EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1378529


Prof. dr hab. n. med.Andrzej Sobczak ( na zdjęciu ,pierwszy z prawej )
•Studia: Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej: dyplom Inżyniera chemika, 1973
•Doktorat: doktor inżynier nauk chemicznych: 1979, nadany przez Politechnikę Gdańską
•Habilitacja: doktor habilitowany nauk medycznych, specjalność: biologia medyczna, 2005, nadany
przez Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiej Akademii Medycznej
•Profesor SUM od 2010
•Profesor tytularny 2013



"Palaczbot" został zaprojektowany i wykonany we współpracy Koła STN przy Zakładzie Chemii Ogólnej i Nieorganicznej SUM
oraz Studenckiego Koła Naukowego Robotyków przy Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.


Rozmawiają Tommy Black i Prof. Andrzej Sobczak

-Jak zacząć wywiad z profesorem toksykologii? Może od windy?

Rzeczywiście, ta winda o której Pan prawdopodobnie myśli mocno wryła się w moją pamięć. Było to w połowie lat dziewięćdziesiątych. Miałem bardzo ważne spotkanie w moim Zakładzie na terenie kampusu Wydziału Lekarskiego, wówczas jeszcze Akademii Medycznej w Katowicach-Ligocie. Zakład mieścił się na czwartym piętrze. Niestety, a może na szczęście, winda była zepsuta. Ponieważ byłem już spóźniony pognałem po schodach przeskakując po dwa trzy stopnie. Na czwartym piętrze zobaczyłem gwiazdy przed oczyma , nogi mi się ugięły, ogromne pulsowanie w skroniach no i trudności ze złapaniem oddechu. W tym momencie po prostu przeraziłem się, że taki niewielki (dla normalnego mężczyzny w moim ówczesnym wieku)w sumie wysiłek może zakończyć się udarem. Nie miałem wątpliwości , ze ten brak kondycji brał się z palenia a paliłem przez kilkanaście lat paczkę papierosów dziennie. To był moment przełomowy. Rzuciłem definitywnie palenie wspomagając się przez okres dwóch miesięcy gumą nikotynową. Elektronicznych papierosów wtedy jeszcze nie było.

-Coś zacytuję:" W końcu coś wiarygodnego ,Wreszcie ktoś normalny...!,Profesor nasz profesor ..."
Wie Pan czego to dotyczy?


Prawdopodobnie komentarze z jakiegoś mojego wystąpienia lub wywiadu. W lutym 2013 roku zostałem zaproszony na konferencje prasową Polskiej Agencji Prasowej celem wygłoszenia prelekcji na temat bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Byli na niej przedstawiciele kilkudziesięciu redakcji, rozgłośni i stacji telewizyjnych. Myślę, że to był ten moment w którym do opinii publicznej przedostała się wiadomość o prowadzeniu badań nad bezpieczeństwem używania e-papierosów również w naszym kraju. Te ośrodki to Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach oraz Zakład Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (IMPiZŚ)w Sosnowcu. Tak się składa, że kieruję obiema jednostkami. Od tego czasu udzieliłem szeregu wywiadów dla czasopism i periodyków ogólnokrajowych (m.in. Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, Polityka) oraz stacji radiowych i telewizyjnych m.in. TVP1, TVP2, Polsat Biznes i właśnie TVN.

-To z wpisów na naszym Forum. Bo wtedy dopiero Pan zaistniał ,po audycji TVN, jako jeden z nielicznych naukowców ,polskich naukowców ,rzetelnie badających problematykę e-p. Do niedawna znaliśmy jedynie dr Dworniczaka i dr Farsalinosa. Czy ma Pan profesor kontakt z zagranicznymi naukowcami?

Kontakt mam ciągły ponieważ jestem na liście mailowej grupy „Nicotine Policy” gdzie nowościami wymieniają się takie sławy jak Prof. Prof. Polosa, Farsalinos, Bates, Siegel, Stimpson, Phillips, Fagerstrom, Godshall i wielu innych. W większości grupę tę stanowią sygnatariusze listu z maja ubiegłego roku (tzw. listu 51), do Margaret Chan – Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia. Obecnie „na tapecie” są sprawy związane z regulacją prawną e-papierosów ale wyłapujemy również bezsensowne a czasami wręcz kłamliwe doniesienia medialne i publikacyjne związane z e-papierosami. Takim przykładem może być praca Jensena i wsp. „Hidden Formaldehyde in e-cigarette aerozol” opublikowana w styczniu br. w prestiżowym czasopiśmie New England Journal of Medicine. Dla tych czytelników, którzy nie znają tej pracy – ekstremalnie wysokie napięcie na grzałkę przy niskim poziomie liquidu prowadzi do kilkudziesięciokrotnie większego stężenia formaldehydu niż w dymie tytoniowym. Problem polega na tym, że czymś takim nikt nie jest się w stanie zaciągnąć ze względu na obrzydliwy smak, zapach i oczywiście ogromne podrażnienie (dry puff). Nie wchodząc w dalsze szczegóły zażądaliśmy od redaktora NEJM retraktowania tego artykułu ze względu na metodologie badań.
Natomiast co do ścisłych kontaktów związanych z prowadzeniem wspólnych prac. Współpracujemy z moimi byłymi doktorantami i współpracownikami, którzy przebywają na wieloletnich kontraktach w USA, dr Maciejem Goniewiczem (Roswell Park Cancer Institute, Buffalo) oraz dr Bartoszem Koszowskim (Baltimore Health and Analytics, Baltimore). Publikujemy wspólne z pracownikami Uniwesytetu Kalifornijskiego (prof. Neil Benowitz) a ostatnio rozpoczęliśmy wspólne badania z prof. Peterem Hajek z Queen Mary University w Londynie.

-Czy równie trudno im się przebić w mediach ?

Prawdopodobnie tak. Przykładem może być wywiad jaki miesiąc temu udzielił dr George Rae, przewodniczący British Medical Association rozgłośni BBC. M.in. stwierdził że potencjalnie e-papierosy są bardziej rakotwórcze od papierosów konwencjonalnych („ there are potentially more cancer forming chemicals within e-cigarettes then you’ve actually got in cigarettes per se themselves” ). Clive Bates zażądał sprostowania tej kłamliwej informacji ale BBC tego nie uwzględniło. Ta sytuacja do złudzenia przypomina naszą, kiedy to w jednej z audycji telewizyjnych na dolnym banerze pojawił się napis , o ile dobrze pamiętam - „glikol propylenowy zawarty w e-papierosach może spowodować śmierć użytkownika”

-Skąd Instytut bierze liquidy do badań?

Kupujemy je ze środków przeznaczonych na badania lub korzystamy, za zgodą firm zlecających nam pewne prace badawcze, z liquidów które dostarczają do badań.

-Czy te badania są kosztowne? Skąd środki na nie? Czy trudno je zdobyć?

To zależy od rodzaju badań. Badania ankietowe dotyczące rozpowszechnienia używania e-papierosów są tańsze niż badania laboratoryjne związane z oznaczaniem substancji toksycznych w liquidzie lub aerozolu z niego generowanym. Wynika to z konieczności zastosowania specjalistycznej aparatury analitycznej. Zresztą części badań nie jesteśmy w stanie zrobić dlatego współpracujemy z ośrodkami zagranicznymi w USA i Wielkiej Brytanii. Najbardziej kosztowne są badania związane z określeniem cytotoksyczności i mutagenności badanych produktów. Tutaj w grę wchodzą bardzo duże koszty związane z odczynnikami i zestawami analitycznymi do badań.
Co do zdobywania środków na badania, IMPiZŚ prowadzi działalność usługową dla podmiotów zewnętrznych. Duży udział w pozyskiwaniu tych środków ma mój Zakład. To jest jedno źródło. Drugim są fundusze statutowe Instytutu przeznaczone na wyżej wymienione badania. W SUM środki pozyskujemy z badań statutowych oraz z grantów. Część badań była finansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie , po przejęciu finansowania grantów przez Narodowe Centrum Nauki nasze aplikacje niestety nie spotykają się akceptacją. Na szczęście badania wykonywane na zachodzie finansowane są z ich środków. Ogólnie sytuacja finansowa nie jest jednak najlepsza. Moglibyśmy zrobić znacznie więcej przy większych funduszach.

-A czy jest jeszcze jakaś placówka badawcza używająca do badań podobnego urządzenia do stosowanego w Pana Zakładzie? Mam na myśli unikalną maszynę którą nazwaliście Palaczbotem?I od razu pytanie, którego braku koledzy by mi nie darowali, skąd i czy w ogóle wiadomo że palaczbot zaciąga się tzw.bobrem?

Jesteśmy jedynymi placówkami naukowo-badawczymi w Polsce posiadającymi tego typu urządzenia. Być może mają go również placówki badawcze przemysłu
tytoniowego zlokalizowane w naszym kraju ale takich danych nie mam. Prawdę powiedziawszy nie znam słownictwa użytkowników e-papierosów ale rozumiem że
zaciągnięcie się „bobrem” to właśnie „dry puff”. Aparat sterowany jest komputerowo. Pozwala to na projektowanie czasu zaciągnięcia, objętości zaciągnięcia,
przerw między zaciągnięciami, itd. w sumie wszystkich parametrów wchodzących w skład topografii palenia. Każde zaciągnięcie wiąże się z ubytkiem liquidu.
Ponadto jego działanie zostało zwalidowane przy użyciu profesjonalnej aparatury pomiarowej firmy Borgwald. Jeśli więc zaprojektujemy proces generowania
aerozolu do wyczerpania całego liquidu, nastawimy e-papieros na maksymalną moc i zwiększymy długość zaciągnięć to otrzymamy w końcowych zaciągnięciach „bobra” wskutek przegrzania grzałki.

-Ile firm,nie zapytam jakie, zgłosiły się do Pana z prośbą o wykonanie badań swoich liquidów?

Do chwili obecnej pięć ale skala zleceń była różna od pojedynczego zlecenia do wielomiesięcznej umowy obejmującej analizę kilkuset produktów

-Jasne że wydychana chmurka z papierosa elektronicznego to nie oddech himalaisty, ale...

Nasze badania wykazały że w otoczeniu użytkownika e-papierosa ilość nikotyny jest dziesięciokrotnie mniejsza niż w otoczeniu palacza papierosów a cząstek respirabilnych PM2,5 siedmiokrotnie mniejsza. Również badania innych autorów potwierdzają, że ryzyko narażenia na palenie bierne w przypadku używania e-papierosów jest znikome w odniesieniu do tego co niesie za sobą palenie tytoniu (Schripp T, Markewitz D, Uhde E, Salthammer T. Does e-cigarette consumption cause passive vaping? Indoor Air 2013; 23: 25-31 ) Doświadczenie polegało na użyciu e-papierosów przez ochotników (3 różne liquidy) w komorze o kubaturze 8 m3 przystosowanej do badania palenia biernego i zbadanie związków, które są wydychane przez te osoby. Wyniki te porównano z wynikami otrzymanymi dla papierosa konwencjonalnego. Spośród 20 związków znalezionych w otoczeniu palacza papierosów, w otoczeniu „e-palacza” znaleziono 6 w ilościach wielokrotnie mniejszych. I tak 2-butanon, kwas octowy, aceton, izopren, formaldehyd, acetaldehyd występowały w ilościach odpowiednio 8-, 5-, 3-, 19-, 7- i 59-krotnie mniejszych.
Jedyne związki, które w otoczeniu użytkownika e-papierosów występują w stężeniu większym niż w otoczeniu palacza papierosów to substancje bazowe gliceryna i/lub glikol propylenowy. Ale do tej pory nie stwierdzono aby związki te były toksyczne.

-Czy można mówić o biernym paleniu/chmurzeniu ?

Bierne narażenie na dym tytoniowy z papierosów konwencjonalnych wynika z przenikania do otoczenia bocznego strumienia dymu z tlącego się papierosa oraz dymu wydychanego przez osobę palącą. W sumie składa się to na tzw. środowiskowy dym tytoniowy (ang. Environmental Tobacco Smoke, ETS). Należy podkreślić, że głównym źródłem związków toksycznych np. rakotwórczych nitrozoamin, tlenku węgla, w ETS jest boczny strumień dymu. Tego typu zjawisko nie występuje podczas używania e-papierosów co z góry determinuje możliwość skażenia środowiska wokół osoby używającej tego urządzenia.
Mówienie o biernym narażeniu w przypadku e-papierosów bierze się ze stygmatyzacji tego urządzenia poprzez nazwę elektroniczny papieros. Ludzie postrzegają ten wyrób jako papieros ze wszelkimi związanymi z tym konsekwencjami w tym z narażeniem biernym. Tymczasem jest to elektroniczne urządzenie dostarczające nikotynę (ang. Electronic Nicotine Delivery System, ENDS). E-papieros zbliżony jest do inhalatora nikotyny a jedyne podobieństwo do papierosa konwencjonalnego polega na sposobie jego używania odtwarzającym nawyki nabyte podczas palenia. Podstawowa różnica pomiędzy papierosem tradycyjnym a e-papierosem, mająca ogromny wpływ na ocenę szkodliwości tego ostatniego, to brak procesu spalania tytoniu. Proces ten jest przyczyną pojawienia się w dymie tytoniowym prawie 6000 związków chemicznych w tym wielu rakotwórczych substancji smolistych [6]. Natomiast generowanie aerozolu w ENDS polega na odparowaniu w temperaturze około 200-250 oC roztworu glikolu propylenowego lub gliceryny lub też mieszaniny tych cieczy zawierających nikotynę oraz związki aromatyzujące.
Brak procesu spalania powoduje, że ilość związków inhalowanych przez użytkownika ENDS (tzw. „e-palacze”) jest znikoma w stosunku do tego co inhaluje palacz tytoniu i wynosi od kilku do kilkunastu a zależy to głownie od dodatków smakowo-zapachowych.

-Winda już została na parterze, więc zapytam teraz, czy Pan profesor zawsze wyręcza się palaczbotem?

Absolutnie tak, chociaż ostatnio dla celów naukowych, ze względu na wspomnianą wcześniej publikacje w NEJM zaciągnąłem się „dry puffem”. Cos obrzydliwego!

-Czy kiedykolwiek zgłosili się do Pana profesora lekarze z prośbą o opinię, konsultację w zakresie szkodliwości chmurzenia?

Do tej pory nie.

- Mam wrażenie że lekarze odnoszą się dość nieufnie do e-p, nie chcę powiedzieć z wrogością, ale jednak ...Czy to wynika z braku wiedzy? Złej woli? W ingerencje firm produkujących środki NTZ, jakoś nie wierzę.

Myślę że w dużej mierze jest to brak wiedzy. Podam taki przykład. Kilka miesięcy temu w jednej ze stacji telewizyjnych odbyła się debata pomiędzy szefem organizacji „chmurzących” STEP a wiceministrem zdrowia. Znamienne jest zakończenie dyskusji przez wiceministra , cytuję” …w końcu jest to papieros”. I tu jest pies pogrzebany. Zdecydowana większość utożsamia ten produkt z papierosami a te jak wszyscy wiemy są zabójcze.

-Przed nami implementacja Dyrektywy tytoniowej. Czy Pan profesor ma obawy co do jej skutków?
Niby doczekaliśmy się alternatywy ,zdrowszej alternatywy dla palenia ,a tu chcą nas w majestacie prawa wpędzić z powrotem w nałóg wybitnie niezdrowy, uciążliwy dla innych także.


Dużo zależy od tego co postanowią nasi decydenci. Moim zdaniem należało pójść w kierunku ograniczenia możliwości majstrowania przy konstrukcji tych urządzeń na rzecz podniesienia stężenia nikotyny. Natomiast regulacje są potrzebne np. zakaz sprzedaży niepełnoletnim, używania w środkach komunikacji miejskiej ale już zezwolenia na używanie w otwartych miejscach publicznych, wprowadzenie konieczności dodawania substratów o czystości farmakopealnej. No i najważniejsze wyeliminowanie produkcji „garażowej”, której wyroby są wprowadzane do obrotu.

-Sporo czasu spędza Pan profesor na uczelni. Czy dużo Pana studentów używa e-p? Czy zauważa Pan też spadek liczby studentów palących papierosy?

Generalnie coraz mniej jest osób palących papierosy konwencjonalne. Rzadko spotykam osoby używające e-papierosa stąd m.in. mamy kłopoty z pozyskaniem ochotników do badań. W ciągu ostatnich kilku lat nie zauważyłem aby ktokolwiek ze studentów sięgnął po e-papierosa podczas wykładu a trwa on 90 minut.

-Czy znajomość książki - Ćwiczenia rachunkowe z chemii ogólnej i nieorganicznej, której jest Pan współautorem ,razem z dr Janem Czogałą, może się przydać mieszającym własne liquidy?
Przyznam że początek tytułu - Ćwiczenia rachunkowe... trochę mnie hmmm...wystraszył...


Nie, absolutnie nie, bo dotyczy ona zupełnie innych rzeczy.

-Na koniec Panie Profesorze ; my tu na zielonym Forum wiemy dużo...ale tego akurat nie wiemy...
Której drużynie piłkarskiej Pan kibicuje?


W młodości byłem zagorzałym fanem piłki. Byłem na meczach eliminacyjnych na mistrzostwach świata w roku 1974 w Monachium. Jeśli idzie o drużynę kibicowałem wtedy oczywiście Górnikowi. Później wraz z obniżeniem lotów naszej reprezentacji i drużyn klubowych zainteresowanie moje osłabło i teraz de facto oglądam tylko ligę mistrzów a kibicuję tym zespołom gdzie są Polacy a więc ostatnio Borussia Dortmund i Bayern .

W imieniu naprawdę wielkiej grupy chmurzących ,równie wielkie - Dziękuję - Panie Profesorze!


(c)Tommy Black & e-papierosy-forum.pl
Wywiad na wyłączność Forum, rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą autora lub Administracji.
Linkować oczywiście można.


Edit:
Drobne literówki...
Ostatnio zmieniony 11 maja 2015, 09:06 przez TommyBlack, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Tymon78
#1378550
Tommy - jesteś dziennikarzem czy z wywiadu :lol:?, przeczytałem, ciekawe ustrojstwo z tego " palacza u - boota" :wink:
*GOOD*
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1378660
Ja z zepsutą windą miałem odwrotnie. Po jakimś miesiącu czy dwu od rzucenia śmierdzieli wbiegłem sobie na 5 lub 6 piętro tak lekko, że myślałem, że ci co malowali na ścianach nr pięter się walnęli.
To był pierwszy fizyczny efekt niepalenia jaki zauważyłem.
Awatar użytkownika
By STRUNA
#1378720
Tommy dziękuję
To jest następny krok w uświadamianiu społeczeństwa !!!

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Peter007
#1378911
A ja zgłupiałem. Jak tak uczone osoby nie mają siły przebicia i wyniki i efekty ich pracy bez problemów ukazują się tylko w materiałach branżowych. Jestem w stanie zrozumieć, że może to być komuś nie na rękę ale to nie jest średniowiecze i prawda powinna mieć łatwiej wypłynąć na wierzch.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1379623
Wywiad bardzo fajny, choć jak znam wiecznie zajętego Andrzeja Sobczaka, Tommy musiał użyć jakichś specjalnych metod, aby go zmobilizować do opowieści.
Bardzo cenny materiał, bo to w zasadzie jedyny człowiek, który siedzi w tym temacie i patrzy życzliwym okiem na chmurzących. Warto zauważyć, że nie jest on bezkrytycznie zapatrzony w e-fajki - stara się mówić obiektywnie o tym, co wynika z analiz. Należy też docenić, że nie dbając o narażenie zdrowia sam spróbował jak smakuje bober. ;)

Naprawdę szkoda, że tego typu wywiady nie trafiają do mediów. Nie mówię o TV czy jakichś wielkich tygodnikach, ale portale internetowe mogłyby takie wywiady zaprezentować. No ale oni wolą straszyć ludzi przy pomocy ekspertów typu prof. płk. Jędrzejko, dr. Balwickiego czy innych, którym się wydaje, że mają wiedzę w temacie, bo przeczytali kilka notek w sieci z wypowiedziami podobnych pseudospeców.
Może to się zmieni...
Awatar użytkownika
By Smokey69
#1382561
Bardzo ciekawy wywiad - dzięki Tommy! Zgadzam się ze Starym Chemikiem - wielka szkoda, że nie ma takich wywiadów w mediach. Pytanie oczywiście, czy ktoś próbował media tym wywiadem zainteresować...
Awatar użytkownika
By TommyBlack
#1382781
Smokey69 pisze:Bardzo ciekawy wywiad - dzięki Tommy! Zgadzam się ze Starym Chemikiem - wielka szkoda, że nie ma takich wywiadów w mediach. Pytanie oczywiście, czy ktoś próbował media tym wywiadem zainteresować...


Smokey sam wywiad to nieco za mało,jak na te dość zdezorientowane w naszej dziedzinie media.Choć określenie "zdezorientowane" jest tu przejawem mojej porannej,niedzielnej
życzliwości. :)
W niezbyt licznej,ale sensownej jak mi się wydaje grupie ludzi,pracujemy nad mocnym przekazem,nie tylko do mediów.
Póki co,to wiadomość dla Ciebie,przesłałem Twój Słownik Slangu...prof.Sobczakowi.W kontaktach z waperami znakomicie ułatwi mu komunikację!
Awatar użytkownika
By PucH2
#1833092
„1500 razy mniej. Papierosy elektroniczne w świetle badań naukowych.”
Książka autorstwa prof. dr hab.n. med. Andrzeja Sobczaka.
Obrazek
Do kupienia w e-dymie! https://e-dym.pl/pl/inne/3440-ksiazka-1 ... owych.html
Przed zakupem warto cofnąć się stronę wstecz tego wątku i przeczytać wywiad z profesorem.

ps. link nagina regulamin lecz tak ważna informacja pozwala przymknąć oko na zaistniały news.

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.