EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
By walek
#1733396
Zobaczymy czym tym razem ustawodawca nasz uszczęśliwi. Akcyza na drut, bawełnę, baterie?? Można spodziewać się wszystkiego...
Awatar użytkownika
By pol
#1733400
Rynek e-papierosów szacuje się w Polsce na około pół miliarda złotych rocznie. A e-dymek puszcza nawet 1,8 mln osób. Oznacza to, że jesteśmy jednym z największych rynków na świecie.


walek pisze:Akcyza na drut, bawełnę, baterie??

Ilu chmurzących robi własne grzałki?
Wszystkich użytkowników forum jest 47693.
Czy wszyscy użytkownicy forum robią zapasy waty do własnych grzałek?

Przy optymistycznym założeniu 50%, to proporcję 24tyś do prawie 2 milionów można przemilczeć i akcyzy na watę z pieluch nie nakładać.


Edit:
Niektóre państwa członkowskie, nie oglądając się na Brukselę, zaczęły bowiem same wprowadzać u siebie odpowiednie podatki na te produkty. Zrobiły tak Łotwa, Portugalia, Rumunia i Włochy, a Francja i Wielka Brytania wprowadziły dodatkowy podatek od wyrobów z podgrzewanym tytoniem.

http://www.rp.pl/Akcyza/303059969-Akcyz ... skiej.html

Wieści z COP7
Dziś delegaci z Indii, Tajlandii, Kenii i Nigerii zaproponowali w dokumencie COP7 poprawkę, zgodnie z którą WHO ma globalnie zakazać używania EIN.

https://starychemik.wordpress.com/2016/ ... apierosow/
Awatar użytkownika
By miblah
#1734027
Nie ma zaskoczenia:

http://www.antyradio.pl/Technologia/Gad ... rosy-11691

Projekt przepisów obejmujących e-papierosy akcyzą przygotowuje „zespół do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich”, działający w ramach Ministerstwa Finansów.
By AlucarD
#1734262
To jest takie trochę debilne z ich strony bo jeśli mieli w planach nałożyć akcyzę to w ich własnym interesie byłoby aby sprzedaż kwitła i była jak największa to najpierw dowalili ustawę, która wszystko ogranicza a dopiero teraz akcyzę.
Nasz rząd taki mądry!
Awatar użytkownika
By stacho
#1748421
W "Na temat" http://natemat.pl/198713,opodatkowac-al ... a-finansow Opodatkować albo nie opodatkować – oto jest pytanie. Ekspertka KIG o planach Ministerstwa Finansów
Polski rząd i Bruksela, choć skonfliktowane na różnych frontach, łączy z pewnością jedno – wola walki z nałogiem palenia. Na celowniku decydentów walczących o zdrowsze płuca Europejczyków znalazły się m.in. zastępujące tradycyjne fajki e-papierosy. W ostatnim czasie w Polsce zrównano je pod wieloma względami ze zwykłymi papierosami, a jak wynika z przecieków resort finansów myśli o objęciu ich akcyzą. Czy to słuszny kierunek?
ADVERTISEMENT

– Podatek akcyzowy na e-papierosy oraz nowatorskie wyroby tytoniowe powinien być wprowadzony w krótkiej perspektywie czasu. Ministerstwo Finansów powinno jednak okiełznać apetyt na dodatkowe dochody budżetowe i przyjąć proste rozwiązania w zakresie opodatkowania tych używek – twierdzi w rozmowie z serwisem naTemat ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Agnieszka Durlik.
...
Czy wstępnie możemy oszacować optymalną stawkę takiego podatku?

W odniesieniu do opodatkowania e-papierosów warto odnieść się do postulatów Raportu Fundacji Republikańskiej z grudnia 2016, gdzie wskazywano, że podatek w wysokości np. 10 gr od 1 ml płynu byłby dla rynku względnie neutralny. Jeśli zaś chodzi o NWT, to pamiętajmy, że tych produktów jeszcze na polskim rynku nie ma, jeśli więc chcemy, aby pojawiły się, jako potencjalnie mniej szkodliwa alternatywa dla palących, to stawka podatku akcyzowego także powinna być znacząco niższa niż na tradycyjne wyroby tytoniowe.
...
Jakie konkretne rozwiązania przyjęły te państwa?

We Włoszech, które wprowadziły opodatkowanie jako pierwsze w UE, podatek akcyzowy od e-papierosów to 0,37 EUR za ml, zaś od wyrobów nowatorskich 60 EUR za 1000 szt. Portugalia opodatkowała płyny do e-papierosów stawką 0,60 EUR za ml, zaś Nowatorskie Wyroby Tytoniowe stawką mieszaną, tj. 20 proc. od ceny sprzedaży + 75 EUR za 1 kg mieszanki tytoniu.

A z jakich krajów moglibyśmy brać przykład?

Kraje UE takie jak Rumunia czy Łotwa zastosowały bardziej racjonalne stawki. Rumunia, wprowadziła na e-papierosy podatek w wysokości 0,11 EUR za ml, zaś na NWT – 85 EUR za kg. Łotwa opodatkowuje płyny do e-papierosów zarówno w oparciu o objętość, jak i stężenie nikotyny, tj. 0,01 EUR za 1 ml płynu, oraz 0,005 EUR za mg nikotyny. Stawka podatku od 1 kg mieszanki tytoniu w Nowatorskich Wyrobach Tytoniowych to 62 EUR za 1 kg. Ciekawy eksperyment zastosowała Chorwacja.
...Zatem co nas może spotkać.
Przyjmując dla uproszczenia obliczeń 1 EURO = 4 PLN

Wariant rumuński 0,11 E/ml daje 0,44 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa o 4,40

Wariant łotewski 0,01 E/ml + 0,005 E/mg daje :
moc 3 mg/ml daje 0,10 zł/ml
moc 6 mg/ml daje 0,16 zł/ml
moc 12 mg/ml daje 0,28 zł/ml
moc 20 mg/ml daje 0,44 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa odpowiednio o
3------ 1,00
6------ 1,60
12---- 2,80
20---- 4,40

Wariant włoski 0,37 E/ml daje 1,48 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa o 14,80

Wariant portugalski 0,60 E/ml daje 2,40 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa o 24,00
Awatar użytkownika
By Krasnal45
#1748422
Jakąkolwiek stawkę wprowadzą (bądz zastosują wariant "Chorwacki"), będzie to wymiernikiem "mądrości" naszych jajogłowych. Nie zdziwię się już niczemu...
Awatar użytkownika
By domekrap
#1748426
Akcyza to była kwestia czasu, Jak wybuchł bum na epapierosy to wiadomym było, że złodziej prędzej czy później ale wyciągnie łapę po haracz.
Awatar użytkownika
By miron52
#1748434
Jak mówią, że podwyższą podatki, to podwyższą, a jak mówią że obniżą, to mówią.
Awatar użytkownika
By Michaelred
#1748436
Cos czuje, ze sprzedaz gotowych liquidow poleci tak mocno w dol, ze zamiast zyskac na akcyzie to straca nawet na Vacie :D Ubija caly rynek EP i tyle *CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By Krasnal45
#1748441
@Michaelred
pol pisze:Ilu chmurzących robi własne grzałki?
Wszystkich użytkowników forum jest 47693.
Czy wszyscy użytkownicy forum robią zapasy waty do własnych grzałek?

Przy optymistycznym założeniu 50%, to proporcję 24tyś do prawie 2 milionów można przemilczeć ...

To samo dotyczy liquidów.
By VIP-CIGARO
#1748710
Nie liczyłbym na niskie stawki, 500+ musi dotrwać przynajmniej do kolejnych wyborów a to kosztuje.
Wysoka akcyza, choć w perspektywie długoterminowej przyniesie straty to jednak krótkofalowo zapowiada spore wpływy do budżetu.
2mln e-palaczy w Polsce? To zawyżone dane, bazujące głównie na przychodach w branży.
Prawie każdy palacz w Polsce przynajmniej raz miał kontakt z e-papierosami. Poszedł do sklepu, wydał pieniądze na sprzęt a potem po tygodniu, miesiącu używania wrócił do zwykłych papierosów. Branża zyskała pieniądze, ale nie e-palacza. Takich ludzi w Polsce jest kilka milionów, część z nich próbuje co jakiś czas wracać do tematu. Jednorazowo wydają dużo pieniędzy na sprzęt i tym samym robią przychody w branży, ale to nie są e-palacze.
Awatar użytkownika
By Tymon78
#1749375
Jednorazowo wydają dużo na sprzęt.... - dużo to znaczy ile, wystarczy poczytać nowych userów.... do 100 - 200 zł za zestaw i najlepiej bezobslugowy. 500 +... wolę niech będzie dzieciom coś od państwa, niż państwo z PO ma dalej wydawać na..... Wiesz na co.

Zdrowie nie jest tanie...., szczerze, wolę wybulić niż jechać jak dwa lata temu...

Post polityczny - wiec zagłębiać się sensu nie widzę.
Awatar użytkownika
By dbuba
#1789189
"MF zaproponuje wysokość stawki akcyzy dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie 0,7 zł za 1 mililitr tego płynu, zaś dla wyrobów nowatorskich na poziomie 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc.
http://biznes.interia.pl/podatki/news/mf-opodatkuje-akcyza-papierosy-elektroniczne-i-nowatorskie,2524061,4211
Awatar użytkownika
By Krasnal45
#1789193
Tu już chyba nie chodzi o wpływy z takiej bandyckiej akcyzy. Tu chodzi o dobicie normalnego rynku i zrobienie czystego pola dla BigTobacco które szykują ekspansję na świecie.
Awatar użytkownika
By e_sat
#1789198
Niech pocałują Misia w dupę - nikt z waperów nie wyjdzie im na przeciw." Normalny rynek " e-p jakoś się utrzyma, w większość zacznie wapować zerówki...:) Osobiście nie widze w kieszeni żadnej złotówki dla darmozjadów,,,
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1789207
Krasnal45 pisze:Tu już chyba nie chodzi o wpływy z takiej bandyckiej akcyzy. Tu chodzi o dobicie normalnego rynku i zrobienie czystego pola dla BigTobacco które szykują ekspansję na świecie.

Myślę, Krasnal, że chcą upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Policzmy: 1,5 mln waperów, każdy niech zużyje 3 ml dziennie. Prosty rachunek daje ponad miliard wpływu z akcyzy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Witam, Co polecicie staremu wyjadaczowi MTL z now[…]

TGT IV

No to szporujemy już... TAIFUN GT IV Wir freuen un[…]

Licznik pokazał dziś 3000 dni!

To ponad 8 lat. Wapuję nieprzerwanie, tylko nikoty[…]

Dla odreagowania od trawnika bawimy się w typowani[…]