EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
By gourmet
#1797521
Niniejszym chwalę się nową zabaweczką. Daleko mi do biegłości, wiedzy i determinacji w opisach i metodologii @Haze, @Mutango , @Goldi i innych ekspertów, ale może zabaweczka kogoś zainteresuje, zanim post zniknie w powodzi Kup teraz i gratulacji z okazji miesięcznic, kwartałów i lat wolnych od analogów.

Ad meritum - zabaweczka to płytka z mosfetem, który mierzy pojemność baterii od 100% naładowania do rozładowania. Napięcie rozładowania można ustawić z dokładnością do 0,1 V (default 3 V, odcięcie przy 2,7 V). Zasilanie micro USB z ładowarki telefonicznej lub z komputera, pobiera śladową ilość prądu, z drugiej strony opornik 5 Ohm (drugi w zapasie) i kabelki do podłączenia baterii. Mierzy akusy Li-Ion, Li-Po, NiMH, NiCd, PB, do 24V. Prąd rozładowania 500 mA, można zmienić dokładając dodatkowy opornik(i) szeregowo lub równolegle.

Ciekawiło mnie ile z deklarowanej pojemności pozostaje po 300 i więcej cyklach ładowania. Dotychczas zadowalałem się pomiarem z Evica - ma licznik sekund, wyświetla natężenie - proste mnożenie i podzielenie przez 3600 dawało ilość mAh. Rezultaty były oględnie pisząc przeciętne, stąd zakup czegoś precyzyjnego.

Ponieważ chyba żaden budżetowy mod nie drenuje akusów poniżej 3,2 V (mój Evic np. ustaje przy 3,25 V), do testu ustawiam odcięcie na 3,3 V. Akusów w obiegu mam kilkanaście, jest co testować przez kilka ładnych dni. Do kompletu brakuje koszyczka na baterie, nie miałem nic pod ręką zatem przylutowałem kabelki do magnesów neodymowych. Przy okazji nauczyłem się, dlaczego nie lutujemy takich magnesów. Szczęśliwie mam ich kilkanaście, więc połączenie z baterią przebiega biegun + lub -, kabelek z jużniemagnesem, magnes trzymający całość układu w kupie.

Wyników jeszcze nie mam, bo miernik podłączyłem pod kompa, niestety musiałem go zresetować, co automatycznie zresetowało cały pomiar. Aktualnie sprawdzam stareńkie Sony VCT5 od @voytazo.
Tak wygląda w pracy https://youtu.be/F69f7oQXbaM

i zdjątko
Obrazek

Jeżeli ktoś lokalnie (Wa-wa Targówek) chce się przekonać ile soczku mają jego baterie, zapraszam. Spoza Wawy - zapewne gdy pomierzę wszystko co mam będzie na sprzedaż.
By gourmet
#1797582
Zmierzone żółte AWT IMR18650 35A, oryginalnie 2500 mAh - jest 1835 mAh. Nieźle jak tak długi przebieg.
By gourmet
#1797668
Oznaczenie wyczytasz na zdjęciu.
Kolejny akus Sanyo GA 3500 mAh, nowy od voytazo - 2961 mAh przy odcięciu 3,3 V. Idealnie pokrywa się z wykresem http://lygte-info.dk/review/batteries20 ... mAh%20(Red)%20UK.html
By gourmet
#1797670
Nie mogę wyedytować linka, najlepiej wyszukać przez Google.
By gourmet
#1797685
ZB2L3, myślałem, że chodzi o widoczne HS420361K-A32 (przepraszam @pawel_aa - nieporozumenie). Oczywiście nie polecam, ale pierwszy wynik z Googla na podane hasło prowadzi do celu.
eGo AIO

Dotarł do mnie dzisiaj, więc napisze dwa słowa po […]

Witam, Co polecicie staremu wyjadaczowi MTL z now[…]

TGT IV

No to szporujemy już... TAIFUN GT IV Wir freuen un[…]

Licznik pokazał dziś 3000 dni!

To ponad 8 lat. Wapuję nieprzerwanie, tylko nikoty[…]