EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By pol
#1915188
Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe od 16 kwietnia 2020 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U. 2020 r poz 658

§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytuOd czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.


Źródło


****************************
Moje własne spostrzeżenia i uwagi.

Przeczytaj:
Jak długo koronawirus może się utrzymać na maseczce higienicznej

Używając maseczek na twarzy pamiętaj o szczególnych zasadach przestrzegania higieny w czasie ich stosowania.

Nie dotykaj maseczki dłońmi, a jeżeli już to zrobiłeś to nie dotykaj tymi dłońmi ust, nosa i oczu. Nie zapominaj, że oczy też są drogą zarażenia wirusem SARS-CoV-2 (koronawirus).

Jednorazowe maseczki wyrzucaj do śmieci tak, aby nikt inny nie miał do nich dostępu (nawet przypadkowego).

Maseczki bawełniane, chusty bawełniane - wielokrotnego użytku - wypierz po każdym użyciu w temperaturze 90 °C, prasuj gorącym żelazkiem po obu stronach po każdym zastosowaniem ich jako zasłony twarzy (ust, nosa). Wirus traci swe właściwości w temperaturze powyżej 70 °C.

Maseczka ma również chronić Ciebie.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2020, 21:04 przez pol, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
By pol
#1915189
Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Wydawać by się mogło, że zakładanie maseczki ochronnej to prosta czynność, którą potrafi każdy. Niestety, wiele osób nie robi tego prawidłowo. WHO pokazuje, jak prawidłowo założyć maseczkę, by naprawdę chroniła przed zarażeniem.

Noszenie maseczek higienicznych ma sens tylko wtedy, kiedy się z nich prawidłowo korzysta. Podczas ich zakładania i zdejmowania można popełnić wiele błędów. Jak tego uniknąć? Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk. Tylko dzięki regularnemu myciu rąk przez minimum 20 sekund wodą z mydłem lub dezynfekcji przy użyciu preparatu o działaniu odkażającym z wysoką (min. 60-proc.) zawartością alkoholu można ograniczyć ryzyko przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych.


Jak prawidłowo zakładać maseczkę ochronną?

  1. Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.
  2. Przyłóż maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóż ją tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską).
  3. Jeśli maseczka ma metalowy pasek, spróbuj go zlokalizować i rozmieść na twarzy tak, by środek był w okolicach nosa.
  4. Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli ci się to zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.
  5. Wymień maseczkę higieniczną na nową, kiedy stanie się wilgotna.
  6. Nigdy nie używaj ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku.
  7. Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie).
  8. Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą.
  9. Na koniec zadbaj o higienę rąk, umyj je i zdezynfekuj.

Obrazek**************************

Od poświątecznego czwartku (16.04.2020) wprowadzony zostanie w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Używać można w tym celu między innymi maseczki.

Możliwości zakrywania ust i nosa jest wiele.
Można używać szalika, chustek, maseczek uszytych z materiału lub maseczek jednorazowych.

O czym należy pamiętać, kiedy ją zakładamy i zdejmujemy?

Jak prawidłowo używać maseczki?
Instruuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Najważniejsze - używać poprawnie
Jak używać maseczki?


Najpierw zakładamy ją na nos i dociskamy, owijamy dookoła uszu i z tyłu głowy wiążemy. Jeżeli mamy maseczkę z gumkami, należy nałożyć gumki za uszy. Prof. Gut tłumaczył, że maseczka powinna szczelnie przylegać do twarzy i nie być dotykana rękoma, co nie jest wcale takie proste.

Dodał, że nie można jej zsuwać na szyję. Nie można też odkrywać ust, gdy chcemy do kogoś mówić. - Nie dotykamy jej.
A jeśli to zrobiliśmy, to nie wolno nam dotknąć oczu albo zakładamy gogle.

Profesor podkreślił też, że maseczka traci swoje właściwości ochronne, kiedy zawilgotnieje. - Powinniśmy wyciągnąć wtedy drugą maseczkę, potem trzecią i tak dalej. Maseczkę zdejmujemy dotykając jedynie sznurków lub gumek. Później koniecznie należy umyć ręce.

Profesor zwrócił uwagę na problem dotyczący utylizacji maseczek noszonych przez osoby chore. Powinno to się odbywać zgodnie z przepisami dotyczących odpadów medycznych.
- Jeśli jest się zakażonym, to maseczkę należy nosić zawsze. Generalny problem z maseczkami jest taki, że po pierwsze, jeżeli ma ją osoba, która ma objawy i chroni w ten sposób innych, równocześnie ostrzegając (w ten sposób) - bo taka jest też funkcja maseczki normalnie - to jest to o tyle problem, że jest to odpad medyczny. Wtedy maseczka jest skażona. Utylizacja odpadów medycznych ma swoje własne przepisy.


- Jestem przeciwnikiem noszenia maseczek przez osoby, które nie wiedzą do końca, jak je stosować - zaznaczył prof. Włodzimierz Gut.


W Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej wprowadzono od 16.04.2020r.


Ostatnio zmieniony 09 kwie 2020, 20:26 przez pol, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
By pol
#1915219
@PucH2
Po praniu?

Dziś w czeluściach odnalazłem stare pieluch tetrowe. Dobry rozmiar na chustę.
Idę robić pranie :wink:

********************
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U. 2020 r poz 658

§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.
Awatar użytkownika
By pol
#1915303
Janusz Cieszyński Podsekretarz stanu, członek Stałego Komitetu Rady Ministrów
13 kwietnia 2020, 16:43
Poinformował o możliwości doprecyzowania do czwartku (16.04) zapisu rozporządzenia odnośnie zakrywania ust i nosa, przy pomocy części odzieży. Aktualnie zapis ten wzbudza duże kontrowersje i stwarza niedomówienia.
"Doprecyzowanie tych przepisów najprawdopodobniej się pojawi".

Link
Awatar użytkownika
By pol
#1915314
Co z zakrywaniem twarzy dzieciom?

W dyskusjach na temat noszenia maseczek pojawiały się też wątpliwości, czy małym dzieciom, do drugiego roku życia, można nakładać maseczki. Problemem w tym przypadku może być między innymi dotykanie maseczki i to, jak wytłumaczyć dziecku, że nie można tego robić. Eksperci wskazują, że tylko prawidłowe używanie maseczek daje gwarancję ochrony.

W rozporządzeniu ministra zdrowia ani w komunikatach publikowanych przez resort nie zostało określone, od jakiego wieku obowiązek zasłaniania nosa oraz ust obowiązuje.

Czy można zakrywać nos i usta dzieciom?

Pulmonolog, pediatra, alergolog doktor Paweł Gonerko powiedział na antenie TVN24, że wiek nie ma znaczenia. Zauważył, że "niemowlakom robi się inhalację przez maskę". - Może być pewien problem, jeśli dziecko się niepokoi, płacze, wyrywa, to to może być kłopotliwe, ale medycznych przeciwwskazań nie ma żadnych - zaznaczył.

- Maseczki dla dzieci niczym się nie różnią od maseczek dla dorosłych. To jest kwestia ewentualnie rozmiaru - powiedział pulmonolog. Zauważył, że szczególnie maseczki z filtrami mają zastosowane bardziej dla dorosłych. - Maseczki miękkie, bawełniane czy jednorazowe chirurgiczne tak samo pasują, jeżeli chodzi o dzieci, jak i dorosłych - dodał.

Doktor Gonerko podkreślił, że "profesjonalne maski przede wszystkim chronią osobę, która je nosi, bo one mają zawór, który ułatwia wydech, czyli chronią w przypadku kichnięcia, natomiast mniej chronią, jeżeli chodzi o normalny wydech". - Prosta maska, jak maska chirurgiczna, czy te, które są czasem szyte, warto zaznaczyć, że one powinny mieć w środku jakąś fizelinę, coś, co może utrudnia oddychanie, ale w nieco większym stopniu chroni, to one chronią zarówno przy nabieraniu powietrza, czyli wdechu, osobę, która je nosi, ale też osoby z zewnątrz, bo wtedy, wydychając powietrze, nawet jeżeli dana osoba jest skolonizowana wirusem, znacznie ogranicza to eksmisję tego wirusa na zewnątrz - tłumaczył specjalista.


Źródło
Awatar użytkownika
By pol
#1915317
Na razie opublikowano projekt rozporządzenia

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych – konsultacje robocze

14.04.2020


W związku z planowanym na 16 kwietnia wejściem w życie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Ministerstwo Zdrowia zaprasza do przekazywania uwag do projektu rozporządzenia, które doprecyzowuje regulacje w tym zakresie.

Uwagi prosimy przesyłać na adres dep-pr@mz.gov.pl do środy 15 kwietnia 2020 r. do godz. 10:00.

Materiały
projekt rozporządzenia
zm​_rozp​_RM​_epidemia​_1404​_godz​_1300.docx 0.04MB
Ocena Skutków Regulacji
OSR​_EPIDEMIA​_1404​_na​_RM​_1300.docx 0.04MB

§ 18 otrzymuje brzmienie:
„§ 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania:
  1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach;
  3) na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż;
  4) na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
  1) poruszania się przez osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
  2) dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo niezdolnych z do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

3. W przypadku legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.”.


W projekcie zapis
obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa
zatem dodano przyłbice.


Źródło
Awatar użytkownika
By pol
#1915334


Maseczka powinna być: wygodna i szczelnie przylegająca, posiadać zauszniki, składać się z wielu warstw tkaniny, pozwalać na swobodne oddychanie oraz nadawać się do prania i suszenia.************************

Czy i jak można w domu zdezynfekować maseczkę?

Lek. med. Łukasz Durajski: Pierwsza podstawowa rzecz, to musimy wziąć pod uwagę jakie mamy maseczki. Jeżeli mówimy o maseczka jednorazowych, to tutaj nie ma dyskusji: one są jednorazowe i nie ma możliwości, żeby używać je wielokrotnie. W rozporządzeniu dotyczącym obowiązku zakrywania nosa i ust, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, mówi się o okrywaniu twarzy. Tu pojawiają się kwestie maseczek robionych, szytych samemu, czy szalika i innego okrycia twarzy. W tym przypadku podstawowym elementem jest wypranie maseczki. Wymagana temperatura to 60 stopni Celsjusza i pół godziny prania. To jest zupełnie wystarczająca temperatura. Słyszałem o różnych pomysłach prasowania, ale tę maseczkę wyprasujemy dopiero po wypraniu. Wyprasowanie, bądź spryskanie maseczki płynem dezynfekującym bez prania, jest zupełnie bez sensu. Możemy spryskać maseczkę, która nie była prana i nie było możliwości jej wyprać.

Trzeba zwrócić uwagę, że taka bawełniana maseczka czy jednorazowa powinna być wymieniana przynajmniej co godzinę. Już po pół godziny taka maseczka może być dla nas potencjalnie materiałem zakaźnym. W zasadzie po każdym wyjściu na zewnątrz i powrocie, musimy zmieniać maseczkę na nową.Jak długo do użytku nadaje się maska z filtrem?

Maski z filtrem pozostawmy jednak dla personelu medycznego. To jest bardzo ważna rzecz.
Jeżeli już mamy maseczki z odpowiednimi filtrami, to musimy zastosować się do zaleceń producenta. To oni dyktują nam czas funkcjonowania takiej maseczki.

.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2020, 23:29 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1915337
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U 2020 r. poz. 673

§ 1. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz.658) wprowadza się następujące zmiany:

5) § 18 otrzymuje brzmienie:
„§ 18.1. Od dnia 16 kwietnia 2020r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:
  1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
   a) na drogach i placach,
   b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
   c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
   d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U. z 2020r. poz. 532 i 568).
2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
  1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;
  2) dziecka do ukończenia 4. roku życia;
  3) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;
  4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
  5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
  6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;
  7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.
3. Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

4. Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:
  1) organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;
  2) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.”.
Awatar użytkownika
By pol
#1915360
Zwracajcie uwagę na zapisy w rozporządzeniach, a nie na objaśnienia nawet te zamieszczane na oficjalnej stronie gov.pl

Dobitnym przykładem jest objaśnienie na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos
Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się:
  w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.),
  w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.),

PRZYKŁAD: Jadę samochodem z mamą, z którą mieszkam na co dzień. W takiej sytuacji nie musimy zasłaniać ust i nosa.
PRZYKŁAD: Podwożę samochodem koleżankę, z którą nie mieszkam na co dzień. Dla bezpieczeństwa mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przejazdu.

Kogo jeszcze nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa?
Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Wprowadzamy jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:
  /.../
  osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  /.../

oraz
Czy w samochodzie również obowiązuje nakaz?

Jeśli podróżujemy sami lub z bliskimi, z którymi mieszkamy lub z dzieckiem do 4 lat – nie ma obowiązku zasłaniania twarzy. Jeśli jednak jedziemy z pasażerami obcymi, tzn. z takimi, z którymi nie mieszkamy – musimy zasłonić usta i nos.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U 2020 r. poz. 673
nie pozostawia niedomówień i pola na interpretację:
2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:
1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;
2) dziecka do ukończenia 4. roku życia;

Witam, sprawa wygląda tak że chce zrobić swój pier[…]

27.05.2020 [obraz_800:23al1y9s]https://www[…]

wymiana ogniwa w ego

Mam pytanko. W takiej baterii jak np. KGO Mega je[…]

Parowniki MTL na pierwszą połowę 2020 Siren […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.