EPF
Awatar użytkownika
By Nautilus
#1903985
Widząc dział „Fankluby” pomyślałem, że to interesująca inicjatywa. Postanowiłem w ramach „prywatnej krucjaty” zaproponować fankluby rozwiązań programowych będących alternatywą dla ofert korporacyjnych. Uważam, że moje propozycje cechują się pewnym podobieństwem do EIN. Rozwiązania otwarte, zdecentralizowane, poza kontrolą dużych firm. Moje propozycje obejmą trzy fankluby: Linux (rodzina systemów operacyjnych), Matrix (darmowy, bezpieczny, zdecentralizowany komunikator) i Fediverse (federacja niezależnych sieci społecznościowych). Myślę, że każde z tych rozwiązań znajdzie, lub już ma tutaj swoich fanów a ich popularyzacja jest korzystna społecznie.

Obrazek

Linux jest bezpłatnym systemem operacyjnym, który stanowi świetną alternatywę dla systemów Windows. Pierwszy Linux został udostępniony publicznie w 1991 roku. Linux jest darmowy, stabilny i bezpieczny, bardzo różnorodny (istnieją setki o ile nie tysiące dystrybucji), działa na niemal każdym urządzeniu (obsługa różnorodnych architektur), posiada otwarty kod źródłowy (gwarancja bezpieczeństwa oraz możliwość modyfikacji).

Linux oferuje repozytoria, które zawierają ogrom bezpłatnego i otwartego oprogramowania mogącego stanowić zamienniki dla płatnych programów dostępnych dla Windows. Kosztem poświęcenia odrobiny czasu na zdobycie podstawowej wiedzy i instalację nowego systemu można uzyskać stabilnie pracujący i bezpieczny komputer.

Konkretnej dystrybucji Linuxa nie polecę, gdyż wybór zależy od osobistych potrzeb. Z pewnością warto wspomnieć o dystrybucjach: Debian, Ubuntu, Fedora, openSUSE, Mandriva, Arch Linux, Slackware, Mint, CentOS oraz RedHat.

Ciekawostka. Android znany ze smartfonów to również system z rodziny Linux, lecz warto pamiętać iż wersje instalowane fabrycznie przez producentów wcale nie są bezpieczne i notorycznie naruszają prywatność użytkownika. Warto zainstalować alternatywną wersję Android, gdzie nie ma elementów dostarczonych przez firmę Google i producenta telefonu (takie systemy są dostępne dla wielu modeli smartfonów).

Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Linux
https://linuxiarze.plKto chętny na zapisanie się do klubu?

Uwaga!!! Zmiana sposobu odbierania przesyłek wysył[…]

Dvarw mtl

Witajcie, Przymierzam się do zakupu klona drwala.[…]

Parownik MTL dla żółtodzioba

Witam Szanownych Użytkowników forum. Po kilkumiesi[…]

2400 dni bez papierocha

Naszemu koledze Mushashi mija dziś 2400 dni bez […]