EPF
Co z czym i jak mieszać.
By Roleks98
#1696641
Witam, ostatnio robiłem większy zapas liquidu własnej roboty, a dokładnie 1 litr. Trochę lekkomyślnie gotową bazę wlałem do 1,5 litrowej butelki po wodzie mineralnej, którą wcześniej opróźnioną zalałem wrzątkiem. Chwilę później zawartość przelałem do szklanej butelki. Chciałbym wiedzieć czy ta baza jest zdatna do użytku ze względu na jej krótki "pobyt" w wyżej wspomnianej plastikowej butelce, która mogła wydzielić jakieś toksyczne substancje. Z góry dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By Goldi
#1696643
A myślisz, że butelka wydzielająca toksyczne substancje stanowiła by opakowanie wody sprzedawanej w sklepie?
Awatar użytkownika
By kurok
#1696650
To co rozrobiłeś trzymaj w niskiej temperaturze, a następnym razem rozrabiaj tyle co zużyjesz w rozsądnym czasie.

Sam rozrabiam bazę po 250-500ml. Więcej jakoś nigdy nie robiłem. Z aromatami u mnie różnie. Czasem je używam, choć nie są mi potrzebne i są też mniej trwałe.
By PawelM
#1696656
Procentowo baza składa się prawie wyłącznie z dwóch alkoholi: gliceryny i glikolu. Czy one rozpuszczają plastik (PET), czy są bardziej agresywne od etanolu? Nie wiem, ale nie sądzę. No a w USA sprzedają jakieś łyskacze w plastiku (o Rosji nie wspominając ;> ).
Czyli: ja bym się tym plastikiem nie przejmował. Ważne, że zaraz przelałeś do szkła. Tylko lepiej byłoby do kilku mniejszych szklanych butelek. Najlepiej ciemnych i koniecznie wypełnionych po zakrętkę: bo baza psuje się pod wpływem tlenu i światła (no i temperatura nie może być za wysoka).
Ostatnio zmieniony 05 sie 2016, 18:39 przez PawelM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Tymon78
#1696658
Roleks98 pisze:Witam, ostatnio robiłem większy zapas liquidu własnej roboty, a dokładnie 1 litr. Trochę lekkomyślnie gotową bazę wlałem do 1,5 litrowej butelki po wodzie mineralnej, którą wcześniej opróźnioną zalałem wrzątkiem. Chwilę później zawartość przelałem do szklanej butelki. Chciałbym wiedzieć czy ta baza jest zdatna do użytku ze względu na jej krótki "pobyt" w wyżej wspomnianej plastikowej butelce, która mogła wydzielić jakieś toksyczne substancje. Z góry dzięki i pozdrawiam.

I butelki PET wuj nie strzelił?
Dziwne.... *BLUSH*, coś mi tu bajki opowiadasz....., lepiej używać butelek po napoju PTYŚ, bądź po mleku z lat 80 - tych.... szklane są..., hartować trzeba.... :lol:
Ostatnio zmieniony 05 sie 2016, 18:40 przez Tymon78, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1696663
Zastanawiam się nad sensem tej dodatkowej operacji przelewania, ale mniejsza o to.
Jeśli to nie stało w PET długo, to ja bym się nie przejmował.
@Goldi: obawiam się, że nie masz racji. Jeśli woda nie ługuje niczego z butelki, to nie oznacza, że PG/VG nie będzie ługować. Na tym polega m.in. dopuszczenie pojemników do prod. spożywczych - zawsze będzie zastrzeżenie, co można wlewać.
@PawelM: nie musi rozpuszczać, wystarczy, że będzie ługować niewielkie ilości substancji, które są inicjatorami polimeryzacji. Glikol to potrafi.
By PawelM
#1696699
StaryChemik pisze:@PawelM: nie musi rozpuszczać, wystarczy, że będzie ługować niewielkie ilości substancji, które są inicjatorami polimeryzacji. Glikol to potrafi.


Dzięki!!!!! No i przy okazji pewnie nie zaszkodzi przypomnieć - bo pewnie dużo ludzi będzie musiało sobie "rozstwarzać" :), że ciemne szkło jest najlepsze, ale nie ma potrzeby przelewania "naszych" płynów z plastikowych fabrycznych pojemników z polietylenu . Takich, w których kupujemy bazy, glicerynę apteczną, liquidy,... ). One są wykonane (z twardszego lub miększego polietylenu) - na dnie mają oznaczenie HDPE lub LDPE. A plastik z butelek wody mineralnej itp. to PET.
No i będę musiał poszukać, z jakiego plastiku są zrobione jednorazowe strzykawki, których używam do robienia "samogonków". Niedawno podobną strzykawką nabrałem kilka mililitrów IPA (alk. izopropylowy) do przeczyszczenia jakiegoś scalaczka. Strzykawka po chwili się zrobiła podejrzanie chropawa... Co może znaczyć, że zawartość IPA w IPA się zmniejszyła :D
By k02a
#1698636
Nie przesadzajmy, bazy i liquidy czesto sprzedawane sa w butelkach PET, np. 10ml i nie pisze nic o wydzielaniu toksycznych substancji
Awatar użytkownika
By sikor370
#1698640
k02a pisze:Nie przesadzajmy, bazy i liquidy czesto sprzedawane sa w butelkach PET, np. 10ml i nie pisze nic o wydzielaniu toksycznych substancji

Jak @StaryChemik pisze, że coś jest na rzeczy to tak jest... :)
Awatar użytkownika
By Zepsulo
#1698700
Butelka ma termin przydatności do używania w celach spożywczych. Butelka z PET psuje się, nie zawarta w niej woda. Następuje rozkład tworzywa, na pewno kolega Lelek bardzo dokładnie wyjaśni o co chodzi.
Woda z butelki ma miliardy lat, pochodzi najprawdopodobniej z komet i meteorytów uderzających uderzających w Ziemię zanim uformowały się kontynenty i zanim powstało życie na naszej planecie.
Awatar użytkownika
By Riccardo
#1698709
Zapominasz, że w tej wodzie może się rozwinąć życie, niektóre nawet bardziej inteligentne od ministra zdrowia.
Awatar użytkownika
By lelek6
#1698719
Zepsulo pisze:Butelka z PET psuje się, nie zawarta w niej woda. Następuje rozkład tworzywa, na pewno kolega Lelek bardzo dokładnie wyjaśni o co chodzi.

No właśnie problem jest w tym, że tworzywo, czyli politereftalan etylenu (PET) nie bardzo chce się łatwo rozkładać ;) Dlatego wyrzucona butelka PET przeleży w ziemi 1000 lat zanim ulegnie degradacji. Drugi tego skutek to utrudniony recykling surowcowy PET: wszystkie procesy rozkładu (hydroliza, alkoholiza, acydoliza, aminoliza) wymagają wysokiej temperatury i zazwyczaj podwyższonego ciśnienia, więc z pewnością nie zajdą w "normalnych" warunkach naszego użytkowania.
Ale butelka to nie jest 100,000000% PET. To także zanieczyszczenia zawarte w substratach (kwas tereftalowy i glikol etylenowy) reakcji polikondensacji, w której otrzymuje się PET, produkty pośrednie i produkty uboczne tej reakcji oraz katalizatory reakcji (octany kobaltu, cynku, wapnia i tlenki antymonu). I własnie te substancje są wypłukiwane/ługowane z butelki podczas przechowywania w nich wody, czy w naszym przypadku glikolu i gliceryny. Sam PET jest dla nas praktycznie bezpieczny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By PucH2
#1839452
Czyli ten glikol etylenowy z którego zbudowany jest PET nie przenika do bazy ?
Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.