EPF
Luźne rozmowy o wapowaniu i nie tylko.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1765889
Wypadłem jakiś czas temu z obiegu sprzętu komputerowego i mam teraz pewną zagwózdkę...
Jest sobie stacjonarka z prockiem E8400, 3GB RAM która jest własnością mojej córci.
Zaczęła ona sobie grać w takie tytuły jak Maincraft , Sims4 itp.
Do tej pory w komputerze jest karta N9600GT od MSI z 512MB RAM i 256bit szyną danych. Wszystko działa , może nie na full detalach ale działa płynnie. Problemem jest hałas jaki karta generuje. W iddle jest słyszalna a w stresie po prostu odkurzacz.
Wpadła mi w ręce z kolei karta GeForce GT620 1GB ale z szyną 64bit. Ta z kole jest po prostu niesłyszalna i o ile dotąd wyczytałem obsługuje DirectX11.1 vs 10 oraz OpenGL 4.2 vs 2 względem N9600.
I teraz pytanie. Która z tych kart jest lepsza...czy coś przemawia za 9600 tak by usprawiedliwiało to jej zostawienie i słuchanie dalej wiatraka na niej zamontowanego czy też może włożyć tą 620tkę i napawać się ciszą bo różnic nie dostrzegę?
Z góry dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam.
By berto
#1765898
A nie da się "skręcić" obrotów wentylatora jakimś softem?
Skoro masz już GT620 to testuj która jest bardziej wydajna.
Ale jeśli masz ją zamiar dopiero kupić to odradzam. Szyna 64-bit? :shock:
A to że jest zgodna z DX11.1 nie ma żadnego znaczenia w przypadku tak słabej karty.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1765971
Sprawdzałem tak na szybko i różnic w grach których używa moja córcia nie widzę. Za to różnica w ciszy kolosalna.
Żadnym softem nie da się obniżyć obrotów wiatraka gdyż to sama karta reguluje te obroty w miarę cicho/głośno. Pozostałoby ewentualnie zdjąć fabryczny wiatrak i założyć coś większego/cichszego ale to zabawa w testowanie czy się nie grzeje itp a mało mam teraz czasu na takie zabawy.
Kupować na razie nic nie planuję. Po prostu drogą przypadku wszedłem w posiadanie tej GT620 i spodobała mi się jej cisza.
W testowanie w jakichś benchmarkach się nie będę bawił bo nigdy nie byłem ich zwolennikiem i nie uważałem ich za wyrocznię.
Ot...9600GT - kawał karty zajmującej dwa sloty z tyłu kompa, odbajerzone chłodzenie ale głośne.
GT620 wygląda przy niej mizernie bo ze 3 razy mniejsza , VGA na kabelku , DVI i HDMI i malutki wiatraczek na radiatorku - niesłyszalna.
W indeksie wydajności Win7 GT620 dostaje 5,9kpt vs 9600GT 6,9pkt.
Tylko czy ten punkt będzie jakoś dla córci wyczuwalny?
By berto
#1765974
Poszukaj przejściówki molex 4 pin na 2x5v/2x12v (ok. 10 zeta) i podepnij wentyl pod 5v. Będziesz miał niższe obroty a co za tym idzie będzie ciszej w budzie. ;)

Ten cały indeks wydajności jest g.... wart. U mnie na i5-4670k / 8GB / GTX 1060 6GB / SSD też jest 5,9 pkt. :lol:
Awatar użytkownika
By Norbas
#1765977
A czy mógłbym poprosić o jakiś link do takiej przejściówki? Nie chciałbym się pomylić.
Mam też obawy czy w ten sposób zwalniając wentylator nie okaże się, że karta zacznie się przegrzewać...???
By berto
#1765979
Np. Zalman ZM-MC1 ale nie mam pojęcia gdzie to można obecnie dostać, to produkt raczej archiwalny. Z tym przegrzewaniem to może tak być ale nie musi, trzeba to sprawdzić.

//edit

W sumie jeśli córcia będzie grać tylko w stare, mniej wymagające tytuły jak wspomniany minecraft to ten gt 620 powinien sobie z nimi spokojnie poradzić.
Awatar użytkownika
By Skinner
#1766003
Małą kropelka oleju maszynowego na oś wiatraka potrafi dramatycznie (!) go wyciszyć. Spróbował bym jeszcze tego, a jeżeli nie pomoże zostawił bym tą, która generuje mniej decybeli.
Awatar użytkownika
By Norbas
#1766007
Olej maszynowy jak i samochodowy i jeszcze kilka innych były już w użyciu w przeciągu roku.
Nie zmienia to efektu. W iddle karta sobie po prostu delikatnie szumi ale jak się włączy grę to skaczą obroty i efekt jest taki jakby ktoś w drugim końcu mieszkania odpalił sporą suszarkę do włosów. I ta karta od początku tak miała co opisują jej użytkownicy na forach.
Po prostu poczeka aż będę miał czas na zabawę z wymianą wiatraka na jakiś większy i wolniejszy - będzie "na zapas".
W kompie siedzi już GT620 która przy poprzedniczce wygląda mizernie...malutka...nie potrzebuje dodatkowego zasilania...no taki liliput, aż cięzko się przyzwyczaić. Ale jest ciszej. Odpaliłem córci gry w detalach ekstremalnych i nic się nie zacina jak na razie więc jest ok.
Co teraz mi też przyszło do głowy, poprzedniczka pewnie potrzebowała sporo więcej prądu do działania, a że komp chodzi praktycznie non stop to może mieć też wymierne korzyści w oszczędzaniu energii elektrycznej :mrgreen:
Awatar użytkownika
By mordek
#1766008
Norbas pisze:Olej maszynowy jak i samochodowy i jeszcze kilka innych były już w użyciu w przeciągu roku.
Nie zmienia to efektu. W iddle karta sobie po prostu delikatnie szumi ale jak się włączy grę to skaczą obroty i efekt jest taki jakby ktoś w drugim końcu mieszkania odpalił sporą suszarkę do włosów. I ta karta od początku tak miała co opisują jej użytkownicy na forach.
Po prostu poczeka aż będę miał czas na zabawę z wymianą wiatraka na jakiś większy i wolniejszy - będzie "na zapas".
W kompie siedzi już GT620 która przy poprzedniczce wygląda mizernie...malutka...nie potrzebuje dodatkowego zasilania...no taki liliput, aż cięzko się przyzwyczaić. Ale jest ciszej. Odpaliłem córci gry w detalach ekstremalnych i nic się nie zacina jak na razie więc jest ok.
Co teraz mi też przyszło do głowy, poprzedniczka pewnie potrzebowała sporo więcej prądu do działania, a że komp chodzi praktycznie non stop to może mieć też wymierne korzyści w oszczędzaniu energii elektrycznej :mrgreen:

Bo ta karta ciągnie od 130W (idle) do ponad 220W (load), więc nic dziwnego, że wiatraki wyją (pomimo niskich temperatur na rdzeniu.
Dodając do tego datę wydania, czas jaki przepracowała w jednym miejscu bez wymiany pasty daje takie a nie inne efekty ;).

GT620 będzie zapewne wystarczająca do takich gier jak wymieniłeś. Szału nie ma, więc i nie ma co szukać czegoś innego. Skoro działa, jest cicho, zostaw jak jest, a 9600 wrzuć w pudło lub śmietnik :lol:.

Ta, nowa żre mniej prądu, jednak różnica roczna będzie znikoma w ogólnym rozrachunku.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.