EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By Pablo7
#793506
Witam,
coś dziwnego dzieje sie z moimi liquidami i wole spytać czy to coś poważnego.
Otóż używam bazy VPG 36 i 0 oraz aromatu Jamaican Rum Inawera. Wszystko było ok ale po tygodniu mój płyn zmienił barwe. Na początku był przeźroczysty, a teraz jest pomarańczowy. Dla porównania zrobilem nowy i tak sie prezentują, proporcje takie same.
Po lewej płyn zrobiony wczoraj, po prawej ten zrobiony tydzień temu:
Obrazek
Awatar użytkownika
By Pablo7
#793602
Trzymałem w pokoju, światło dzienne, szuflada. Albo w kieszeni, w samochodzie itd. Normalnie go używałem, nie stawiałem go na opalanie czy coś :)
Awatar użytkownika
By nester
#793608
to jest normalny efekt "dojrzewania" płynu. Założę się że ten ciemniejszy lepiej smakuje ;)
By Marek56
#793656
Już o tym było,zmiana barwy nie jest niczym nadzwyczajnym w zależności od aromatu.Niepokoić należy się jeżeli nastąpi zmętnienie,wtedy najlepiej wylać.
Awatar użytkownika
By sawas
#793852
Zmiana barwy jest normalna, i nie należy się nią niepokoić.Chyba, że liquid zmienia kolor na bardzo nietypowy. Normalne kolory liquidu to wszelakie odcienie żółci, po lekki brąz. Niektóre aromaty dają ciemnobrązowe zabarwienie, tych osobiście unikam. Podejrzenia powinny budzić kolory inne, np różowy, niebieski, etc...
Awatar użytkownika
By lukmarq
#793857
Z różowym bym polemizował bo mam kokosa różowawego koloru. Aromat inawery
Ostatnio zmieniony 24 cze 2013, 21:53 przez lukmarq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Baushoku
#793860
sawas pisze:Zmiana barwy jest normalna, i nie należy się nią niepokoić.Chyba, że liquid zmienia kolor na bardzo nietypowy. Normalne kolory liquidu to wszelakie odcienie żółci, po lekki brąz. Niektóre aromaty dają ciemnobrązowe zabarwienie, tych osobiście unikam. Podejrzenia powinny budzić kolory inne, np różowy, niebieski, etc...

z różowym spotkałem sie, pare razy, ale niebieski? stosunkowo dziwnie by to wygladało... ale i fajnie w baniaku - kolorowo :lol:
Awatar użytkownika
By Pablo7
#793863
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. +++

@sawas mówisz, że różowy jest podejżany? bo właśnie mój liquid z aromatem Kokos od Inawery jest różowy. Czy to źle?
Awatar użytkownika
By sawas
#793867
Sprecyzuję. Jeśli od zmieszania liquid jest różowy, to bez problemu. Gorzej, jeśli jest żółty, lub powoli łapie barwę, a z czasem zmienia ją na różową, lub inną. Niebieskie, zielone czy inne fiukuśne, nie powinny wystąpić. Dlatego jeśli wystąpią, to zapewne w wyniku zanieczyszczenia. Kompleksy metali lubią barwić się na ładne kolory. Takich liquidów lepiej nie wapować.
By MaiArt
#794798
Zmiana koloru liquidu jest wynikiem reakcji chemicznej nikotyny z tlenem zawartym w powietrzu (nikotyna ciemnieje). Opakowania liquidu standardowo zamykane są w atmosferze ochronnej (najczęściej jest to azot) i do czasu otwarcia buteleczki są jasne.
Zmiana koloru nie jest groźna dla e-palacza...
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#799043
Gliwicki pisze:Zmiana koloru nie jest groźna dla e-palacza...

A możesz uzasadnić to stwierdzenie?
By MaiArt
#799053
StaryChemik pisze:
Gliwicki pisze:Zmiana koloru nie jest groźna dla e-palacza...

A możesz uzasadnić to stwierdzenie?

Przepraszam... Może źle to określiłem...

Zmiana barwy jest procesem naturalnym wynikającym z faktu utleniania nikotyny w kontakcie z tlenem zawartym w powietrzu. Bardzo ciemne zabarwienie liquidu/bazy może świadczyć o dużej zawartości produktów utlenienia (oraz związków chemicznych powstających w reakcjach następczych) i tutaj należy zachować szczególną ostrozność, gdyż działanie tych składników na organizm e-palacza nie jest do końca przebadane...

Dziękuję za zwrócenie uwagi na moją mało precyzyjną odpowiedź na zadane pytanie.
Awatar użytkownika
By sawas
#799445
Gliwicki pisze:Zmiana barwy jest procesem naturalnym wynikającym z faktu utleniania nikotyny w kontakcie z tlenem zawartym w powietrzu

To nie do końca tak. Mam liquidy, które nawet po kilku tygodniach nie ciemnieją. I mam takie, które, zrobione na tej samej bazie, tego samego dnia, przechowywane razem z przezroczystymi, które zmieniają barwę. Dla przykładu - wiśnia zostaje bezbarwna już 3 tygodnie, poziomka + mentol podobnie. Natomiast whisky i wanilia ciemnieje już po kilku dniach. Wniosek - nie tylko utlenianie nikotyny (które przy właściwym przechowywaniu jest dosyć wolnym procesem!) ale też reakcje z aromatami dają zabarwienie. Póki oscyluje w okolicach zółty-brązowy i z biegiem czasu zmienia tylko intensywność, a nie barwę, nie ma powodu do niepokoju.
Awatar użytkownika
By micko
#804617
Pozwolę sobie odgrzebać ten temat.
Przez moment myślałem, że nawet znalazłem przyczynę zmiany barwy liquidu w funkcji czasu. Niestety...

Jako początkujący mieszacz, szukając swojego Graala, zacząłem od proporcji PG do VG i oto co mi wyszło po 7 dniach od przygotowania LQ z JEDNEGO aromatu!

Obrazek

Od początku staram się być bardzo precyzyjny przy mieszaniu. Używam oddzielnych strzykawek i igieł do PG, VG i aromatów. Aromaty mierzę objętościowo strzykawkami insulinowymi (a właściwie tuberkulinowymi - one są znakowane w 1/10 ml). Zdaje mi się, że ogólne zasady czystości są zachowane.

I teraz wyjaśnienie co na zdjęciu.

Próbka A 10 ml 10% Totally Wicked Honeydew Melon w bazie 8mg 70/30 od Atmosa (czyste PG i VG)
Próbka B jak wyżej ale proporcje 50/50
obie próbki mieszane w niedzielę, 30 czerwca

tu pojawił się pomysł, że mocniejszy, ciemniejszy kolor zależy od ilości gliceryny.

Niestety wyciągnąłem kolejną próbkę z szuflady (namieszana 1 lipca) - ta środkowa
jest to 20 ml 10% TW Honeydew Melon w bazie 8mg 60/40.
I ona jest prawie całkiem bezbarwna !!!
Całkiem zgłupiałem...

Porównałem jeszcze tę Niebieską 20 z innymi (tu już są inne aromaty)

Obrazek

Próbka B 20 ml z 28 czerwca 10% TW Blueberry w bazie 8mg 50/50 (PG i VG od Atmosa)
Próbka CP 20 ml (wczorajsza) ~5% Atmoslab Chocolate Premium - baza 8mg 60/40

Różnice pomiędzy próbkami A i Niebieską są praktycznie niewidoczne. Dlaczego więc te z wcześniejszego zdjęcia się tak ładnie zaróżowiły??? :zakrecony

Uwaga: aromat Honeydew Melon w stężeniu jest bezbarwny!

Próbki są przechowywane w razem w szufladzie. Nie jest ona do końca szczelna, a więc możliwa jest penetracja rozproszonego światłą. Nie są jednak wystawione na bezpośrednie działanie słońca *BOR*

Buteleczki z odzysku, wymyte, ale nie wygotowane. Pierwsza próba pokazała, że ten plastik nie wytrzymuje temperatur w okolicy wrzenia wody :D

Inne wcześniej namieszane (i wykurzone już) próbki na aromatach Atmosa (RY69) i TW (Blueberry 70/30) były także bezbarwne !!!

Jakieś teorie, pomysły?

Ja w zasadzie, nie martwię się tą zmianą koloru. Nie jest niepokojący - byli nawet tacy, którzy szukali barwników do liquidów. Ciekawi mnie jednak przyczyna tego zjawiska.
Awatar użytkownika
By basika
#804694
Jestem początkującym mieszaczem. Tydzień temu zrobiłam własne liquidy. Wszystkie na bazie FRESH. Do 8 ml bazy dodałam po 6 kropelek aromatów : miętę, mentol,eukaliptus, brzoskwinię, cytrynę, porzeczkę i 3 krople gliceryny. Oczywiście każdy aromat do innej buteleczki. Dzisiaj mogę powiedzieć, że wszystkie mieszanki mają jednakowy kolor. Będę dalej obserwować. Jak coś się zmieni, to dam znać. Na razie mam zamiar poczekać przynajmniej 3 tygodnie. Na razie ładnie pachną.
Micko, jeśli Twoje wyroby nie są mętne, to chyba wszystko w porządku.
Awatar użytkownika
By giena1977
#804940
micko bardzo fajnie opisany temacik i zdjęcia "pokazowe" plus dla Ciebie
Sam nie mieszam zbyt długo,bo dopiero od 11 miesięcy,ale dzięki temu znalazłem sporo naprawdę fajnych smaków. Wiele lepszych niż "gotowce",zawsze można zrobić coś bardziej pod siebie :)
Do zmiany kolorów trzeba się przyzwyczaić...z samogonem różnie bywa :wink:
Obserwować,dać poleżakować i wapować :D
Awatar użytkownika
By micko
#805034
^^^
Dzięki za wsparcie :D

Aż strach się bać słysząc od mieszacza z "zaledwie" rocznym stażem, że z samogonami różnie bywa :lol:
Mam nadzieję, że przyszłe doświadczenia - moje są zaledwie dwutygodniowe - będą tyczyć tylko podobnych wrażeń organoleptycznych i smakowych, a nie sprawdzaniu drożności domowej instalacji wod-kan :wink:
Jak na razie rośnie mi przepał :mrgreen:
By saszanh
#1837340
Kupiłem w e-dym premix VIRTUS 80ml dolałem do niego 40ml bazy 18mg, na drugi dzień jak się przyjrzałem to zauważyłem ze zmienił barwę, miał ktoś doczynienia z tymi premixami?
Awatar użytkownika
By bulit73
#1837341
saszanh pisze:Kupiłem w e-dym premix VIRTUS 80ml dolałem do niego 40ml bazy 18mg, na drugi dzień jak się przyjrzałem to zauważyłem ze zmienił barwę, miał ktoś doczynienia z tymi premixami?


A mocno ją zmienił?
virtus-premix-t125219.html
Awatar użytkownika
By patrykowski
#1837342
Jeśli dolałeś tyle bezbarwnego płynu, to wcale nie dziwne, że zmienił barwę. Może dodaj z jakiej na jaką zmienił, będzie łatwiej coś powiedzieć.
Awatar użytkownika
By bulit73
#1837362
Tak jak napisał @matatiti wszystko jest o.k. Dodałeś nikotyny i dlatego nastapiła zmiana koloru.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1839814
Dobrze że o tym piszecie, teraz wiadomo na co zwrócić uwagę kupując auto po waperze. :lol:
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.