EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1790866
Braliście udział w akcji w 2015? To zasady są Wam znane i zapewne już działacie w temacie. Jeśli nie to czytamy dokładnie i jazda z tematem, nie ma czasu na bycie leniwą ciepłą kluchą.

O co cała heca?
Nasz miłościwie panujący Minister Finansów wpadł na genialny sposób sięgnięcia po raz kolejny do kieszeni podatników. Budżet się oczywiście nie domyka, bo jak ma się domknąć skoro pracuje nieco ponad 16 mln ludzi, w tym ponad 3 mln w sektorze publicznym na których utrzymanie w dużej części zrzucić się musi pozostałe 13 mln, do tego około 9 mln emerytów i rencistów i mamy klops. Szukają więc gdzie mogą bo przecież jak wywalą z roboty 1mln urzędników albo obetną dodatki socjalne to nie będzie miał kto na nich głosować. W ramach szukania kasy gdzie się da Ministerstwo Finansów postanowiło poszukać jej u waperów, planują wydoić od nas 100mln w postaci akcyzy na liquidy w każdym kolejny roku poczynając o 2018.

Jak idiotyczny jest projekt ustawy (bo nikt o zdrowych zmysłach z góry nie zakłada logiki w działaniach rządu)?
Wszystkie płyny bez względu na to czy mają nikotynę czy też nie, zostaną obłożone równą akcyzą. Do każdej buteleczki (10ml) dołożone zostanie zgodnie z projektem 7PLN. Dotyczy to również baz. I tutaj kuriozum totalne: również wówczas gdy płyn bazowy nie zawiera nikotyny, a zaledwie glikol lub glicerynę (tak dobrze kminicie, płyn bazowy w którego skład wchodzi glikol lub gliceryna to nic innego jak glikol i gliceryna). Do tego każą się przygotować przedsiębiorcom do 1 stycznia 2018. Do tej daty przedsiębiorcy muszą założyć skład akcyzowy (procedura może trwać nawet 2 miesiące), wpłacić zabezpieczenie w postaci bagatela 7mln i oznakować produkty znakiem akcyzy aby sprzedawać od nowego roku legalne produkty. Dużo czasu? Nic bardziej mylnego. 20 lipca sejm udaje się na odpoczynek, wracają do "pracy" w okolicach 12 września. Co oznacza, że producenci na przygotowanie wszystkiego od momentu opublikowania końcowej wersji ustawy będą mieli jakieś 3 miesiące...

Co możesz zrobić?
Nie czarujmy się; kijem Wisły nie zawrócimy, a petycjami nie skłonimy polityków aby przestali szkodzić. Ale musimy zrobić wszystko aby nasz głos był słyszany. Musimy powiedzieć jasno, że sprzeciwiamy się obłożeniu płynów jakąkolwiek akcyzą. Wybraliśmy mniej szkodliwą alternatywę, często również ze względów finansowych. Zabiegi MF uderzają więc nie tylko w nasze kieszenie ale również zdrowie setek tysięcy ludzi. Bez motywacji finansowej bowiem trudniej będzie im wytrwać w walce z nałogiem palenia tytoniu.

Jak to zrobić?

Po pierwsze wyraź swoje niezadowolenie tutaj:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... /komentarz
Napisz krótko i zwięźle dlaczego nie zgadzasz się z projektem ustawy. Kilka zdań naprawdę wystarczy. Napisz jak elektroniczne inhalatory nikotyny (elektroniczne papierosy) wpłynęły na zdrowie twoje lub twoich bliskich. Jak wpłynęły na budżet domowy. Możesz korzystać z tekstów które prezentujemy poniżej, jednakże zalecamy aby jednak napisać coś od siebie.

Do drugie złóż uwagi do projektu:
Sformułuj je czytelnie i logicznie, tutaj również możesz bazować na prezentowanych poniżej tekstach. Uwagi możesz zgłaszać do 12 lipca na adres mailowy: malgorzata.spinalska-gryz@mf.gov.pl, nie zwlekaj jednak zbyt długo, im szybciej wyślemy uwagi i komentarze tym większa szansa, że ktoś to przemyśli ponownie i uzna, że może faktycznie słońce w tym roku przypieka zbyt mocno...

Przykładowe uwagi z komentarzem znajdziecie tutaj:
akcyza-uwagi-i-komentarz-strony-spo-ecznej-t121366.html
Bazujcie na nich dowolnie, stworzyliśmy je bowiem jak zwykle z myślą o wszystkich użytkownikach EIN, jednakże nie bawcie się proszę w kopiuj/wklej. Nikt nie bierze poważnie przeklejanego spamu. Nie musisz oczywiście pisać tak rozległego tekstu. Krótko i zwięźle wystarczy.

Po trzecie udostępnij ten post gdzie się da:
Tylko ogromne przełożenie w liczbie komentarzy może wpłynąć na decyzje Ministerstwa Finansów. Politycy mogą ignorować głos społeczeństwa, głos nauki czy nawet głos zdrowego rozsądku. Ale liczą się, a właściwie panicznie się boją uciekających z urny wyborczej głosów.

Rozpoczynamy od:
W związku ze złożeniem projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym wnoszę o wzięcie pod uwagę moich uwag do przedstawionego projektu.

A później, już po swojemu lub dowolnie korzystamy z poniższych tekstów:
(Liczba tekstów zostanie zwiększona w przeciągu najbliższych 48 godzin, potem nie ulegnie już zmianie.)

Papierosy elektroniczne to produkt nadal stosunkowo nowy, choć w mediach wzbudza on wiele kontrowersji to świat naukowy pozytywnie odnosi się do płynących z nich możliwości redukcji zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Opodatkowanie tak wysokim podatkiem tego produktu jest w mojej opinii sprzeczne z postanowieniami Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Dlatego też wnoszę o usunięcie płynów do uzupełniania elektronicznych papierosów z projektu ustawy ( art. 1 p. 1. b): punkty 33 i 34). Nie uważam, w przeciwieństwie do Ministerstwa Finansów, że proponowane rozwiązania wpłyną pozytywnie choćby w najmniejszym stopniu na kontrolę rynku. Tak sformułowane przepisy stworzą po prostu kolejną gałąź czarnego rynku, znacznie łatwiejszą dla przemytników, gdyż niewielka nawet ilość przemyconej na teren kraju nikotyny da zyski porównywalne z przewiezieniem całej naczepy nielegalnych papierosów.

Próba nałożenia podatku akcyzowego na płyny o zerowej mocy przyniesie skutek odwrotny do zamiarów Ministerstwa. Płyny bez nikotyny wykorzystywane są rekreacyjnie przez osoby które nie są uzależnione od nikotyny. Tym samym nagły wzrost cen o 100% wcale nie przyniesie zysku Skarbowi Państwa. Wręcz przeciwnie spowoduje zmniejszenie sprzedaży praktycznie do zera, a tym samym zmniejszenie dochodów Państwa o podatek dochodowy i podatek od towarów i usług. Jak miało to miejsce we Włoszech gdzie różnica realnych wpływów z akcyzy z planowanymi wpływami, spowodowana została przez nagły spadek osób korzystających z elektronicznych papierosów. Co spowodowało znaczne obniżenie wpływów z podatku VAT, a finalnie straty Skarbu Państwa z tegoż tytułu.

W przedstawionej Ocenie Skutków Regulacji nie zauważam żadnych korzystnych skutków dla gospodarki i budżetu. Jak Ministerstwo samo przyznaje: "wzrost cen ww. wyrobów spowodowany wprowadzeniem podatku może wpłynąć na ograniczenie liczby ich konsumentów oraz zmniejszenie legalnego rynku tych wyrobów.", a co za tym idzie "ze względu na fakt, iż regulacja wprowadza nowe obciążenie fiskalne przedsiębiorców działających w branży płynów do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, istnieje ryzyko, iż część podmiotów może redukować miejsca pracy. " Pragnę przypomnieć, że branża niespełna rok temu musiała dostosować sie do przepisów nowelizowanej w toku implementacji tzw. dyrektywy tytoniowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Poniesione wówczas koszty badań i rejestracji z pewnością poważnie nadszarpnęły budżety wielu firm. Kolejne obciążenie wynikające z konieczności dostosowania pomieszczeń do roli składów podatkowych oraz zdobycia zabezpieczeń wpłyną pozytywnie wyłącznie na budżety firm tytoniowych.


Piszcie proszę kulturalnie, to że politycy maja nas głęboko w... poważaniu nie oznacza, że musimy się zniżać do tego samego poziomu.

Link do wpisu FB: https://www.facebook.com/forumepapieros ... 0720910274
Awatar użytkownika
By Donayo
#1790867
Mała uwaga.
"Do tego każą się przygotować przedsiębiorcom do 1 stycznia 2018.".
Poza tym jak zwykle świetny tekst, zwięźle i na temat.
Mam nadzieję, że tym razem więcej osób zmobilizuje się do działania.
Awatar użytkownika
By xMisiek95
#1790954
Postarajmy sie, zeby ten post trafił do jak najwiekszej liczby osob! Nie bójmy sie pisac, jezeli akcyza wejdzie w zycie, to wiekszosc z nas najzwyczajniej w swiecie pewnie znowu przerzuci sie na zwykle papierosy...
Awatar użytkownika
By stastny
#1790981
Sugerowałem to na stronie Chemika... Może warto stworzyć jakis przykładowy, krótki komentarza dla Centrum Legislacji, tak, aby można go było dać znajomym, którzy może nie koniecznie sa osobiście zainteresowani, ale mogą "ilościowo" nas wesprzeć. Sami nic nie wymyslą, ale skopiuja i wkleją...
Awatar użytkownika
By LogerM
#1790992
@stastny można swobodnie korzystać z tekstów zamieszczonych (kolejne jak pisałem zostaną dodane). Zawsze stosujemy tą metodę, jednak zawsze zalecamy aby każdy kto może pisał jednak "po swojemu".
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1791003
Coś z kontem pocztowym Pani Spinalskiej-Gryz jest niehalo bo otrzymuję taką zwrotkę :

The original message was received at Wed, 28 Jun 2017 14:19:57 +0200 from [172.16.35.148]

----- The following addresses had permanent fatal errors ----- <malgorzata.spinalska-gryz@mf.gov.pl>
(reason: 554 5.7.1 This email has been rejected. The email message was detected as spam.)

----- Transcript of session follows ----- ... while talking to mx3.mf.gov.pl.:
>>> DATA
<<< 554 5.7.1 This email has been rejected. The email message was detected as spam.
554 5.0.0 Service unavailable


Albo, Jej się biedactwu, skrzynka przepełniła....

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
By sikor370
#1791004
Albo odrzuca traktując to jako SPAM :P
Awatar użytkownika
By Gwido67
#1791012
...może firmowa domena rozpoznawana jest jako spam... Wyślę więc z innej :lol:

Dzięki za informacje zwrotne.

Pozdrawiam
Grzegorz

PS. Tym razem przeszło bez problemów. Dobrze *GOOD*
Awatar użytkownika
By LogerM
#1791014
Gwido67 pisze:Coś z kontem pocztowym Pani Spinalskiej-Gryz jest niehalo

Jest niehalo ale akurat ma to związek z ustawienie serwerów pocztowych. Identyczna zwrotkę otrzymało wczoraj forum. Popchnęliśmy z gmail'a i było ok.
By hadiubrand
#1791019
Do projektu komentarz złożony. Chciałbym jednak poprosić o pomoc w sprawie drugiego zgłoszenia. Mógłby ktoś proszę wrzucić, co tam napisał. Nie zamierzam robić przeklejki ale pewna pomoc w tym jak to ma wyglądać by się na pewno przydała. Nie wiem, czy pisać do tej Pani list coś w typie osobistego, urzędowego pisma lub też lać żale jak z motopompy :( Dziękuję z góry!
By hadiubrand
#1791035
Krasnal45 pisze:Lej żale.

poszło, bez wulgaryzmów z zaciśniętymi zębami ale poszło . Co to za czasy przyszły, by do Ministerstwa maila słać :lol:
By tubaakada
#1791036
Gwido67 pisze:Coś z kontem pocztowym Pani Spinalskiej-Gryz jest niehalo bo otrzymuję taką zwrotkę :

The original message was received at Wed, 28 Jun 2017 14:19:57 +0200 from [172.16.35.148]

----- The following addresses had permanent fatal errors ----- <malgorzata.spinalska-gryz@mf.gov.pl>
(reason: 554 5.7.1 This email has been rejected. The email message was detected as spam.)

----- Transcript of session follows ----- ... while talking to mx3.mf.gov.pl.:
>>> DATA
<<< 554 5.7.1 This email has been rejected. The email message was detected as spam.
554 5.0.0 Service unavailable


Albo, Jej się biedactwu, skrzynka przepełniła....

Pozdrawiam
Grzegorz


Komunikat 554 5.7.1 oznacza, kolejno:
(i) 554: Nie poszło (5), po drugiej stronie (5), wiadomość odrzucona (4),
(ii) 5.7.1: Usterka stała (5), względy bezpieczeństwa (7), nieautoryzowane dostarczenie - wiadomość odrzucona (1)

Dalej jest wyjasnienie, że chodzi o spam.

Edit: Nie koniecznie firmowa domena jest na "czarnej" liście, może nie być na "białej" ;) To trick leniwych administratorów.
Awatar użytkownika
By dzizas
#1791119
Czołem. Jak sprawdzić komentarze pod projektem ustawy? Wpisałem swój komentarz, wypełniłem wszystkie pola łącznie z weryfikacją, i po wciśnięciu "Wyślij komentarz" nic się nie dzieje - zostaje cały czas otwarta strona wpisywania komentarza. Nie wiem, czy został zapisany czy nie.
By slifek
#1791169
Wysłane, choć jakoś nie wierzę, że uda się słabiej myślących przekonać do tego, że racja jest po naszej stronie. Za dużo wydatków, za mało kasy, a rolować w budżecie można do pewnego momentu...

Tak czy inaczej, i w tej walce udział wziąłem, najwyżej dopiszę kolejną porażkę do listy :evil:
Awatar użytkownika
By marki51
#1791174
A co, też napisałem :beer:
Awatar użytkownika
By Ogar616
#1791201
Ogarnąłem, napisałem dosyć długi tekst od siebie, może nieco emocjonalnie ... :)
Najbardziej zatrważa mnie fakt, że na fb mam ponad 500 znajomych, zakładam, że kilka procent to waperzy. Praktycznie nikt nie udostępnił nic a nic na swoim profilu. Zgotujemy sobie taką przyszłość na jaką zasługujemy. Nawet argumenty finansowe nie są mobilizujące.
Awatar użytkownika
By macieq03
#1792235
Czy to naprawdę wszyscy, którzy napisali parę zdań ????? *BOJE SIE* *BOJE SIE* *BOJE SIE*
Awatar użytkownika
By macieq03
#1792240
Źle odczytałeś moje intencje Krasnalu szanowny.

Wysłane z mojego ASUS_Z00VD przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By macieq03
#1792242
Przepraszam. Koniec spamu .

Wysłane z mojego ASUS_Z00VD przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By marki51
#1792245
tstss pisze:poszło co miało iść.A wyjdzie z tego to samo co zwykle!
:beer:

Pewnie masz rację, ale zawsze to lepsze niż nic nie robić :beer:
Może gdyby każdy dał od siebie to niezbędne minimum.....ech
By Hortstik
#1792256
Ja napisałem od siebie co myślę w kulturalny sposób ale miałem ochote im tam nawytykac. Nib by to nie dało ale by ulżyło na sercu. Od 1 stycznia i tak ju trzeba pożegnać sie ze swoimi sprzętami bo nawet zapasy nas nie uratują. Szkoda gadac, nawet nie warto sie przyznawać do tego, ze jest sie Polakiem bo własny kraj robi nam z 4 liter transfer gotówkowy. Walą nas jak chcą.

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By McGrinn
#1792258
Hortstik pisze: Od 1 stycznia i tak ju trzeba pożegnać sie ze swoimi sprzętami bo nawet zapasy nas nie uratują.


Dlaczego?
By Hortstik
#1792259
A skąd weźmiesz tyle baz nikotynowych? Glikol i gliceryne kupić w litrach to nie problem ale nie wszyscy mają kontakty. A z tego co wiem to nikotynowe dużo osób bierze "spod lady" ja będę musiał zakonczyc zabawę z EIN

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By McGrinn
#1792260
Hortstik pisze:A skąd weźmiesz tyle baz nikotynowych? Glikol i gliceryne kupić w litrach to nie problem ale nie wszyscy mają kontakty


A co to, sprzedaży zakazują? Nie popadajmy w skrajności. W grudniu spokojnie będzie można zrobić zapas np. na dwa lata.
By Krasnal45
#1792261
@Hortstik
Nie przesadzaj. Są bazy dwudziestki w pięciopakach,na razie jeszcze w miarę w przystępnych cenach. Co będzie dalej, nie wiadomo i nie ma co gdybać i szaty drzeć na zapas. Co, do analogów wrócisz? Trochę więcej optymizmu, bo sam ze sobą przegrasz...
Awatar użytkownika
By McGrinn
#1792262
Krasnal45 pisze:Co, do analogów wrócisz? Trochę więcej optymizmu, bo sam ze sobą przegrasz...


Do analogów, na które również jest nałożona horrendalna akcyza.
Awatar użytkownika
By Deimond
#1792279
@Hortstik nie z takimi problemami ludzie sobie radzili za komuny. Przeżyjemy tylko trzeba bardziej kombinować.
Welcome back in the PRL. :lol:
Awatar użytkownika
By SeGram2
#1792332
McGrinn pisze:Do analogów, na które również jest nałożona horrendalna akcyza.


Niby duża akcyza, a wczoraj zmieniałem ceny kilku marek analogów po 2zł w dół bo potaniały... :roll:

on topic: Coś tam napisałem i wysłałem, ale jakoś nie wierze że to coś zmieni :(
Awatar użytkownika
By gemino
#1792339
Komentarz napisany i email wysłany, temat podniesiony do góry i sprawa udostępniana wszędzie gdzie się da
Awatar użytkownika
By McGrinn
#1792343
SeGram2 pisze:Niby duża akcyza, a wczoraj zmieniałem ceny kilku marek analogów po 2zł w dół bo potaniały... :roll:


Jednak wciąż jest bardzo duża :wink: .
Awatar użytkownika
By jsakic19
#1792353
Niestety marne szanse na to, że nie wprowadzą akcyzy ale 0,7 zł za 1 ml płynu to bandytyzm! Na 1 szt. papierosa wychodzi 0,20 zł ! Trzeba iść w tym kierunku aby 1 ml nikotyny zrównać z akcyzą za 1 analoga. Według mnie to jedyna szansa aby coś ugrać dla nas - czyli walczyć o zmniejszenie akcyzy a nie z samą akcyzą bo to z góry będzie porażka.
By Krasnal45
#1792354
@jsakic19
Z samą akcyzą nie wygramy. Chodzi właśnie o stawki i największy idiotyzm jakim jest akcyza na zerówki, glicerynę i glikol...
Awatar użytkownika
By jsakic19
#1792355
Aktualnie obowiązujące stawki akcyzy na niektóre wyroby akcyzowe i samochody osobowe wynoszą w przypadku:

benzyny silnikowej - 1.540,00 zł/1.000 l,
oleju napędowego - 1.171,00 zł/1.000 l,
gazów skroplonych do napędu silników spalinowych - 670,00 zł/1.000 kg,
biokomponentów stanowiących samoistne paliwa - 1.171,00 zł/1.000 l,
energii elektrycznej - 20,00 zł/1 MWh,
alkoholu etylowego – 5.704,00 zł/1 hl 100% vol.,
piwa - 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu,
wina - 158,00 zł/1 hl gotowego wyrobu,
papierosów – 206,76 zł za każde 1.000 sztuk i 31,41% maksymalnej ceny detalicznej,
samochodów osobowych o poj. silnika powyżej 2000 cm3 - 18,6% podstawy opodatkowania; pozostałych samochodów osobowych - 3,1% podstawy opodatkowania.


Na szybko wychodzi mi, że akcyza na 1 ml alkoholu etylowego 100% wynosi 0,05 zł!
Czyli flaszka 0,5 l wódki 40% to akcyza 11,4 zł a akcyza 10 ml liquidu ma wynosić 7 zł!
Edit: Nie wiem czy dobrze liczę ale piwo 0,5 l (11,5 plato - ok 5%) to akcyza 0,45 zł. Nie wiem co bardziej szkodliwe czy wywapowanie 10 ml czy wypicie 16 piw!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Bąbelki wypływające z atomizera

Witam, mam problem z wypływającymi bąbelkami z ato[…]

https://i.ibb.co/B60CxKN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.