EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By pol
#1915982
18 maja wdrożony zostanie trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.
Wchodzimy w trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich.

W środę (13.05.2020) premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim poinformował, że 18 maja wdrożony zostanie trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieni?
Trzeci etap przedstawiony przez premiera przewiduje:
  - otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym
  - częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych
  - zwiększenie limitu osób w transporcie publicznym: zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu
  - prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych
  - umożliwienie korzystania z sal gimnastycznych i zwiększenie limitu osób korzystających z otwartych boisk
  - działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych oraz prób i ćwiczeń
  - zwiększenie limitu wiernych przebywających w miejscy sprawowania kultu religijnego: podczas mszy na jednego uczestnika musi przypadać przynajmniej 10m2 (ta zmiana wejdzie w życie 17 maja)
  - poruszanie się poza domem dzieci poniżej 13. roku życia bez potrzeby towarzyszącego im dorosłego opiekuna


Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.


Dwie zasady bezpieczeństwa

Premier odniósł się do otwarcia salonów fryzjerskich, apelując o rozwagę. - W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby było to umawianie się przez internet, telefon na konkretne godziny, żeby nie gromadzili się ludzie, tylko żeby dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - powiedział.

Minister zdrowia mówił z kolei na konferencji, że są dwie zasady bezpieczeństwa. - Z jednej strony dystansowanie społeczne, utrzymywanie reżimu sanitarnego, tak jak w poszczególnych sektorach, na przykład: maseczki czy przyłbice w salonach kosmetycznych czy u fryzjerów, czy też maseczki i rękawiczki w gastronomii oraz odległość między siedzącymi przy stolikach ludźmi. Drugi aspekt to szybkie wyłapywanie osób chorych - tłumaczył.


Źródło

******************

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
Czy jestem dinozaurem?

Witajcie, bardzo dawno tu mnie nie było..tematem e[…]

Ile wat?

Czy każdy drut wytrzyma 200w czy są jakieś konsekw[…]

Serdecznie przepraszam za opóźnienia w aktualizacj[…]

Witajcie, służył kilka lat, gniazdo zasilania odmó[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.