EPF
Akumulatory stosowane w e-papierosach.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1816811
Witajcie.
Sanyo UR18650FJ mają wedle specyfikacji jaką znalazłem na aliexpress max 10A.
Z kolei trafiłem na nie na alledrogo z opisem 4A
Może któryś z kolegów i koleżanek zna adres gdzie znajdę wiarygodną specyfikację?
Moje to konkretnie UR18650FJ z dopiskiem L50C. Jednak po wrzuceniu do googla wraz z tym dopiskiem nie wyskakuje nic w temacie.
Pochodzą z baterii laptopa mojej małżonki gdzie lapek kazał wymienić baterię i pokazywał 0% naładowania oraz nie ładował.
Po rozbiórce okazało się że 4szt mają po 3.69V, a dwie pozostałe 1,65V.
Planuję ich użyć do jakiegoś power banka itp bo strach je wkładać do elektrowni jednak chciałbym poznać ich prawdziwą specyfikację.
Jestem przed ich pierwszym ładowaniem. Opus BT-C3100 stoi na biurku ale by mieć więcej parametrów planuję ładowanie w modelarskiej IMAX B6 Mini z podglądem na PC.
Czy tych z 1,65V podejmować próbę łądowania z czujnikiem temperatury i nadzorem czy darować sobie i te dwie od razu dać do utylizacji?
Podobno jeśli w ogniwie jest poniżej 2V to zachodzą nieodwracalne uszkodzenia i nie warto ich ratować?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By Timi
#1816817
nominal capacity:2100mah

typical capacity:2200mah

nominal voltage:3.7v

end voltage:2.75v

charging current:1470mA

charging voltage:4.2v±0.03v

charing time:3hrs

discharing current:2100mA

discharging current(Max):4200mA

internal resistance:less than 120Ω

opreating temperature:-20celsuis to 60 celsuis
Awatar użytkownika
By Goldi
#1816910
Norbas pisze:Czy tych z 1,65V podejmować próbę łądowania z czujnikiem temperatury i nadzorem czy darować sobie i te dwie od razu dać do utylizacji?
Podobno jeśli w ogniwie jest poniżej 2V to zachodzą nieodwracalne uszkodzenia i nie warto ich ratować?

Możesz próbować je ratować. Jednak w większości przypadków takie ogniwa nawet jak się prawidłowo naładują to będą miały małą pojemność lub nawet nieużywane będą samoczynnie szybko się rozładowywały. Ogólnie to nie będzie z nich zbyt dużego pożytku.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1816938
Chodzi mi też o kwestie bezpieczeństwa. W sieci znalazłem opinie , że w takich poniżej 2V na skutek rozkładu chemii wewnątrz może podczas ich ładowania dojść do zwarcia i dalszych "miłych" reakcji.
Niby mam czujnik temperatury i jak dojdzie do 50 stopni to ładowarka wstrzyma ładowanie...
Hmmm... a choćby dla testu podejmę próbę. Ale to już za dnia kiedy całość będę miał na oku. W nocy lepiej spać spokojnie bez fajerwerków :-)
Awatar użytkownika
By Timi
#1816954
Odpuść dla zdrowia fizycznego, psychicznego i spokojnej służby strażaków.
Koszalin z naklejką re-cycki najlepszym miejscem dla nich jest.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1816956
Jestem w trakcie ładowania tych "sprawnych".
Co mnie dziwi to fakt, że po wybraniu programu LiPo 1S oraz 1,5A przez 1,5 godziny akus ma dopiero 4V i wyraźnie się grzeje. Jak dłużej przytrzymam na nim rękę to po prostu parzy. Temperatura akusa wedle termometru podłączonego do ładowarki to 43 stopnie.... ( termometr nie oryginał SkyRC ) , a wedle termometru elektronicznego takiego dla ludzi ale z pomiarem ciepła obiektów wskazuje 54 stopnie.
Zrobiłem przerwe w ładowaniu i ustawiłem ładowarkę na max 0,5A. Teraz termometr ładowarki pokazuje 39 stopni a "ludzki" 48 stopni...
Spać się już chce a nie zostawię ustrojstwa bez opieki... ech...
Awatar użytkownika
By Norbas
#1816973
To za sprawą rezystancji między 270 a 308?
Ten który się grzeje przy 3.69V pokazywał rezystancję 308.... teraz kiedy ma 4V spadło do 272.
Czyli nawet do jakiegoś power banka go nie pchać i nie ładować dalej do pełnego naładowania?
Niby termometr podłączony do ładowarki pokazuje max 43 stopnie...ale już "czołowy elektroniczny" pokazuje 52 stopnie i akus wyraźnie po przytrzymaniu ręki przez kilka sekund zaczyna parzyć więc ten od ładowarki chyba sporo zaniża - chińczyk się nie przyłożył...
Awatar użytkownika
By Timi
#1817002
Co Cię napadło, że koniecznie chcesz reanimować trupy, które nawet jako nowe miały "niewapowalne" parametry?
Jak potrzebujesz tanich i dobrych ogniw odezwij się do Wojtazo. Kupiłem u niego akumulatory Sanyo i są po prostu świetne. Po ok. setce cykli ładowania pojemnością biją na głowę wszechpolecane HG2. VTC5/6, Q30 itp.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1817036
Ojtam ojtam... do wapowania mam co mi trzeba. Od dawna używam LG HG2 i jestem z nich bardzo zadowlony , zmieniać nie planuję.
Po prostu zgrało się w czasie że przyszła ładowarka modelarska i żona przypomniała mi, że bateria w jej laptopie umarła...więc sobie rozbebeszyłem i testuje. Jak któraś się okaże w znośnym stanie to trafi do malutkiego powerbanka który się często przydaje :-)
Awatar użytkownika
By Timi
#1817080
Norbas pisze:...więc sobie rozbebeszyłem i testuje. Jak któraś się okaże w znośnym stanie to trafi do malutkiego powerbanka który się często przydaje :-)

No to dobrze, bo już się martwiłem, że chcesz sobie szkód narobić :beer:
Awatar użytkownika
By Norbas
#1817125
No to czas na wstępne wnioski.
Włożyłem 4 akusy pokazujące 3,79V do OPUS BT-C3100. Jeden naładował się do 4,20V i trochę grzał podczas ładowania. Zaraz po wyjęciu z ładowarki miał 4,15V Po godzinie leżakowania 4.13V i tak się utrzymuje od kilku godzin.
Trzy kolejne ładują się do około 4,10 normalnie , ładowarka stopniowo obniża Ampery ale potem na tych 4.10V stoi a nawet potrafi spaść o kilka setnych V. Grzeją się bardzo podczas ładowania, wręcz parzą. Po wyjęciu z ładowarki przy wskazaniu 4.10V na multimetrze ( kiepskim ) wskazania 4.05V. Nie wiem dlaczego nie chcą się ładować do 4.20V. Może gdybym ustawił na 50-100 mAh to powoli by dociągnęły? Ale boje się ich temperatury.
Na koniec włożyłem do ładowarki te dwa które wskazywały około 1,6V.
Najpierw ładowarka od razu pokazała FULL. Ale po kilku podejściach rozpoczęło się ładowanie...tyle że dosyć szybko ( może 20-30 minut doszły do 4,13V i teraz od 30 minut wskazanie stoi w miejscu...jednak te w ogóle się nie grzeją. Zobaczymy czy ładowarka w końcu pokaże full.
Ile mAh w akusach się mieści aktualnie z fabrycznych 2200 jeszcze nie sprawdzałem. Nie wiem czy w ogóle będzie to możliwe bo ładowarka najpierw ładuje do pełna a potem rozładowuje i wtedy jest wskazanie. Tutaj jeśli ładowarka nie da rady naładować do pełna to i testu się chyba nie da zrobić.
Cóż...tą która daje radę naładowaćsię do pełna mogę wykorzystać do jakiegoś majsterkowania... reszta ... chyba pójdzie w kosz no bo do czego je można użyć?

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

nie chcę się włączyć

kupiłam oxva slim xpro w grudniu, nagle dzisiaj ni[…]

Około dwa tygodnie temu zrobiłem dwa liquidy z aro[…]

Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.