EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
Awatar użytkownika
By Dżako
#173083
Odebrałem dzisiaj wyniki badania krwi mam dość znacznie podwyższony cholesterol(norma 190 a ja mam 290) nie mówiąc już o trójglicerydach których mam dużooo za dużo :( .Wiem że na te wyniki "zapracowałem" przez kilka lat żywiąc się mało zdrowo :D.
Poszedłem do lekarza z tymi wynikami, stwierdził on że oprócz złej diety to nikotyna powoduje wzrost cholesterolu(został poinformowany że e-palę).
Jak myślicie jest to prawda czy chciał mnie nastraszyć abym rzucił e-palenie :?:
Awatar użytkownika
By Gemini40
#173118
Z tego co czytalam nikotyna zwieksza poziom zlego cholesterolu.

http://www.pfm.pl/u235/navi/198680
Awatar użytkownika
By gastolek
#173172
Palenie papierosów

doprowadza do niedotlenienia mięśnia sercowego i niedokrwienia naczyń krwionośnych, co przyśpiesza miażdżycę. Eliminacja nikotyny i innych toksyn z palenia papierosów jest ulgą dla serca i krwioobiegu, jak też dla innych narządów ciała. Udokumentowano, że porzucenie palenia papierosóww znacząco zmniejsza ryzyko zawału
Nie ma co pękać.
Wzmiankowane niedotlenienie to od PALENIA czyli wdychania tlenku węgla
No i te inne toksyny!
A czy wogóle ktos badał wpływ SAMEJ nikotyny?wątpię
Zawsze było nikotyna=papierosy i ich palenie
Awatar użytkownika
By Piotr_M
#173223
gastolek pisze:Palenie papierosów
A czy w ogóle ktos badał wpływ SAMEJ nikotyny?wątpię
Zawsze było nikotyna=papierosy i ich palenie

Badał, i tych badań było sporo. Wszystko jest na tym forum, tylko trzeba odszukać.
Nikotyna nie jest ani rakotwórcza, ani nie powoduje miażdżycy. To nie nikotyna zwiększa poziom "złego" cholesterolu, ale kilka innych substancji zawartych w dymie tytoniowym.
Błędem jest zrównywanie palenia tytoniu z nikotyną. To robią od stu lat niestety dziennikarze, którzy jak wiadomo nie mają o niczym pojęcia, a za nimi powtarzają wszyscy (też wielu lekarzy, zwłaszcza niepalących), no bo jak wydrukowane, to znaczy że prawda.
Za fatalne skutki palenia tytoniu odpowiada ok. 4000 szkodliwych substancji.
Nikotyna ma w tym mały udział. Na pewno ma wpływ na utrwalanie się nałogu palenia. Jest także toksyczna, w dużych dawkach (ok. 60 mg) szybko przyjętych działa "paraliżująco" na układ nerwowy, co może prowadzić do śmierci. Jednak żeby tak zadziałała, trzeba by jednym haustem wypić butelkę z liquidem, tak więc w e-papierosach nie jest groźna (nikt nie wypali tyle liquidu, żeby w ciągu powiedzmy godziny wchłonąć aż 60 mg).
Ostatnio zmieniony 21 cze 2010, 20:14 przez Piotr_M, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
By gastolek
#173226
Piotr_M pisze:
gastolek pisze:Palenie papierosów
A czy w ogóle ktos badał wpływ SAMEJ nikotyny?wątpię
Zawsze było nikotyna=papierosy i ich palenie

Badał, i tych badań było sporo. Wszystko jest na tym forum, tylko trzeba odszukać.
Nikotyna nie jest ani rakotwórcza, ani nie powoduje miażdżycy.
Błędem jest zrównywanie palenia tytoniu z nikotyną. To robią od stu lat niestety dziennikarze, którzy jak wiadomo nie mają o niczym pojęcia, a za nimi powtarzają wszyscy (też wielu lekarzy, zwłaszcza niepalących), no bo jak wydrukowane, to znaczy że prawda.
Za fatalne skutki palenia tytoniu odpowiada ok. 4000 szkodliwych substancji.
Nikotyna ma w tym mały udział. Na pewno ma wpływ na utrwalanie się nałogu palenia. Jest także toksyczna, w dużych dawkach (ok. 60 mg) szybko przyjętych działa "paraliżująco" na układ nerwowy, co może prowadzić do śmierci. Jednak żeby tak zadziałała, trzeba by jednym haustem wypić butelkę z liquidem, tak więc w e-papierosach nie jest groźna (nikt nie wypali tyle liquidu, żeby w ciągu powiedzmy godziny wchłonąć aż 60 mg).

Dziękuję bardzo,to właśnie miałem na myśli :)
Tylko jako "człowiek o prostej twarzy"nie umiałem tego zwerbalizować :P
By marcin21467
#174444
Ja jak paliłem papierosy miałem cholesterol całkowity 246, triglicerydy 226 więc sporo. E- palę już prawie trzy miesiące i niedawno robiłem badania i wyszło mi że mam cholesterol całkowity 155 a triglicerydy 216 więc chyba nikotyna nie wpływa aż tak na cholesterol.
Awatar użytkownika
By kojuna
#174518
gastolek pisze:Palenie papierosów

doprowadza do niedotlenienia mięśnia sercowego i niedokrwienia naczyń krwionośnych, co przyśpiesza miażdżycę. Eliminacja nikotyny i innych toksyn z palenia papierosów jest ulgą dla serca i krwioobiegu, jak też dla innych narządów ciała. Udokumentowano, że porzucenie palenia papierosóww znacząco zmniejsza ryzyko zawału
Nie ma co pękać.
Wzmiankowane niedotlenienie to od PALENIA czyli wdychania tlenku węgla
No i te inne toksyny!
A czy wogóle ktos badał wpływ SAMEJ nikotyny?wątpię
Zawsze było nikotyna=papierosy i ich palenie

Nikotyna nie tylko jest w papierosach, jest również lekiem np. w parkinsoniźmie. Małe dawki stymulują organizm, ale przedawkowanie może doprowadzić do śmierci :(
By jq0o
#174597
marcin21467 pisze:Ja jak paliłem papierosy miałem cholesterol całkowity 246, triglicerydy 226 więc sporo. E- palę już prawie trzy miesiące i niedawno robiłem badania i wyszło mi że mam cholesterol całkowity 155 a triglicerydy 216 więc chyba nikotyna nie wpływa aż tak na cholesterol.

Mam cholesterol w granicach 250...
Lecę zrobić badania,jak wyjdzie poniżej 200-to znajdę Cię/będę wczasował o rzut beretem od Łukowa/ i ....zrobimy flaszkę dobrego liquidu.
Awatar użytkownika
By amment
#199148
Jeśli chodzi o mnie te te wszystkie cholesterole mam albo w środku normy, albo w dolnej granicy, a tri-glicerydy nawet poniżej normy - więc nikotyna na to w ogóle nie wpływa. No chyba, że u mnie wpływa 2xdziennie 1g omega 3-6-9, margaryna bez cholesterolu i poza tym wogóle mało tłuszczu w diecie...
By user
#199193
Tłuszcz w diecie nie wpływa.
Stosuję dietę Kwaśniewskiego, a wszystkie poziomy mam poniżej normy :)
Przynajmniej jeszcze w styczniu, na okresowych miałem.
By Oowad700
#199272
Ja mam od lat cholesterol powyżej 300.Lekarz doradzał wszystko odstawić co lubię-papierosy,gorzałkę,mięso i wędliny,sery itd.Ja mu na to,że w tym momencie życie straciło by dla mnie smak i lepiej było by się powiesić.Więcej do tematu nie wrócił,wszystkie pozostałe wyniki mam non-stop dobre.Intryguje mnie pytanie,czy jak za jakiś czas zrobię badania na cholesterol to będzie poprawa.Przy pierwszej wizycie poproszę o badania i wyniki tu przedstawię.
Awatar użytkownika
By Midian
#199449
Oowad700 pisze:Ja mam od lat cholesterol powyżej 300.Lekarz doradzał wszystko odstawić co lubię-papierosy,gorzałkę,mięso i wędliny,sery itd.Ja mu na to,że w tym momencie życie straciło by dla mnie smak i lepiej było by się powiesić.Więcej do tematu nie wrócił,wszystkie pozostałe wyniki mam non-stop dobre.Intryguje mnie pytanie,czy jak za jakiś czas zrobię badania na cholesterol to będzie poprawa.Przy pierwszej wizycie poproszę o badania i wyniki tu przedstawię.

Mój Tato nie odstawił niczego z wyżej wymienionych rzeczy (oprócz papierosów). Zmarł w wieku 49 lat. Rzucenie palenia to chyba jednak nie wszystko.
Awatar użytkownika
By Odrzutowy
#199505
Mój kolega w pracy rzucił po wielu latach palenie analogów i pali od około roku e-papierosa, zrobił sobie przy okazji badań ogólnych, bardziej dokładne badanie krwi informując lekarza o tym ze pali e-papierosa. Wyniki badań krwi okazały sie lepsze niż przy paleniu analogów. Kolega za rok ma powtórzyć badania paląc e-papierosa dalej obserwując swoje wyniki.
Awatar użytkownika
By vendetta
#206709
Po ponad roku e-palenia, po kilku badaniach krwi (morfologia,biochemia i cholesterol) stwierdzam, że wyniki mi się poprawiły. Kiedyś miałam trochę podwyższony cholesterol a teraz wszystko w normie *TANIEC*
Awatar użytkownika
By poziomka
#206818
Przed e-paleniem miałam podwyższony i do tej pory nic się nie zmieniło. Niektórzy lekarze twierdzą, ze to problem genetyczny.
By jq0o
#346690
Odkopuję temat ,by podać fakt:
po dwóch latach e-palenia u mnie cholesterol niestety nie zmniejszył się :( ,mało tego-podskoczył z 250 do 265 *BOJE SIE*
A tak liczyłem na lepszy wynik...
Wniosek...samo liczenie nie pomaga :mrgreen:
By Werty
#1760899
Witam
Mam podobne doświadczenie jak paliłem analogi cholesterol przez ostatnie 10 lat na poziomie 235 po przejściu na epapierosa po 2 latach palenia cholesterol 196.
Wyszło podczas rutynowych badań do pracy. Nie wiem kiedy spadł ponieważ dawno nie robiłem badań. Nie mniej jednak jak dla mnie jest super (nie robiłem nic na rzecz obniżenia cholesterolu).
Ponadto po za tym poprawił mi się
1. smak, straciłem ochotę na ostre przyprawy,
2. poczucie zapachu (tak długo palę, że nie pamiętam już kiedy czułem zapach jesiennych liści, cudowne uczucie),
3. Brak porannego kaszlu,
4. Czysta poranna ślina,
5. Nie śmierdzę papierosami (nareszcie żona nie mówi, że sypia z popielniczką a i współżycie również się poprawiło),
6. Niższe koszty na analogach 450 pln/m-ca na epapierosie 35 pln/m-c
7. Podczas biegania mniejsza Zadyszka
8. Większe zainteresowanie wśród ludzi,
9. Mogę palić w miejscach, gdzie z anlalogów nie korzystałbym. Wiem, że teraz zakaz jest taki sam jak anlalogów, ale to chodzi o prywatne posesje.
Mógłbym tak wyliczać w nieskończoność.
Analogi paliłem 24 lata i byłem strasznie tym zmęczony a nie chciałem całkowicie żucać palenia.
Epapieros rozwiązał mi wiele problemów, jest super.
Wiem, że od informacji o cholesterolu szybko się pochwaliłem zaletami. Wybaczcie, ale jestem tak zachwycony obecną sytuacją, że nie sposób to wyrazić słowami. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By KaraBoska
#1761896
No to ja dodam coś od siebie. E-palę już kilka ładnych lat. Przed tym żona( wcześniej dziewczyna) mówił, że śmierdzę. Badania zawsze miałem w normie. Chociaż miałem nadwagę. Po przejściu na EP schudłem ok. 30kg. Kondycja bajka, brak zadyszki, zero "kaszlu palacza"
Ostatnio poszliśmy do alergologa bo starszy syn łapał wodnisty katar. Obstawiamy koty, które cyklicznie pojawiają się w przedszkolu...
Pani "doktor" zrobiła wywiad środowiskowy. Leki,choroby, PALENIE. Odpowiedziałem, że używam EP od długieeego czasu. Pani "doktor" z ryjem do mnie, że to są "gazy" i "opary". Kiedy jej odpowiedziałem, że nigdy nie wapuje przy dzieciach, tylko w moim gabinecie na innym piętrze odpowiedziała " ale to przenika" No qrde jak?! przez ściany. Nigdy nie wapuje przy dzieciakach. Taka zasada. Pokój bez wentylacji, na innym poziome co są dzieci. Widać jak odgórnie chcą nas zajepppać. Wstyd i żal dla lekarzy. Od głowy ryba się psuje. W tym wypadku rybą jest... Lobby farmaceutyczne ( kasa za tępienie bo plasterki muszą schodzić) i bóg wie dla czego (w sumie kasa, raka lepiej leczyć....kasa) lobby tytoniowe. Dziękuję. Postoję. Więcej do znachora nie pójdę ( a znachor był prywatny)
By gourmet
#1782427
E-palę ponad 6 lat. Niedawno robiłem bilans 52 latka. Krew wzorowa, cholesterol b.niski, ale nigdy nie miałem z nim problemów. Nawet dostałem pochwałę od lekarki. Kobieta rozsądna, e-palenia nie uznaje za szkodliwe.
By Werty
#1796345
Drodzy czytelnicy,
Jako były palacz tradycyjnych papierosów a obecnie e-papierosów. Powiem tylko tyle, nie wiem jak bardzo szkodliwy jest e-papieros i jakie skutki będą po 10 lub 20 latach palenia, ale jedno wiem napewno.
Od kąd palę e-papierosa
1 rano nie mam zgagi
2 powróciło poczucie zapachu
3 powróciło poczucie smaku
4 żona zadowolona, że nie śmiedzę jak popielniczka
5 więcej seksu
6 paluch już nie są żółte
7 mogę I sam obniżamy poziom ilości nikotyny startowałem od 24 aktualnie 9
8 obniżyłem ilość I częstotliwość korzystania z palenia startowałem od 20 ml dziennie aktualnie 5 ml dziennie
9 zaniechałem do minimum stosowania ostrych przypraw i soli, już nie miałem takiej potrzeby
10 zacząłem więcej pić wody lub innych płynów, co poprawiło cerę i lepsze samopoczucie
11 drastycznie obniżył em koszty nałogu tradycyjne papierosy 450 PLN miesięcznie e-papieros 35 PLN miesięcznie nie jestem w stanie przepaść więcej. Nie liczę kosztów ładowania baterii, gdyż uznaję za pomijane.

A teraz najważniejsze obniżył mi się HOLESTEROL z 240 do 159.

Nie oceniam tego, czy to naprawdę jest super czy nie, ale jak dla mnie to zajefajnie.
Trzy razy podchodził do tego tematu i była sucha. Natomiast kiedyś wyczytałem, że przejście jest dopiero wtedy możliwe jak się ostatecznie odstawić tradycyjne fajki i bezwzględnie będzie paliło e-papieros, w moim przypadku zadziałało, teraz już nie liczę ale chyba 4 lata palę I jest ok.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.