EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By Michał93
#1836304
Witam wszystkich
Zaznaczam na początku że czytałem forum i szukałem odpowiedzi ale nie znalazłem nic podobnego do mojego problemu,więc liczę że pomożecie a więc,
Mój problem polega ma tym że mam bardzo dziwne zapachy zamiast smaku liquidu, bardzo metaliczne połączenie z jakimś innym smrodem nie znanym mi.
Zaczynając od poczatku mam takie grzałki Obrazek
A parownik mam griffin 25plus,pierwsza z tych grzałek zamontowalem normalnie smak super i wgl same + ale problem się zaczął gdy stwierdziłem że zmienię już ja na nową bo miała 3 tyg.Zrobiłem wszystko tak samo jak z pierwsza,A tu się zrobił klops potworny smród zamiast smaku liquidu mało mnie nie zebrało na pawia zapach metalu polaczony z czyms inny postanowilem ze zmienie wate nie pomogło(używam muij) więc założyłem kolejna grzałkę bo myślałem że trafiłem na trefną ale dalej to samo,i została mi ostatnia z tego zestawu,znów powtorzylem wszystkie czynności, ale smak nie zmienił się znaczącą, nie czuć już tak bardzo metalu ale za to jak bym jakąś skarpete palił. Próbowałem już kombinować z wata zmarnowałem kilka płatków i nic nie dało dodam że myłem go pod bieżącą ciepłą wodą i suszylem za każdym razem. Już nie wiem co dalej robić bo nigdy tak nie miałem.

Macie jakieś pomysły
Ostatnio zmieniony 13 lut 2018, 21:55 przez Michał93, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1836307
Patrzałaś czy płyn nie skisł czasem?
Awatar użytkownika
By Timi
#1836315
@Michał93
Nie wapowałeś ostatnio na łonie przyrody? Może atomizer bobra dogonił? :mrgreen:
By Krasnal45
#1836318
Metaliczny posmak = grzałka styka sie z jakimś metalowym elementem parownika albo kiepsko przylega do waty
Bóbr = kiepski transport liquidu, kiepsko zrobiony setup
Awatar użytkownika
By Gabriel
#1836321
Michał93 pisze:Za chwilkę wrzucę zdj samej grzalki bo myłem go i nie mam waty to ocenicie, wcześniej nie miałem problemów

No to już masz problem.
Awatar użytkownika
By Timi
#1836326
Samych grzałek się nie zmienia aż do momentu przepalenia drutu. Od czasu, do czasu przepalasz, czyścisz i wymieniasz watki. Mam grzałki, które działają już pewnie z rok, a może i więcej.
Ten zły smak, o którym piszesz to najprawdopodobniej "bóbr", czyli za mało liquidu dociera do grzałek. najczęściej jest to spowodowane zbyt dużą ilością waty. Jej ilość należy tak dobrać, by lekko, aczkolwiek z delikatnym oporem przesuwała się wewnątrz grzałki. Oczywiście mówimy o wacie puszystej. Nie zbitej lub skręconej.
Awatar użytkownika
By Timi
#1836332
Krasnal może mieć rację. A może Ci się mod przestawił i dajesz na grzałki jakąś kosmiczną moc?
Awatar użytkownika
By Timi
#1836341
Michał93 pisze:Nie normalne mam moc jak zawsze, po założeniu grzalki zawsze mnie pyta to nie możliwe jeśli chodzi o moc

Jak zawsze to znaczy?
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836346
Wywaliło by mu zwarcie jakby mu się grzałka z czymś metalowym stykała.
1. Jaką moc dajesz?
2. Czy otworzyłeś dopływ liquidu?
3. Czy wata przechodzi z oporem? Bo jak się szarpie, to jest jej za dużo.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
By Krasnal45
#1836349
Pesio pisze:Wywaliło by mu zwarcie jakby mu się grzałka z czymś metalowym stykała.

Jesteś pewny? Zastanów się, w którym momencie ewentualnie może wywalić zwarcie?.... :wink:
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836352
Kilka razy zrobiłem za duże grzałki, nie mieściły się i wywalało atomizer short.
Pościskałem i było ok.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
By Michał93
#1836355
Pesio pisze:Wywaliło by mu zwarcie jakby mu się grzałka z czymś metalowym stykała.
1. Jaką moc dajesz?
2. Czy otworzyłeś dopływ liquidu?
3. Czy wata przechodzi z oporem? Bo jak się szarpie, to jest jej za dużo.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Pale na 80 wat Omów smok alien pokazuje 0.150, liquidu Control,ari flow otwarte. Wata luźno wchodzi
Awatar użytkownika
By Timi
#1836358
80W w Gryfinie....
hmmmmm...

A próbowałeś zmniejszyć moc i dostosować ją do możliwości setupu?
Awatar użytkownika
By PucH2
#1836364
Pesio pisze:Wata jest biała w grzałkach...

Próbuje sprowadzić watę od negerów ale oni nie chcą czarnym się dzielić.
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836367
To już zakrawa na rasizm, a mam tu już przynajmniej dwa złe doświadczenia.

P.s.
Znam dobry kawał o murzynie, ale pewnie i tak pujdzie od razu do koszalina.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Timi
#1836369
Pesio pisze:To już zakrawa na rasizm[emoji6

Eeeeeeee tam... dobrze, że nie napisał niczego o macy. To ostatnio modny temat :mrgreen:
By Michał93
#1836377
Chyba się udało, nie mam już smaku innego niż lq co prawda zalałem mocnym smakiem(jabłko,gruszka) samogonem. Nie jest on w 100% co wcześniej ale zadowalający:)
Awatar użytkownika
By kangaroo
#1836382
Michał93 pisze:
DorotaM pisze:Fakt: paliłeś.
Więc po ( i na) co narzekasz?

Nie rozumiem Twojego pytania

Nie pisz posta pod postem. Na górnej belce masz taką zakładkę "leksykon". Zajrzyj tam i zrozumiesz.
By Krasnal45
#1836385
Michał93 pisze:W moim smoku alien 220 na 30w jest mniejszy dym niż na tradycyjnej fajce

Ja na szczęście dymu nie mam w ogóle. Ufff
Michał93 pisze:Nie rozumiem Twojego pytania

Dorota też nie zrozumiała Twojego problemu. Po co ty coś tam palisz??? W Ein zjawisko palenia nie występuje :mrgreen:
Awatar użytkownika
By DorotaM
#1836387
Krasnal45 pisze:My to kurna jacyś zacofani.....
Szósty rok już dymam i jeszcze do 30W nie dojechałem. Właściwie, to kto komu tu ma pomagać? :lol:


Eh.. Krasnal, no widzisz a mądrzymy się jakbyśmy na co dzień wrzucali nie mniej niż 85W, żuli metal, ssali watę i wypluwali gotowe grzałki. :roll:

Michał93 pisze:
DorotaM pisze:Fakt: paliłeś.
Więc po ( i na) co narzekasz?

Nie rozumiem Twojego pytania


To chyba raczej my nie rozumiemy Twojego toku myślenia.
Poprosiłeś o pomoc, otrzymałeś ją
i zignorowałeś w piękny sposób, jednocześnie dalej narzekając na metaliczny smak.
A teraz jeszcze wychodzi na to, że to po prostu wredny liquid był.
Ja pasuję.
A Ty albo przyzwyczajaj się do tego metalicznego smaku, albo posłuchaj w końcu tego co Ci radzą.
Awatar użytkownika
By Kanapix
#1836410
Krasnal45, Dorota - bo to teraz taka moda pokoleniowa, że musi być dużo mocy, dużo chmury, dużo smaku, dużo wszystkiego... I to najlepiej już, teraz, od razu, natychmiast :P I jeszcze żeby na tacy podane było i nic nie trzeba było szukać ani dociekać :)
Ja też zacząłem od 150W i pomału sukcesywnie zjeżdżam w dół ;) Narazie dotarłem do 70, ale już mnie denerwuje że za dużo ;D

Także się nie przerażajcie, z czasem i doświadczeniem przychodzi szacunek do niskich mocy :)
Awatar użytkownika
By boqu86
#1836484
Kanapix pisze:Także się nie przerażajcie, z czasem i doświadczeniem przychodzi szacunek do niskich mocy :)


Na moim przykładzie:
Zaczynałem na Kayfunie v5 mini. Żeby jako początkujący grzałkorób wyciągnąć porządany smak, musiałem złapać dużą i soczystą chmurę. Parownik się grzał, więc zakupiłem Griffina 25 plus, pasuje do tego stylu wapowania.

Teraz zaczynam doceniać chłodniejszą chmurkę i pełny smak. Zmierza do mnie Wismec Theorem, docelowo chciałbym zakupić Ammita 25 single i Merlina RTA.

Kazdy zwyczajnie musi znaleźć swój sposób na czerpanie frajdy z wapczenia. Duże moce nie są takie złe, bo łatwo na nich osiągnąć zamierzony efekt. Delikatniejsze setupy w moim odczuciu są bardziej wymagające.
Awatar użytkownika
By TooCruel
#1836557
Wszyscy się rozpisali / napocili / nikt nie zauważył rozmiaru drutów? Skali grzałek?

Nie znam się na tak potężnych/ ogromnych bestiach ale ja tam widzę np dual z 2x 0,5mm + 0,2mm owijka w połączeniu z griffinem który jakoś wybitnie temperatury na sobie nie jest w stanie rozłożyć. Żeby zasilić taką masę żelastwa w dualu i nie przegrzać liquidu potrzeba nie 80W, ale bliżej 120W najlepiej prosto z zasilacza ATX(bo szkoda ogniw) - tylko gdzie się ma ta pojemność cieplna odłożyć? (najlepiej gdzieś blisko izolatora...) 0,2mm druty przy takiej, a nie innej budowie parownika GV powinny być zastosowane jako rdzenie, a nie owijki. Czego by tam nie wsadzać w oparciu o rdzenie 0,5mm musiałoby mieć zapewniony kosmiczny transport, aby liquid miał szanse dostać się na zewnętrzną warstwę grzałki(żebyś nie wapował metalu -> "metaliczny posmak" -> na zewnętrznej grzałce po prostu nie masz liquidu... poszukiwanie bobra...). Znając życie... ...zmieniając liquid poprawiłeś przy okazji trochę transport, albo zmieniłeś płyn na mniej gryzący się z metalicznym posmakiem, lub o zupełnie innej gęstości -> automatycznie lepszy transport.

Tak bardziej łopatologicznie / obrazowo:
Dolny drut to taki jaki umieściłeś w G25(rdzenie twoich magicznych grzałek), górny to taki w sam raz na rdzenie do Griffina, a w tle skala przykładowej grzałki która powinna się znaleźć w takim parowniku zamiast tych ogromnych bestii:
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836560
Czyli lepszym rozwiązaniem byłoby dać więcej zwojów na cieńszych drutach, np 2*0,25 i owijka 0,1?
Czy w ogóle transport przy takiej mocy na żadnym fused nie wyrobi?

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By TooCruel
#1836570
Pesio pisze:Czyli lepszym rozwiązaniem byłoby dać więcej zwojów na cieńszych drutach, np 2*0,25 i owijka 0,1?
Czy w ogóle transport przy takiej mocy na żadnym fused nie wyrobi?

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka


Zamontowane grzałki:
1. 0,5mm + 2x0,2mm = 0,9mm grubości
Powyższy przykład:
2. 0,25mm + 2x0,1mm = 0,45mm grubości

Myślę, że 2krotne obniżenie samej grubości grzałki jak w powyższym przykładzie byłoby wystarczające do poprawy transpotu.

Biorąc pod uwagę samo zapotrzebowanie na moc przy tej samej szerokości grzałki:
Ad1. (0,5mm * 2 + 0,2mm * 2)* 6= 8,4mm szerokości grzałki (+odstępy pomiędzy rdzeniami, owijką, zwojami = +/- 9,5mm)
Zapotrzebowanie na moc: 95-120W
Ad2. Żeby zrobić tak szeroką grzałkę potrzeba co najmniej 11-12 oczek(trochę za dużo / za dużo ciepła będzie się odkładać na środku), Zatem potrzebna delikatna zmiana, bo takie porównanie nie ma sensu z grzałką, która na start będzie słabo pracować... dokładamy 1 rdzeń 0,25mm do środka i mamy 8 oczek(7,6mm -> +/- 9mm uwzględniając szpary).
Szybkie przeliczenie zapotrzebowania na moc(identyczna konfiguracja czyli KA1 + N80): 60-70W (ciągle dość dużo jak to w FC, ale przynajmniej etap walki z transportem odpada).

PS
Żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na moc przy powyższych założeniach / zwiększyć szerokość grzałki z góry odrzuca się standardowe FC i stosuje np separatory jako środkowy rdzeń/ konfiguracje typu SFC/Helix. Najprostszy separator środkowy to chociażby rdzeń typu Ivy(nie mam pojęcia jak odmienia się to na język PL... rdzeń "pogufrowany", "pomarszczony"?):
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2018, 23:23 przez TooCruel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By McGrinn
#1836575
Kolega bez pomyślunku i odpowiedniej wiedzy ładuje w parownik "tonę" drutu. Hmmm, nie sądzę, żeby wasze wyjaśnienia poskutkowały. Styl pisania również o czymś świadczy.
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836578
Dzięki Mistrzu, widzę że sporo się jeszcze muszę nauczyć...
Tylko nie bardzo wiem gdzie...
Wydawałoby się że wystarczy złożyć dwa druty do kupy, owinąć i...
Przy okazji, jeszcze jedno pytanie, czy przy konfiguracji 2*0,5 kanthal, może mieć wpływ owijka? Bo wydaje mi się że na 0,13 było lepiej niż na 0,1.
I dlaczego w w/w przykładzie dałeś N80 do KA1?

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By TooCruel
#1836580
Pesio pisze:Dzięki Mistrzu, widzę że sporo się jeszcze muszę nauczyć...
Tylko nie bardzo wiem gdzie...
Wydawałoby się że wystarczy złożyć dwa druty do kupy, owinąć i...
Przy okazji, jeszcze jedno pytanie, czy przy konfiguracji 2*0,5 kanthal, może mieć wpływ owijka? Bo wydaje mi się że na 0,13 było lepiej niż na 0,1.
I dlaczego w w/w przykładzie dałeś N80 do KA1?

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka


"Przy okazji, jeszcze jedno pytanie, czy przy konfiguracji 2*0,5 kanthal, może mieć wpływ owijka? Bo wydaje mi się że na 0,13 było lepiej niż na 0,1."
To zbyt wiele nie zmienia, bo liquid ma ciągle do pokonania 0,5 milimetrowe druty żeby dostać się na 2 warstwę(które dodatkowo trzeba jakoś rozgrzać). Przy twoim pierwotnym założeniu cała owinięta już grzałka miałaby 0,45mm(czyli mniej niż same rdzenie w gotowym drucie GV).

"I dlaczego w w/w przykładzie dałeś N80 do KA1?"
Bo taki wpis widniał na opakowaniu na grzałki w 1 poście?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 lut 2018, 23:46 przez TooCruel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836589
Mój chip już dziś słabo pracuje.
Rozumiem że nie może być tak dużych rozbieżność między grubością drutów.
Czyli że dobrym rozwiązaniem byłoby dać np 2*0,5 i owijke np 0,2?


Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By TooCruel
#1836591
Pesio pisze:Mój chip już dziś słabo pracuje.
Rozumiem że nie może być tak dużych rozbieżność między grubością drutów.
Czyli że dobrym rozwiązaniem byłoby dać np 2*0,5 i owijke np 0,2?
Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

Tutaj masz jeszcze pokazane w mega uogólnieniu jak takie odchudzanie projektu wpływa na zmianę pojemności cieplnej/ masy samych rdzeni przy utrzymaniu tej samej szerokości grzałek:
Obrazek
Obrazek
Pomimo, że w skład grzałki grubszej wchodziło tylko 6 x 2 oczek 0,5mm, a cieńszej 7-8 x 3 oczek 0,25mm to finalna pojemność cieplna samych rdzeni zmniejsza się prawie 3-krotnie. Dużo? Nie dużo? 113mJ/K na samych rdzeniach to już troszkę żelastwa jest(sam już praktycznie mało kiedy wrzucam w projekty 0,32mm druty bo to zbędne żelastwo, a jak tylko siadam do rozrysowania/ przeliczenia jakiegoś projektu to u mnie rdzenie zaczynają się na 0,13mm, a kończą na 0,25mm, a na 0,5mm rdzeniach projektować nie potrafię / nigdy nie potrafiłem okiełznać tak potężnej masy... przegrzewanie liquidu, oddawanie ciepła na parownik, brak stabilnego punktu pracy, jaranie centralnej części bawełny i takie tam mało ważne pierdoły)...
Awatar użytkownika
By Pesio
#1836607
Te cyfry dla mnie to na razie kosmos,
na razie mam za dużo na głowie...
Ale dzięki za światełko w tunelu .
Pierwszy clapton jaki zrobiłem był na 0,5 i tak zostało. Mam jeszcze parę metrów, ale chyba pujdzie w odstawke.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By TooCruel
#1836632
Pesio pisze:Te cyfry dla mnie to na razie kosmos,
na razie mam za dużo na głowie...
Ale dzięki za światełko w tunelu .
Pierwszy clapton jaki zrobiłem był na 0,5 i tak zostało. Mam jeszcze parę metrów, ale chyba pujdzie w odstawke.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

To tak bez cyferek / bardziej obrazowo/ sam poziom transportu jaki trzeba zapewnić danej konstrukcji + ilość żelastwa na każde oczko(skala zachowana dla założeń z wcześniejszych postów i żeby było śmieszniej dokładam na 3 pozycji przykład grubości losowej konstrukcji bezrdzeniowej/cieniowanej/lusterkowanej...):
Obrazek
... chociażby takiej:
Obrazek
(parowniki typu RTA/RBA, to nie RDA, w których w każdej chwili po prostu możemy sobie zakroplić zewnętrzne warstwy grzałek liquidem, więc tę grubość grzałki dobrze jest po prostu redukować do minimum)
A jak już chcemy na siłę ładować do jakiegoś parownika kosmicznej wielkości rdzenie, to warto zainteresować się chociażby pojęciem jakim jest staged heating(po co się go stosuje? co wnosi? jak przeliczyć separatory, żeby całość pracowała płynnie? itd...).
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.