EPF
Dział o bazach (PG/VG), shotach i solach.
Awatar użytkownika
By Haze
#1646908
Wprawdzie implementacja wiadomej Dyrektywy trochę się przeciąga, ale nie podejrzewam żeby decydenci nagle zmądrzeli, więc prędzej czy później i tak pewnie staniemy w obliczu drastycznych ograniczeń w obrocie gotowymi bazami. No i wiadomo, że jakichś wielkich zapasów nie da się zrobić, ale chociaż te 1-2 lata spokoju można sobie kupić :wink:. A ponieważ zakup kilku litrów bazy to nie przelewki postanowiłem sprawdzić czy przypadkiem nie ma czegoś lepszego od mojego dotychczasowego ulubieńca czyli PuRy 50/50. Tym bardziej że pojawił się nowy gracz na naszym rynku, Chemnovatic, no a wiadomo że jak ktoś nowy chce gonić starych wyjadaczy to musi się starać :mrgreen:

Tak więc do pojedynku stanęły:
* dobrze wszystkim znana Inawera,
* Chemnovatic,
* ATP Biotechnology,
* PuRa 50/50 - jako baza odniesienia - po około dwóch latach warzenia samogonów na różnych bazach to ona w dniu rozpoczynania testu była moim numero uno.

Uprzedzając komentarze typu "a czemu nie testowałeś doskonałej bazy XYZ?" od razu odpowiadam:
a) bo nie da się sprawdzić wszystkiego :mrgreen:,
b) a poważniej to PuRa parę miesięcy temu oddzieliła grubą kreską dość dużą grupę baz, których używałem wcześniej i uznałem, że w tej sytuacji nie będę już do nich wracał.

No to jedziemy...


1. WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE.

Ponieważ ze względu na brak sprzętu i umiejętności niczego nie mogę tutaj pomierzyć, popatrzymy na to co udostępniają klientowi producenci, czyli na "Karty charakterystyki produktu". A właściwie bardziej na "Świadectwa Jakości" bo to one są częściej udostępniane na stronach. Dałem sobie pół godziny na poszukanie w necie wymogów formalnych dotyczących umieszczania tych 2 typów dokumentów ale znalazłem niewiele - może ktoś bardziej biegły się wypowie?
A my w tym czasie spojrzymy na Świadectwa.

Inawera
Firma udostępnia Świadectwa nie tylko dla poszczególnych typów swoich baz, ale również dla KAŻDEJ zawartości nikotyny - miło. Dokument możemy ściągnąć zawsze z podstrony produktu, np. stąd. Ja zamieszczam tylko najważniejszą część czyli tabelkę ze składem:

Obrazek

Wszystko jasno i na temat, dodatkowe wrażenie robi "atest koszerności" :shock: Świadectwo nie jest wprawdzie datowane, ale jest termin ważności, a poza tym jest też odwołanie do nadrzędnego raportu z badań i oznaczenie numeru próbki, a to już zakrawa mi :D na funkcjonujący system zarządzania jakością, którym zresztą firma chwali się na swoich Świadectwach. Wprawdzie system jest bez akredytacji ale na pewno podnosi trochę zaufanie. Na koniec dostajemy informację kto wykonał badania i kto je autoryzował, czyli wszystko zgodnie ze sztuką laboratorium badawczego.


ChemNovatic
Firma udostępnia świadectwo na życzenie klienta, a na swojej stronie pokazuje tylko przykłady. Wprawdzie lepiej by wyglądało gdyby można je sobie obejrzeć od ręki, bez proszenia się, ale to już ich decyzja. Ja w każdym razie dostałem w paczce dokumenty z oryginalnymi podpisami (nie kopie), co bardzo mi się spodobało. No to spójrzmy na tabelkę:

Obrazek

Również wszystko przejrzyście. Miło, że w tabelce znalazły się identyfikatory CAS. Cieszy też, że glikol i gliceryna są jakości farmaceutycznej (dobry zabieg marketingowy ;) ) oraz fakt, że potencjalne zanieczyszczenia są poza granicą oznaczalności (coś w stylu wykrywalności). Ponieważ się nie znam to nie wiem jakie są szanse żeby np. ołów dostał się do bazy w procesie produkcyjnym, ale OK, wygląda to dobrze.
Świadectwo jest datowane, podpisane, wszystko gra.


ATP Biotechnology
Na stronie tej firmy jest nawet osobna pozycja menu "Karty Charakterystyki" (http://www.atp-biotechnology.com/karty-charakterystyki-pm-26.html). I rzeczywiście znajdziemy tam obszerne Karty dla baz oraz ich składników. Niestety jak spojrzymy na skład "bazy nikotynowej":

Obrazek

to widać, że "nie zawiera" ona glikolu ani gliceryny :mrgreen: . Nie ma o nich informacji w całej Karcie. Owszem, można sobie zobaczyć osobne Karty tych składników, ale skoro odnośnie bazy podają, że np. aromatu limonen może być do 1% to chyba wypadałoby też podać zawartości glikolu i gliceryny?? No chyba że taka jest ustawowa specyfika Kart, że nie trzeba podawać wszystkiego :? ... również osoby odpowiedzialnej za sporządzenie (z imienia i nazwiska)... W każdym razie tak to jest jak załatwia się całą serię produktów jednym dokumentem.


PuRa Juice
Tu będzie krótko bo mimo że usilnie szukałem to nie znalazłem żadnych dokumentów. Wprawdzie rzecz najbardziej istotna czyli skład jest czytelnie pokazany na etykiecie, a ja nie mam pewności jaki jest formalny wymóg sporządzania Kart Charakterystyki ale ... inni je mają... :wink: Tak że bierzcie się Panowie



2. LEPKOŚĆ.

A właściwie quasi-Lepkość, bo nie będzie tutaj mowy o jej normatywnym wyznaczaniu, tylko o porównaniu w obrębie badanej grupy. Pierwsze podejście do tego tematu robiłem tutaj (można zobaczyć filmik jak to wygląda). Metoda pomiaru czasu swobodnego wypływu bazy ze strzykawki wydaje się całkiem wiarygodna, ale pamiętałem, że przy tych pierwszych pomiarach zaistniał Problem Ostatniej Kropli :mrgreen: Zwłaszcza przy gęstych bazach, pod koniec strzykawki (kiedy ciśnienie słupa płynu było najmniejsze) te ostatnie krople spadały dosłownie co 15-20 sekund. I teraz pytanie która kropla jest ostatnia? A może jak poczekam jeszcze 3 minuty to nazbiera się i wykapie jeszcze jedna? Ale czy to będzie miarodajne?
Tak więc w tym teście napełniałem strzykawkę do poziomu 6ml i mierzyłem ile czasu zajmuje zejście do poziomu 1ml. Jakby nie patrzeć też 5ml, ale wydaje się bardziej obiektywne (zresztą prawdę mówiąc to pomierzyłem te czasy obydwiema metodami i żadnych grubych rozbieżności proporcjonalnych nie było). No to spójrzmy:

Obrazek

Ciekawe, że bazy ułożyły się w 4 grupy:
* tłuściochy z czasem od 1 minuty w górę,
* dostojne 30-tki,
* rześcy 15-sekundowcy,
* sprinterzy poniżej 10 s.
:mrgreen:
Tak że dla każdego coś miłego, według preferencji. Trzeba jednak zaznaczyć, że pierwsza baza na wykresie będzie praktycznie niewapowalna na tankach (zero transportu) i nawet genesisy mogą mieć z nią problem. Już na etapie nalewania widziałem, że ma konsystencję zbliżoną do kisielu :D Jest kilka takich baz na rynku (np. MaiArt 90VG, PuRa MaxVG, AtmosVG) ale wykorzystywane są chyba głównie do rozcieńczania glikolem albo pod dripp.



3. SMAK - CZYSTA BAZA.

Zacznę od małego przypomnienia:

WSZELKIE OCENY, KTÓRE TUTAJ PRZEDSTAWIĘ ODNOSZĄ SIĘ DO MOICH STERANYCH ŻYCIEM KUBKÓW SMAKOWYCH I PRZEZ TO SĄ ABSOLUTNIE SUBIEKTYWNE!

I dlatego jeśli ktoś napisze np. "co ty pie*dolisz, przecież w bazie xyz wyraźnie czuć posmak onucy ruskiego żołnierza, nie zmienianej od Stalingradu do Łuku Kurskiego" to pewnie... będzie miał rację (i prawdopodobnie trochę skopany smak przy okazji :mrgreen: ) - wszyscy wiemy, że istnieje co najmniej kilka typów wrażliwości kubków smakowych więc trzeba pamiętać, że moje wrażenia nie są jedynymi słusznymi.

3.1. METODYKA.
Niestety rozpisuję się dalej, bo uważam że tak delikatna materia jak próbowanie CZYSTYCH baz musi być całkowicie przejrzysta dla czytających, chociażby po to żeby wskazali słabe punkty albo coś doradzili. No więc po kolei:

Zacząłem od rozlania baz do jednakowych, ponumerowanych flaszek:

Obrazek

Ponumerowanych całkowicie losowo, a potem naszło mnie żeby... szybko schować legendę :D Licząc, że zapamiętam najwyżej 3-4 przyporządkowania. Niestety trochę się przeliczyłem bo następnego dnia okazało się, że pamiętam tylko numer 0, który w swojej iście diabelskiej przebiegłości ;) nadałem mojej ulubionej PuRze. Wierzcie albo nie, ale nie pamiętałem nawet numeru jaki dostał singlowy w tym teście producent ATP. Z punktu widzenia eksperymentu bardzo fajnie, natomiast trochę gorzej jeśli chodzi o moje zdolności intelektualne :(

Na potrzeby testu zakupiłem 4 jednakowe drippery i ustaliłem setup zbliżony do mojego codziennego:
* grzałka 5 zwojów z Kanthala D 0,3mm na trzpieniu 2mm - wychodzi około 0,9 ohma,
* jako nośnik niebielone MUJI,
* moc 20W.

Zdjęcie z pola walki:

Obrazek
I dwie uwagi:
* mam w końcu uzasadnienie do posiadania 7 boxów :mrgreen:
* widoczne na zdjęciu dripperki całkiem dobrze oddają smak bo mają dość małą komorę parowania, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy żeby je kupować - konfig jest tak upierdliwy, że gdybym miał wybór to wolałbym postrzał w stopę niż kręcenie kolejnych setupów ;-)


Poniżej opisuję dokładną metodykę testu. Małymi literkami bo niecierpliwi mogą sobie ją podarować.
I. Etap 1:
a) po południu/wieczorem dnia N:
- przepał grzałek i założenie nowych muji,
- zalanie wszystkich 4 dripperów czterema kolejnymi bazami (po około 10 kropel),
- swobodne pufanie "rozpoznawcze", ogólny rekon, bez zapisywania uwag (chyba że zdarzało się coś uderzającego),
- drugie zalanie,
- dalsze pufanie, już bardziej zobowiązujące, z pierwszymi ocenami i uwagami do dzienniczka :-)
- trzecie zalanie i odstawienie,
b) rano dnia N+1:
- trzecie podejście do pufania, na wypoczętych, "wyspanych" kubkach smakowych; weryfikacja wrażeń z dnia poprzedniego, ostateczne oceny i uwagi,
c) później dnia N+1: weryfikacja wcześniejszych obserwacji na dripperze którego znam od podszewki, czyli na Origenie. Już bez zmian nośnika pomiędzy próbkami - zaczynałem od ocenionej najgorzej i szedłem w górę.
d) kolejne 4 próbki i skok do punktu a)

Do resetowania smaku używałem mojej ukochanej Bebeki od Atmosa, oczywiście cały czas żłopiąc wodę.

II. Etap 2 - wszystkie bazy popróbowane jeszcze raz na Magistrze. Każda oczywiście na nowym knocie i po przepaleniu grzałki. Głównie celem weryfikacji spostrzeżeń z etapu 1.

III. Etap 3 - tutaj miałem już wyłonionych 4 liderów i jednego czarnego konia. I zaczęła się żonglerka...



3.2. SKALA OCEN.

Przyjąłem, że oceniać będę 3 rzeczy, w skali 1-5:

Obrazek

* CHMURA - 3 to oczekiwana "średnia krajowa", bez szału, ale też bez rozczarowań. 4 to banan na twarzy, a 2 wręcz odwrotnie ;).
* POSMAKI - 1 do 1,5 to praktycznie brak "bonusowych" posmaków. Wyżej coś już czuć. Oczywiście często jest to praktycznie niemożliwy do zdefiniowania posmak, coś jak "zapach nowego samochodu" :D No ale ja to czuję.
* MOC - 3 to wartość oczekiwana, i właściwie zarówno odchyłka w górę, jak i w dół są niewskazane.

Tak że przykładowy wynik bazy będzie wyglądał tak:

Obrazek

I oznaczał bazę z fajną, trochę powyżej przeciętnej, chmurką, praktycznie bez obcych posmaków i z oczekiwanym kopem w gardło.

Na ostatnim obrazku widać też, że nie odważyłem się wydać kategorycznych ocen typu "TRZY I KONIEC!". Paski są zawsze trochę szersze i oznaczają, że np. chmura była w przedziale 3,5-4.


3.3. WYNIKI.

Czas najwyższy na wyniki:

Obrazek
Obrazek

Jak widać pula okazała się dość wyrównana - nie było zawodnika, który byłby nieakceptowalnie ohydny czy np. słabo chmurzący. W sumie to nie było też bazy, która wyraźnie, od pierwszego sztacha, zostawiłaby resztę daleko w tyle. Trzeba było trochę pożonglować parownikami ale ostatecznie zwycięzców dało się wyłonić w sposób zdecydowany.


3.4. PODSUMOWANIE.
Do finału weszły 4 bazy:

Byli to po prostu zwycięzcy w swoich "czwórkach". W drugiej czwórce (bazy 4-7) nie mogłem się zdecydować i wybrałem dwie. W trzeciej zresztą też, ale o tym na końcu...

Ponieważ półfinał to nie przelewki, więc w ruch znowu poszli (Le)Magistrowie - moim skromnym zdaniem czołówka oddawania smaku i generowania fajnej chmury jeśli chodzi o drippery. 3-ka odpadła dość szybko. I to nawet nie ze względu na podwyższonego, "glikolowego" kopa ale głównie przez najsłabszą w tej czwórce chmurę. Podkreślam "w tej czwórce" bo generalnie i tak jest bardzo przyzwoita. Dalej było już trudniej, potrzebowałem sporo czasu, sporo przepaleń konfigów i sporo muji ;) żeby odrzucić kolejnego zawodnika. Trzeba było naprawdę dużo się nasztachać żeby wyczuć, że chmura 8-ki jest trochę bardziej sucha, mniej "soczysta" niż dwie pozostałe. Do tego dochodzi wyraźnie wyczuwalny posmaczek, nazwijmy go tytoniowym, który nie wszystkim musi odpowiadać, no i ta woda, która potrafi oddać soczyste "strzały", szczególnie irytujące na dripperze :evil:

Tak więc w finale mamy bratobójczą walkę VPDO vs VPGoptima. A właściwie to ... nie mamy :mrgreen: Sorry, ale w tej dwójce nie jestem w stanie wskazać zwycięzcy - obydwie bazy są DOSKONAŁE! Obydwie generują potężną i gęstą chmurę, która jednocześnie pozostaje "soczysta"- coś jak sauna parowa w porównaniu do sauny suchej (fińskiej). I do tego cecha charakterystyczna właściwie wszystkich baz ChemNovatica czyli praktycznie brak posmaków. W przypadku Optimy zapisałem sobie, że jest właściwie absolutnie neutralna - normalnie prawie jak wapowanie powietrza ;) Ale z testów lepkości trzeba zapamiętać, że jest dość gęsta więc w tankach może być różnie. Z kolei VPDO przy podobnej neutralności smakowej ma bardziej uniwersalną konsystencję okupioną minimalnie mniejszą chmurą. Ale za to zamiast glikolu zawiera propanediol - może to mieć znaczenie dla osób uczulonych na glikol. W każdym razie: ja nie jestem w stanie wskazać zwycięzcy - będę po prostu używał obydwu :mrgreen: :

I jeszcze mała niespodzianka na koniec - swego rodzaju czarny koń tego testu ;) Ale głównie dla osób preferujących tytoniówki: Inawera UNIWERSAL. Baza nader dziwna :mrgreen: różowa naklejka z motylkiem sugeruje jakieś delikatne klimaty typu "light", a okazuje się że dostajemy KAWAŁ PORZĄDNEJ BAZY, z solidnym kopem i chmurą na poziomie bliskim półfinalistów :shock: I ze ZDECYDOWANYM smakiem (tu już nie można mówić o posmaku) tytoniowym. Coś jakby do neutralnej smakowo bazy dorzucić sporą ilość absolutu tytoniowego - smak jest na tyle intensywny, że może wręcz przeszkadzać w oddawaniu innych aromatów... Mi to smakuje bez żadnych dodatków, ale przypominam że jestem zdeklarowanym "tytoniowcem". W każdym razie zdarzało mi się wapować gotowe liquidy tytoniowe, które smakowały gorzej niż ta baza!

C.D.N. - to już pewnie formalność ale finałowa czwórka zostanie jeszcze przetestowana po rozrobieniu samogonów tytoniowego i owocowego.

*CZAJNICZEK*
Awatar użytkownika
By Snaco
#1646919
Czy bazy Chemnovatic można kupować tylko bezpośrednio z ich strony? Czy są już jacyś sprzedawcy w Polsce którzy oferują ich produkty?
Pytam bo zarejestrowałem się na ich stronie i o cenę każdego produktu trzeba pytać...Chyba że jestem mało rozgarnięty i można to jakoś załatwić zbiorczo. Niby jest koszyk...ale jak tu go używać bez cen i przycisku kup/wrzuć do koszyka ?!?
Awatar użytkownika
By Haze
#1646922
http://www.molinshop.com/lang/pl

Strona jeszcze trochę kuleje jeśli chodzi o spolszczenie ale prowadzący działają dosyć prężnie ...

EDIT: jakimś dziwnym trafem :mrgreen: na Trawniku też już się zameldowali: http://www.e-papierosy-forum.pl/www-molinshop-com-dyskucja-o-firmie-aktualizacje-t108033.html (chociaż wcześniej było chyba coś o aromatach).
Ostatnio zmieniony 02 maja 2016, 11:40 przez Haze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Snaco
#1646924
Dzięki @Ricc Jak zwykle czujny :-) Tylko że nie widzę w tym sklepie tej bazy BIO VPDO (albo muszę zmienić okulary)

@Haze a jakie jest Twoje zdanie odnośnie terminu przydatności do spożycia... Producent pisze że zamknięta baza 2 lata a po otwarciu 14 dni....wtf?
Awatar użytkownika
By Haze
#1646928
Snaco pisze:Tylko że nie widzę w tym sklepie tej bazy BIO VPDO (albo muszę zmienić okulary)

Nie zmieniaj :mrgreen: Trzeba zapytać w sklepie


Snaco pisze:@Haze a jakie jest Twoje zdanie odnośnie terminu przydatności do spożycia... Producent pisze że zamknięta baza 2 lata a po otwarciu 14 dni....wtf?

Moje zdanie jest takie, że trzeba zapytać producenta o co chodzi. I co więcej - zapytać też innych producentów dlaczego NIE podają takiego info. Bo przecież składy są bardzo podobne...
Awatar użytkownika
By jomat
#1646930
Jeśli miałbym coś zauważyć to tylko jedno;
z nałogu to Ty nigdy nie wyjdziesz :D

Ogromniasty + (w szczególności za lepkość i posmak)
Ostatnio zmieniony 02 maja 2016, 11:32 przez jomat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Snaco
#1646942
@Krasnal45 dzięki, już wychaczyłem nowy temat i przeczytałem...

Na razie mam jakiś zapasik i ubełtane co nieco...więc chwilę się wstrzymam z zakupami...ale chętnie będę obserwował opinie kupujących.
Jeśli będą pozytywne (choć test baz wskazuje jednoznacznie że gra jest warta świeczki) to napewno coś zakupię.
Szkoda że nie można jakiś próbek kupić czy dostać do testów. Można by się wówczas ze spokojnym portfelem zaopatrzyć w większe butelki.
No ale może co nie co skrobną też forumowicze... Aby nie było offtopa.....to powiem tylko że bazę kupię na pewno... :-)
Awatar użytkownika
By Riccardo
#1646950
Snaco pisze:odnośnie terminu przydatności do spożycia... Producent pisze że zamknięta baza 2 lata a po otwarciu 14 dni....wtf?

Też chciałbym to wiedzieć.
Awatar użytkownika
By SAS
#1646965
Ja już z pół roku używam Chemnovatic ale o stężeniu 72mg/ml i czystą PG. Właśnie w tamtym tygodniu dotarł do mnie zapas 5 x100 ml. Powinno mi to wystarczyć na 2 lata bo ciągle schodzę z mocą obecnie używam 5mg/ml.Ja kupowałem tu gdzie mieszkam czyli w Irlandii.

Wysłane z Sony Z 3
Awatar użytkownika
By Haze
#1647007
Snaco pisze:@Haze a jakie jest Twoje zdanie odnośnie terminu przydatności do spożycia... Producent pisze że zamknięta baza 2 lata a po otwarciu 14 dni....wtf?

Coś tu musi być na rzeczy bo przecież producenci liquidów, którzy też mogą jechać na gotowych bazach w ilościach przemysłowych, nie podawaliby wtedy kilku(nasto) miesięcznych terminów ważności. Coś mi się wydaje, że ten "shelf life" to coś innego niż przydatność do spożycia. Może tu chodzić o to, że producent zapewnia 100% zgodność ze specyfikacją tylko przez 2 tygodnie od otwarcia, potem zaczyna się utlenianie i inne cuda i skład może zacząć "płynąć" ...

EDIT - zrobiłem szybki rekon na Wiki i tam jest tak:

Shelf life is the length of time that a commodity may be stored without becoming unfit for use, consumption, or sale. In other words, it might refer to whether a commodity should no longer be on a pantry shelf (unfit for use), or just no longer on a supermarket shelf (unfit for sale, but not yet unfit for use). It applies to cosmetics, foods and beverages, medical devices, medicines, explosives, pharmaceutical drugs, chemicals [...]

i dalej:

Shelf life is the recommended maximum time for which products or fresh (harvested) produce can be stored, during which the defined quality of a specified proportion of the goods remains acceptable under expected (or specified) conditions [podkreślenie moje] of distribution, storage and display.

Czyli coś w tym stylu co napisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
By Snaco
#1647192
Reasumując nie ma co się bać. Wszystko powinno być tak samo jak w przypadku innych baz.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
By k02a
#1655160
Snaco pisze:Czy bazy Chemnovatic można kupować tylko bezpośrednio z ich strony? Czy są już jacyś sprzedawcy w Polsce którzy oferują ich produkty?
Pytam bo zarejestrowałem się na ich stronie i o cenę każdego produktu trzeba pytać...Chyba że jestem mało rozgarnięty i można to jakoś załatwić zbiorczo. Niby jest koszyk...ale jak tu go używać bez cen i przycisku kup/wrzuć do koszyka ?!?


jezeli masz zarejestrowana dzialanosc i przeczytales maila ktorego dostales w odpowiedzi na logowanie to powinienes wszystko wiedziec :) konto wymaga weryfikacji, ale jezeli nawet nie przeczytales maila zwrotnego to raczej mala na to szansa...
Awatar użytkownika
By peka75
#1664994
[quote="Snaco"]Reasumując nie ma co się bać. Wszystko powinno być tak samo jak w przypadku innych baz.

Mam nadzieje bo zakupiłem w sumie 300ml czego raczej nie zużyje w ciągu dwóch tygodni nie licząc leżakowania.
By Repcak
#1682261
Panowie, szykuję się do zrobienia zapasów baz. Jak dotąd najlepszą ofertą wydaje mi się ta:
https://e-dym.pl/pl/promocje/1894-bezsm ... g-1kg.html
Do tego chcę zakupić glikol + glicerynę i mieszać tak, aby otrzymać 6-9mg nikotyny.
Czy znajdę coś o lepszym współczynniku mocy i pojemności do ceny?
Z tego co wiem, jest to dobrej jakości baza.
Awatar użytkownika
By booombjack
#1682276
Repcak pisze:Czy znajdę coś o lepszym współczynniku mocy i pojemności do ceny?


ja znalazłem u nas na forum takie coś
http://www.atp-biotechnology.com/unity- ... -c-34.html

myślę ze 10 zł za 100ml 12mg bazy to bardzo dobra cena
pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Timi
#1682293
booombjack pisze:myślę ze 10 zł za 100ml 12mg bazy to bardzo dobra cena
pozdrawiam

Ponad 8zł za gram nikotyny, to ma być dobra cena? Czy żartujesz?
Awatar użytkownika
By Timi
#1682310
No i dobrze Ci wyszło. Tak to mniej więcej kosztuje. Jedynie nikotynę można kupić trochę taniej.
Awatar użytkownika
By pol
#1682335
U jednych sprzedawców cena podana jest za 1kg bazy, a u innych za 1 litr bazy.
1kg PG/VG 50/50 to chyba nie 1 litr?

Baza (pojemność netto 1kg) nikotynowa typu VPG 50/50.
Baza dostarczana w opakowaniu plastikowym typu 1000ml
Proporcje :
3.6% nikotyna
44.2% gliceryna
44.2% glikol propylenowy
8% woda demineralizowana


Base 50/50 [1 litr] - moc 36mg
Skład:
- Glikol propylenowy - 48 - 50%
- Gliceryna roślinna - 48 - 50%
- Nikotyna - 36mg
Pojemność 1000ml [= 1l]


Gliceryna roślinna 99.5%
Nr CAS: 57-55-6
Ciężar właściwy (20°C) 1,2 g/ml
Awatar użytkownika
By Haze
#1685706
TEST "STRZELECKI" :mrgreen:
(jak ktoś ma pomysł na lepszą nazwę to chętnie wysłucham)

Kiedy zaczynałem zabawę z mieszaniem samogonów wybrałem sobie pewną powszechnie znaną i dostępna do dzisiaj bazę i bardzo długo się jej trzymałem. Aż do momentu kiedy zacząłem drippować - wtedy okazało się, że "strzały" gorącego samogonu jakie generowała ta baza były dla mnie nie do ujechania na dripperach (RDA), no i zacząłem poszukiwania czegoś "spokojniejszego".
No i teraz nasunęło mi się pytanie czy można to jakoś zweryfikować? Spróbować nie zaszkodzi...

Nawinąłem w tym celu taką grzałkę:

Obrazek

Czyli coś a'la grill, zwinięty na tyle gęsto, że napięcie powierzchniowe bazy pozwala jej się utrzymać bez skapywania:

Obrazek

No i teraz pozostaje tylko odpalić i zarejestrować proces. Zrobiłem to w czterokrotnie zwolnionym tempie a efekty pokazuję poniżej.

Najpierw, dla odniesienia, ta moja pierwsza baza, która na RDA strzelała mi ogniem do paszczy (mniejsza o jej identyfikację):



W okolicach 8-10s rzeczywiście widać niezły pokaz fajerwerków :wink:

No i teraz czwórka półfinalistów testu opisanego w tym wątku:

1. VPG 70/30.



Całkiem nieźle, strzały są minimalne, takie strzaliki właściwie :D


2. VPGoptima.



Tutaj strzałów trochę więcej, ale też bez tragedii. Co ciekawe pod koniec odparowywania następuje zapłon pozostałości bazy, i nie jest to przypadek - sprawdziłem 3 razy. Oczywiście w praktyce nas to nie dotyka ponieważ doprowadzając grzałkę do takiego przesuszenia już dawno zaliczylibyśmy bobra. Ale tak czy inaczej ciekawa sprawa.


3. VPDO.



A tu praktycznie STRZAŁÓW BRAK! Czyżby to brak glikolu tak działał? Fajnie.


4. Virginia.



No i potwierdza się, że Virginia lubi sobie postrzelać...


Jeśli chodzi więc o "strzały" mamy kolejny argument przemawiający za wyborem baz 1, 2 i 3 :D .
Awatar użytkownika
By Haze
#1685748
Ponieważ coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem baz oferowanych przez wapujemy.pl postanowiłem wziąć je na warsztat.

Obrazek

Testowałem bazę o mocy ~6mg uzyskaną poprzez zmieszanie 50-tki i zerówki zakupionych w wapujemy.pl (obydwie 50/50).

Najpierw quasi-Lepkość:

Obrazek

Czyli nie za gęsto, nie za rzadko - problemów z transportem nie należy się spodziewać niezależnie od parownika.

No i ocena:

Obrazek

Chmura całkowicie w normie, może nawet trochę powyżej przeciętnej. Moc również bez zaskoczeń, aczkolwiek trzeba pamiętać, że to nie był gotowiec o danej mocy, tylko rozmieszana 50-tka. Tak czy inaczej kop wyszedł zgodny z oczekiwaniami. No i posmaczek, który po prostu jest wyczuwalny, ale bez tragedii. Ten typowy, trudny do określenia, "bazowy" aromacik.
ZDECYDOWANIE in plus jest natomiast "spokój" tej bazy - strzałów praktycznie BRAK:




Podsumowując to od wapujemy.pl dostajemy bardzo przyzwoitego średniaka, a patrząc na cenę można powiedzieć, że ta oferta ociera się wręcz o OKAZJĘ :D
Awatar użytkownika
By xD_
#1685871
Ten posmak czułeś wapując samą baze czy z aromatami ? Właśnie tez chcę kupić ich baze ale boję się tych obcych posmaków.Dodam ze wapuję 3mg więc ilosc 50mg ktorej uzyje na np 50 ml gotowca bedzie baaardzo mała.
Awatar użytkownika
By xD_
#1685874
Przemyslalem sprawę :P Oki dzięki Haze,500ml o mocy 50mg zakupię i na 2 lata bedzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
By MarioBernatti
#1686133
Jak kupuje stężoną bazę 50-100mg i rozcieńczam ją 20-30 krotnie to chyba sporo większe znaczenia ma rozcieńczalnik, niż sama baza nikotynowa.
Może sobie ona strzelać, mieć lekki posmak czegokolwiek, źle chmurzyć i tak będzie małym dodatkiem do innej bazy.
Awatar użytkownika
By Haze
#1686149
MarioBernatti pisze:Jak kupuje stężoną bazę 50-100mg i rozcieńczam ją 20-30 krotnie to chyba sporo większe znaczenia ma rozcieńczalnik, niż sama baza nikotynowa.

Jak rozcieńczasz sobie swoim glikolem i gliceryną to tak, ale są tacy którzy do rozcieńczania używają też gotowej bazy zerówki. I właśnie dla nich są takie testy.
Awatar użytkownika
By miniek1
#1761298
Witam panowie. Odkopie trochę temat. Planuję zrobić jakieś zapasy (0.5 może 1l PG) i szukam informacji co, gdzie i za ile żeby było jak najtaniej i dobrze. Używałem szukajki ale nie do wszystkich Tematów mam dostęp. Czy na dzień dzisiejszy dalej warto zakupić w sklepie wapujemy.pl (50mg PG- 0.5l - 200pln) czy może jednak od lipca coś się zmieniło?
Awatar użytkownika
By Amfi
#1761309
miniek1 pisze:Witam panowie. Odkopie trochę temat. Planuję zrobić jakieś zapasy (0.5 może 1l PG) i szukam informacji co, gdzie i za ile żeby było jak najtaniej i dobrze. Używałem szukajki ale nie do wszystkich Tematów mam dostęp. Czy na dzień dzisiejszy dalej warto zakupić w sklepie wapujemy.pl (50mg PG- 0.5l - 200pln) czy może jednak od lipca coś się zmieniło?

Tylko stacjonarnie. Ze strony wapujemy.pl:
Szanowni Państwo.

Ze względu na ustawę nie sprzedajemy on line baz nikotynowych. W sklepie stacjonarnym jest cała ich gama.
Awatar użytkownika
By miniek1
#1761313
Wiem, że tylko stacjonarnie. Przez neta to chyba tylko w żółtym sklepie, ale tam jest tylko inawera - w większej ilości wyjdzie dosyć drogo. bardziej pytałem pod kątem jakości, stosunku ceny do jakości (200 zł 50mg PG) bazy z tego sklepu.
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.