EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By zarthos
#1620481
Witam,

Poniżej tłumaczenie większej części artykułu:
http://e-liquid-recipes.com/master-mixe ... and-tricks

Nie ze wszystkim się zgadzam i nie wszystko rozumiem, ale tłumaczę jak leci - jeno w okrojonej wersji.
Nie tłumaczone informacje, które na forum wałkowane były setki razy.
To co tłumaczone też jest na forum, ale tutaj opublikowane w leniuchoprzyjaznej wersji.
Na pewno każdy znajdzie coś dlla siebie.

AAA Magic Mask – Z włoskiej firmy Flavour Art, AAA Magic Mask (nazywane również MM) dodaje tekstury, podczas gdy zmniejsza odczucie kwaskowatości bez modyfikacji pH. Może załagodzić ostre nuty. Bądź bardzo ostrożny, może z łatwością zniszczyć mieszankę. Dodawaj oszczędnie. Ten dodatek działa nie poprzez zmianę smaku, ale zmianę twojego postrzegania smaku.

Acetyl Pyrazine (lub AP) – Zwykle występuje w 5% roztworze. Dodaje orzeszkowego/pieczonego/chlebowego smaku. Zwykle dodawany do mieszanek tytoniowych lub ciasteczkowych. Używaj oszczędnie, 0.2-1% - Zacznij od dodania jednej kropli na 10ml i dodawaj aż do osiągnięcia zadowalającego smaku. Zbyt dużo sprawia że mieszanka smakuje jak chrupki kukurydziane. Niektórzy mają problem z mieszaniem przy użyciu tego dodatku, jako że potrafi on bardzo szybko zdominować mieszankę. Jeśli masz takie problemy, spróbuj dodać 2 kropelki do 10ml butelki i napełnij ją bazą PG/VG.

Ocet jabłkowy – Zwiększa kwaskowatość, która pomaga niektórym smakom „wystrzelić”. Zwykle wykorzystywany w mieszankach tytoniowych, gdzie sok z cytryny jest używany w mieszankach owocowych. Wstępnie, mieszanki z octem jabłkowym wydają się mieć lepszy smak, ale z czasem mają tendencje do jego przytłumienia. Niektórzy lubią efekt jaki ocet ma na mieszanki, więc aby przeciwdziałać stłumionemu smakowi, możesz trochę zwiększyć ilość dodanych aromatów. Używaj oszczędnie. Zacznij od jednej kropli na 10ml w górę.

Bitter Wizard – Również z Włoskiej firmy Flavour Art, Bitter wizard dodaje gorzkiego smaku, zmniejsza słodycz, dodaje „suchości”. Zwykle wykorzystywany w mieszankach tytoniowych, może być jednak przydatny w innych rodzajach mieszanek. Dodawaj od 1 kropli na 10ml w górę.

Ethyl Maltol (EM) – EM znany jest również jako wata cukrowa. Często nazywany słodzikiem, choć tak naprawdę nim nie jest. W niskich stężeniach, około 0.5-1% dodaje „ciała”, wilgoci oraz redukuję ostre nuty. Zaokrągla smaki, i wypycha je trochę na przód. W innych słowach, redukuję intensywność aromatów . Przy 1.5-2.5% znacznie zmniejsza intensywność aromatów. Po wapowaniu liquidów z dużym udziałem EM, wielu doświadcza zmniejszonego postrzegania smaku przy innych liquidach które wapują, na godzinę lub dłużej. Przy około 8-10% , daje wyraźny smak spalonego cukru/ waty cukrowej, ale bez słodyczy prawdziwej waty. TPA sprzedaje EM pod nazwą Cotton Candy. Zwykle występuje w formie kryształów. Aby zrobić 10% roztwór, użyj 1 porcji kryształków EM i 9 porcji glikolu propylenowego, wstząsinguj aż rozpuszczą się całkowicie. Zwykle lekkie podgrzanie przyspiesza proces. Łatwym sposobem jest wrzucenie tego do mikrofalówki na 3 sekundy, mieszaj aż się ochłodzi oraz rozpuszczą się kryształki.

Ethyl Vanilin- Ethyl Vanilin również dosładza liquidy, dodaje również nutkę wanilii do twoich mieszanek. Jak EM, zwykle jest rozpuszczony w glicerynie roślinnej albo glikolu propylenowym
Wykorzystuje się go tak jak EM, dodaj 1-2 krople na 10ml w górę. Standardowe stężenie to 0.5-2%. Wiele marek sprzedaje ten dodatek.

Koolada- Mleczan Mentylu Metylu (jakiś chemik pomoże ? dop.tłum), znany również jako Koolada to zwykle 10% roztwór tegoż. Jeśli lubisz chłodzący efekt mentholu, ale nie chcesz jego smaku. Koolada dodaje chłodzącego efektu mentholu bez jego smaku. Używaj oszczędnie, około 0.5-4%

MTS Vape Wizard- Również z Włoskiej firmy Flavour Art, MTS to skrót od Mellow, Thick, Smooth (Łagodny, Gęsty, Gładki). To dodatek który został zaprojektowany aby załagodzić jakiekolwiek postrzeganie kwaskowatości, powoduję że chmura jest trochę gęstsza, dodaje „ciała” i głębi jakiejkolwiek mieszance. Sugerowane stężenie: 1-3 kropel na 10ml, lub 0.2-2%. Dodawaj stopniowo do smaku, jako że może również uczynić smak nieciekawym. Działa częściowo nie jako dodatek zmieniający smak, ale jego postrzeganie.

Sok z cytryny – Zwiększa kwaskowatość. Używany zwykle do ulepszenia smaków owocowych dodając „czegoś ekstra”. Standardowe stężenia: 1-2 krople na 5ml liquidu. Wstępnie, mieszanki z sokiem z cytryny wydają się smakować lepiej, z czasem mieszanki robią się trochę przytłumione.

Kwas Jabłkowy – Zwykle występuje w 20% roztworze. Dodaje kwaskowatości. Przy 1-2 kroplach na 10ml liquidu zwykle polepsza smak mieszanek owocowych. Przy większych stężeniach sprawia że mieszanka ma smak „kwaśnych słodyczy”. TPA sprzedaje kwas jabłkowy jako „Sour”

Menthol – Możesz kupić menthol w postaci kryształów w wielu miejscach. Jest łatwo zrobić z tych kryształków własny roztwór. Wystarczy zmielić /pokruszyć kryształki do bardzo drobnej postaci, wypełnić butelkę do połowy (albo trochę poniżej), a potem dodać PG albo VG. Mocno wstrząsnąć. Kąpiel w ciepłej wodzie pomoże je rozpuścić. W VG rozpuszcza się gorzej niż w PG.
OSTRZEŻENIE – nie chcesz wapować samego takiego roztworu ;) Używaj tylko jako dodatek w małych ilościach. Jeśli wydaje się Tobie zbyt mocny , możesz rozcieńczyć roztwór do smaku. Po prostu dodaj trochę VG lub PG

Solanka- Solanka lub roztwór soli, jest roztworem klasy medycznej destylowanej wody z solą (NaCL). Zwykle używany do mieszanek tytoniowych albo ciasteczkowych, dodaje „ciała” i polepsza smaki. Tak jak sól w potrawach ;) Może dodać słonej nuty do twoich mieszanek. Może być używany do wszystkich aromatów aby polepszyć smaki i zwiększyć „wilgotność”, przetestuj zanim zrobisz dużą ilość mieszanki. Redukuje odwodnienie ust/zatok/gardła powodowane przez VG oraz PG. Jeśli rozcieńczasz swoje mieszanki wodą destylowaną, wódką lub PGA, możesz spróbować zastąpić je solanką. Dobrym wyznacznikiem byłoby że stężenie aromatów z solanką powinno stanowić około 20-25% całej mieszanki. Choć niektórzy dodają tylko 3% do swoich miksów, niektórzy trochę więcej jeśli liquid ma przewagę VG. Roztwór używany w medycynie to zwykle 0.5-0.9%.

Smooth- TPA Smooth łagodzi szorstkie krawędzie aromatów, łagodzi nuty przednie i powoduje uczucie „wypełnienia ust”, podczas gdy wybija na przód nuty zwykle trzymające się z tyłu. Działa częściowo nie jako dodatek zmieniający smak, ale jego postrzeganie

Sweetener- Jest kilka rodzajów słodzików. Zwykle to sukraloza (np. Sweetener z TPA). Jest również kilka słodzików opartych na stewii (które powinny być zdrowsze). Zwykle używane w mieszankach owocowych, cukierkowych, oraz ciasteczkowych. Tak jak EM, 1-2 krople na 10ml uwydatnia aromaty, gdzie trochę więcej, 1% oraz powyżej dodaje słodkości. Marshmallow od TPA jest używany jak EM, do dodania wilgoci i słodkości. Molasses od TPA dodaje słodkości i pikantności. Brown Sugar Extra od TPA dodaje słodyczy. Większość słodzików rozjaśnia inne aromaty, dobrym pomysłem jest zacząć od niskich stężeń.

Trimethyl Pyrazine – Zwykle występuje w 10% roztworze, Trimethyl Pyrazine jest dobry do mieszanek tytoniowych. Przypisywane cechy smakowe: Orzeszkowy,stęchły, kakao, wysuszający, kawowy. Używaj oszczędnie! Od 1 kropli na 10ml wzwyż. Można kupić od TPA, mają go równiez inni producenci.

Dodanie „kopa w gardło”:
Większość z nas, jest w pogoni za dobrym „kopem w gardło” ;)
Aromaty znane z dodania tej cechy mieszance:
1.Horchata z Capella
2.Większość aromatów cynamonowych
3.Ecto Cooler z Flavor West
4.Aromaty zawierające kapsaicynę (powodującą uczucie ostrości przy jedzeniu papryczek chilli)
5.Menthol
6.Niektórzy mówią że odrobina wódki w mieszance zwiększa kopa w gardziołko
Awatar użytkownika
By cerber
#1678414
Przepraszam, że troche odkopię temat ale mam pytanie odnośnie soku z cytryny. Czy można go wycisnąć bezpośrednio z cytryny czy trzeba kupićw sklepie? (wiem, że dziwne pytanie) Próbował ktoś tej metody i powie coś o efektach?
Awatar użytkownika
By pol
#1678421
Sok wyciśnięty z cytryny zawiera pewną ilość cukru.
Sok cytrynowy spożywczy zawiera środki konserwujące (np benzoesan sodu /E-211/ C₆H₅COONa, pirosiarczyn sodu /E-223/ Na2S2O5, siarczyn sodu /E-221/ Na2SO3).

Czy warto to inhalować?

Edit:
Może w postaci E-330, ale tu opinia znawcy chemii by się zdała.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2016, 20:38 przez pol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By cerber
#1678423
pol pisze:Sok wyciśnięty z cytryny zawiera pewną ilość cukru.
Sok cytrynowy spożywczy zawiera środki konserwujące (np benzoesan sodu /E-211/ C₆H₅COONa, pirosiarczyn sodu /E-223/ Na2S2O5, siarczyn sodu /E-221/ Na2SO3).

Czy warto to inhalować?



Dziękuję za szybką odpowiedź, oczywiście jeśli tak mówisz to zapewne nie warto i nie będę próbował :D .
Awatar użytkownika
By zarthos
#1678426
Tak jak napisałem w pierwszym poście, nie ze wszystkim się zgadzam.
Dodawanie soku z cytryny jest jedną z tych rzeczy. Spróbowałem kiedyś przepisu z sokiem z cytryny.
Spuchły od niego oringi i palił się na grzałce zamiast odparowywać.
Na edytowanie wpisu za późno. Nie polecam.
By purge
#1682869
cerber pisze:
pol pisze:Sok wyciśnięty z cytryny zawiera pewną ilość cukru.
Sok cytrynowy spożywczy zawiera środki konserwujące (np benzoesan sodu /E-211/ C₆H₅COONa, pirosiarczyn sodu /E-223/ Na2S2O5, siarczyn sodu /E-221/ Na2SO3).

Czy warto to inhalować?



Dziękuję za szybką odpowiedź, oczywiście jeśli tak mówisz to zapewne nie warto i nie będę próbował :D .

Na coś trzeba umrzeć :D .
A tak na poważnie, z tego co ja wiem te dodatki są dla osób które mają niezwykle wyrafinowane kubki smakowe, bo różnica jest subtelna.
Taki np. smooth (triacetyna) moim zdaniem nie tyle obcina krawędzie co miesza smaki ze sobą. Kojarzycie te złożone smaki gdzie czuć pianki i budyń na wdechu a potem nutę truskawki na wydechu? No właśnie. Jak doda się do tego smooth to na wdechu i wydechu będzie się czuło truskawkowy budyń.
Ale co najważniejsze, wiele aromatów już w sobie zawiera te magiczne dodatki. Aromat to nie jest tylko...aromat. To są też substancje słodzące, acetoina, acetylopropionyl, kwas maślany, diacetyl i więcej. Albo wanilina-wszystko się zgadza, ale nie da się nią zastąpić dodatku aromatu waniliowego typu vanilla custard (który niewątpliwie wanilinę zawiera)itd bo wanilina tylko i wyłącznie posiada aromat waniliowy, ale nie smak. W przeciwieństwie do waniliny w/w vanilla custard jest złożonym smakiem posiada nuty waniliowe, nuty kremowe, nuty maślane i słodycz.
Nie mniej jednak uważam, że jest to bardzo przydatny artykuł! Tylko nie uważam by stosowanie tych dodatków było niezbędne. Osobiście z wzmacniaczy smaku posiadam jedynie EM, AP i sukralozę. Jeszcze nigdy nie korzystałem z koolady, ale wydaje się być całkiem użyteczny, ze względu na efekt chłodzenia bez dodawania smaku mięty.
Słyszałem, że champagne od TPA daje wrażenie saturacji, warto to wiedzieć jakby ktoś robił chociażby energy drinka (nie próbowałem, więc za to nie ręczę);). To już nie jest bimbrownictwo...to już miksologia, żeby znać te wszystkie smaki trzeba się w to na prawdę zagłębić, a kto by miał na to czas... *SMUTEK*
Awatar użytkownika
By pol
#1682872
Hmmm...
Sukraloza - /jej rozkład zaczyna się w temperaturze ok. 120 stopni, a jednym z produktów rozkładu jest gazowy chlorowodór (HCl)/
>> https://starychemik.wordpress.com/2013/ ... -liquidow/

Diacetyl, acetylopropionyl - /możliwe powiązanie ze schorzeniem zwanym płucem popcornowym/
>> https://starychemik.wordpress.com/?s=diacetyl+
By purge
#1682891
pol pisze:Hmmm...
Sukraloza - /jej rozkład zaczyna się w temperaturze ok. 120 stopni, a jednym z produktów rozkładu jest gazowy chlorowodór (HCl)/
>> https://starychemik.wordpress.com/2013/ ... -liquidow/

Diacetyl, acetylopropionyl - /możliwe powiązanie ze schorzeniem zwanym płucem popcornowym/
>> https://starychemik.wordpress.com/?s=diacetyl+

No wiem, wiem...ale co zrobić? Na początku napisałem, od czegoś trzeba umrzeć.
http://ntr.oxfordjournals.org/content/e ... 6.abstract - badanie sfinansowane przez crowdfunding
Co do popcornowego płuca czytałem o tym, w przyszłości mogą występować takie efekty, ale wydaje mi się, że problem polega na tym, że pracownicy w tych fabrykach byli wystawieni na działanie znacznie większych stężeń tych substancji i prawdopodobnie przez dłuższy czas niż przeciętny waper. Mówiłem o tym w kwestii niklu-czas pokaże.
Co do sukralozy, ile gazowego chlorowodoru powstaje z rozkładu 10% roztworu sukralozy w glikolu propylenowym o objętości 0.1ml?
Z tego wyczytałem z linku dodanego na blogu, w związku z rozkładem z jednej cząsteczki sukralozy powstają 2 cząsteczki wody i jedna chlorowodoru. To teraz tak masa molowa sukralozy to 397.63 g/mol czyli...nie, nie chce mi się, wakacje są :lol:
@EDYTA:
glikol ma gęstość równą 1.04g/cm^3, czyli 10 ml glikolu waży 10.4 g, chcąc zrobić 10% roztwór sukralozy musimy zatem użyć 9.36 gram glikolu i 1.04 grama sukralozy. Więc, powiedzmy, że ktoś jest takim Kubusiem Puchatkiem wśród e-palaczy i lubi puścić z areozolem 10 ml dosładzanego liquidu dziennie w którym znajduje się 1% w/w roztworu (0.1ml). W 1 ml mamy 0.1040 grama sukralozy, zatem w 0.1ml będzie 0.0104 grama sukralozy. 1 mol sukralozy waży 397.63 g. Zatem liczba moli sukralozy w liquidzie wynosi 0.0000261549 mol czyli liczba drobin wynosi 0.0000261549x6.022x10^23...dużo ponad 15 bilionów. Z tego co wiemy z wcześniejszych badań wynika, że z rozpadu jednej cząsteczki sukralozy uzyskujemy jedną cząsteczkę HCl w związku z tym powstaje nam 15 bilionów cząsteczek chlorowodoru *SHOCK* . Ale czy to dużo? Przekonajmy się *GOOD* !
Już jest mniej liczenia, bo wiadomo, że liczba moli będzie taka sama, czyli mamy te 0.0000261549 moli HCl, którego masa molowa wynosi 36.46 g/mol. Korzystając ze wzoru wychodzi nam, że masa substancji wynosi...0.0009536 grama, teraz przekształcając wzór na gęstość i znając gęstość gazowego HCl (0.001490 g/cm^3) wiemy, że z 10 ml liquidu dosłodzonego 0.1ml 10% roztworu sukralozy wydzieli nam się 0.64ml GAZOWEGO chlorowodoru o masie 0.0009 grama. Moim zdaniem ilość raczej nie szkodliwa, w tym procesie powstają też dwie cząsteczki wody, która ma mniej więcej 2 razy mniejszą masę molową niż HCl, więc też 0.64ml to można się też utopić :lol: . Podejrzewam, że jak ktoś ma zgagę jest w stanie więcej kwasu solnego wciągnąć do płuc. Ujmę to tak...w epapierosach co chwilę znajduje się niebezpieczne substancje, ale po chwili wszyscy zapominają. A dlaczego, bo nic się nikomu od tego nie stało. A, że z gliceryny powstaje akroleina i się umiera, a że zarosną ci się oskrzeliki i umrzesz, a że glikol jest higroskopijny, a to a sram to. Nie wiem czy ludzie szukają wymówki do wrócenia do śmierdziuchów (w których też znajdziemy same pyszne pierwiastki i związki chemiczne) czy dają pożywkę czcigodnym parlamentarzystom którzy usiłują cały przemysł uwalić. Oczywiście w teorii może powstać w ten sposób kwas solny, ale znowu... zgaga...
Awatar użytkownika
By nhnk
#1697819
Mam pytanie odnośnie specyfiku Bitter Wizard.
Niemal każdy liquid, który robię wychodzi mi za słodki - nie jest to kwestia tego, że dodaję za dużo aromatu, tylko bardziej chyba moich osobistych preferencji.
Czy w/w składnik sprawdzi się żeby odsłodzić aromaty inne niż tytoniowe - jakieś owocówki, desery, itp.? Może ewentualnie dodanie soli fizjologicznej coś pomoże?

Z opisu Bitter Wizarda ciężko mi wywnioskować czy nie zepsuje mi np. owocowego smaku dodając gorycz, więc będę wdzięczny za kilka słów na ten temat od osób, które bawiły się z czarodziejem.
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.