EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By pol
W okresie od dnia 20 marca 2020r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Na konferencji prasowej w KPRM Premier Mateusz Morawiecki:
Wprowadzamy stan epidemii. Za złamanie kwarantanny 30 tysięcy złotych kary

Dotychczas stan zagrożenia epidemicznego został podwyższony - na terenie Polski wprowadzony zostanie stan epidemii.

Stan epidemii w Polsce. Premier poinformował o zaostrzeniu rygoru

Wprowadzamy na terenie Polski stan epidemii - poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Tym samym minister zdrowia zyskał nowe uprawnienia, m.in. do ograniczania poruszania się w specjalnie wyznaczonych strefach.

- Mam nadzieję, że po Wielkanocy będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania - zaczął swoją konferencję prasową premier Mateusz Morawiecki po czym poinformował, że na terenie Polski wprowadzony zostanie stan epidemii. Dotychczas był to stan zagrożenia epidemicznego.
Zamknięte szkoły, kary w górę

Równocześnie szef rządu dodał, że przedłuża decyzję o zamknięciu szkół do świąt wielkanocnych, które wypadają w dniach 12-13 kwietnia. Rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat przez cały ten okres będą mogli otrzymywać specjalny dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

W związku z zaostrzeniem rygoru epidemicznego na terenie Polski decyzją premiera wzrośnie kara za złamanie obowiązku poddania się kwarantannie z kwoty 5 tys. zł do 30 tys. zł oraz wdrożony zostanie "mechanizm śledzenia, czy każda osoba pozostaje pod adresem, który zadeklarował".

- Ceną za złamanie kwarantanny może być życie lub zdrowie - wskazał premier.

Stan epidemii

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że wprowadzenie stanu epidemii na terenie Polski oznacza, że będzie mógł na mocy ustawy o chorobach zakaźnych "wyznaczać rolę personelu służb państwowych w zwalczaniu epidemii".

Ponadto główna różnica między obowiązującym dotychczas stanem zagrożenia epidemicznego i wprowadzanym stanem epidemicznym polega na możliwości ustanowienia tzw. strefy zero, którą mogą być miasta lub wyznaczone przez ministra regiony.

Dzięki wprowadzonej zmianie szef resortu zdrowia otrzyma także prawo do m.in. wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się, zamykania konkretnych zakładów pracy, ustanawiania obowiązkowych procedur sanitarnych lub obowiązku szczepień, a także nakaz udostępniania nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemię.

- Ogłoszenie stanu epidemii jest trudne, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że te trudne decyzje są ważne. W tym kontekście niezwykle odpowiedzialnie zachowanie Polaków pozwala na ratowanie życia innych ludzi za co dziękuję - dodał Łukasz Szumowski.

Premier zapewnił, że stan epidemii nie wpłynie na przełożenie wyborów prezydenckich.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Dz. U. 2020 poz.491

§14.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Zdrowia: Ł. Szumowski

Rozporządzenie ogłoszone w Dzienniku Ustaw w dniu 20 marca 2020r.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2020, 21:31 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Dz. U. 2020r poz. 522 - pdf

Od środy 25 marca musimy dostosować się do kolejnych obostrzeń.

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. "Będą dotyczyć nas wszystkich"

Wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
    wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
    załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Co ze zgromadzeniami publicznymi?

Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?

Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?

Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?

Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
    - drogi do i z pracy,
    - wolontariatu w walce z koronawirusem,
    - niezbędnych spraw życia codziennego,
    - uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?

To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?

W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?
Do soboty 11 kwietnia 2020 r.

Źródło
.
By gourmet
Dużo otuchy wlały wyjaśnienia wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego - cokolwiek robisz, co jest podyktowane troską o twoje zdrowie psychiczne tudzież jest twoją niezbędną potrzebą życiową jest ci wybaczone. Możesz bez obaw pojechać na automyjnię, na rybki, na rowerek, do fryzjera, nawet do kochanki. Byle robić to solo lub w max. dwie osoby. Takie #zostanwdomu według polskiego rządu. :twisted: :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
By pol
@gourmet
Duży skrót myślowy zrobiłeś (na granicy komediowego sprawozdania) z wypowiedzi wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego.
Źródło RMF 24

W Polsce obowiązują nadzwyczajne ograniczenia w przemieszczaniu się. Wychodzić można tylko w określonych sytuacjach m.in. do pracy, sklepu czy do apteki. Wyjątkiem jest także - jak czytamy w rozporządzeniu - "zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Dostaliśmy od Was bardzo dużo sygnałów z pytaniami "co to znaczy". Na część z nich odpowiadał nasz dziennikarz ekonomiczny Krzysztof Berenda, na niektóre wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Kto może sprawdzić cel naszej podróży?
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: W każdej chwili może zapytać nas o to policjant. Planując jakikolwiek wyjazd kierujmy się zdrowym rozsądkiem.

A co jeżeli chodzi o quady i motocykle. Czy możemy poruszać się takimi pojazdami?
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Tak, ale tylko gdy taki pojazd jest nam potrzebny w pracy, albo żeby załatwić najważniejsze sprawy takie jak na przykład kupowanie leków.

Czy - mimo aktualnych ograniczeń w przemieszczaniu się - można pojechać na umówiony wcześniej przegląd samochodu?
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Tak, ale pod warunkiem, że samochód jest nam niezbędny do tego, żeby pracować. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy pracować zdalnie.

Pan Roman dopytuje o kwestię dojazdów do pracy prywatnym samochodem. Czy taka podróż jest możliwa, gdy w aucie jest pięć osób?
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Tak, ale pod warunkiem, że osoby te jadą do pracy. W aucie powinniśmy zachować możliwie jak największy odstęp. Podobna zasada obowiązuje w taksówkach. Taksówkarz może zabrać tyle pasażerów, co zwykle. Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o przemieszczanie się samochodami. Wiceminister przypomina jednak, abyśmy samochodu używali tylko wtedy, gdy naprawdę musimy.

W pracy mamy przerwy na posiłek w sali, gdzie przebywa 30 osób.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie posiłków i wszystkich przerw tak, aby tyle osób nie spotykało się w jednym miejscu. Najlepiej, żeby posiłki w pracy każdy jadł osobno.

Pytanie od rybaków. W najbliższych dniach czeka nas odłów ryb w kilkuosobowej grupie. Czy jest to dozwolone i czy trzeba to zgłaszać?
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: Jest to zgodne z prawem, jeśli wiąże się z wykonywaniem pracy. Najlepiej zorganizować to tak, aby w jednym miejscu było jak najmniej osób.

Słuchacz Mariusz: Czy tak jak do tej pory mogą odbywać się kursy kandydatów na kierowców?
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński: To nie jest czynność pierwszej potrzeby i warto przełożyć kurs czy nawet egzamin na prawo jazdy.

Mateusz z Chorzowa: Lubię jeździć na rowerze. Czy mogę przejechać kilka miejscowości?
Tak. Ale bez kontaktu z innymi osobami.

Mój syn obecnie przebywa w Warszawie i chciałby spędzić święta w gronie rodzinnym. Czy może do nas przyjechać?
Z prawnego punktu widzenia? Tak. Ale z medycznego? Pamiętajmy m.in., że seniorzy są bardzo narażeni na zarażenie koronawirusem.

Remontuję dom. Czy budowlańcy mogą do mnie przyjechać?
Tak. Wykonują pracę. Ich ograniczenia nie dotyczą.

Anna kosmetyczka: Czy mogę przyjmować klientki?
Odpowiedź: Tak. Pamiętajmy tylko o bezpieczeństwie. Maskach i rękawiczkach.

Pan Przemysław pisze: Jestem rolnikiem. Sprzedaję na targowiskach warzywa i rośliny ozdobne. Ryneczek to duże skupisko ludzi. Mogę pracować?
O ile targowisko nie zostało zamknięte przez władze lokalne - co czasem się zdarza - to prawo na pracę pozwala.

Czy mogą jechać do swojego rodzinnego ogrodu działkowego?
Tak. Ale tylko z jeszcze jedną osobą. Również możliwe jest to z najbliższą rodziną np. z dziećmi. Nie można natomiast na działce organizować grilla dla znajomych.

Pan Grzegorz: Jestem ojcem trójki dzieci. Czy z żoną możemy zabrać je na spacer?
Tak. Nie można natomiast iść na plac zabaw, czy do piaskownicy. Czyli rodzinny spacer tak, ale bez spotykania innych rodzin czy sąsiadów.

Pan Dariusz: Czy mogę jechać autem do serwisu albo na przegląd?
Tak. Sprawny samochód jest nam niezbędny do życia.

Taksówkarz z Katowic: Czy dotyczy mnie limit pasażerów w aucie?
Nie. Można zabrać tylu pasażerów ile jest miejsc. Warto jednak zastanowić się, czy to bezpieczne.

Pytanie od naszej słuchaczki: Mieszkam w domku, gdzie są dwie rodziny. Razem z sąsiadami mamy wspólne podwórko. Możemy wychodzić?
Razem nie. Lepiej podzielić się. Najpierw jedna rodzina, potem druga.

Pan Jacek: Czy można w dwie osoby pojechać na wędrówkę narciarską?
Jeżeli jest to nasza niezbędna potrzeba życiowa, to z prawnego puntu widzenia tak. Ale teraz naprawdę lepiej zostać w domu.

Pani Anna pisze: Poruszam się o kulach. Czy z dwójką rodziców możemy pojechać do sklepu lub banku?
Absolutnie tak.

Pani Agnieszka pyta: Czy 7-osoba ekipa budowlana może jechać jednym autem do pracy?
Tak. Dojazdy do pracy w kilka osób - nawet małym autem - są dopuszczalne.

Pan Piotr z Gorzowa Wielkopolskiego pyta: "Czy mogę wyjść na rower w pojedynkę na przykład celem rozładowania stresu i poprawy psychiki?"
Tak można iść na rower. Byle w pojedynkę. Maksymalnie w dwie osoby. Ale z zachowaniem bezpiecznej odległości. Z tym pytaniem było trochę problemów. Premier mówił wczoraj, że nie można. Minister zdrowia że można. Rozporządzenie potwierdza: można.

Pani Zofia pyta: Czy może do mnie przychodzić osoba z firmy pożyczkowej która przyjmuje moje płatności rat?
Tak. Może. Ale co ważne: zachowajmy maksimum bezpieczeństwa. Pieniądze dajemy w kopercie i przez rękawiczkę. Jeśli musimy coś podpisać to swoim długopisem i też z nałożoną rękawiczką. A potem umyjmy ręce.

Pan Mikołaj pyta: A co z zakochanymi? Chcę odwiedzić swoją dziewczynę, która mieszka 30 km ode mnie. Mogę?
Tak. Jak najbardziej można się we dwójkę się spotkać. Tylko pytanie, czy jest to konieczne. Jeśli jedziemy autem - spokojnie. Autobusem> To już może być ryzykowne. Miłosne spotkania jeden na jeden są dalej dopuszczalne. Dla zdrowia psychicznego.

Mieszkam w województwie łódzkim. Mój pies złamał łapę w trzech miejscach i miał skomplikowaną operację we Wrocławiu. W sobotę muszę być we Wrocławiu na kontrolnej wizycie i zdjęciu gipsu. Mogę?
Tak. Absolutnie. Można, a nawet trzeba jechać. Najlepiej samochodem.

Czy mogę wyjść na ryby nad jezioro?
Jeśli jest to niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, to możemy. Ale nie powinniśmy. Udajmy się maksymalnie w 2 osoby.

Czy mogę iść do fryzjera albo jechać na myjnie samochodową?
Tak. Prawo na to pozwala. Ale pamiętajmy, że u fryzjera nie zachowamy odległości 2 metrów od siebie.

Pan Tomek pyta: Jestem po rozwodzie. Dzieci mieszkają z żoną, co drugi tydzień zabieram je do siebie. Czy mogę zabrać je w weekend.
Absolutnie tak. Limit spotkań do dwóch osób nie dotyczy rodzin.

Pani Hanna z Trójmiasta pyta: czy mogę jechać z dziećmi do dziadków w odwiedziny?
Z punktu widzenia prawa - tak. Ale to nie jest bezpieczne. Seniorzy są w grupie ryzyka. Możemy ich zarazić. Jeśli możemy, to lepiej zadzwonić.

Czy można biegać? Co z wyjściem na spacer? Odpowiedzi na pytania ws. zasad przemieszczania się

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, np. rekreacyjna jazda na rowerze; czy restauracje nadal będą wydawać posiłki na wynos; czy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy - m.in. na te pytania odpowiada również rządowy portal gov.pl/koronawirus.

By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.

By gourmet
Jak można to inaczej zinterpretować?
Chcesz przejechać rowerem kilka miejscowości? Jedź, tylko z nikim się nie spotykaj.
Chcesz jechać we trójkę z kumplami taksówką? Nie ma sprawy.
Chcesz pobiegać na nartach bo znudziło się siedzenie w domu? Wsiadaj w auto i w góry szukać natury.
itd, itd

To jest kpina z izolacji i ograniczania kontaktów. Przedrozbiorowa Polska szlachecka. To wszystko poparte autorytetem wiceministra.
Awatar użytkownika
By pol
@gourmet
Jak zinterpretować?

Widocznie władza zakłada, że społeczeństwo posiada jeszcze resztki rozumu.
Wiadomo przecież, że jedyną ochroną człowieka jest jego rozum.

Na "orlikach" w ostatnich czasach tego nie było widać.

gourmet pisze:....To wszystko poparte autorytetem wiceministra.

Audycja w RMF24 stanowiła odpowiedzi na pytania przesłane przez słuchaczy.
Na część z nich odpowiadał nasz dziennikarz ekonomiczny Krzysztof Berenda, na niektóre wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Wyraźnie zaznaczone jest, których odpowiedzi udzielał wiceminister, a które były autorstwa dziennikarza.
Oczywiście można zawsze postawić tezę, że informacje dziennikarza nie napotykały na sprostowania wiceministra, a zatem On je w pewien sposób autoryzował.

Odpowiedzi na konkretne pytania słuchaczy są jakąś formą interpretacji rozporządzenia MZ, ale nadal treść rozporządzenia jest podstawą prawną, a nie interpretacja dziennikarzy.
By gourmet
Ciekawe, władza od kilku lat ogłupia społeczeństwo propagandą i zaklinaniem rzeczywistości, teraz liczy na zbiorową mądrość? Nie istnieje twór zwany rozumem społeczeństwa czy społecznym. Ja swoim rozumem staram się chronić siebie i rodzinę, jednak nie żyjemy na bezludnej wyspie i głupota innych może to skutecznie uniemożliwić. Przykłady podawane każdego dnia.
Awatar użytkownika
By pol
gourmet pisze:nie żyjemy na bezludnej wyspie i głupota innych może to skutecznie uniemożliwić. Przykłady podawane każdego dnia.

Do dnia ogłoszenia zagrożenia epidemią nie słyszałeś, nie czytałeś każdego dnia ile śmiertelnych wypadków na drogach było?

To też wina ogłupiania społeczeństwa przez wszystkie dotychczasowe władze, że co tydzień ilość pijanych kierowców bije kolejne rekordy?

Zrzucanie winy za wszystko na władzę, to jest dziwna metoda tłumaczenia przekraczania obowiązującego prawa. A tak na marginesie... to obecna i każda poprzednia władza ląduje u nas z Marsa?
Naród ma taką władzę na jaką zasługuje.

Mieszanie polityki do wszystkiego to typowy przykład braku własnego myślenia. Najłatwiej powiedzieć, że winni politycy tacy czy inni, to zwalnia od samodzielnego myślenia.

StaryChemik pisze:dbajcie o siebie, zostańcie w domu, myjcie ręce i chrońcie się przed wirusem.
By gourmet
Tytuł wątku to coś o koronawirusie i epidemii? Może pomyliłem się i trafiłem na luźną dyskusję o przegranej rozumu ze stadną głupotą, spożyciu alkoholu i inteligencji pozaziemskiej?
Awatar użytkownika
By pol
@gourmet
Czy źle odczytałem Twój pierwszy post w tym temacie?
gourmet pisze:....
Ciekawe, władza od kilku lat ogłupia społeczeństwo propagandą i zaklinaniem rzeczywistości,..
...
Takie #zostanwdomu według polskiego rządu. :twisted: :twisted: :twisted:

Sam włożyłeś w usta wiceministra słowa, których autorem był dziennikarz, a nie wiceminister.
To gdzie i kiedy powstała w tym wątku luźna dyskusja o nieudacznej władzy?
Nasze tatuaże

Jestem ciekaw czy mamy tu jakiś miłośników tatuażu[…]

cześć, lokalizacja - okolice różan - w trasie do g[…]

1000 smaków świata

witam, czy ktoś może używał aromatów ze strony: […]

Powrót po latach do E

Cześć. Wiele lat nie dotykałem już epapierosa. Pa[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.