EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By pol
#1915122
Stabilność SARS-CoV-2 w różnych warunkach środowiskowych

Wirus SARS-CoV-2 (koronawirus):
  jest wysoce stabilny w niskich temperaturach
  na banknocie pozostaje przez 7 dni
  na maskach pozostaje przez tydzień
  na gładkim banknocie pozostaje przez 4 dni
  na ubraniach pozostaje przez 2 dni
  na chusteczkach pozostaje przez 3 godziny

„Uderzające jest to, że wykryty poziom zakaźnego wirusa może być nadal obecny na zewnętrznej warstwie maski chirurgicznej przez 7 dni.” - napisali naukowcy.


Nowe badania przeprowadzone przez University of Hong Kong rzuciły nowe światło na zdolność przetrwania koronawirusa w różnych środowiskach.
Koronawirus powodujący COVID-19 jest wysoce stabilny w niskich temperaturach.
Na bibule może być aktywny przez 3 godziny.
Na zewnętrznej warstwie maski na twarz jest aktywny do 7 dni, ujawniają wyniki.
Na powierzchniach drewnianych i tkaninach koronawirus pozostaje aktywny do 2 dni.
Na gładkich powierzchniach do 4 dni, w przypadku stali - do 7 dni - mówią badania.

Aktywność patogenu zależy od rodzaju powierzchni i temperatury, ponieważ badania wykazały stabilność nowego koronawirusa w różnych temperaturach i na powierzchniach, w tym podczas stosowania środków dezynfekujących.

Sars-CoV-2 może być wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest również podatny na standardowe metody dezynfekcji” - twierdzą naukowcy.

Według badań opublikowanych 2 kwietnia 2020r. w The Lancet - Microbe przez naukowców z Hong Kong University, koronawirus może przetrwać dłużej na maskach. Zachęcają nas do ich odpowiedniego wyrzucenia, ponieważ może to być również potencjalne źródło infekcji.

W różnych temperaturach
Wirus jest wysoce stabilny w temperaturze 4 °C, ale wrażliwy jest na ciepło”
W 4 °C koronawirus miał resztki stabilności nawet po 14 dniach.
W 70 °C wirus przestał być aktywny po 5 minutach (herbata / kawa jest zwykle podawana między 70-85 °C)
Z drugiej strony, w 37 °C (temperaturze ciała człowieka) wirus przestał być aktywny po 24 godzinach.
W temperaturze pokojowej (22 °C) wirus jest stabilny przez tydzień!


Na powierzchniach
Naukowcy wskazali, że koronawirus jest bardziej stabilny na gładkich powierzchniach. Na papierze do drukowania i chusteczkach koronawirus nie był już zakaźny po 3 godzinach. W przypadku poddanego obróbce drewna i tkaniny wirus utracił zdolność infekcji w ciągu 2 dni.

Na gładkich powierzchniach, takich jak banknoty i szkło, wirus przetrwał 4 dni, podczas gdy na stali nierdzewnej i plastiku przetrwał przez tydzień.

Czas inaktywacji koronawirusa skrócony jest do 5 minut po użyciu mydła do rąk w temperaturze pokojowej. Wirus nie pozostaje aktywny nawet przez 5 minut w przypadku użycia wybielacza domowego, 70% etanolu i innych środków dezynfekujących.


Źródło - The Lancet Microbe

Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions - pdf
Supplementary Material - pdf

Published: April 02, 2020 DOI: https://doi.org/10.1016/S2666-5247(20)30003-3
Awatar użytkownika
By pol
#1915123
"Uderzające" wyniki
Nawet po siedmiu dniach wirus wciąż był natomiast wykrywalny na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych, co badacze określili jako "uderzające".

- To właśnie dlatego tak ważne jest, kiedy nosi się maseczkę chirurgiczną, aby nie dotykać jej od zewnątrz (…) ponieważ można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa do oczu - ocenił jeden z badaczy, wirusolog Malik Peiris, cytowany przez "South China Morning Post".
Koronawirus a zakupy
Wnioski hongkońskich badaczy wpisują się w trwającą dyskusję na temat środków ostrożności, jakie ludzie powinni stosować, by uniknąć zakażenia, na przykład przynosząc do domu zakupy. Według innego cytowanego przez "SCMP" badacza Leo Poona najważniejsze jest higiena rąk i powstrzymanie się od dotykania twarzy bez uprzedniego umycia dłoni.

Naukowiec dodał jednak, że szczególnie zaniepokojone osoby mogą pozostawiać zakupy w torbach na jeden dzień, zanim je rozpakują, co znacznie zmniejszyłoby ewentualną koncentrację wirusa na powierzchniach.


"Zarażamy się od chorych, a nie od paczki cukru"
Jak mówił w niedzielę na antenie TVN24 w programie "Koronawirus. Raport" doktor habilitowany Ernest Kuchar, prawdopodobieństwo, że produkty spożywcze przyczynią się do zakażenia, jest bardzo niskie.

- Dla bezpieczeństwa, jeśli coś możemy umyć, to róbmy to. Wirus jednak przenosi się drogą kropelkową. Nie skupiajmy się na zakażeniu przez przedmioty, skupmy się na kontaktach międzyludzkich. Głównie zarażamy się od chorych, a nie od paczki cukru - przekonywał Kuchar.
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1915126
Hmm...dla mnie uderzające jest, że tak długo pozostaje aktywny na stali SS, a krótko na materiale typu bibuła, chusteczka jednorazowa. Przecież wypolerowana stal ma dużo mniej "zakamarków" mogących służyć "za domek" dla wirusów w stosunku do "chropowatej" (umownie) powierzchni papieru.
Kiedyś widziałem opracowanie nt. jakie przedmioty w WC publicznym "przechowują" najwięcej bakterii (i najdłużej), no i oczywiście stal nierdzewna (armatura, klamki - tak o dziwo najczęściej przecież dotykane klamki) są najmniejszym siedliskiem bakterii w całym publicznym WC. A tu koronawirus - proszę - panoszy się na SS na całego. Dla nie trochę dziwne. Tak samo jak to, że na gładkim banknocie pozostaje o wiele dłużej aktywny niż na pomiętym :shock:
Awatar użytkownika
By pol
#1915128
@Nałóg Totalny
Z banknotami to inny sprawa. Nie chodzi o pomięty. Możliwe, że to brak dokładności w tłumaczeniu. Chodzi o powierzchnię gładkiego i porowatego druku na banknocie (porowatej powierzchni).

Co do rodzajów metali, to w innych badaniach na obecność i czas aktywności bakterii nie chodziło o SS tylko od znane od wieków własności miedzi.

W przypadku nowego koronawirusa naukowcy wskazali, że koronawirus jest bardziej stabilny na gładkich powierzchniach oraz nowy koronawiryus jest wysoce stabilny w temperaturze 4 °C, ale wrażliwy jest na ciepło.
Czyli temperatura powierzchni ma duży wpływ na stabilność koronawirusa. Blat z SS będzie miał niższą temperaturę niż papier i bibułka. Gdy nabijesz sobie guza, to babcia przyłoży w to miejsce nóż kuchenny czy chusteczkę higieniczną?

Prawdopodobnie (wg mnie) parametr temperatury wzbudził największy szok wśród naukowców i stąd określenie "uderzające" wyniki badań.
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1915131
pol pisze:...Co do rodzajów metali, to w innych badaniach na obecność i czas aktywności bakterii nie chodziło o SS tylko od znane od wieków własności miedzi.

Możliwe, że ty czytałeś o miedzi. Ja czytałem o SS w toaletach i jej słabej zdolności do zachowywania przy życiu bakterii.
Z pozostałą argumentacją się zgadzam. Faktycznie, zapewne chodzi o temperaturę na różnych powierzchniach i w tej "konkurencji" rzeczywiście SS przegrywa z papierem ;)
:beer:
By gourmet
#1915133
pol pisze:@Nałóg Totalny
... Blat z SS będzie miał niższą temperaturę niż papier i bibułka. Gdy nabijesz sobie guza, to babcia przyłoży w to miejsce nóż kuchenny czy chusteczkę higieniczną? ...

Błagam, nie jesteśmy na lekcjach TVPIS :twisted: . SS, papier i wszystko inne ma temperaturę otoczenia, babcia przykłada nóż ponieważ stal jest lepszym przewodnikiem ciepła od chusteczki. Stal jest zimniejsza od papieru - piąta zasada termodynamiki? A tona pierza jest lżejsza od tony węgla :lol:
Awatar użytkownika
By pol
#1915137
@Nałóg Totalny
Stal stali nierówna.

University of Birmingham researchers develop antibacterial stainless steel, mysophobes clap from within their bubbles
engadget.com

Antybakteryjna stal - Active Screen Plasma, polega na zmodyfikowaniu powłoki stopu żelaza przez zastosowanie srebra lub miedzi oraz tlenu i węgla. Srebro i miedź tworzą powłokę bakteriobójczą, a dodanie do któregoś z tych elementów tlenu lub węgla utwardza ją.


Antybakteryjne właściwości miedzi znane są od tysięcy lat.
Właściwości i zastosowanie miedzi przeciwdrobnoustrojowej w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym w placówkach medycznych
Awatar użytkownika
By pol
#1915146
gourmet pisze:....SS, papier i wszystko inne ma temperaturę otoczenia, babcia przykłada nóż ponieważ stal jest lepszym przewodnikiem ciepła od chusteczki....

W pierwszym toku myślenia poszedłeś dobrą drogą. Ale inne ograniczenia abstrakcyjnego myślenia poprowadziły Cie na manowce.
Zastanów się jeszcze raz nad tym, że "nowy koronawirus jest wysoce stabilny w niskich temperaturach".
Co będzie lepszym radiatorem dla patogenu?
By gourmet
#1915150
pol pisze:@gourmet
To Ty nie wiesz, że jedzenie przed komputerem stygnie szybciej?

Nie wiem, mój komputer wcale nie jada.
pol pisze:
gourmet pisze:....SS, papier i wszystko inne ma temperaturę otoczenia, babcia przykłada nóż ponieważ stal jest lepszym przewodnikiem ciepła od chusteczki....

W pierwszym toku myślenia poszedłeś dobrą drogą. Ale inne ograniczenia abstrakcyjnego myślenia poprowadziły Cie na manowce.
Zastanów się jeszcze raz nad tym, że "nowy koronawirus jest wysoce stabilny w niskich temperaturach".
Co będzie lepszym radiatorem dla patogenu?

Nie mam kwalifikacji do oceny zachowań patogenów. Pewnym jest natomiast, że włożony do lodówki na papierku czy ostrzu noża jest mu tak samo dobrze. Tak samo zachowa się masło i kiełbasa.
Masz mnie - konserwy są z metalu, brawo.

Taka przygoda dzisiaj. Siedzę w samochodzie, na s[…]

Taifun GTR RTA clone

Hej, właśnie trzymam w ręku i podziwiam klona Tai[…]

Witam, sprawa wygląda tak że chce zrobić swój pier[…]

27.05.2020 [obraz_800:23al1y9s]https://www[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.