EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By Poszukiwacz
#1776978
Witam.
Odkąd zakupiłem parownik Merlin mini RTA, wciąż nie mogę dobrać właściwego setupu. Na początku włożyłem tam proste druty nichrome'a, bez owijki. Było naprawdę spoko - tylko przez 3 dni. Potem nagle ni stąd, ni zowąd bóbr. I nowy setup - tym razem z claptonem. Ale już po pierwszych buchach - znowu bóbr :?
Jaki rodzaj druta najlepiej włożyć do tego parownika, by komfortowo wapować, bez obawy że zaraz poczuję bobra?
Dodam, że np. na Trollu nie miałem z tym żadnego problemu. Bardzo proszę o porady.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
By skrzypekq4
#1777026
rodzaj druta nie ma bezposrednio wplywu na bobra, bobr pojawia sie w przypadku zle dobranej ilosci, ew. ulozenia nosnika(wata, szmata, sznurek, mesh, etc...)
By Poszukiwacz
#1777047
Zrobiłem jeszcze raz taki setup. Niby na 45 W smak jest bardzo dobry i nie spotkałem bobra. Ale znowu liquid nie tyle że strzela, co po prostu zostaje na ustniku i leci do buzi. Jak dodam więcej waty, to na pewno będzie bober :?
https://zapodaj.net/df4673adbc24f.jpg.html
https://zapodaj.net/edbac3b0a574a.jpg.html

Edit: Przy większej częstotliwości zaciągnięć czuć delikatny posmak bobra. Czy to jest tak, że w tym parowniku nie mogę łapać jednego bucha za drugim? To normalne?
PS. Liquid już tak nie wycieka do góry.
Awatar użytkownika
By domekrap
#1777061
wkręć bazę do zasilania i zobacz czy przy naciśnięciu power nie rozgrzewa ci się do czerwoności nóżka od grzałki.
By Poszukiwacz
#1777065
Kormiro pisze:Jak na mój gust za mało bawełny i za duża moc. Jaki to drut, jego średnica, średnica grzałki?

Drut to Nichrome 0,4. Bawełna wchodziła z oporem. Jak dodam za dużo w otwory, to będzie murowany bóbr - próbowałem już :?
Awatar użytkownika
By Kormiro
#1777076
To jeżeli to jest 0.4 NiCr80, grzałki mają po 7 zwojów o średnicy 3 mm, to to jest zestaw na jakieś 30W.
40W używam do grzałek o dwa razy większej pojemności cieplnej i zdecydowanie większej powierzchni roboczej.
Za dużo watów. ;)
By Poszukiwacz
#1777115
Maci rację Chłopaki :wink: Wapowałem teraz na 33 W dość intensywnie i nie załapałem żadnego bobra - smaczek idealny 8)
Ale przy większych grzałkach ten parownik za bardzo się grzeje. Chyba jest stworzony tylko do małych setup'ów...
Awatar użytkownika
By Kormiro
#1777127
Poszukiwacz pisze:Maci rację Chłopaki :wink: Wapowałem teraz na 33 W dość intensywnie i nie załapałem żadnego bobra - smaczek idealny 8)
Ale przy większych grzałkach ten parownik za bardzo się grzeje. Chyba jest stworzony tylko do małych setup'ów...

Wielkość grzałek zależy od konstrukcji atomizera, tzn. Ilości miejsca na grzałki, wielkości kanałów doprowadzających płyn i przepływu powietrza. Dobór grzałek powinien być odpowiedni przede wszystkim dla użytkownika. Jeśli wapujesz cięgiem przez kilka minut, to grzałki i moc powinny być tak dobrane, żeby chłodzenie powietrzem i płynem utrzymywało temperaturę atomizacji na jednakowym poziomie (kolejne chmurki nie powinny być cieplejsze). Grzałki nie muszą być wielkie i ciężkie, żeby były wydajne.
Gobliny nie mają dostatecznego przepływu powietrza, żeby chodzić masywne grzałki, więc albo zmniejszasz moc i godzisz się na dłuższe oczekiwanie na pierwszą chmurkę albo zmieniasz drut. Steam-engine.org mówi, że 28W jest wystarczające dla Twoich grzałek.
By rebeliant86
#1796432
Ja nie mogę dojść do ładu z tym parownikiem. Co prawda nie łapie mi bobra, ale non stop mam problem z tym, że nośnik nie jest odpowiednio nasączony i znika smak.
Odkręcanie góry powoduje zasysanie do środka powietrza, więc mogę domyślać się, że tworzy się duże podciśnienie w środku, czyli brak odpowietrzania. Jednak jak bym nie układał tej waty to nie mogę zrobić setupu aby to działało prawidłowo.

Macie jakieś sztuczki na ten parownik i prawidłowe ułożenie waty?
Awatar użytkownika
By wojtez
#1796590
Teraz wychodzi na to ze wata jest za bardzo zbita na progach. Wychodzą Ci bombelki po wapowaniu? Jeżeli nie to na bank za bardzo zbita.
Awatar użytkownika
By krisIs
#1796606
Przytnij tak, żebyś miał do połowy w kanały włożoną watę, żeby pół tego "okienka" było otwarte, wtedy liquid może wpłynąć pod watę i nasączać od spodu a nie tylko przez mały fragment.
Tylko jest to upierdliwe przy montażu :) no i trzeba parę razy spróbować, żeby dobrać ile waty zostawić - jak za dużo, będzie słaby transport, jak za mało - może zalewać.
By Mikuś
#1796616
Jak dla mnie to parownik z najbardziej banalnym układaniem waty. Mam aktualnie założonego na mechaniku Smart One, zwykły dual po 6 zwojów na 3mm, drut NiCr 80 O.5mmm. Wata Kendo, przełożona z wyczuwalnym oporem. Bardzo bardzo napuszylem końcówki i zatkalem całe otwory w bazie. Zero bobra, smak oddaje na prawdę super, chmurka też w porządku.
By zawka
#1837812
Chcialbym się podpiąć pod temat. Używam też Merlina RTA normalnego. Tam można zamknąć dopływ liquidu. W przypadku mini, nie ma takiej możliwości? Bo u mnie nie widać żadnej waty, żadnego kanaliku.
Czy nalewając liquid zamyka się tylko dopływ powietrza??
Awatar użytkownika
By Isia
#1837813
W dużym zamykam dopływ liquidu.
Mini dopływ powietrza i po napełnieniu nie dokręcam do końca nakrętki,robię to po wzięciu ze dwóch buszków.
Awatar użytkownika
By bulit73
#1837814
zawka pisze:Używam też Merlina RTA normalnego. Tam można zamknąć dopływ liquidu. W przypadku mini, nie ma takiej możliwości?
zawka pisze:Czy nalewając liquid zamyka się tylko dopływ powietrza??


Dokładnie tak jak napisałeś. Zamykasz tylko AH.
Awatar użytkownika
By Isia
#1837815
Isia pisze:Mini dopływ powietrza i po napełnieniu nie dokręcam do końca nakrętki,robię to po wzięciu ze dwóch buszków.

@bulit73 Twoja porada działa :D bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
By bulit73
#1837817
zawka pisze:Dzięki za odpowiedzi, a czy ma być widoczny kanał z watką czy może być niewidoczny?


Ustaw tak by był niewidoczny.

Isia pisze:@bulit73 Twoja porada działa :D bardzo dziękuję.


No i fajnie :D Nie ma za co.
By zawka
#1837818
bulit73 pisze:
zawka pisze:Dzięki za odpowiedzi, a czy ma być widoczny kanał z watką czy może być niewidoczny?


Ustaw tak by był niewidoczny.

Dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1837865
Słowo klucz w przypadku braku odpowietrzania - rozczesać końcówki bawełny i dopiero ułożyć (nie ubijać) w kanałach. Ten prosty zabieg czyni cuda.
Nie przejmować się, że około połowa bawełny ulegnie wyczesaniu i będzie jej za mało - nie będzie. Należy użyć jak najcieńszej igły, nie szpilki czy innej "pały" typu tępa penseta.
Jeśli mimo wyczesania wydaje się wam, że i tak zostało za dużo waty, to nie upychać na chama w kanał, reszta niech swobodnie spoczywa na półce bazy, można przyciąć.
Merlin duży, to fraszka jeśli chodzi o układanie bawełny, dopiero Merlin MTL potrafi dać popalić, ale jak się go ogarnie to smakiem miażdży, po prostu miażdży dużego, którego nawiasem mówiąc, jestem wielkim zwolennikiem, wręcz wyznawcą :) Jednak Merlin MTL to półka wyżej jeśli chodzi o oddawanie smaku. I niech was nie zwiedzie końcówka "MTL" hehe....
By Mewa85
#1840392
Witam!Jesli jest taka mozliwosc to chcialbym podpiąć się do tematu.Otóż posiadam MerLinka od ok.2tyg.Pierwszego seta robiłem z gotowej grzałki(jakis Clapton 0,3 ohm)jednak postanowiłem ukrecic cos swojego na zwykłym Khantalu D.Wyszło 7 zwoji wapuje na25W.Ale do rzeczy.Również od czasu zmiany grzałki mam mega problem z dosłownym zalewaniem Merlina.Jak tylko chce dolać liquidu leje sie on dołem przez airflow i znika pół baniaczka.Dawałem mniej watki i wiecej.Czesałem i inne cuda wianki i już trace nadzieje.Choć nie!nie trace bo smaczy cudnie i bede walczył do konca ale prosze szanownych forumowiczów o rady.
Awatar użytkownika
By Isia
#1840397
Zamknij AH i teraz dolej lq, nie zakręcaj do końca górnego dekla, otwórz AH i weź ze dwa buszki, teraz możesz dokręcić górny dekiel.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2018, 19:39 przez Isia, łącznie zmieniany 1 raz.
By Mewa85
#1840399
Isia tylko,że to w tym przypadku nie działa.Tego również próbowałem.Zamykam AH leje soczek,lekko dokręcam dekielek biore dwa buszki odkręcam i....dłoń zalana.Brak mi pomysłów już.
Awatar użytkownika
By Riccardo
#1840400
Uszczelki? Dokręcona baza? Pęknięte szkiełko? Jak jest szczelny i ma dużo waty, to nie powinien lać.
By Mewa85
#1840404
Hmm,szkiełko nowe,uszczelki sprawdzone,baza napewno dokręcona.Dobra zrobiłem jeszcze raz jak koleżanka Isia poradziła i chyba działa aczkowiek dziwne że przed zmianą grzałki nie zwracalem na to uwagi.Zalewałem dokrecalem i wapowałem.Jaka może być tego przyczyna sam niewiem.
By Mewa85
#1840414
No jak narazie wszystko wporzadeczku.Raz juz zalałem według przepisu koleżanki i ani kropli nie uronił.Dam znać po dłuższym czasie.Jestem wdzieczny wszystkim za pomoc.Dziekuje.
By KornikDere
#1840673
Witam! W przypadku wapowania dopaszczowego też starczą te dwa buszki? Trace już nadzieje na te wycieki przy dolewaniu...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By bulit73
#1840674
KornikDere pisze:W przypadku wapowania dopaszczowego też starczą te dwa buszki? Trace już nadzieje na te wycieki przy dolewaniu...


Sposób wapowania, nie ma tu znaczenia.

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.