane na terytorium kraju, gdyż wyłącznie wtedy w przypadku obowiązywania pozytywnej stawki na te wyroby, akcyza zostałaby zapłacona. Dodatkowo powyższe prognozy skutków budżetowych nie uwzględniają działań podejmowanych przez przedsiębiorców, mających na celu optymalizację podatkową prowadzonej działalności np. poprzez gromadzenie zapasów wyrobów akcyzowych przed podwyżką stawki podatku.

Wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rodzinę, obywateli i gospodarstwa domowe:
Dodatkowe informacje, w tym wskazanie źródeł danych i przyjętych do obliczeń założeń:
Zgodnie z punktem 6 szacuje się, że w okresie planowanego zaniechania poboru podatku akcyzowego do budżetu nie wpłynie 170 mln zł, więc kwota ta stanowić będzie realną korzyść dla podmiotów. Jednocześnie należy podkreślić, iż przedłużenie czasowej rezygnacji z opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich zmienia jedynie podstawę prawną, a nie wprowadza dodatkowej korzyści dla tej grupy przedsiębiorców. Krótki, trzymiesięczny okres wyraźnie wskazuję na przejściowy charakter zaniechania wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nie są znane przesłanki, które wskazywałyby, że dzięki trzymiesięcznemu okresowi zaniechania przedsiębiorcy objęci zaniechaniem zyskają istotną przewagę konkurencyjną nad przedsiębiorcami produkującymi i sprzedającymi substytucyjne wyroby.


Edit:
Projekt rozporządzenie MF nie zmienia daty zakończenia stosowania zerowej stawki akcyzy, co wymagało by nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Projekt rozporządzenia MF jest wyłącznie zaniechaniem samego poboru podatku zgodnie z delegacją ustawową dla MF w Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.
Zgodnie zaś z art. 22 § 1a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa rozporządzenie wydawane na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ww. ustawy, dotyczące zaniechania poboru podatku od podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy w wyniku zaniechania poboru podatku staną się beneficjentami pomocy w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, stanowiące pomoc publiczną,powinno zawierać program pomocowy,określający przeznaczenie i warunki dopuszczalności pomocy publicznej. Krótki, trzymiesięczny okres wyraźnie wskazuje na przejściowy charakter zaniechania poboru akcyzy wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nie są znane przesłanki, które wskazywałyby,że dzięki trzymiesięcznemu okresowi zaniechania poboru akcyzy przedsiębiorcy objęci tym zaniechaniem zyskają istotną przewagę konkurencyjną nad przedsiębiorcami produkującymi i sprzedającymi substytucyjne wyroby. Ponieważ w wyniku przewidzianego w projekcie zaniechania poboru akcyzy podatnicy, o których mowa w projektowanej regulacji, nie staną się beneficjentami pomocy publicznej projektowane rozporządzenie nie przewiduje programu pomocowego, o którym mowa w ww. przepisie.
/.../
Zaniechanie poboru akcyzy będzie miało zastosowanie do płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. W związku z tym, iż pozytywna stawka akcyzy na ww. wyroby akcyzowe zacznie obowiązywać od 1 lipca br., wejście w życie projektowanego rozporządzenia powinno nastąpić w tym samym terminie. Biorąc pod uwagę aktualny stan prac legislacyjnych proponuje się wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia./.../


***************
***************
Fiskus bez danych
– Ministerstwo Finansów nie jest do poboru akcyzy dobrze przygotowane – ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych, który prowadzi m.in. badania branży tytoniowej, a ostatnio interesował się kilkoma zagadnieniami związanymi z rynkiem e-papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych. W związku z tym instytut występował do resortu finansów o dane dotyczące tych rynków. Jesienią zeszłego roku poprosił resort finansów o podanie liczby podmiotów zajmujących się produkcją i importem płynów do e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich, które zarejestrowały się dla potrzeb podatku akcyzowego, a także o ilość sprowadzonych do Polski takich produktów.

Dostał dane za 2018 r. i część 2019 r. W lutym 2020 r. wystąpił o te same dane, tym razem za cały 2019 r. – Tym razem spotkała nas niespodzianka. Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że nie ma takich danych i ich nie gromadzi. – Oznacza to, że na półtora miesiąca przed planowanym wejściem w życie podatku organy skarbowe nie znają podstawowych parametrów rynku i co więcej – nie są nimi nawet zainteresowane – komentuje Jacek Fundowicz, wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Źródło
Ostatnio zmieniony 30 cze 2020, 03:57 przez pol, łącznie zmieniany 6 razy.
By miiio
#1917489
@pol proste... ominę taki vape-shop, hmmm
A tak na marginesie i dla spokoju wezmę na 6 miesięcy - nie jestem wróżbitą, nie mam uprawnień... ale wątek będę śledził *SMOKEKING*
I dla mnie "szarego obywatela" - "szara strefa"! Jak ku*wy z immunitetami pazerne. :lol:
Ps. A tak fajnie było... *SMOKEKING* czy nawet znośnie!
Awatar użytkownika
By pol
#1917491
@robertokot25
Medialny bełkot. Autor nie do końca wie o czym pisze. Wygląda jak płatny artykuł, który ma wywołać nieporozumienia w sprawie akcyzy.
Akcyza na e-papierosy miała obowiązywać już od 1 lipca, resort finansów wydał jednak nowe rozporządzenie. Nowy podatek został odroczony do końca września 2020 roku.

Póki co, to na razie zgłoszono projekt. Projekt na etapie uzgodnień.

Chodzi o naprawdę olbrzymie pieniądze. Vaperzy, czyli użytkownicy elektronicznych papierosów muszą szykować się na naprawdę wysokie podwyżki.
Może ma na myśli cenę 1 litra gliceryny w sklepie vape-shop od czasu gdy będzie obowiązywać akcyza /stawka 0.55zł/ml/ - cena na półce 693,90zł/1l.

Czemu nie było tylu artykułów gdy likwidowano sprzedaż wysyłkową EIN?
Awatar użytkownika
By pol
#1917499
Skierowanie projektu do podpisu ministra
Data ostatniej modyfikacji: 30-06-2020
Projekt rozporządzenia - zaniechanie poboru akcyzy od e-papierosów.docx
Rozporządzenie Ministra Finansów
z dnia…………
w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
Na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządza się zaniechanie poboru podatku akcyzowego od podatników dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym lub wobec których zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, których przedmiotem jest płyn do papierosów elektronicznych lub wyroby nowatorskie.
§ 2. Zaniechanie poboru podatku, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.
§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Finansów


Warszawa, dnia 29 czerwca 2020 r.
PR5.022.101.2020.SCI
Dot. PA6.8100.5.2020
NOTATKA DLA
Ministra Finansów
Pana Tadeusza Kościńskiego
Departament Prawny przedkłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich
    - z u przejmą prośbą o opatrzenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Projekt przygotował Departament Podatku Akcyzowego, znak PA6.8100.5.2020.
Zarządza się zaniechanie poboru podatku akcyzowego od płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich,w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstał w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. Zaniechanie poboru ma związek z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

NOTATKA DLA Ministra Finansów

Fragment uzasadnienia do projektu rozporządzenia - 29.06. Uzasadnienie do rozporządzenia.docx

Zgodnie z art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

Zgodnie zaś z art. 22 § 1a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa rozporządzenie wydawane na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ww. ustawy, dotyczące zaniechania poboru podatku od podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy w wyniku zaniechania poboru podatku staną się beneficjentami pomocy w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, stanowiące pomoc publiczną, powinno zawierać program pomocowy, określający przeznaczenie i warunki dopuszczalności pomocy publicznej. Krótki, trzymiesięczny okres wyraźnie wskazuje na przejściowy charakter zaniechania poboru akcyzy wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Nie są znane przesłanki, które wskazywałyby, że dzięki trzymiesięcznemu okresowi zaniechania poboru akcyzy przedsiębiorcy objęci tym zaniechaniem zyskają istotną przewagę konkurencyjną nad przedsiębiorcami produkującymi i sprzedającymi substytucyjne wyroby. Ponieważ w wyniku przewidzianego w projekcie zaniechania poboru akcyzy podatnicy, o których mowa w projektowanej regulacji, nie staną się beneficjentami pomocy publicznej projektowane rozporządzenie nie przewiduje programu pomocowego, o którym mowa w ww. przepisie.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.