EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By redwhite
#1662089
Koleżanki i koledzy mam do Was pytanie odnośnie realnych kosztów ogrzewania domu gazem ziemnym.

Przymierzam się do zmiany lokum i dom , który na tą chwilę mi w miarę pasuje posiada ogrzewanie gazowe.
Wiem, że to nie forum tego typu lecz to co czytam na necie to albo artykuły sponsorowane albo przechwały jak to niby mało kosztuje. Nie chcę tam zakładać tematów bo tam bazują na wyliczeniach a nie za bardzo podają realne dane.
Wiem , że nie osiągnę kosztów jak przykładowo przy ekogroszku lecz nie ma tam opcji wstawienia innego pieca niż gazowy ze względu na miejsce.
Dom jest niby ocieplony z 2008 roku i więcej dowiem się dopiero za jakiś tydzień .
Obecnie zainstalowany jest jakiś kocioł dwu funkcyjny Termet TermiCo i wiadomo nie będzie pewnie on super oszczędny.
Dom nie ma ogrzewania podłogowego tylko grzejniki. Z tego co widziałem to instalacja wykonana z PCV.
Dom ma powierzchni użytkowej ok 110 m2 + ok 80 m2 poddasza użytkowego typu open - czyli jedna wielka powierzchnia.
Ntą chwilę na poddaszu nie ma nic poza stołem do pingla :D i nie było użytkowane jako mieszkalne.
A oczywiście jeszcze CWU też razem :D
Proszę w miarę możliwości o podawanie prawdziwych danych jeżeli posiadacie takie u siebie .
Awatar użytkownika
By STR
#1662094
Podczas dużych mrozów około 800-900 zł za miesiąc z ciepłą wodą dla trzech osób.

Wysłane z mojego PMT3277_3G przy użyciu Tapatalka
By amsaw
#1662098
80m2 5 osób - ogrzewanie + ciepła woda + kuchenka gazowa - za cały zeszły rok 2820zł
Piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania + turbo. Instalacja miedziana, grzejniki bez ogrzewania podłogowego.
Awatar użytkownika
By slavo22
#1662107
amsaw, dom z którego roku? Budowany tradycyjnie (cegła, porotherm) czy w innej technologii? Sorki że się podpinam ale właśnie buduję i nie podanie takich danych jest niemiarodajne. Sam mieszkam w domu 200m2 ogrzewanym groszkiem i teraz przechodzę na gaz + kominek. Sam jestem ciekaw kosztów przy domu 140m2.

Wypalcowane
Awatar użytkownika
By redwhite
#1662109
A oczywiście to nie jest piec kondensacyjny tylko "tradycyjny"
By amsaw
#1662121
slavo22 pisze:amsaw, dom z którego roku? Budowany tradycyjnie (cegła, porotherm) czy w innej technologii?

Staroć, cegła, grube mury. Brak ocieplenia, okna plastiki.
Szczytowe mieszkanie w kamienicy. Nade mną dach (ocieplony).
Ważny piec, bo różnice są duże, no i upodobania mieszkających.
Nie ukrywam, ze jestem zimnolubny.
Noc 18'C, dzień 21'C

Edit.
dopytałem siostry. Dom Technologia tradycyjna. Dach ocieplony, ściany ocieplone w 50%.
130m2. Piec dwufunkcyjny, zamknięta komora. Rocznie gaz (ogrzewanie, woda, kuchenka) dla czterech osób ok.6500zł.
Awatar użytkownika
By slavo22
#1662161
To ja za rok wrócę do tematu i opiszę jak to jest w domu szkieletowym zbudowanym w tym roku. Jednak u mnie będzie dogrzewał kominek. Rozmawiałem z gościem który też ma dom w tej technogii i w tym sezonie poszło mu 1 tona węgla i 3 kubki drzewa.

Wypalcowane
By gourmet
#1662183
Dom wolnostojący, stosunkowo nowy ok. 200 m2 pow. mieszkalnej, 3 osoby, gotowanie i CWU
2011 - 4881
2012 - 5378
2013 - 6001 plus 838 drewno kominkowe/brykiety
2014 - 3633, plus 2100 drewno kominkowe/brykiety
2015 - 2700, plus 2210 drewno kominkowe/brykiety
2016 - 2287 ytd, zimą przec. 180 m3 gazu na m-c
Jesteśmy zimnolubni, momentami do przesady 8)
Awatar użytkownika
By pol
#1662196
Temat o ogrzewaniu, ale może kontrolne zapytanie.
Są osoby/rodziny, które mają ogrzewanie zewnętrzne lub inne niż gazowe.
W domu/mieszkaniu jest tylko piec łazienkowy lub/i w kuchni plus kuchenka gazowa.

Jak liczna rodzina i jakie jest roczne zużycie gazu wyłącznie do mycia i gotowania/pieczenia?
Awatar użytkownika
By gemino
#1662201
Jak miałem bojler gazowy i kuchenkę gazowo-elektryczną, to moje miesięczne rachunki za gaz (2 osoby) wynosiły ok 100-120zł
Awatar użytkownika
By Einheart
#1662213
160 m2 dom dobrze ocieplony za gaz około 1900 zł na rok - Piec Kondensacyjny 32 kw z dobrym sterownikiem

do tego drzewa za około 700 zł poszło do kominka
Awatar użytkownika
By LogerM
#1662214
pol pisze:Jak liczna rodzina i jakie jest roczne zużycie gazu wyłącznie do mycia i gotowania/pieczenia?

Bez pieczenia 700-800PLN na dwie osoby.
Awatar użytkownika
By redwhite
#1662282
Dom parterowy a poddasze to właśnie boisko .
Widzę, że jednak muszę poczekać na rachunki do wglądu od poprzedniego właściciela.
Dodatkowo w ok tydzień będe miał pewnie wgląd w dokumentację bo pani pośrednik za dużo nie wiedziała
Awatar użytkownika
By darek_b
#1662308
Einheart pisze:160 m2 dom dobrze ocieplony za gaz około 1900 zł na rok - Piec Kondensacyjny 32 kw z dobrym sterownikiem

do tego drzewa za około 700 zł poszło do kominka


Wychodzi 2 kW na m2, coś w takim razie masz źle zaprojektowane.
Na ogrzewanie powinno się zakładać w nowym domu (tak od 2010r) około 50-60 W na 1m2 mocy grzewczej.
Moi instalatorzy w takich domach projektują piece o mocy do 10-15 kW.

ps. Redwhite jeśli dom kupujesz lub wynajmujesz masz prawo żądać od pośrednika lub właściciela Świadectwo Energetyczne. Wtedy będziesz mógł określić ile realnie wyniosą koszty ogrzewania.
http://swiadectwo.epbd.pl/index.php?kat=2
wygląda to tak
Obrazek
Awatar użytkownika
By Einheart
#1662343
darek_b pisze:
Einheart pisze:160 m2 dom dobrze ocieplony za gaz około 1900 zł na rok - Piec Kondensacyjny 32 kw z dobrym sterownikiem

do tego drzewa za około 700 zł poszło do kominka


Wychodzi 2 kW na m2, coś w takim razie masz źle zaprojektowane.
Na ogrzewanie powinno się zakładać w nowym domu (tak od 2010r) około 50-60 W na 1m2 mocy grzewczej.
Moi instalatorzy w takich domach projektują piece o mocy do 10-15 kW.

ps. Redwhite jeśli dom kupujesz lub wynajmujesz masz prawo żądać od pośrednika lub właściciela Świadectwo Energetyczne. Wtedy będziesz mógł określić ile realnie wyniosą koszty ogrzewania.
http://swiadectwo.epbd.pl/index.php?kat=2
wygląda to tak
Obrazek



nie tak różowo to wygląda zazwyczaj ludzie kupują świadectwa :) tylko dla sztuki - bo są wymagane http://allegro.pl/swiadectwo-energetycz ... 73414.html ale jak to ma się z prawdą :) wyegzekwowanie tych wyników jakby coś później się nie zgadzało jest niemożliwe :)

podstawa to dobrze ocieplony dom a z tym to bywa różnie - mam kuzyna wybudował prawdziwy pałac - wyjechał na wakacje i zlecił ocieplenie poddasza jednej z lepszych firm z wielkopolski - wrócił zaczął się sezon zimowy i masakra, piec chodził na maksa na piętrze 18c ledwie - przyjechał do niego znajomy z kamerą termowizyjną i masakra - pół dachu nie ocieplonego

Przy kupowaniem domu czy mieszkania ludzie popełniają wielki błąd - zamiast zapłacić jakiemuś inżynierowi budowlanemu kilka stówek za dokładnie sprawdzenie - to nie bo szkoda, a potem to już kibel mają straszny i skarbonkę bez dna - dla mnie to straszne dziwne i nie zrozumiałe :) toż to wydatek życia zazwyczaj :) a ludzie zdają się na własną intuicję :) dla mnie chore - bo kiedy np. kupują jakiegoś trupa na 4 kołach to zasuwają po serwisach - vin weryfikują - konsultują się z mechanikami itp :) a zazwyczaj to zakup na kilka lat
Awatar użytkownika
By darek_b
#1662465
Można zlecić wykonanie opinii inżynierowi, ale można też pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej autora świadectwa, każdy z członków Izby architektów czy inżynierów jest na taką okoliczność ubezpieczony.

Niestety ale samo ocieplenie to dziś około 40 % sukcesu w zmniejszaniu rachunków, pozostałe % to dobry projekt i orientacja na strony świata, nasłonecznienie ale także odpowiednie zacienienie, dobra szczelna stolarka bez mostków cieplnych , wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (tu mamy największe oszczędności i najlepszy mikroklimat w domu), temat rzeka.
Awatar użytkownika
By redwhite
#1672452
Trochę się zmieniło :D

Teraz dom, który nas interesi to dom z poddaszem użytkowym 164,33 m² oddany do użytkowania 2015 rok.
Zbudowany z Porotermu +15cm styropianu. Pod blachodachówką 30 cm waty .
Dom ogrzewany samymi grzejnikami ściennymi. Piec Vaillant kondensacyjny, dwu funkcyjny + zasobnik 120 litrów.
Co ciekawe to rachunki , które oglądałem opiewają na kwotę za pierwszy sezon - 2800 zł za drugi sezon 2400 zł.
Oczywiście nie wiem ile dodatkowo spalali w kominku bo mówią , że rekreacyjnie tylko dopalali .
Awatar użytkownika
By slavo22
#1782978
Mi wyszło podobnie za podobny metraż, różnica tylko w materiale z którego jest dom zbudowany - ja mam dom szkieletowy. Koszty nie są aż tak duże, przy tym metrażu szacuję że spaliłbyś ok 3,5-4 tony ekogroszku, czyli licząc ok 800-850 za dobry ekogroszek to niewiele byś oszczędził. A wygoda jest naprawdę dużą, nie licząc braku syfu.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.