EPF
Dział o bazach (PG/VG), shotach i solach.
By versa8797566k1
#1906402
Witam mam pytanie
Chcialbym zaczac robic wlasna baze, zawsze kupowalem w litrowych butelkach juz gotowe.
Chcialbym zapytac jak to wyglada z tymi Solami Nikotynowymi
Ile musialbym tego dac 200mg-ml-nicotine-salt-base-100ml
Zeby wyszedl litr bazy 3 mg ? :)
z gory dziekuje za odpowiedz


Link usunięto. Proszę o poprawną pisownię na forum.
D.
Awatar użytkownika
By venom_666
#1906403
stężenie 200mg/ml wg opisu... Reszte załatwi matematyka na poziomie trzeciej czy czwartej klasy szkoły podstawowej.
Awatar użytkownika
By SuwMar
#1906405
venom_666 pisze:stężenie 200mg/ml wg opisu... Reszte załatwi matematyka na poziomie trzeciej czy czwartej klasy szkoły podstawowej.

Przy takim poziomie wiedzy, to resztę może załatwić grabarz. :lol:
By Staszek.S
#1909351
Witajcie, poziomu elementarnej wiedzy Kolegi nie będę komentować - nie kopie się leżącego...
Ale chciałem też spytać w temacie soli...
Standardowo używam głównie paranormala 250c z dużym czajnikiem (najczęściej griffin lub merlin mtl) a jak wiadomo jest do dość potężny klocek... Są sytuacje gdy nie mam możliwości tego ze sobą targać, kupiłem więc poda :D - póki co używam go z moimi standardowymi liquidami a więc VG/PG około 70/30 i średnio 6-7 mg/ml (sam mieszam więc nie są to aptecznie dokładne stężenia). Ale ostatnio czytam że pody pokazują pazur i zalety dopiero na płynie z solą a nie zasadą nikotynową... I że sole stosuje sie w większych stężeniach... Stąd mam 2 pytania...

- Skoro w klasycznym czajniku stosuję około 6-7 mg/ml to w jakie stężenie celować przy solach ?? Chemik jestem z wykształcenia więc patrząc na stechiometrię wychodzi mi że ilość nikotyny w solach to przeciętnie około 50% masy cząsteczki, więc by rą różnicę wyrównać, podniósłbym stężenie dwukrotnie - czyli do powiedzmy 13-14 mg/ml (mówię o stężeniu soli - nie nikotyny).

- Jak się ma nasza ustawka do tematu soli?? Czy roztwory zawierające sole nikotyny (mleczan, winian itd) podlegają czy nie ?

- Czy w dostępnych w wolnej sprzedaży solach (znalazłem póki co 10ml o stężeniu 20 mg/ml) stężenie podawane na opakowaniu to stężenie soli, czy po przeliczeniu, stężenie nikotyny... Pytam ponieważ, jeśli odpowiedź na poprzednie pytanie jest pozytywna i sole wpadają pod ustawę, to ustawa reguluje zawartość nikotyny w płynie ( max 20 mg/ml), nie zaś soli... Co za tym idzie, ponieważ sól zawiera nikotyny mniej, to przy płynie o maksymalnym dopuszczalnym stężeniu nikotyny, stężenie soli powinno wynosić około 40 mg/ml....
Awatar użytkownika
By pol
#1909357
Staszek.S pisze:.....Chemik jestem z wykształcenia ....

Nie jestem chemikiem z wykształcenia.
Sole nikotyny podchodzą pod ustawkę.
Poprawnie określiłeś, że soli nikotyny trzeba dać dwa razy więcej aby uzyskać tę samą zawartość nikotyny w płynie (mg/ml).
POD pokazuje pazur dopiero przy solach ....
Tu trochę chemii i medycyny. Sole nikotyny mniej podrażniają błonę śluzową niż zasadowa forma nikotyny.
Stąd też pierwsze e-płyny zawierały 50mg/ml (36mg/ml) nikotyny w formie soli nikotyny. Przy takiej zawartości zasadowej nikotyny większość waperów miała by problemy z błoną śluzową. Płuca by latały niczym gołębica.

https://starychemik.wordpress.com/2018/ ... ym-chodzi/
https://www.a-sense.pl/?jeszcze-o-solach-nikotyny,314
http://pl.santongplastic.com/info/misthub-27488578.html
By Staszek.S
#1909361
Apropo tej golebicy...to prawda...jasna sprawa...Ale...skoro podchodzą pod ustawę, czyli 10ml, 20mg nikotyny na ml, to czemu w sprzedaży detalicznej są maksymalnie 20ki, które jak ustaliliśmy mają mniej nikotyny w składzie?? Przecież kupując taką 20ke na powiedzmy winianie nikotyny, dostajesz zaledwie nieco ponad 10 mg nikotyny w każdym mililitrze płynu...
Czy jest prawnik na sali ? Albo może są w sprzedaży np 36ki tylko ja nie znalazłem??
Awatar użytkownika
By pol
#1909363
Powtórzę link
https://www.a-sense.pl/?jeszcze-o-solach-nikotyny,314

2. Czy sól to nikotyna?
Oczywiście, że nie. Mają zupełnie inną masę molową, właściwości fizykochemiczne itp., itd…


3. Ilość soli = ilość nikotyny?
Nie. Wynika to ze stechiometrii danej soli, może też wynikać ze sposobu prowadzenia reakcji. W przypadku naszych soli, jako przybliżenie, można stwierdzić, że ekwiwalent czystej nikotyny (PNE = Pure Nicotine Equivalent) = 50% zawartości soli. Dla przykładu, żeby osiągnąć stężenie odpowiadające 18 mg/ml, należy zrobić roztwór 36 mg/ml.

Roztwór soli 36mg/ml i otrzymujemy stężenie nikotyny 18mg/ml.

Chemik z wykształcenia?
By Staszek.S
#1909364
Nie o to pytam...:) przeczytaj proszę mój poprzedni post że zrozumieniem... dokładnie to samo napisałem, tylko dałem przykład 10 mg nikotyny vs 20 mg soli w roztworze...:)
Pytam o kwestię prawną i podejście do tematu przez producentów.... Bo wg tego co obaj piszemy, powinny być dostępne opakowania po 10ml, o stężeniu około 40mg/ml czyli o ustawowym maksymalnym stężeniu nikotyny 20 mg/ml... A nie ma...
Są o stężeniu 20 mg/ml... więc albo, to co pisze na opakowaniu, to już wartość nikotyny przeliczona na czystą nikotyny, a więc o stężeniu soli większym (właśnie około 40), albo, co wg mnie bardziej prawdopodobne, producenci podeszli zachowawczo i nadmiernie ostrożnie do ustawy i robią płyn o stężeniu 20 mg/ml pomimo tego że faktycznie jest w nim o połowę nikotyny mniej...
Awatar użytkownika
By pol
#1909367
Producent e-płynu podaje stężenie nikotyny (zawartość nikotyny) w e-płynie (bazie nikotynowej).
Ograniczenie ustawowe dotyczy zawartości nikotyny w e-płynie i tu mamy max 20mg/ml nikotyny.

Przy używaniu do produkcji e-płynu z zasadowej nikotyny ograniczenie ustawowe max 20mg/ml
Produkując e-płyn na bazie soli nikotyny należy zrobić roztwór soli 36mg/ml soli, aby uzyskać e-płyn, w którym stężenie (zawartość) nikotyny będzie na poziomie 18mg/ml (ograniczenie ustawowe do max 20mg/ml nikotyny w e-płynie).

Większość producentów produkuje e-płyn z zawartością (stężeniem) nikotyny 18mg/ml. Prawdopodobnie nie chcą się narazić w razie kontroli, że minimalnie przekroczyli stężenie nikotyny 20mg/ml, minimalnie, ale przekroczyli zapis ustawowy...

Sól to nie nikotyna.

Co tu jest niejasne?
By Staszek.S
#1909370
To co piszesz to dokładnie to co również ja sądzę...Ale...moja wątpliwość bierze się stąd że np w sklepie na E, jest sól opisana jako 'sol-20mg/ml ... Wg tego zapisu, jest tam 20 mg soli, a nie 20 mg nikotyny, tym bardziej że właśnie- jest to stężenie graniczne, łatwe do przypadkowego przekroczenia i rzadko spotykane... Na moje pytanie, sklep nie odpowiedział...
Awatar użytkownika
By pol
#1909371
Liczyłeś na odpowiedź strony z Chin?

Przykładowy opis
Fusion Salt - Sól 20mg/ml

Liquid Fusion Salt jest doskonałym uzupełnieniem produktów bez nikotyny, takich jak Shake N Vape i koncentraty, jako że umożliwia dopasowanie zawartości nikotyny do indywidualnych upodobań. W swoim składzie zawiera sól nikotyny, dzięki czemu pozwala uzyskać pożądane uczucie nikotynowe przy użyciu mniejszej ilości płynu.

Skład: gliceryna, glikol propylenowy, nikotyna.




Przypuszczać można, że autorowi opisu chodziło o zaznaczenie (tłumaczenie nazwy), że e-płyn na bazie soli nikotyny, a nie na bazie tzw "Freebase Nicotine" (zasadowa forma).
Uważam, że opis opisem (e-dym słynął z lapsusów opisowych), ale chodzi tu o zawartość (stężenie) nikotyny w e-płynie na poziomie 20mg/ml.

********
Za producentem
Fusion Nic Salt Shot 20mg 50% VG – Specification & Features

Flavour-free Nicotine Shot
Nicotine Salt Based Nicotine Booster
20mg Nicotine Strength
50% VG & 50% PG ratio
Made in USA
TPD Compliant



By polo57
#1909438
A czy sole nikotynowe mające w swojej nazwie "sole" mogą być używane dla osób z nadciśnieniem ?. Jestem ciekaw. Może ma ktoś coś wie na ten temat ?.
By Staszek.S
#1909439
Jeśli chodzi Ci o klasyczne ograniczenie soli przy chorobach serca, to sól spożywcza, chlorek sodu NaCl, nie ma nic wspólnego z solą nikotyny, poza nazwą grupy związków do której należą...
By polo57
#1909443
Uff. To dobra wiadomość dla mnie bo bardzo chciałbym tego spróbować po uprzednim zaznajomieniu się z tematem. Sporo ludzi zachwala więc dlaczego nie spróbować. Dzięki.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.