EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By Addicteed
#1915858
Witam wszystkich vaperow!
Na wstępie chcę podkreślić, że jestem zupełnie zielony w temacie e papierosów ogólnie, choć użytkownikiem jestem od ładnych wielu lat, od czasów, kiedy weszły pierwsze chińskie e-papierosy, kartomizery czy jakoś tak. W miarę postępu i rozwoju technologii, jak pojawiły się nowe modele charakteryzujące się trwałością przede wszystkim i wygodą użytkowania od tego czasu miałem już kilka e-papierosów. W tym momencie od jakichś 2-3 lat mam Volish Sinco 1500mAh z grzałką o rezystancji 0.8 Ohma.
Napisałem na samym początku, że nigdy wcześniej nie czytałem, ani nie interesowałęm się tematem e-papierosów. Użytkowałem jedynie, cała moja aktywność w tym temacie sprowadzała się do wyboru i kupna liquidów, czyszczenia i wymiany grzałki :P
Jakiś czas temu zacząłem czytać i zafascynowało mnie, jak się dowiedziałem, że można robić własne liquidy, nawet grzałki! I nie chodzi tu bynajmniej tylko o to, że de facto robienie tych rzeczy samemu wychodzi znacznie taniej, ale to niezła frajda, jak np wyjdzie jakiś ciekawy liquid ;)
Zakupiłem jakiś czas temu zestaw do robienia liquidow (tzn baze nikotynowa i aromaty). Chciałem jednak również spróbować swoich sił i kręcić własne grzałki, więc od razu zakupiłem przy okazji drut oporowy UD Ni200 z niklu 10m o średnicy 0.3mm i rezystancji 1,36Ohm/1m - taki po prostu dał mi sprzedawca.
Z tego co wyczytałem,(nie wiem czy dobrze zrozumiałem)to ten drut nie do końca się nadaje do mojego e-peta. Czytałem coś, że to drut do e-papierosów z modami czy coś takiego, regulacją mocy - poza tym do mojego modelu (ponoć przeklinanego przez wiele osob nie wiem z jakich względów) są gotowe, fabryczne grzałki. Widziałem jednak filmiki i czytałem, że ludzie robią grzałki ze starych, zużytych (np takich jak moja).
I tu moje pytanie: możecie mi dać jakieś porady na temat kręcenia grzałek? W tym miejscu muszę dodać, że mieszkam daleko za miastem i nie mam jak kupić innego drutu, jeśli ten się nie nadaje. Zrobiłem jak na razie dwie grzałki:
1. z pojedynczego kawałka drutu nawiniętego na wiertełku 2mm
2. Podwójnego (parrallell coil) nawiniętego na wiertełku 1,5mm - rozbebeszyłem kilka starych gzałek na części i gotowe, kupne grzałki 0.8Ohm do mojego e-papieorsa są w taki właśnie sposób nawinięte, tylko z cieńszych drutów.

Doczytałem się, że takie grzałki jak moja nazywają się BVC (bottom vertical coil) - szukałem dużo, ale nie znalazłem zbyt wielu pomocnych informacji.
Głównie chodzi mi o opis konstrukcji takiej grzałki - w jaki sposob ona działa, jakie są zasady umiejscowienia takiej grzałki i połączenia jej z całością zespołu grzewczego - na wiele prób tylko te 2x grzałka działała dobrze. Wszystkie inne (choć wg mnie robione dokładnie tak samo) po prostu nie działały.. Albo po naciśnięciu przycisku zasilania świecił się on przez kilka sekund (Zwarcie?) albo migał gdy naciskałem. Nie mam już żadnego pomysłu dlaczego raz się udaje, drugi raz tak samo zrobione - a nie działa.
w tej "tubce" gdzie znajduje się grzałka w miejscu, gdzie wchodzi uszczelka są dwa wgłębienia - czytałem, że to bieguny + oraz -. natomiast w praktyce multimetrem zmierzyłem test ciągłości obwodu i jest zamknięty. Rozumiem, ze tu chodzi o zwarcie, ale to wszystko mi się po prostu nie klei... Jeden drucik zaginam w tym wgłębieniu, przez drugi pzepuszczam uszczelke, zakładam ją i rownież drucik zaginam oraz docinam. Co może być przyczyną nie działania grzałki i czy może ona dotykać do korpusu? (skoro drucik wchodzi w te wgłębienie, to powinno być to bez różnicy, natomiast jedni piszą tak, drudzy inaczej.. hmm)
I jeszcze jedno pytanie odnośnie rezystancji. Jestem związany z elektroniką, ale na temat e-petow, jak mówilem - nie mam pojęcia i dopiero zaczynam chłonąć informacje :D Jaki wpływ na działanie e-peta ma ilość zwojów (mniej, lub więcej) pod kątem np ilości dymu itp oraz jaka różnica jest pomiędzy grzałką nawinięta z pojedynczego drutu a "parallell coil"?

Z góry bardzo wszystkim dziękuję za każdą pomocną odpowiedź!
Awatar użytkownika
By pol
#1915860
Addicteed pisze:Jestem związany z elektroniką

Nie jestem o tym głęboko przekonany.
Od kiedy jednostką rezystancji jest "Ohm"?
Addicteed pisze:dymu

W EIN nie ma dymu.

Dużo napisałeś, zatem wynika z tego, że jesteś żądny wiedzy.
Na początek polecę:
page/leksykon
page/faq-wapera

Zapoznaj się z treścią e-booka -> niezb-dnik-wapera-e-book-o-ein-dawniej-e-papierosach-t136089.html

Na yt jest kanał Adam_M, czyli kolegi Haze z forum
adam-m-na-yt-krotki-przegl-d-parownikow-atomizerow-t136012.html
adam-m-na-yt-grza-ki-ale-jakie-t136011.html
adam-m-na-yt-t135971.html

P.S.
Dużo napisałeś, ale nie podałeś do jakiego parownika jest grzałka, którą próbujesz sam zrobić.
BVC - to typ grzałki wymiennej, prawdopodobnie do clearomizera.
Nóżki, nóżkami, a jak sprawa spirali grzałki. Nie styka z obudową grzałki?
-> w-asna-grza-ka-t28097.html

Druty, premixy, glicerynę i glikol możesz bez problemów kupować online, bez wychodzenia z domu.

***************
Volish Sinco 1500mAh


Duże podobieństwo do Eleaf iJust :wink:

Atomizer Volish SINCO


grzałka

Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.