EPF
Aromaty do tworzenia własnych kompozycji smaków liquidów stosowanych w e-papierosach.
By Infam
#1912243
Witam wszystkich serdecznie.
Doświadczeniem, a i wiedzą w przedmiotowym zakresie to ja nie grzeszę, ale może nie wylejecie pomyj. Po prostu jeszcze się na tym nie znam.
Zamieszałem basemix VG/PG 60/40 z roztworem nikotyny (do ok. 15 mg/ml) oraz z aromatem, nabytym drogą kupna w pewnym stołecznym sklepie jako produkt firmowy tego sklepu. Porządnie i długo wstrząsałem, wlałem na spróbowanie jakiś ml (raczej wątpliwa próba) odstawiłem na dobę. Jak zobaczyłem co z tego wyszło, to byłem nieźle zdziwiony *BOJE SIE* . Na powierzchni utworzył się pierścionek, szerokości ok. 4 mm i po próbach ponownego zmieszania, po krótkim czasie znów powstawał. Jako nowicjusz nie mogę znaleźć wstawiania zdjęć, bo lepiej byłoby to zobrazowane. Nie próbowałem już tego vapować bo chyba trochę strach.
Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
By pol
#1912244
Zakładam, że składniki mikstury pochodzą z rzeczonego sklepu dla waperów.
Jeżeli poza mieszaniną VG/PG i tzw shota (płyn z nikotyną) dodałeś aromatu, to mam nadzieję, że zachowałeś podawane przez producenta proporcje aromatu do pozostałej części płynu.
Przy produkcji własnych liquidów czas leżakowania czasem jest dłuższy niż tydzień.

Dodawanie obrazków na forum nie jest skomplikowaną czynnością, pod warunkiem, że plik jest na zewnętrznym serwerze, a nie na dysku forumowicza.

****************
Uchyl rąbka tajemnicy i podaj co to za aromat i jakiej firmy.
By Infam
#1912245
Tak, oczywiście. Wszystkie składniki pochodzą z tego sklepu (internetowy + od niedawna stacjonarny).
Proporcje są zachowane. Aromatu było ok. 5% jeśli dobrze pamiętam, a sprawdzę dokładnie pod warunkiem, że aromat nie został na działce.
W tej chwili czas leżakowania wynosi już ok. tygodnia, a pierścionek się pojawia po pewnym czasie od zamieszania.
Awatar użytkownika
By pol
#1912246
BaseMix chyba rozszyfrowałem (w linku w wersji 0mg/ml)
https://frankijuice.pl/pl/p/BaseMix-6040-500ml-/278

Przykładowy aromat (niekoniecznie ten, który kupiłeś)
https://frankijuice.pl/pl/p/American-Bu ... romat-/752

Zawiesina (Na powierzchni utworzył się pierścionek, szerokości ok. 4 mm) jest trochę podejrzanym efektem. Może wskazywać na oleistość płynu, a aromat do EIN nie może być na bazie oleju.
By Infam
#1912247
Szatan jesteś :wink: z tym rozszyfrowaniem. Ale sprawdzę sam na google czy mi po tym ciągu znajdzie. Nie za bardzo chciałem zdradzać sklep, bo gość jest w porządku. Aromat pink grapefruit; jest z logo sklepu.
edit: faktycznie mea culpa, łatwo znaleźć (myślałem, że nie jest to nazwa własna lecz stosowana ogólnie).
By Infam
#1912249
Sprawdziłem, aromatu jest 5%.
Składniki dopiero teraz odczytałem: "Propylene Glycol (E1520), full flavourmgs Distilled Water" ale dużo to one chyba nie mówią (full flavourmgs)
edit: jeszcze tylko dodam, że miksturę sporządziłem 03.01.2020. Do chwili obecnej była "obrączka". Pisałeś, że własne płyny mogą się mieszać i ponad tydzień. Poczekam jeszcze w takim razie, nigdy bym nie przypuszczał, że aż tak długo. Może po prostu się jeszcze wymiesza. Wtedy to miałbym mocne wejście na forum *SPAM* Ale na spokojnie, zobaczymy.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2020, 04:23 przez Infam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1912250
Glikol propylenowy - E1520
Woda demineralizowana (woda destylowana)
"pełny smak" :mrgreen:

Nie powinno tworzyć zawiesiny skro jest na bazie glikolu propylenowego (PG) rozcieńczonego wodą.
W butelce z aromatem nie tworzy się zawiesina.
Możesz zrobić próbę i dać krople aromatu do małego naczynia z wodą. Aromat powinien całkowicie się rozpuścić, nie tworząc oleistej plamki na powierzchni wody.
By Infam
#1912251
Tak jak pisałem, składniki odczytałem teraz. Są tak małą czcionką, że musiałem sporo powiększać zdjęcie. Faktycznie, skoro aromat na bazie PG+woda nie jest zawiesiną to i w produkcie końcowym raczej nią nie może zostać. Może faktycznie wymaga sporo dłuższego niż tydzień mieszania.
Tymczasem wpuściłem kroplę aromatu do wody. Pływało zwiększające się kółko. Zamieszałem. Kółko rozbiło się na dziesiątki mniejszych, ale aromat się nie rozpuścił.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2020, 11:47 przez Infam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pol
#1912252
Dość podejrzany efekt przy próbie wody....
Odstaw próbkę wodną z aromatem do jutra.

Spróbuj w podobnym małym pojemniku rozpuścić w wodzie kroplę bazy (bez aromatu).
By Infam
#1912253
Bazy nie podejrzewałem, bo aromaty innych firm się rozpuszczały bez problemu, ale zaraz to potwierdzę na wodzie.
edit: Baza rozpuszcza się w wodzie bez problemu. Tak więc zobaczymy rano, co z rozpuszczalnością aromatu w wodzie.
Awatar użytkownika
By pol
#1912254
Baza PG/VG jak widać bez problemu rozpuszcza się w wodzie.
Z innymi aromatami nie miałeś problemu.

Z tym aromatem chyba jednak coś jest nie tak. Zawiera coś co nie rozpuszcza się w wodzie.
Nie chcę gdybać, gdyż nie ma tego aromatu a i firmy nie znam.
Aromaty spożywcze (dostępne w sklepach spożywczych) produkowane są na bazie PG, ale są też takie, które są produkowane na bazie oleju rzepakowego.
To co nadaje się do jedzenia nie zawsze nadaje się do chmurzenia.
Aromatów na bazie oleju rzepakowego nie wolno wapować.
By Infam
#1912255
Obiecuję, że wyjaśnię ten temat zwłaszcza, że sprzedający jest naprawdę OK, zna się na tym, co robi. Nie jest moim znajomym, niemniej jednak większość ludzi można w miarę poznać już po kilku kontaktach.
By BezimiennyII
#1912256
W przypadku aromatów cytrusowych jest to jak najbardziej normalna sytuacja. Było tu kilka podobnych tematów. Powstawanie zawiesiny wskazuje na użycie naturalnych aromatów cytrusowych. Któraś z substancji bardzo
słabo rozpuszcza się w płynie. Ja to przerabiałem chyba w przypadku aromatu pomarańczowego Capelli. W jego wypadku musiałem odczekać ok. 2 tygodnia do wyklarowania.
Jeżeli płyn będzie już klarowny to zwróć uwagę na jego kolor i kolor uszczelek w parowniku. Jeżeli masz przezroczyste uszczelki, to bardzo prawdopodobne, że przyjmą one kolor płynu :mrgreen:
By Infam
#1912257
BezimiennyII pisze:[...]Jeżeli masz przezroczyste uszczelki, to bardzo prawdopodobne, że przyjmą one kolor płynu :mrgreen:

Od pewnego sprzedającego (ale nie FrankiJ.) słyszałem również, że cytrusowe aromaty powodują rozszczelnienia (katują uszczelki bardziej niż tylko zmiana koloru). Oczywiście póki nie jest to potwierdzone przez np. speców *BOR* takiego forum jak to, puszczam taką wesołą twórczość fantastyczną między bajki.
A wracając do rzeczy.
1. Wydaje się, że małych "kółek" aromatu w wodzie jest mniej. Jeśli miałbym szacować, to o ok. 20..30% mniej...
2. Pierścień w miksturze po nocnym mieszaniu nadal się tworzy. Obecnie ma szer. ok. 2..2,5mm. Tu też mi się coś wydaje, mianowicie, prędkość tworzenia się tego pierścionka chyba spadła w porównaniu do wcześniejszej (sprzed kilku dni).
3. Zaskoczyliście mnie z tym czasem mieszania aromatów np. cytrusowych. Nigdy bym się nie spodziewał, że mieszanie może się wydłużyć na kilka dni, nie mówiąc o dwóch tygodniach...
W poniedziałek i tak zadzwonię do Franki'ego
By Infam
#1912259
Jeszcze jeden aspekt, jeśli mało logiczny, to wybaczcie Skoro byłaby taka słaba rozpuszczalność jakiegoś składnika w wodzie, to niewykluczone, że i w płucach (pod warunkiem, że nie zmieni się to po obróbce termicznej w parowniku). Wtedy używając takich aromatów notorycznie i w dużych ilościach wzrasta chyba podejrzenie, że może on być bardziej szkodliwy niż inne (?)
By BezimiennyII
#1912262
Często obecność naturalnych składników w aromatach - głównie cytrusy i mięty - powodują puchnięcie uszczelek czy ich rozpuszczanie. Napuchnięta uszczelka potrafi sprawić, że pęka szklana tubka. Niektóre tubki wykonane z tworzyw sztucznych też szlag trafia. Generalnie w przypadku takich aromatów należy odstawić je na dłuższy czas do leżakowania. Składowe aromatu rozpuszczą się całkowicie, ale potrzebują więcej czasu. Warto tu zwrócić uwagę, że często w przypadku aromatów na bazie naturalnych składników producent zaleca mniejsze stężenie niż w przypadku aromatów "sztucznych".
By Infam
#1912306
Słuszny wniosek, muszę tego spróbować. Chociaż chyba byłoby łatwiej, jeśli zakazaliby nam odgórnie stosowania aromatów (np. pod karą chłosty na gołą p.)
Nie dzwoniłem jeszcze do sprzedawcy (od 12:00) ale wszystko wskazuje na to, że aromat pooowoli się rozpuszcza. Obrączka zredukowała się z początkowych 4 mm do ok. 1,5..2 mm (mija 10-ty dzień). Kropla aromatu w wodzie w postaci małych oleistych kółek też się zmniejszyła do ok. 40%. Zadzwonię, to poinformuję.
By Infam
#1912314
Sprzedawca przyznał, że miał zgłoszenia o słabej rozpuszczalności pink grapefruit i dopracują ten aromat, niemniej zapewniał, że jest wyłącznie na bazie PG i wody, nie ma tam nic podejrzanego (oleje nierozpuszczalne w PG, w wodzie) a jedynie rodzaj cytrusowego ekstraktu aromatu jest oporny (może trochę bardziej, niż koledzy pisaliście powyżej). Sprzedawca, jak zaznaczałem, jest OK. Przepraszał, mówił o jakimś drobnym gratisie itp. Mogłem od razu do niego zadzwonić, a nie robić takiego huku na forum. No ale już wspominałem, jeszcze dużo nauki, a i niespodzianek, błędów przede mną. Z Waszą profesjonalną pomocą może mniej tych ostatnich). Dzięki piękne za wypowiedzi.
Awatar użytkownika
By pol
#1912315
@Infam
Dobrze, że opisałeś sprawę na forum. "Zamiatanie" sprawy pod dywan nie służy braci waperskiej.
Nagłośnienie nawet najmniejszych błędów producentów/sprzedawców jest tylko i wyłącznie na korzyść całego środowiska waperskiego.
Vype

Witam, wiadomo coś na temat tych nowych liquidów? […]

ZAKUP E PAPIEROSA

Mam zamiar kupic Drag Mini oraz Zeus Sub-Ohm wypow[…]

Witam,od pewnego czasu mam problem z zespołem grze[…]

SMOK RPM 40, spalenizna

Cześć, Mam problem z moim RPM40, mianowicie po za[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.