EPF
Nie wiesz jak się zabrać za mieszanie? Twój liquid ma zły wpływ na grzałkę? Masz inny problem? Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie!
By forman
#1821341
Witam kolegów i koleżanki.
Właśnie zaczynam moją przygodę z wapowaniem i zbieram zapasy na nadchodzące ciężkie czasy;)
Mam pytanie do osób z większą wiedzą w tym zakresie.
Jak w tytule mam od znajomego 100ml bazy PG o mocy 72 mg/ml nikotyny. Dopatrzyłem się jednak, że data ważności wyszła 08.09.2017r.
Czy mogę mimo wszystko używać do robienia samogonów, czy są jakieś przeciwskazania.
Przeglądając forum znalazłem wpisy typu:
"o ile sie nie myle to po terminie waznosci moze stracic poprostu wartosci odzywcze czyli moc nikotynową",
albo
"Datę ważności określa się na podstawie trwałości najszybciej psującego się składnika liquidu. W liquidach najkrótszą trwałość ma najprawdopodobniej nikotyna, więc prawdą jest, że liquid straci moc."
Ale co z bazą nikotynową? Dodam że butelka jest szklana, z ciemnego szkła i nigdy nie była otwierana.
Dzięki za wszystkie sugestie i konstruktywne uwagi. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
By matatiti
#1821345
Zdrowy rozsądek nakazałby taką bazę zutylizować. Nikt tutaj też nie odważy się zaryzykować stwierdzenia, że możesz jej śmiało użyc i nie licz na to, tym bardziej, że nie wiesz w jakich warunkach była ona wcześniej przechowywana.
By orient
#1821347
Wszystko zależy jak ta baza była przechowywana. Jak w ciepłym, nasłonecznionym miejscu z dostępem do tlenu to baza może się nadawać do utylizacji na długo przed terminem ważności. Jak w niskiej temperaturze, w ciemności i bez dostępu tlenu, to baza może zachować swój pierwotny skład całe lata po tym terminie. Naprawdę, nie jest tak, że w bazę wbudowany jest zapalnik który po dacie ważności odpala jakiś doomsday dla bazy.
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1821348
Proponuję zajrzeć do blogu Starego Chemika. A po lekturze i tak samemu trzeba będzie podjąć decyzję, zgodnie z własną klauzulą sumienia... :D
By forman
#1821350
Super to już wszystko wiem. Minie trochę czasu zanim ja otworze, bo narazie mam gotowca 1L, 3mg, wiec zanim to wywapuje minie trochę czsasu.
Co do dostępu do tlenu, to butelka jest fabrycznie zamknieta i nie była nigdy otwierana. Przechowywana była prawodopodobnie w domu i zaciemnionym miejscu.
Dzięki za info i pozdrawiam.
By Krasnal45
#1821351
Jeżeli mimo wszystko decydujesz sie ją zachować, to trzymaj ją w lodówce.
Tylko zabezpiecz ją tak, żeby sie ktoś z domowników do niej nie dobrał, bo w tym stężeniu to już jest niebezpieczna trucizna.
Awatar użytkownika
By bulit73
#1821357
Krasnal45 pisze:Jeżeli mimo wszystko decydujesz sie ją zachować, to trzymaj ją w lodówce.


Dodatkowo owiń ją czymś ciemnym, np. czarnym streczem.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1821359
Pustą przestrzeń zalej co2.
By orient
#1821362
PucH2 pisze:Pustą przestrzeń zalej co2.


W celu wytworzenia węglanu nikotyny? Sole amin rzeczywiście są trwalsze niż wolne aminy ale myślę, że w tym wypadku nie jest to najlepsza metoda :mrgreen: . Argon albo azot będą znacznie lepsze.
Awatar użytkownika
By PucH2
#1821363
Można jeszcze wekować taką bazę. Nic nie stoi na przeszkodzie. Jak babcine przetwory będzie na lata.
Awatar użytkownika
By wertjacek
#1821364
Można też zrezygnować z dotychczasowej pracy i zatrudnić sie na jakiejś wysepce.I co pół roku podmieniać bazy.Sprawa sie komplikuje w momencie wygaśnięcia śmieciówki.Trzeba albo wysepkę albo miasto zmienić.
Awatar użytkownika
By bulit73
#1821413
wertjacek pisze:Sprawa sie komplikuje w momencie wygaśnięcia śmieciówki.


Lub gdy ktoś się tryknie :mrgreen:
By forman
#1821590
Kolezka od ktorego dostalem ta baze zapewnil mnie, ze wszytko trzyma w piewnicy, wiec chlod i ciemnosci byly zapewnione.
Powiedzial tez, ze jesli bedzie miala brazowawy kolor to nie nadajwe sie juz. Jak przezroczyty to wszysko jest ok.
Zgadzacie sie z tym?
Awatar użytkownika
By Ariusz
#1821596
Mniej więcej. Ale potrafi też przybrać różowy i potem czerwony.
By orient
#1821624
forman pisze:Powiedzial tez, ze jesli bedzie miala brazowawy kolor to nie nadajwe sie juz. Jak przezroczyty to wszysko jest ok.
Zgadzacie sie z tym?


Nie specjalnie. Zmiana barwy może być oznaką ale o tym nie przesądza. Taką barwę może nadać ułamek miligrama utlenionej nikotyny. Już szybciej zmętnienie ale tak naprawdę, chyba nie ma metody którą mógłbyś zastosować w warunkach domowych do ocenienia jakości bazy.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1822036
orient pisze:
PucH2 pisze:Pustą przestrzeń zalej co2.


W celu wytworzenia węglanu nikotyny? Sole amin rzeczywiście są trwalsze niż wolne aminy ale myślę, że w tym wypadku nie jest to najlepsza metoda :mrgreen: . Argon albo azot będą znacznie lepsze.

Węglan nikotyny? Masz jakieś źródła, które wskazują, że taki związek może powstać?
Awatar użytkownika
By pol
#1822122
StaryChemik pisze:
orient pisze:W celu wytworzenia węglanu nikotyny? Sole amin rzeczywiście są trwalsze niż wolne aminy ale myślę, że w tym wypadku nie jest to najlepsza metoda :mrgreen: . Argon albo azot będą znacznie lepsze.

Węglan nikotyny? Masz jakieś źródła, które wskazują, że taki związek może powstać?


Być może, że @orient ma jakieś związki z Jaworznem i otwarcie nowej kopalni powiązała mu się z węglanami.
By orient
#1823145
StaryChemik pisze:Węglan nikotyny? Masz jakieś źródła, które wskazują, że taki związek może powstać?

Nie mam. Najprawdopodobniej nie powstanie. Być może zastosowałem zbyt daleko idące uproszczenie. Tylko co za różnica, CO2 będzie pochłaniane przez nikotynę.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.