EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By kfv97
#1762176
Witam!
Jako, że mam smykałkę do DIY, to postanowiłem zbudować moda na szeregowych 2x 18650. Niestety po roku użytkowania mój poczciwy noisy cricket ziąnie ducha (kompletnie zatarte gwinty atomizera i switcha, zdarte elementy przewodzące pokryte tlenkiem miedzi, fatalny stan wizualny), a kupienie gotowego produktu nie dałoby mi satysfakcji.
Jestem obecnie na etapie schematowania, w związku z czym mam szereg pytań odnośnie do samych rozwiązań technicznych.
1. Czy połączone trwale szeregowe 18650 mogę ładować ładowarką (właściwie zasilaczem, jak z mikroprocesorem wygląda- nie wiem) 8,4V 1A (przeznaczoną do takich zadań)?
2. Czy mikroswitch przeznaczony do 230V 2A poradzi sobie bez MOSFETa przy mocach ok 150W? (obstawiam, że tak, jednak pewność zawsze w cenie)
3. Czy dobrym rozwiązaniem jest budowanie układu opartego na termistorze do odcinania zasilania, lub jego ogrnaniczania wraz ze wzrostem temperatury?
4. Z czego wykonuje się gwinty w egonach? Mam parę takich na zbyciu, jednak nie jestem pewien czy na pewno poradzą sobie przy stosunkowo dużych jak na elektronikę mocach?
Zdaję sobie sprawę, że niektóre moje pytania mogą brzmieć idiotycznie, bądź te laicko, no ale taki już mój urok, W przypadku błędów (merytorycznych, czy też językowych) proszę o poprawianie i konstruktywną krytykę, pozdrawiam *BOR*
Awatar użytkownika
By Bart921
#1762178
1 Nie, ponieważ akumulatory połączone szeregowo będą CI się rozjeżdżać, natomiast ładowarka będzie je traktowała jako jeden. Możliwe przeładowanie jednego z akumulatorów. Aby ładować je szeregowo, należy zastosować balancery, albo używać zewnętrznej ładowarki.

2 Oczywiście NIE poradzi sobie, należy zastosować tranzystor bądź przekaźnik tudzież microswitch odpowiedniej przepustowości prądowej DC(prądu stałego!). Ewentualnie solidny przełącznik własnej konstrukcji(coś podobnego jak w rurkach, czy Twoim Noisy).

3 Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie elektroniki. Temperatura ogniw nie jest ani dobrym, ani precyzyjnym wskaźnikiem przeciążenia.

4 Będzie ciężko, ponieważ musisz do tego gwintu przylutować kawał przewodu(przynajmniej 1.5mm). Taki zabieg uszkodzi tą ociupinkę izolacji która jest w tych gwintach zabezpieczeniem. Polecę Ci za to przejściówkę 510-eGo, sprawdza się bardzo dobrze. Testowana przeze mnie na mocach 300W+. Tanie i całkiem niezłe rozwiązanie.
By kfv97
#1762181
Ok, w takim razie zrobię na MOSFEcie, wspomnieć o balancerze zupełnie zapomniałem, ale uwzględniony w projekcie jest, do tego mam zamiar dołączyć mały woltomierz analogowy ze skalą do 10V. Tak sobie myślę, ażeby iść bardziej w stronę mechaniki i kontrolę temperatury zrobić zupełnie analogową (tj. organoleptyczną :lol: ), a jako zabezpieczenia użyć tylko bezpieczników 25A i włącnika głównego takiego jak w projekcie od Find My Vapes, bo niestety już trzy razy zdarzył mi się pożar Noisy cricketa (watki w mutation xv4 konkretnie, każdy w miejscu publicznym, dwa z tych w pomiesczeniu zamkniętym,a dym i spalenizna z torby to troche kłopotliwa sytuacja)
Awatar użytkownika
By Bart921
#1762182
W jaki dokładnie sposób chcesz zrealizować ładowanie? Ciekawym, może bym zaimplementował w swoim kolejnym boksie. Tego woltomierza też jestem w sumie ciekawy.
Awatar użytkownika
By pol
#1762183
Bart921 pisze:....

4 Będzie ciężko, ponieważ musisz do tego gwintu przylutować kawał przewodu(przynajmniej 1.5mm). Taki zabieg uszkodzi tą ociupinkę izolacji która jest w tych gwintach zabezpieczeniem. Polecę Ci za to przejściówkę 510-eGo, sprawdza się bardzo dobrze. Testowana przeze mnie na mocach 300W+. Tanie i całkiem niezłe rozwiązanie.

No tak... izolator w przejściówce 510-eGo zasadniczo się różni od izolatora w egonowatym 510... ehh....

Nie słyszałeś o rozbieralności gniazd?




Są inne rozwiązania connectora 510

Awatar użytkownika
By Bart921
#1762184
Z konektorami eGo miałem problemy , natomiast z przejściówką(przynajmniej tą, której ja używam) nie miałem. Natomiast płacić 20zł za coś, co jest niczym więcej jak nakrętką ze spężynką... no sory.

Ale. Hatters gonna hate.

I tak, przyznaję Ci rację dla świętego spokoju. Ale żal mi Cię.
Byłem tu. Jeszcze jedna taka nieregulaminowa osobista wycieczka i będzie bilet na dwutygodniowy odpoczynek od forum.
M.
By kfv97
#1762211
Do samego gwintu przylutowałem już przewody, jedyny problem, jaki napotkałem to właśnie dziwny materiał wykonania, przez co ciężko było pobielić sam gwint (terminal "-" ) i przylutować przewód, ale wszystko poszło zgodnie z planem.
By kfv97
#1762215
Przyszła mi do głowy "rozkmina", czy panel analogowego voltomierza wyprowadzić na zewnątrz (otwór w obudowie zrobiony szlifierką kątową, czy umieścić go we wnętrzu) i czy włączyć go w tor atomizera tak, aby aktywował się podczas kliknięcia "fire", czy może w tor ładowania tak, aby pokazywał napięcie ogniwo-ładowarka. Sam woltomierz jest mały (4x3 cm) a granica błędu pomiarowego jest stosunkowo niewielka, jak na mechaniczny sprzęt analogowy (tak mały). Sam woltomierz na zewnątrz podświetlony ciepłymi diodami LED/ żarówką byłby świetnym nawiązaniem do wskaźników wysterowania we wzmacniaczach z lat 70 i 80 , a klimat ich designu kocham. Podałbym link, ale nie wiem, czy moderacja nie miałaby problemów z podejrzeniami cd. kryptoreklamy
Awatar użytkownika
By bofh
#1762216
Bart921 pisze:Polecę Ci za to przejściówkę 510-eGo, sprawdza się bardzo dobrze. Testowana przeze mnie na mocach 300W+. Tanie i całkiem niezłe rozwiązanie.

kfv97 pisze:bo niestety już trzy razy zdarzył mi się pożar Noisy cricketa (watki w mutation xv4 konkretnie, każdy w miejscu publicznym, dwa z tych w pomiesczeniu zamkniętym,a dym i spalenizna z torby to troche kłopotliwa sytuacja)

Widzę, że moderator czuwa :mrgreen: Dziennikarzy brasy brukowej obserwujących wpisy na forum w poszukiwaniu sensacji uprzejmie informuję, że jest to właśnie to czego szukają. Dodam tylko, że NIE są to przypadki reprezentatywne dla środowiska waperskiego, ale pełnoletnim ludziom nie można tego zabronić. Podobnie jak bawienia się siekierą.
*BOJE SIE*
By kfv97
#1762277
Zrobiłem mały schemat ideowy bez dobierania wartości samych elementów. Zdaję sobie sprawę, że sam schemat może mieć błędy (proszę, nie bijcie :? ). Kondensator umieszczony przed żarówką jest po to, żeby jeszcze chwilę po upuszczeniu przycisku "fire" woltomierz był podświetlony (pomyliłem polaryzację graficzną, dlatego oznaczyłem "+" Nie zaznaczyłem wejścia ładowania, ale wiekim uchybieniem to nie jest
Zaraz zabiorę się za dobieranie wartości elementów i jeśli ktoś mógłby poradzić co do doboru MOSFET włącznika (na których się nie znam), to byłbym wdzięczny. Moc samego moda nie będzie przekraczała 200W (o zgrozo!)
Obrazek
Awatar użytkownika
By Bart921
#1762281
bofh pisze:
Bart921 pisze:Polecę Ci za to przejściówkę 510-eGo, sprawdza się bardzo dobrze. Testowana przeze mnie na mocach 300W+. Tanie i całkiem niezłe rozwiązanie.

kfv97 pisze:bo niestety już trzy razy zdarzył mi się pożar Noisy cricketa (watki w mutation xv4 konkretnie, każdy w miejscu publicznym, dwa z tych w pomiesczeniu zamkniętym,a dym i spalenizna z torby to troche kłopotliwa sytuacja)

Widzę, że moderator czuwa :mrgreen: Dziennikarzy brasy brukowej obserwujących wpisy na forum w poszukiwaniu sensacji uprzejmie informuję, że jest to właśnie to czego szukają. Dodam tylko, że NIE są to przypadki reprezentatywne dla środowiska waperskiego, ale pełnoletnim ludziom nie można tego zabronić. Podobnie jak bawienia się siekierą.
*BOJE SIE*

Ktoś tu ma chyba "bul dupy".

@up Możesz zastosować np IRLR8743.

Ostrzegałem. Kolega otrzymuje dwutygodniowy odpoczynek od forum. Reg. II.2,3,4
M.
Awatar użytkownika
By tajwoj
#1762477
Balansowanie ogniw trochę się rożni od balansowania np. na barierce balkonu.

Zobacz chociaż tu:
http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/

Można kupić tanie ładowarki z balanserem dla pakietów 2s i 3s np. tu:
http://www.banggood.com/REMO-E9393-Li-P ... mds=search
http://www.banggood.com/Eachine-Racer-2 ... mds=search

Do tego przyda się poczytać tematy na forum o konstrukcjach typu ZTS i może uda Ci się narysować mniej nowatorski schemat.
By kfv97
#1762491
Schemat rysowany w nocy, rzeczywiście conajmniej idiotyczny.
@pol możnaby trochę kulturalniej z tym mózgiem?
Robię drastyczną zmianę planu, aku ładowane będą przez zewnętrzną ładowarkę, zostawię tylko woltomierz z podświetleniem.

@tajwoj w założeniu pierwsza część schematu miała być kalką ze schematu, który zamieściłeś w linku z zastosowanymi rezystorami 22K + 33KOhm
Awatar użytkownika
By pol
#1762495
kfv97 pisze:Schemat rysowany w nocy, rzeczywiście conajmniej idiotyczny.
@pol możnaby trochę kulturalniej z tym mózgiem?


kfv97 pisze:ewentualnie zacznę zbierać na przeszczep ręki


Czytając następne wpisy podtrzymuję Twą propozycję przeszczepu, tylko zamiast ręki pierwszy powinien być przeszczep mózgu.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.