EPF
Dział dot. gotowych płynów z nikotyną lub bez ze sklepowych półek.
By Lesio09
#1833501
Witam
Liquid z p1 kosztuje 11 zł z liqueen 20 zł w czym tkwi różnica oprócz ceny, pani w sklepie tłumaczyła mi że z liqueen ma cos dodatkowego tylko już nie pamiętam.Kolejne pytanie czy dużo taniej wychodzi mi zrobienie liqiudu o podobnej konsystencji do liqueen niż wydawanie 20 zł za 10 ml? ( nie licząc tych całych pkt co potem można wymienić na olejek/grzałkę itp) I czy ciężko jest zrobić samemu liqiud podobny do tego z liqueen?
By Staszek.S
#1833507
Jest to niemal tak samo łatwe,jak poczytanie forum...akurat o liquidach jest tu parę ton wiedzy :)
A robiony przez siebie liquid wychodzi od kilkunastu groszy do2-3pln za10ml -zależy jaki i ile aromatów się daje...No i od źródła pochodzenia składników
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835548
Lesio09 pisze:Witam
Liquid z p1 kosztuje 11 zł z liqueen 20 zł w czym tkwi różnica oprócz ceny, pani w sklepie tłumaczyła mi że z liqueen ma cos dodatkowego tylko już nie pamiętam.Kolejne pytanie czy dużo taniej wychodzi mi zrobienie liqiudu o podobnej konsystencji do liqueen niż wydawanie 20 zł za 10 ml? ( nie licząc tych całych pkt co potem można wymienić na olejek/grzałkę itp) I czy ciężko jest zrobić samemu liqiud podobny do tego z liqueen?

Oczywiście zachęcam do poszukania informacji na forum w dziale o liquidach.

Przyznaję, że ciężko się szuka informacji o proporcjach gliceryny do glikolu w gotowych liquidach. Z tego co udało mi się wyczytać, liqueeny są w okolicach 50/50, gdzie P1 to przynajmniej 70% glikolu (z innych źródeł czytałem, że nawet 90%) + woda. Zależy co kto lubi, więcej glikolu oznacza większy kop w gardło i mniejsza gęstość płynu, gliceryna nadaje słodkawy posmak i nie gryzie w gardło, ale wysusza, więc przy większych proporcjach gliceryny zalecana jest drobna domieszka wody. Oprócz tego różni ich aromat - każda firma ma swoje, zakładam, że liqueeny skoro są prawie dwukrotnie droższe to w tym aspekcie mogą się pochwalić lepszymi osiągami od P1.

Ogólnie rzecz biorąc nie polecam żadnych gotowców - wolę sam przyrządzić sobie liquid o proporcjach, które sam dobiorę i aromacie firmy, która mi najbardziej odpowiada. Tutaj jest największa zaleta liquidów samogonów - sam decydujesz co wlewasz, a później wdychasz. Wystarczy do tego odrobina wcale nie hermetycznej wiedzy. Już gotowe liquidy wychodzą dużo taniej od analogowych papierosów - pomyśl jaka jest oszczędność przy samogonach, skoro można zredukować koszty względem gotowców nawet kilkukrotnie ;)
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835574
Staszek.S pisze:@Killarun Pokaz mi jedno miejsce gdzie zaleca sie dodatek wody do liquidów ??
Przeca woda w liquidzie, prowadzi zawsze do niekontrolowanych wystrzałów...
Poczytaj o higroskopijności gliceryny i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego w liquidach woda, ale także bazach takich firm jak chociażby Inawera.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By PucH2
#1835575
Przydałoby się też poczytać do czego służą zatoki przynosowe a nie lać wodę, nie tylko do liquidu :lol:
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835578
PucH2 pisze:Przydałoby się też poczytać do czego służą zatoki przynosowe a nie lać wodę, nie tylko do liquidu
Czy w takim razie błędnie rozumuję skąd powszechna obecność wody w liquidach?

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By PucH2
#1835579
By nie płacić akcyzy za alkohol. Nawet chińczyk nie lał wody by utrzymać lepkość. Importerzy musieli i dalej muszą uiszczać akcyzę za zawarty tam alkohol. Polak potrafi to i chińczyk się naumiał. Redukcja kosztów kosztem klienta.
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835582
PucH2 pisze:By nie płacić akcyzy za alkohol. Nawet chińczyk nie lał wody by utrzymać lepkość. Importerzy musieli i dalej muszą uiszczać akcyzę za zawarty tam alkohol. Polak potrafi to i chińczyk się naumiał. Redukcja kosztów kosztem klienta.

Zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 Nr 3 poz. 11), dalej zwanej ustawą, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy:

zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2 % objętości;

zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d.


Zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie również:
alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, określonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 353, z 2002 r. Nr 166, poz. 1362 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257 i Nr 173, poz. 1808) i wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi - wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-13;

Jest jeszcze dalsza część, ale już nie będę kopiował. Dlatego nie mogę się z Tobą zgodzić.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By PucH2
#1835587
Ze mną nie musisz się zgadzać. Tłumacz to celnikom. Stawiam piwo jak ci to się uda.
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835589
PucH2 pisze:Ze mną nie musisz się zgadzać. Tłumacz to celnikom. Stawiam piwo jak ci to się uda.
Wydaje mi się jednak, że firmy nie leją wody zamiast alkoholu, bo boją się reakcji celników ;)

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By PucH2
#1835595
Zbytnio ufasz tym co robią to dla kasy nie dla zdrowia. Za poparzone otwory gębowe kiedyś ktoś ostro beknie.
By Staszek.S
#1835597
Killarun pisze:
Staszek.S pisze:@Killarun Pokaz mi jedno miejsce gdzie zaleca sie dodatek wody do liquidów ??
Przeca woda w liquidzie, prowadzi zawsze do niekontrolowanych wystrzałów...
Poczytaj o higroskopijności gliceryny i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego w liquidach woda, ale także bazach takich firm jak chociażby Inawera.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

Nie musze czytać, bo z wykształcenia chemikiem jestem więc takie rzeczy wiem :)
Ale trzymając się tego tematu - skąd Ci przyszło do głowy, że kilkuprocentowy dodatek wody, która notabene od razu jest przez (higroskopijną właśnie) glicerynę wiązana, ma w magiczny sposób zapobiegac uczuciu suchości przy wapowaniu ? Toż może dać 50%.. będzie jeszcze lepiej...
Z akcyza masz rację - alkohol jako dodatek technologiczny jest zwolniony ale... i tak jest sporo droższy niz woda prawda ? To po pierwsze... Po drugie - samo wspomnienie o alkoholu w liquidzie rodzi pytania (choćby na tym forum) czy po wapowaniu czegos co ma 1-2 % alkoholu można prowadzić... Owszem można.... ale ludzie / klienci pewni nie są... Lepiej więc alkoholu uniknąć...
Mam wrażenie że zbyt jeszcze wierzysz w elfy, dobrych wujków i św mikołaja... życie Cie jeszcze nie nauczyło żeby samemu weryfikować a nie z założenia ufać....
A woda w liquidach jest na tej samej zasadzie jak 0,5% cielęciny w parówkach wieprzowo cielęcych... Dlaczego? Bo może.. Bo nikt nie zabronił, bo taniej, bo łatwiej...
Alkohol może sobie być zwolniony z akcyzy, ale uwierz mi, ze względu na to że to jednak jest towar akcyzowy, jeśli prowadzisz jakąkolwiek działalność i choćby pomyślisz o alkoholu (do produkcji, badań czy choćby mycia maszyn) od razu jesteś na widelcu i pod lupą państwa.. takie czasy...
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835614
Staszek.S pisze:
Killarun pisze:
Staszek.S pisze:@Killarun Pokaz mi jedno miejsce gdzie zaleca sie dodatek wody do liquidów ??
Przeca woda w liquidzie, prowadzi zawsze do niekontrolowanych wystrzałów...
Poczytaj o higroskopijności gliceryny i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego w liquidach woda, ale także bazach takich firm jak chociażby Inawera.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

Nie musze czytać, bo z wykształcenia chemikiem jestem więc takie rzeczy wiem :)
Ale trzymając się tego tematu - skąd Ci przyszło do głowy, że kilkuprocentowy dodatek wody, która notabene od razu jest przez (higroskopijną właśnie) glicerynę wiązana, ma w magiczny sposób zapobiegac uczuciu suchości przy wapowaniu ? Toż może dać 50%.. będzie jeszcze lepiej...
Z akcyza masz rację - alkohol jako dodatek technologiczny jest zwolniony ale... i tak jest sporo droższy niz woda prawda ? To po pierwsze... Po drugie - samo wspomnienie o alkoholu w liquidzie rodzi pytania (choćby na tym forum) czy po wapowaniu czegos co ma 1-2 % alkoholu można prowadzić... Owszem można.... ale ludzie / klienci pewni nie są... Lepiej więc alkoholu uniknąć...
Mam wrażenie że zbyt jeszcze wierzysz w elfy, dobrych wujków i św mikołaja... życie Cie jeszcze nie nauczyło żeby samemu weryfikować a nie z założenia ufać....
A woda w liquidach jest na tej samej zasadzie jak 0,5% cielęciny w parówkach wieprzowo cielęcych... Dlaczego? Bo może.. Bo nikt nie zabronił, bo taniej, bo łatwiej...
Alkohol może sobie być zwolniony z akcyzy, ale uwierz mi, ze względu na to że to jednak jest towar akcyzowy, jeśli prowadzisz jakąkolwiek działalność i choćby pomyślisz o alkoholu (do produkcji, badań czy choćby mycia maszyn) od razu jesteś na widelcu i pod lupą państwa.. takie czasy...

Świetnie się składa - dzięki chemicznej wiedzy masz szansę raz na zawsze wyprowadzić mnie z błędu :-P

Ja na logikę widzę to w taki sposób: Gliceryna, która jest silnie higroskopijna i wysusza błony śluzowe z dodatkiem wody jest mniej wysuszająca, bo działa doń antagonistycznie. Tak rozumiem dodawanie wody do liquidów. Biorę też pod uwagę to, że alkohol w produkcji jest niezwykle tani (koszt produkcji 1l spirytusu wynosi okolo 2,50zł), zakładając, że cena sprzedaży hurtowej dobiłaby nawet do 5zł to koszt samego spirytusu w buteleczce 10ml przy założeniu, że na 10ml liquidu mamy 5% alkoholu etylowego wynosi... 0,25 grosza. Walnijmy nawet, że złotówkę (czyli hipotetycznie podnosimy cenę o 4000%, ale zakładamy, że wdrożenie w technologii produkcji liquidu dodawania alkoholu ileś tam kosztuje) - to sprawia, że cena liquidu w najgorszym wypadku podniosłaby się o złotówkę. Nie sądzę, żeby to było powodem oszczędności wielu firm, w tym - przypomnę - Inawery.

Co do wiary w elfy, dobrych wujków, Mikołaja - zaczytuję się w fantastyce, więc z tymi elfami to nigdy nie wiadomo... Ale no cóż, z racji młodego wieku brakuje mi jeszcze sporo życiowego doświadczenia, proszę o wyrozumiałość :roll:
By Staszek.S
#1835627
To absolutnie nie był przytyk do wieku...przepraszam jeśli tak to odebrałeś.. Bardziej chodzi mi o to ze wiele osób z którymi mam kontakt, świecie wierzy ze wszyscy sa dobrzy, na pewno by nie oszukali, chcą jak najlepiej itd...Uwierz mi, przy skali produkcji o jakiej mówimy, każdy jeden grosz to sa dziesiątki tysięcy pln...albo w butelce, albo na koncie producenta...Konkurencja jest duża, nie mogą jechać z cenami w kosmos, a koszty dzięki tpd im bardzo wzrosly...to się szuka oszczędności...
Apropos gliceryny...jest różnica czy cos jest po prostu zmieszane z woda...wtedy woda owszem, nawilzy...czy cos poprzez swoja higroskopijnosc wiąże wodę miedzyczasteczkowo...tak jak gliceryna...Ona, zanieczyszczona woda będzie jedynie mieć mniejsza lepkosc (nie mylić z gestoscia) :)...i to jest powód dodawania wody... A strzały to skutek miejscowego przegrzania liquidu na grzalce powyżej temperatury wrzenia wody i jej wybuchowego odparowywania...
By Krasnal45
#1835631
A tak poza tematem moi panowie, bardzo mi się podoba wasza dyskusja. Nareszcie widzę na trawniku rzeczowych ludzi. Gdybyście tak jeszcze uzupełnili swoje profile....... byłoby jeszcze fajniej :wink: My tu wszyscy jak w rodzinie, coś nas wszystkich łączy...
Awatar użytkownika
By Killarun
#1835814
Staszek.S pisze:To absolutnie nie był przytyk do wieku...przepraszam jeśli tak to odebrałeś.. Bardziej chodzi mi o to ze wiele osób z którymi mam kontakt, świecie wierzy ze wszyscy sa dobrzy, na pewno by nie oszukali, chcą jak najlepiej itd...Uwierz mi, przy skali produkcji o jakiej mówimy, każdy jeden grosz to sa dziesiątki tysięcy pln...albo w butelce, albo na koncie producenta...Konkurencja jest duża, nie mogą jechać z cenami w kosmos, a koszty dzięki tpd im bardzo wzrosly...to się szuka oszczędności...
Apropos gliceryny...jest różnica czy cos jest po prostu zmieszane z woda...wtedy woda owszem, nawilzy...czy cos poprzez swoja higroskopijnosc wiąże wodę miedzyczasteczkowo...tak jak gliceryna...Ona, zanieczyszczona woda będzie jedynie mieć mniejsza lepkosc (nie mylić z gestoscia) :)...i to jest powód dodawania wody... A strzały to skutek miejscowego przegrzania liquidu na grzalce powyżej temperatury wrzenia wody i jej wybuchowego odparowywania...

Absolutnie nie odebrałem tego przytyku, przeprosin zatem nie przyjmuję, bo zwyczajnie nie ma za co :D Przyznaję, że chciałbym wyidealizowanego świata, w którym zamiast dodatkowych zysków uzyskiwanych kosztem konsumenta oferuje się produkt po prostu najwyższej jakości. Liczę na to, że przy rosnącej popularności e-palenia konkurencja będzie rosła i będzie na tyle zażarta, że tylko zwrócenie się w stronę jakości zapewni stałą bazę klientów. Konkurencja na rynku papierosowym wypchnęła te największe syfy - pamiętam do dziś duszący zapach Waletów, a już jak trochę podrosłem Mocnych i Cristali mentolowych. Rynek swoje zrobił i tych dziadostw nie widuję już w sklepach.

Krasnal45 pisze:A tak poza tematem moi panowie, bardzo mi się podoba wasza dyskusja. Nareszcie widzę na trawniku rzeczowych ludzi. Gdybyście tak jeszcze uzupełnili swoje profile....... byłoby jeszcze fajniej :wink: My tu wszyscy jak w rodzinie, coś nas wszystkich łączy...

Cieszę się bardzo, że spotkałem się na początku mojej przygody z forum z taką życzliwością, a mam w zwyczaju traktować ludzi jak Anthony Hopkins - czyli z wzajemnością :-P Z racji tego, że planuję dłużej pozostać na forum uzupełniłem też zgodnie z sugestią profil, choć jeszcze muszę dodać tam kilka rzeczy :D
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.