EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
By walek
#1733396
Zobaczymy czym tym razem ustawodawca nasz uszczęśliwi. Akcyza na drut, bawełnę, baterie?? Można spodziewać się wszystkiego...
Awatar użytkownika
By pol
#1733400
Rynek e-papierosów szacuje się w Polsce na około pół miliarda złotych rocznie. A e-dymek puszcza nawet 1,8 mln osób. Oznacza to, że jesteśmy jednym z największych rynków na świecie.


walek pisze:Akcyza na drut, bawełnę, baterie??

Ilu chmurzących robi własne grzałki?
Wszystkich użytkowników forum jest 47693.
Czy wszyscy użytkownicy forum robią zapasy waty do własnych grzałek?

Przy optymistycznym założeniu 50%, to proporcję 24tyś do prawie 2 milionów można przemilczeć i akcyzy na watę z pieluch nie nakładać.


Edit:
Niektóre państwa członkowskie, nie oglądając się na Brukselę, zaczęły bowiem same wprowadzać u siebie odpowiednie podatki na te produkty. Zrobiły tak Łotwa, Portugalia, Rumunia i Włochy, a Francja i Wielka Brytania wprowadziły dodatkowy podatek od wyrobów z podgrzewanym tytoniem.

http://www.rp.pl/Akcyza/303059969-Akcyz ... skiej.html

Wieści z COP7
Dziś delegaci z Indii, Tajlandii, Kenii i Nigerii zaproponowali w dokumencie COP7 poprawkę, zgodnie z którą WHO ma globalnie zakazać używania EIN.

https://starychemik.wordpress.com/2016/ ... apierosow/
Awatar użytkownika
By miblah
#1734027
Nie ma zaskoczenia:

http://www.antyradio.pl/Technologia/Gad ... rosy-11691

Projekt przepisów obejmujących e-papierosy akcyzą przygotowuje „zespół do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich”, działający w ramach Ministerstwa Finansów.
By AlucarD
#1734262
To jest takie trochę debilne z ich strony bo jeśli mieli w planach nałożyć akcyzę to w ich własnym interesie byłoby aby sprzedaż kwitła i była jak największa to najpierw dowalili ustawę, która wszystko ogranicza a dopiero teraz akcyzę.
Nasz rząd taki mądry!
Awatar użytkownika
By stacho
#1748421
W "Na temat" http://natemat.pl/198713,opodatkowac-al ... a-finansow Opodatkować albo nie opodatkować – oto jest pytanie. Ekspertka KIG o planach Ministerstwa Finansów
Polski rząd i Bruksela, choć skonfliktowane na różnych frontach, łączy z pewnością jedno – wola walki z nałogiem palenia. Na celowniku decydentów walczących o zdrowsze płuca Europejczyków znalazły się m.in. zastępujące tradycyjne fajki e-papierosy. W ostatnim czasie w Polsce zrównano je pod wieloma względami ze zwykłymi papierosami, a jak wynika z przecieków resort finansów myśli o objęciu ich akcyzą. Czy to słuszny kierunek?
ADVERTISEMENT

– Podatek akcyzowy na e-papierosy oraz nowatorskie wyroby tytoniowe powinien być wprowadzony w krótkiej perspektywie czasu. Ministerstwo Finansów powinno jednak okiełznać apetyt na dodatkowe dochody budżetowe i przyjąć proste rozwiązania w zakresie opodatkowania tych używek – twierdzi w rozmowie z serwisem naTemat ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Agnieszka Durlik.
...
Czy wstępnie możemy oszacować optymalną stawkę takiego podatku?

W odniesieniu do opodatkowania e-papierosów warto odnieść się do postulatów Raportu Fundacji Republikańskiej z grudnia 2016, gdzie wskazywano, że podatek w wysokości np. 10 gr od 1 ml płynu byłby dla rynku względnie neutralny. Jeśli zaś chodzi o NWT, to pamiętajmy, że tych produktów jeszcze na polskim rynku nie ma, jeśli więc chcemy, aby pojawiły się, jako potencjalnie mniej szkodliwa alternatywa dla palących, to stawka podatku akcyzowego także powinna być znacząco niższa niż na tradycyjne wyroby tytoniowe.
...
Jakie konkretne rozwiązania przyjęły te państwa?

We Włoszech, które wprowadziły opodatkowanie jako pierwsze w UE, podatek akcyzowy od e-papierosów to 0,37 EUR za ml, zaś od wyrobów nowatorskich 60 EUR za 1000 szt. Portugalia opodatkowała płyny do e-papierosów stawką 0,60 EUR za ml, zaś Nowatorskie Wyroby Tytoniowe stawką mieszaną, tj. 20 proc. od ceny sprzedaży + 75 EUR za 1 kg mieszanki tytoniu.

A z jakich krajów moglibyśmy brać przykład?

Kraje UE takie jak Rumunia czy Łotwa zastosowały bardziej racjonalne stawki. Rumunia, wprowadziła na e-papierosy podatek w wysokości 0,11 EUR za ml, zaś na NWT – 85 EUR za kg. Łotwa opodatkowuje płyny do e-papierosów zarówno w oparciu o objętość, jak i stężenie nikotyny, tj. 0,01 EUR za 1 ml płynu, oraz 0,005 EUR za mg nikotyny. Stawka podatku od 1 kg mieszanki tytoniu w Nowatorskich Wyrobach Tytoniowych to 62 EUR za 1 kg. Ciekawy eksperyment zastosowała Chorwacja.
...Zatem co nas może spotkać.
Przyjmując dla uproszczenia obliczeń 1 EURO = 4 PLN

Wariant rumuński 0,11 E/ml daje 0,44 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa o 4,40

Wariant łotewski 0,01 E/ml + 0,005 E/mg daje :
moc 3 mg/ml daje 0,10 zł/ml
moc 6 mg/ml daje 0,16 zł/ml
moc 12 mg/ml daje 0,28 zł/ml
moc 20 mg/ml daje 0,44 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa odpowiednio o
3------ 1,00
6------ 1,60
12---- 2,80
20---- 4,40

Wariant włoski 0,37 E/ml daje 1,48 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa o 14,80

Wariant portugalski 0,60 E/ml daje 2,40 zł/ml
buteleczka 10 ml droższa o 24,00
Awatar użytkownika
By domekrap
#1748426
Akcyza to była kwestia czasu, Jak wybuchł bum na epapierosy to wiadomym było, że złodziej prędzej czy później ale wyciągnie łapę po haracz.
Awatar użytkownika
By miron52
#1748434
Jak mówią, że podwyższą podatki, to podwyższą, a jak mówią że obniżą, to mówią.
Awatar użytkownika
By Michaelred
#1748436
Cos czuje, ze sprzedaz gotowych liquidow poleci tak mocno w dol, ze zamiast zyskac na akcyzie to straca nawet na Vacie :D Ubija caly rynek EP i tyle *CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By Krasnal45
#1748441
@Michaelred
pol pisze:Ilu chmurzących robi własne grzałki?
Wszystkich użytkowników forum jest 47693.
Czy wszyscy użytkownicy forum robią zapasy waty do własnych grzałek?

Przy optymistycznym założeniu 50%, to proporcję 24tyś do prawie 2 milionów można przemilczeć ...

To samo dotyczy liquidów.
By VIP-CIGARO
#1748710
Nie liczyłbym na niskie stawki, 500+ musi dotrwać przynajmniej do kolejnych wyborów a to kosztuje.
Wysoka akcyza, choć w perspektywie długoterminowej przyniesie straty to jednak krótkofalowo zapowiada spore wpływy do budżetu.
2mln e-palaczy w Polsce? To zawyżone dane, bazujące głównie na przychodach w branży.
Prawie każdy palacz w Polsce przynajmniej raz miał kontakt z e-papierosami. Poszedł do sklepu, wydał pieniądze na sprzęt a potem po tygodniu, miesiącu używania wrócił do zwykłych papierosów. Branża zyskała pieniądze, ale nie e-palacza. Takich ludzi w Polsce jest kilka milionów, część z nich próbuje co jakiś czas wracać do tematu. Jednorazowo wydają dużo pieniędzy na sprzęt i tym samym robią przychody w branży, ale to nie są e-palacze.
Awatar użytkownika
By Tymon78
#1749375
Jednorazowo wydają dużo na sprzęt.... - dużo to znaczy ile, wystarczy poczytać nowych userów.... do 100 - 200 zł za zestaw i najlepiej bezobslugowy. 500 +... wolę niech będzie dzieciom coś od państwa, niż państwo z PO ma dalej wydawać na..... Wiesz na co.

Zdrowie nie jest tanie...., szczerze, wolę wybulić niż jechać jak dwa lata temu...

Post polityczny - wiec zagłębiać się sensu nie widzę.
By FlashGordon
#1749389
Tymon78 pisze:Jednorazowo wydają dużo na sprzęt.... - dużo to znaczy ile, wystarczy poczytać nowych userów.... do 100 - 200 zł za zestaw i najlepiej bezobslugowy. 500 +... wolę niech będzie dzieciom coś od państwa, niż państwo z PO ma dalej wydawać na..... Wiesz na co.

Zdrowie nie jest tanie...., szczerze, wolę wybulić niż jechać jak dwa lata temu...

Post polityczny - wiec zagłębiać się sensu nie widzę.


Dzieciom? Zrobisz sobie dziecko za 500zł/msc? No właśnie. Te dzieci nie zobaczą tych pieniędzy, a ich rodzice będą mieli za co pić.
Od jakiego państwa?
Od pracujących uczciwie ludzi, a nie od państwa, państwo nie zarabia, tylko kradnie.

Już to gdzieś pisałem. Jeśli wapowanie stanie zbyt drogie, po prostu przestanę, ale do zwykłych fajek nie wrócę i pewnie zdecydowana większość tak uczyni, więc akcyza wygeneruje jedynie straty, ale socjaliści mają inną filozofię i muszą przekonać się na własnej skórze co najmniej kilkadziesiąt razy, żeby może zrozumieć.
Awatar użytkownika
By Tymon78
#1749395
Guzik, moje widzą, mam na sprzęt i pić mam za co. Wcześniej też miałem...., lubię patrzeć jak się skur... lom do :dupa dobierają. Jestem szarakiem i ciężko zarabiam. Państwo zawsze będzie okradać.... prawnie lub nie. Pitole fundować dacze, samochody czy loty w tą i nazad. Skończyło się. Za cztery lata przypomną o zwykłym człowieku.....

Flash - jeszcze guzik wiesz o dzieciach. Jedno jest pewne - jak wsadzisz to Ci może z portfela wyskoczyć...
Awatar użytkownika
By macieq03
#1749420
Naprawdę nie rozumiem niektórych. O co Wam chodzi z 500+ ? Czy teraz wszelkie zło będzie zrzucane na ten projekt?
Czy zazdrościcie osobom korzystającym z tych pieniędzy.
Naprawdę, nie ma czego. Marna namiastka socjalu .
Kilka razy padało stwierdzenie na tym forum, że to dodatek dla nierobów, pijaków itp. Opieka społeczna działa nie od dzisiaj, i nie raz pomagała osobom z marginesu , nim wprowadzono 500
Na pomoc tymże osobom składamy się wszyscy (płacący podatki) ale nikt nie robił nigdy larum z tego powodu.
Jest ,to dobrze, zabiorą też sobie dam radę, (mam dwie ręce) ale wkurzają mnie i pewnie parę osób też, takie stwierdzenia, że korzystający to lump.
Zauważyłeś,że osoba pobierająca dodatek zje go wykorzystuje, zgłoś to,a nie wrzucasz wszystkich do jednego wora.
Troszkę odbiegłem od tematu, ale już parę razy sytauacja miała miejsce.
Dziwnie się poczułem,a przecież użytkownicy tego forum to dorosłe osoby.

ʞlɐʇɐdɐʇ ɯǝıɔʎżn z ouɐsıdɐu
Awatar użytkownika
By e-Jacek
#1749426
macieq03 pisze:Naprawdę nie rozumiem niektórych. O co Wam chodzi z 500+ ? Czy teraz wszelkie zło będzie zrzucane na ten projekt?
Czy zazdrościcie osobom korzystającym z tych pieniędzy.
Naprawdę, nie ma czego. Marna namiastka socjalu .
Kilka razy padało stwierdzenie na tym forum, że to dodatek dla nierobów, pijaków itp. Opieka społeczna działa nie od dzisiaj, i nie raz pomagała osobom z marginesu , nim wprowadzono 500
Na pomoc tymże osobom składamy się wszyscy (płacący podatki) ale nikt nie robił nigdy larum z tego powodu.
Jest ,to dobrze, zabiorą też sobie dam radę, (mam dwie ręce) ale wkurzają mnie i pewnie parę osób też, takie stwierdzenia, że korzystający to lump.
Zauważyłeś,że osoba pobierająca dodatek zje go wykorzystuje, zgłoś to,a nie wrzucasz wszystkich do jednego wora.
Troszkę odbiegłem od tematu, ale już parę razy sytauacja miała miejsce.
Dziwnie się poczułem,a przecież użytkownicy tego forum to dorosłe osoby.

ʞlɐʇɐdɐʇ ɯǝıɔʎżn z ouɐsıdɐu

Rozdawać a pomagać to duża różnica.Kryteria programu są z d...py wzięte ja mam 1000 na osobę ty 10000 dostajemy oboje gdzie tu widzisz pomoc socjalną?Odnośnie tych co przepijają,beda przepijac nadal tylko teraz pija ze sklepu ,kasa wraca w formie akcyzy

Wytapane z okna
Awatar użytkownika
By macieq03
#1749431
Tutaj jak najbardziej się z Tobą zgadzam.
Kryteria są złe, program miał inaczej wyglądać, wyszło jak zwykle.

Za parę miesięcy i mnie się to urwie,a nie zarabiamy kokosów,i co wtedy?
Mam nazywać tych co korzystają z programu nierobami?
Żaden rząd nic dla nas nie zrobił, ani nie zrobi za darmo .
Zawsze będą szukać w naszej kieszeni.


ʞlɐʇɐdɐʇ ɯǝıɔʎżn z ouɐsıdɐu
Atomizer do +-40 zł

Witam potrzebuję jakiegoś atomizera do ok.50 zł za[…]

Urodziny !!!

"Zobacz no, zobacz no, czyje, czyje urodziny[…]

Zestaw narzędzi do grzałek

Potrzebuje jakiś sprawdzony zestaw do grzałek. Moż[…]

GeekVape Griffin - setup pod smak

Mam pytanie do właścicieli Griffina. Generalnie je[…]