EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By Chrzaszczu7
#1910974
Elo mam smoka rpm wczoraj podpiąłem go do ładowania i nie chce mi się włączyć naciskam 5 razy na przycisk i nic proszę o pomoc przed podpięciem do ładowania normalnie działał
By mattoid1973
#1910976
Elo mordo kochana. Załóż jeszcze kilka takich wątków. Szybciej dostaniesz odpowiedź i będzie na pewno dużo bardziej wartościowa.
By Baryua
#1910984
Niektóre neologizmy są jak galerianki - ponoć są wszędzie, a nigdzie ich nie widać :) Codziennie mam styczność z młodzieżą w wieku 16-19 lat i nigdy nie słyszałem słowa "eluwina". Może mam pecha.
Awatar użytkownika
By pol
#1911003
Baryua pisze:Niektóre neologizmy są jak galerianki - ponoć są wszędzie, a nigdzie ich nie widać :) Codziennie mam styczność z młodzieżą w wieku 16-19 lat i nigdy nie słyszałem słowa "eluwina". Może mam pecha.

Z dziwną młodzieżą masz styczność.
Ta rzesza młodzieży mająca styczność ze słownikiem PWN
https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-ro ... 31655.html

„Alternatywka” Młodzieżowym Słowem Roku 2019!

„Alternatywka”, „jesieniara” i „eluwina” to słowa, które znalazły się na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło do nas ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Jaka jest definicja rzeczowników, na które wpłynęło najwięcej zgłoszeń? Co oznacza komentarz „OK, boomer”? Które słowo – zdaniem jury – zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku? Jak można nazwać „kilkugodzinne zbieranie się do wyjścia”, żegnanie się i pozostawanie, uparte powroty i niezdecydowanie? Zachęcamy do lektury werdyktu oraz komentarzy jurorów plebiscytu.

Werdykt jurorów plebiscytu
Czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku dobiegła końca. Kapituła plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), na podstawie liczby oddanych głosów uznaje, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.
Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznaje poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:
Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającąj porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.

Zobacz komentarze jurorów plebiscytu
Marka Łazińskiego
Bartka Chacińskiego
Ewy Kołodziejek
Anny Ewy Wileczek

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Zachęcamy do śledzenia informacji o kolejnych edycjach plebiscytu na stronie sjp.pwn.pl!

Dodano: 5.12.2019
By Baryua
#1911009
mattoid1973 pisze:@Baryua albo szczęście, to zależy, jak na to spojrzeć.

Raczej pech, bo to słowo jest na tyle abstrakcyjne, że bardzo mocno zahacza o fikcję, więc zabawnym byłoby usłyszeć go od autentycznej młodzieży.
pol pisze:Z dziwną młodzieżą masz styczność.
Ta rzesza młodzieży mająca styczność ze słownikiem PWN

Młodzież, z którą mam styczność nie jest dziwna - to normalna młodzież, a przede wszystkim jest prawdziwa, w przeciwieństwie do większości "młodzieży" w internecie. Przeczytałem o zasadach i regulaminie plebiscytu - każdy mógł zgłosić jakiekolwiek słowo (nawet naprędce wymyślone), podać jego definicję, a zgłoszone słowo mogło uzyskać największą liczbę głosów (głosować mógł każdy) m.in. ze względu na zabawne/oryginalne/kreatywne brzmienie lub definicję. Nie ma to żadnego związku z częstotliwością używania owego słowa przez ogół młodzieży. Także najprawdopodobniej czołowe miejsca zajęły słowa fikcyjne lub używane na tyle rzadko, że się ich na co dzień nie słyszy. Zatem wyniki konkursu nijak nie mają się do rzeczywistości. "Eluwina"... :palm2

EDIT: Przepraszam za offtop, ale mam uczulenie na fake newsy.
Awatar użytkownika
By pol
#1911011
Baryua pisze:....mam uczulenie na fake newsy.

Strona PWN nie zawiera fake news.
Jak doszli do takich wyników głosowania?

Nie wiem.

Eluwina :lol:

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

Jak to jest z tymi deserówkami?

Witajcie :wink: Temat troszke nostalgiczny bym p[…]

Hej. Potrzebuje pomocy. Byłem użytkownikiem Draga […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.