EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By Herrwolf
#1759935
Pogrzebałem w tematach o mętnych samogonach i zauważyłem, że ten sam aromat u jednych mętnieje, u innych nie.
Podzielę się swoim doświadczeniem.

Aromat Rabarbar Inawera 10ml
Baza Optimum 12mg 50ml.
Butelkę szklaną przezroczystą umyłem w gorącej wodzie, nie suszywszy wytrząsnąłem tylko wodę.
Najpierw wlałem bazę, a później aromat. Najpierw 5ml, po czym (a niech będzie intensywny) drugie 5ml.
Wymieszałem i ze smutkiem zaobserwowałem zmętnienie mieszanki.
Postawiłem butelkę na noc otwartą na kaloryferze, później jeszcze dwa dni wstrząsałem co jakiś czas.
Nadal podmętmniałą mieszankę wypróbowałem w dripperze- za intensywna, za dużo nikotyny.
Umyłem drugą identyczna szklaną butelkę i do niej przelałem połowę liquidu. Następnie obie butelki (pierwotną i nową) uzupełniłem identyczną ilością bazy Optimum 6mg, oraz glikolu.
Jakież było moje zdziwienie: Pierwotna mieszanka natychmiast się sklarowała, nowa natomiast zmętniała bardziej niż oryginał.
Czy przyczyną jest minimalna ilość wilgoci w butelce po myciu? Czy zachodzi może zjawisko "warzenia się" kremu do ciasta, gdzie są metody na "odwarzenie" czyli np. dodawanie pomału zwarzonej masy do małej ilości niezwarzonej?
Awatar użytkownika
By anal_destroyer
#1759938
Niewielka wilgoć w butelce wydaje mi się nie ma znaczenia, ja kiedyś też nie suszyłem tylko "strzepywałem" (bez komentarzy durnych proszę) i nic się nie działo. Ale kiedyś pomyliłem proporcje i wlałem do bazy za dużo aromatu Arbuzowego i lq zrobił się mętny, od razu rozcieńczyłem bazą i się wyklarował.
Awatar użytkownika
By Herrwolf
#1759939
Jeśli przyczyną ma być zbyt duża ilość aromatu, to jak wytłumaczyć zrobione w odstępie 2 min identyczne mieszanki ? Jedna klarowna, druga mętna.
Awatar użytkownika
By anal_destroyer
#1759943
Ja tylko napisałem jakie ja miałem doświadczenia z mętnym lq. To był jeden raz. Ktoś miał podobny problem:

topic115688.html?hilit=zm%C4%99tnienie

Ale chyba w tym temacie też nie postawiono jasnej odpowiedzi. Przeczytaj, może coś akurat znajdziesz. Ja przyznam, czytałem wybiórczo więc może coś mi umknęło.
Awatar użytkownika
By Herrwolf
#1760002
Riccardo pisze:A jak jest po dwóch dniach? Tygodniu?


To się okaże. Wczoraj była operacja.jeden klarowny, drugi nadal mętny.
Dokładnie ten sam skład w jednym i w dugim.
Ogólnie pasuje mi ten rabarbarek. Poczekamy.
Awatar użytkownika
By Herrwolf
#1760975
Mętny liquid wyklarował nieco, ale za to się rozwarstwił. Po zamieszaniu znów mętnieje. Podgrzałem go jeszcze i wymieszałem, ale dobrze mu nie wróżę. Przyczyna tajemnicza.
Awatar użytkownika
By Herrwolf
#1761366
W obydwu butelkach skład jest identyczny (t sama ilość aromatu i reszty składników) Niewysuszona butla może być tym złem.
Rok temu robiłem absynth + strawberry. Mętny, rozwarstwiony. Ostatnio zaglądam - ideał - samonaprawił się. Dlatego nie wyleję.
Czy lepiej armat do bazy, czy odwrotnie?
Awatar użytkownika
By Mały Jasio Baryła
#1761504
Wydaje mi się, że kolejność wlewania raczej nie powinna mieć znaczenia - przynajmniej ja takiej zależności nie zauważyłem.
Ostatnio robię tak: najpierw do flaszek odmierzam pipetami/strzykawkami bazę nikotynową, potem aromaty, a następnie w cylindrze miarowym przygotowuję bazę 0mg o dowolnych proporcjach glikolu i gliceryny, po czym zalewam flaszki do pełna.
Rabarbar od Inawery testowałem solo i w mieszankach i mętnienia nie zaobserwowałem.
By ulthart
#1762313
jeżeli jest mętnie P.Andrzej zawsze zalecał i zaleca do 3% etanolu czyli wodeczka chyba ze masz pod reką spirytus to dawka zmniejsza sie proporcjonalnie do steżenia alkoholu :)
Awatar użytkownika
By d1roman
#1762355
ulthart pisze:jeżeli jest mętnie P.Andrzej zawsze zalecał i zaleca do 3% etanolu czyli wodeczka chyba ze masz pod reką spirytus to dawka zmniejsza sie proporcjonalnie do steżenia alkoholu :)

Kim jest P.Andrzej jeśli wolno zapytać?
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.