EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1766366
Bardzo proszę o pomoc, boxik tani nie był, student jestem nie stać mnie na nowego, więc po prostu muszę to naprawić, coś tam umiem, coś tam wiem, z lutowaniem dam se radę, jednak trzeba mnie naprowadzić.

Zaczynając od początku, boxik spadł z biurka na bardzo gruby dywan (więc nie było to jakieś mocne uderzenie), ekran się wyłączył. Przy kliknięciu fire buttona wyskakuje logo powitalne, znika i tyle.
Przy podłączeniu boxa do kompa "wszystko" działa prawidłowo - mogę wgrać nowego softa, zmieniać ustawienia, sam box podłączony pod usb również normalnie się włącza, jednak przy kliknięciu na fire pokazuje "check battery".

Pierwszy pomysł - poszło zwarcie na akusie i jakimś dziwnym cudem się rozładował aż za bardzo = akusy sprawdzane miernikiem, napięcie prawidłowe a dokładnie po 4V
Drugi pomysł - uszkodzony koszyk na akusy = boxik rozebrany, wszystko wygląda prawidłowo, luty porządne, wszystko ok
Trzeci pomysł - brak

A teraz przechodząc do obserwacji to zauważyłem:
- wchodząc w device monitor (escribe) przy podpiętym kablu USB, bez żadnych akusów pokazuje on 3.06V na pakiecie, 0V na pierwszym akusie i 3.06V na drugim akusie (nie wiem czy to normalne)
następnie wrzucając 1 akusa pokazuje mi napięcie 2.89V na pakiecie, 0V na pierwszym akusie i 2.89 na drugim. Sprawdzając 2 akusy pokazuje mi 5.09V na pakiecie, 0V na pierwszym akusie i 5.09V na drugim akusie (no tu już jest chyba coś nie tak).
- gdy akusy są w środku, nie podłączając kabla USB, a klikając i przytrzymując fire elektronika "normalnie" startuje, pokazuje się logo, potem ekran główny, ale po puszczeniu przycisku fire ekran gaśnie (wygląda to tak jakbym odciął zasilanie)
- box był cały rozebrany, dokładnie oglądałem elektronikę, nie widzę żadnych nadtopionych lub uszkodzonych elementów.

Moim najlogiczniejszym pomysłem było to, że coś w koszyku się zepsuło, ale wyraźnie widać, że napięcie zmienia się w zależności od włożonego jednego lub dwóch akusów, więc połączenie jest. Z drugiej strony jeśli problem leżałby po stronie elektroniki to wydaje mi się, że "obrażenia" byłyby większe, a w tym przypadku po podłączeniu kabla usb prawie, że wszystko działa.
W ogóle nie rozumiem tego skąd bierze się napięcie ~5V przy włożeniu do boxa 2 akusów po 4V.

W chwili obecnej jestem w przysłowiowej dupie, więc na prawdę przetestuję każdą opcję, proszę o propozycje, co tu robić, co to może być.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By miblah
#1766406
Bierz miernik i sprawdzaj po kolei, gdzie, i jakie napięcie dochodzi, aż znajdziesz miejsce i przyczynę. Jak nie wiesz jak się za to zabrać, znajdź znajomego co ma większe pojęcie - powinien dojść dosyć szybko, gdzie jest problem (zimny lut, pęknięcie na płytce).
Awatar użytkownika
By dywersant
#1766449
Czy w momencie upadku był podłączony pod usb?
Z opisu usterki wynika, że pewnie bezpiecznik do wymiany. Dla pewności można potwierdzić miernikiem. Ewentualnie zmień w Eskrajb typ zasilania na power supply i sprawdź, czy odpala.
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1766489
Ta, był podłączony (nogą o kabel zahaczyłem...).
W razie gdyby to był ten bezpiecznik to idzie to zrobić?

A z tą zmianą na power supply, to jak to ma wyglądać? Mam normalnie włożyć akusy czy co? Zasilacza żadnego nie mam.

Doczytałem, że potrzebny mi bezpiecznik to 25A 63v Max DC Surface Mount Fuse, o oznaczeniu 3413.0332.22 idzie go gdzieś w Polsce dostać?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2017, 12:29 przez lukiboss2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By dywersant
#1766496
No to załatwiłeś dna tak jak i ja swoje :) Jak się wywrócił to jedna z baterii straciła kontakt i bezpiecznik prawdopodobnie się spalił.
W Eskrajbie musisz wejść w to menu gdzie się ustawia pojemnośc baterii i wykres jej rozładowania. Zmieniasz z baterii lithium polymer na power supply, potem wrzucasz 2 naładowane baterie i powinno działać.
Ten bezpiecznik można samemu przelutowac, ewentualnie zlecić to komuś. Rodzaj bezpiecznika jest podany w manualu na stronie evolva, chyba da się go w PL kupić. Ewentualnie możesz go odesłać do Usa do evolv, ale koszty przesyłek i opłat będą raczej wysokie.
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1766497
dywersant pisze:No to załatwiłeś dna tak jak i ja swoje :) Jak się wywrócił to jedna z baterii straciła kontakt i bezpiecznik prawdopodobnie się spalił.
W Eskrajbie musisz wejść w to menu gdzie się ustawia pojemnośc baterii i wykres jej rozładowania. Zmieniasz z baterii lithium polymer na power supply, potem wrzucasz 2 naładowane baterie i powinno działać.
Ten bezpiecznik można samemu przelutowac, ewentualnie zlecić to komuś. Rodzaj bezpiecznika jest podany w manualu na stronie evolva, chyba da się go w PL kupić. Ewentualnie możesz go odesłać do Usa do evolv, ale koszty przesyłek i opłat będą raczej wysokie.



Ufff no to całe szczęście, że to tylko ten bezpiecznik, zabieram się za szukanie, z wymianą jakoś sobie poradzę.
Ustawiłem tak jak mówiłeś i rzeczywiście boxik działa, no ale bezpiecznik i tak trza wymienić.

Jakby ktoś znalazł ten bezpiecznik w naszym kraju to prosiłbym o info.
Awatar użytkownika
By miblah
#1766510
Skoro zawęziliście problem do bezpiecznika powierzchniowego (25A 63v Max DC Surface Mount Fuse), to radzę ci nie zabierać się za to samemu, jeżeli nie robiłeś takich rzeczy wcześniej. Potrzebujesz do tego stację hot-air + _porządną_ lutownicę i dużo wprawy w temacie.
Znajdź kogoś kto to naprawi. Nie powinno to kosztować dużo (20, 50 zł max), a będzie bezpieczniej dla twojego sprzętu.

Edit - jak byś szukał sam w polskich sklepach, szukaj "bezpieczniki SMD".
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1766512
miblah pisze:Skoro zawęziliście problem do bezpiecznika powierzchniowego (25A 63v Max DC Surface Mount Fuse), to radzę ci nie zabierać się za to samemu, jeżeli nie robiłeś takich rzeczy wcześniej. Potrzebujesz do tego stację hot-air + _porządną_ lutownicę i dużo wprawy w temacie.
Znajdź kogoś kto to naprawi. Nie powinno to kosztować dużo (20, 50 zł max), a będzie bezpieczniej dla twojego sprzętu.

Edit - jak byś szukał sam w polskich sklepach, szukaj "bezpieczniki SMD".


Taaak wiem, mam znajomy serwis komputerowy, wymiana takiego elementu będzie dla nich dwuminutową robotą.
Prosiłbym jedynie o znalezienie właśnie tego bezpiecznika w Polskim sklepie, nie wiem czy to musi być konkretnie ten "3413.0332.22" czy jakiś inny 25 amperowy

np. ten:
Kod: Zaznacz całyhttp://www.tme.eu/pl/details/3413.0332.11/bezpieczniki-smd-1206-zwloczne/schurter/

Będzie ok?
Awatar użytkownika
By miblah
#1766515
Musi spełnić te dwa parametry, które znalazłeś - 25A, 63V DC. Ten konkretny jest tu: http://pl.farnell.com/schurter/3413-033 ... dp/1829475
Minimalnie po 10 sztuk.
Ale zanim kupisz, niech ci chłopaki sprawdzą, czy tu akurat jest problem... może być gdzie indziej i kasa na marne ;)
Awatar użytkownika
By miblah
#1766516
lukiboss2 pisze:np. ten:
Kod: Zaznacz całyhttp://www.tme.eu/pl/details/3413.0332.11/bezpieczniki-smd-1206-zwloczne/schurter/

Będzie ok?


Też się nada.
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1766518
Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :)
Już myślałem, że będzie totalna kaplica (a boxa kupiłem za ponad 5 stów). Bezpiecznik zamawiam, jak przyjdzie idę do serwisu i powinno być wszystko ok :beer:
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1767990
No i niestety...
Bezpiecznik wymieniony i nie zmieniło się totalnie nic.
Nie wiem co to będzie, chyba trza się rozejrzeć za następcą... Ponad 5 stów jak psu w du... a na dodatek przed "wypadkiem" jeszcze ponad 5 dych dałem za zamówienie dodatkowej klapki.

Nie słyszałem jeszcze żeby komuś dna padło bardziej, niż na bezpieczniku, przecież po to on tam jest, żeby uchronić elektronikę, na prawdę nie wiem o co chodzi.
Jeszcze mogę wierzyć w cud taki, że przyszedł mi uszkodzony bezpiecznik, ale wątpię aby było to możliwe.
Awatar użytkownika
By miblah
#1767995
Sugerowałem przed bezpiecznikiem, żeby poszukać gdzie to padło... Nie znaleźli przyczyny? Wlutowali bezpiecznik i na tym poprzestali?
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1767998
Sprawdziłem wszystkie połączenia kabli - wszystko jest ok, na poszczególnych elementach nawet nie mam co sprawdzać, bo nawet jak coś tam się zjarało to tego nie wymienię, a i elementu takiego na wymianę nie znajdę. Pójdę jeszcze do kolegi "elektryka" może coś popatrzy, ale już wielkich nadziei nie mam :/
Awatar użytkownika
By miblah
#1767999
Naprawia się padnięte płyty główne w laptopach - tu większej filozofii nie ma. Evolv zdaje się udostępnia schematy... Nie trać nadziei.
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1768833
Dobra, doszedłem do wniosku, że ja sobie z tym nie poradzę. Czy jest na forum jakiś elektryk lub osoba, która się po prostu na tym zna i za $ mogłaby chociaż spróbować to naprawić?
Jeśli takiej osoby nie znajdę, będę zmuszony kupić samą elektronikę, a to mnie wyjdzie pewnie ze 150zł.
Awatar użytkownika
By miblah
#1768889
Nie wiem czy się nasz kolega bawi w takie rzeczy, ale warto zapytać @pawel_aa
Awatar użytkownika
By miblah
#1769909
pawel_aa pisze:
lukiboss2 pisze:
miblah pisze:Nie wiem czy się nasz kolega bawi w takie rzeczy, ale warto zapytać @pawel_aa


Niestety osoba ta nie odpisuje, więc szukam dalej.

Na co miałem odpisać?

Wybacz Pawle, że Cię tu podkładam - mam nadzieję, że nie będziesz miał za złe ;) rozumiem, że kolega @lukiboss2 nie napisał do Ciebie prośby, tylko liczy, że sam się zadeklarujesz...

by Tapatalk.
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1769915
Wiadomość wysłałem, jeśli nie doszła to nie wiem jakim cudem, no ale nie ważne.
Od kolegi TooCruel wiem że uwalony mam "micro security chip". Napisałem do evolv bo innej opcji nie mam. (poza kupnem nowej elektroniki...)
Awatar użytkownika
By lukiboss2
#1772555
Gadałem z lost vape i są w stanie wymienić mi na nową elektronikę za 20$,ale niestety muszę też rzucić na wysyłkę zwrotną 18$,a i wysyłka do nich wyniesie ze 30zl,wiec w sumie musiałbym dac ze 180zl. Zastanawiam się czy w ogóle mi się to opłaca? Co sądzicie?
Awatar użytkownika
By miblah
#1772559
Nowy kosztuje 5-6 stów to chyba warto. A nie mogą przysłać samej elektroniki? ;>
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.