EPF
Awatar użytkownika
By Kormiro
#1782570
Temat przeznaczony do wszelkiego rodzaju konsultacji, związanych z grzałkami typu DIY.


Math13 pisze:
Kormiro pisze:
Math13 pisze:Fused Clapton (AWG 38 clapton wrap), średnica rdzeni Kanthal D 0,25 , na fi 2,5 mm. Ale one chyba są na 2 drutach wewnątrz ?
Więc dla minimalnej ilości 5 zwojów z która tą 2-rzyłową grzałkę chciałbym zamówić, musiałbym dla osiągnięcia 200 C i tak używać przynajmniej 25 W mocy.

Pojemność cieplna opisanej grzałki wynosi około 46 mJ/K. Gdybyś jej dał 25W, to wzrost temperatury w pierwszej sekundzie wyniesie jakieś... 540 °C a w dualu około 270 °C.
...


Masz rację. Zapomniałem się i liczyłem według starych i źle zrozumiałych przez mnie pojęć.
Przysiadłem więc twardo nad "Wire Wizard" (jak obiecałem) i wyszło mi prawie tak jak piszesz.
Piszesz, że dla powyższej grzałki wychodzi ok. 46 mJ/K. Mnie wyszło około 43,64 mJ/K. Więc "prawie" się zgadza. :wink:

Poniżej efekty moich wyliczeń dla kilku grzałek, dostępnych w ofercie sklepu. (Studio Resistance)
Obrazek
Moce wyszły mi zależnie od grzałki: 8,728 - 13,556 W.

Miałbym więc prośbę o jakąś sugestię (bo polecać na tym forum nie wolno). Które grzałki zasugerowałbyś zamówić? Mogą być 3 - 4 szt., oczywiście na początek do testów. Po prostu nie znam ich wymiarów i nie wiem jaką mają szerokość przy konkretnej ilości zwojów.
Mniejsza średnica to mniej waty, a z drugiej strony czy 6 lub 7 zwojów wejdzie mi pomiędzy słupki bazy?
Do OBC Engine Mini myślę, że wezmę 2 szt. fi 2,5 mm / 5 zwojów. W tym atomizerze baza jest na dwie grzałki, więc i tak wyjdzie mi min. 17,5 Wata. (2 x 8,73 Wata). Myślę jednak, że to i tak fajnie niska wartość jak na 2 grzałki Clapton. :)
Ale nie mam pojęcia co wybrać do bazy Pico RTA oraz Goblin Mini V3 na pojedyńczą bazę? Mniejsza średnica i więcej zwojów, czy większa średnica, ale mniej zwojów?

P.S.
Proszę o ewentualne zgłoszenie, gdyby zdjęcie z tabelką się nie wyświetlało, to poprawię.
By Math13
#1782595
Kormiro pisze:@Math13
Wybierz taką, która by Ci pasowała a steam-engine.org poda Ci wymiary. ;)


No właśnie z tym jest problem. steam-engine.org w zakładce "wire wizard" gdzie mogę zbudować Claptony i jemu pochodne nie podaje wymiarów grzałki ewentualnie są one fałszywe.
Przykłady:
- dla grzałki pierwszej z mojej tabelki (najmniejszej) program podaje takie wymiary: Width 0.70mm, Thickness 0.45mm, Length 58.60mm
- dla grzałki ostatniej z mojej tabelki (największej) program podaje takie wymiary: Width 0.70mm, Thickness 0.45mm, Length 91.01mm
Natomiast steam-engine.org w zakładce "coil wrapping" podaje poprawne wymiary grzałki, ale tam nie mogę zbudować Claptona tylko pojedyncze, podwójne i wielokrotne druty bez owijek.
Przykład:
1) pararelka 2x0,25 mm na średnicy 2,5 mm, 5 zwojów ma wymiary: Wire length 47.4mm, Outer diameter 3.00mm, Width 2.6mm
2) pararelka 2x0,25 mm na średnicy 3 mm, 7 zwojów ma wymiary: Wire length 77.2mm, Outer diameter 3.50mm, Width 3.6mm
Niby mógłbym ręcznie to przeliczyć np.
ad 1) With 2.6 mm + 10 x 0.1 mm = 3.6 mm
ad 2) With 3.6 mm + 14 x 0.1 mm = 5.0 mm
Ale czy faktycznie tak wychodzi w produkcji?
Pytałem też, które grzałki najlepiej pasowałyby do parowników będących obecnie na moim stanie. Liczyłem, że może któryś z tych parowników przewinął się u Ciebie i któraś z grzałek sprawdziła się lepiej niż inna w danym parowniku.
A może średnica grzałki większa - mniejsza też ma znaczenie?
Poza tym czy ma też jakiś wpływ to, że grzałka która ładnie mieści się między słupki, ma więcej zwojów ale są przyciśnięte do siebie, lub ma tych zwojów mniej, ale są one z odstępami?
Sam nie bardzo umiem się zdecydować i wybrać, bo nie mam za dużego doświadczenia.

Dla przykładu Twoje porady z poprzedniego wątku są dla mnie bezcenne.
Kod: Zaznacz całyDo Taifun GT3 grzałka o średnicy kanału powietrznego, z odstępami, lub bez (koniecznie trzeba usunąć przebicia). Długość grzałki o długości łącznika między korytkami.

Kod: Zaznacz całyDrut tytanowy tylko do TC i grzałki tylko z odstępami. Bez grzania na sucho.


P.S.
Mam nadzieję, że moje pisanie i pytania kwalifikują się pod temat wątku, jako konsultacje.
Oraz, że nie złamałem jakiegoś punktu regulaminu.
Awatar użytkownika
By Kormiro
#1782612
Z przykrością informuję, że w pewnym momencie nie ma innego sposobu, jak zrobić i sprawdzić. Różne grzałki można włożyć do tego atomizera i będą dawały różne chmurki, ale to Ty musisz zdecydować, która Ci pasuje.
Szerokość drutu Fused clapton wynosi: 2 średnice owijki + 2 średnice rdzenia.
Długość grzałki bez odstępów, to szerokość drutu * liczba zwojów.
Na końcu i tak tego nie będziesz mierzył mikrometrem, więc "se przyjmij" jakąś długość grzałki a potem ewentualnie korygujesz, żeby było dobrze. To jest ten moment, w którym teoretyzowanie zaczyna ciążyć. Czas działać. Weź druty, które masz i zrób grzałki.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.