EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1667073
Dziś odbyło się posiedzenie podkomisji skoro jest o nim cicho to ja może zacznę:

Link dla chętnych: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/transm ... 50046ADE3#

Cytaty pogrubioną kursywą.

Zgłoszone uwagi (Uwagi wg projektu, nie ustawy! Żeby mi ktoś potem nie jęczał, że nie ma takiego czy innego artykułu.):

1. Poseł Sośnierz: uwaga do art 1: 1. 15
Rozdzielenie palarni dla papierosów tradycyjnych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych od palarni dla papierosów elektronicznych "które nie zawierają substancji smolistych. W przeciwnym razie powodujemy, że używający tych właściwie inhalatorów, którymi są papierosy elektroniczne, które nie zawierają substancji smolistych, łączymy z tymi (...), którzy palą papierosy, które zawierają substancje smoliste".
- Odezwał się tutaj Zembala ( :? ):
Poza protokołem proponuję to nazwać Sośnierz Room (...bla bla bla...) kurzący te e-papierosy, (... bla bla bla...) umieszczenie w Sośnierz Room satysfakcjonuje mnie zupełnie
- W między czasie dochodzi również do bardzo nieładnej potyczki słownej na linii Zembala - Skutecki. Zacytuję może wyłącznie Zembalę: Pan dobrze wie że jest Pan na dużo gorszej pozycji z wyjątkiem komercyjnego interesu.
- Przeciwnikiem była jednak przedstawicielka Ministerstwa... (tadam!) Zdrowia (najprawdopodobniej podsekretarz Katarzyna Głowala):
Z punktu formalnego jest to zasadne, z punktu merytorycznego może to pociągnąć za sobą duże skutki finansowe :?
- Przewodniczący Latos wyszedł z propozycją aby lokal o większej ilości pomieszczań mógł jedno po prostu dla chmurzących wydzielić.
- Biuro Legislacji uważa że zmiana (lub na albo - zaproponowana przez posła Sośnierza) jest niewystarczająca i należało by utworzyć osobna definicję. Jednakże wymagać to będzie wprowadzenia poważnych zmian w całej ustawie (no bez przesady, że aż tak poważnych) które nie mogą zostać wprowadzone jako poprawka.
- Ministerstwo Zdrowia proponuje jednak zmianę w art. 5a ust. 4 - dodanie zdania Zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne może być wydzielone odrębnie dla palenia papierosów elektronicznych.
- poseł Zembala "a co będzie jak on (właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym) nie zrobi tego i skarze na sytuacje którą, listy mamy, że siada przy niepalących i kurzy elektronicznie i śmieje się z reszty. Najgorsza z możliwych sytuacji"
- poseł Ruciński: "Wydaje mi się że wpadamy w pewną spiralę. przecież te gigantyczne firmy produkujące wyroby tytoniowe będą co pół roku wymyślały nowe produkty inaczej je nazywały i w ten sposób ani chcąc nam utrudnić ustawodawstwo. My musimy z kolei utrudnić niestety właśnie biednym palaczom fakt inhalowania czy palenia. Proszę pamiętać do pana posła się zwracam (Skuteckiego) że nawet jeśli parujemy, waporyzujemy to jednak coś wdychamy i tu pan Zembala od razu powie że nabłonek migawkowy który mamy w sobie jest tym co właśnie nas broni przed paleniem inhalowaniem jakichkolwiek dymów jeżeli ktoś zaczynał palenie, pamięta pierwsze reakcje jak to wyglądało. My musimy utrudnić w pełnym tego słowa znaczeniu palenie i inhalowanie. Wydaje mi się że na tym etapie wystarczą dwie odrębne palarnie. Bo trudno tego klasycznego palacza czy właśnie tego innowacyjnego wrzucać w ten ciężki dym bo jak wiemy bierne palenie jest tragiczne.
- Biuro Legislacyjne - Przeciwni zaproponowanej przez MZ zmianie. Podtrzymują zdanie o definiowaniu oddzielnie obu palarni. Sugestia aby poprawki wprowadzić na etapie komisji.
- poseł Sośnierz: Wykazujemy tu pewną niekonsekwencję, jeśli walczymy o zdrowie to nie wykazywaliśmy wahania kiedy w ogóle powstały palarnie, a jeśli mamy drugą to oczywiście wykazujemy wahanie o skutki finansowe. Tutaj jednak sugeruję aby zainteresowani zapoznali się z całością wypowiedzi posła której nie chce mi się przepisywać,a która jest naprawdę sensowna i powinna wszystkim przypaść mocno do gustu (13:41:45).

2. Poseł Skutecki: uwaga do art 1: 1. 16 i 17
Uwaga językowa - zamienić palenie na używanie
- Ministerstwo Zdrowia: nasze stanowisko jest negatywne (...). Poza tym w języku potocznym...
- poseł Ruciński: Rewelacyjne stanowisko. Dziękuje ministerstwu. Paląc też inhalujemy. Poza tym jak te inhalatory wyglądają? Czy one wyglądają tak jak n oddziałach pulmonologii? Nie. One przypominają kształtem duży papieros lub cygaro w związku z tym zachowania, a wiec behawioryzm i w jednym i w drugim przypadku jest zły i to są tylko złe przykłady dla młody ludzi. - Mam ochotę wepchnąć RX200 komuś w tyłek i niech chirurg się potem wypowie czy wyciąga się go równie łatwo co cygaro...
2. Poseł Skutecki: uwaga do art 1: 1. 25
Dodanie do części wspólnej zdania:
oraz informacją o markach wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych nie zawierających przekazu zachęcającego do zakupu lub używania wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych przedstawionym na jednolitym kolorystycznie tle zawierających czytelne i widoczne ostrzeżenie ogóle o treści zawartej w art. 9a ust. 1, umieszczonych w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych bezpośrednio przy towarze lub w bliskości towaru którego dotyczą
- posłanka Dziuk: przeciwna
- Ministerstwo Zdrowia: stanowisko negatywne
- dalej leci już jakaś dziwna dyskusja, mam wrażenie, że niemal nikt nie przeczytał ustawy... odpuszczam.
Ale kuriozum dyskusji:
Poseł Olszówka: co w przypadku gdy faktycznie pojawi się jakiś ciekawy produkt na rynku który rzekomo będzie mniej szkodliwy niż papierosy, co wtedy z takim produktem się bedzie działo. Czy taki producent w jakikolwiek sposób może zaistnieć na rynku czy już jest absolutnie z tego wyłączony?
Odpowiedź ministerstwa Zdrowia:
Ministerstwo Zdrowia nie chce upowszechniać takich produktów.
- poseł Skutecki poprawkę wycofał

Potem głosowanie nad zmianami.

Do wysłuchania:
14:12:00 - Zembala - słowotok nieskładny ale zabawny, warto i bezpośrednio po nim poseł Sośnierz bardzo sensownie, trochę na modłę nurtu brytyjskiego. I znowu Zembala - McDonaldy.
14:17:00 - poseł Dunin - warto wysłuchać - Zembala zaorany jak pole pod pszenicę. :D
14:43:02 - słuchawki na maksa i można podsłuchać rozmowę posłów Sośnierza i Dunina jest dość luźna ale ciekawa, dalej wymiana zdań pomiędzy posłem Sośnierzem i posłanką Dziuk (która jak widać wspiera Zembalą w jego atakach). Jak widać zdanie posła Sośnierza jest bardzo sensowne, opierać powinno się na empiryzmie, a nie na domysłach i mam wrażenie że jest wyraźne wskazanie za Zembalę ;) W tym czasie toczy się dyskusja Skuteckiego i Zembali i dał bym wiele aby wiedzieć o czym mówili...
Awatar użytkownika
By ubs
#1667074
Moglbys strescic w paru slowach, to tak jakby czytac ustawy z anexami :P
Awatar użytkownika
By donjohn
#1667075
ubs pisze:Moglbys strescic w paru slowach, to tak jakby czytac ustawy z anexami :P

Zembala Twoim przyjacielem :piwo
Awatar użytkownika
By LogerM
#1667078
ubs pisze:Moglbys strescic w paru slowach, to tak jakby czytac ustawy z anexami :P

To jest streszczenie dwu i pół godzinnej komisji. Jeszcze krócej będzie to brzmieć: "gadali".
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1667079
Jak komuś mało kaberetu to tu Zembala przemienia się w kaznodzieję:

(od 14:54)
http://www.tvn24.pl/kropka-nad-i,3,m/kr ... 50817.html

Co prawda nie mówi nic o kolorowych judaszowych e-papierosach z mcdonalda ale sam Judasz pojawia się ponownie. Jest też wiele innych postaci i zwierząt biblijnych.
*SMOKEKING*
By Husar Vapes
#1667104
Z tego co rozumiem są tam ludzie z rozumem, ale w zdecydowanej mniejszości. Są tam też ludzie, którzy by chcieli, ale mają budżet do spięcia, prezesa do zadowolenia i kilku innych, którym trzeba do tyłka wejść. Są tam również ludzie, którzy tylko czekają na zrobienie awantury, bo to im leży. Mam wrażenie, że Zembala postawił sobie wyzywanie: Stworzyć własną rzeczywistość i przekonać wszystkich do swoich racji, a na koniec odpalić cygaro, wziąć łyka whiskey i powspominać jaki to ja jestem fajny, a inni głupi.

Może się mylę i on sam żyje we własnej rzeczywistości co wcale nie stawia go w lepszym świetle...
By adgalfa
#1667136
Loger dzięki za streszczenie. Nawet chciałam wczoraj obejrzeć ale o 12:00 nie było takiej możliwości.
Czy wiadomo z jakiego powodu dzisiejsze posiedzenie jest odwołane?
Awatar użytkownika
By SzamanDM
#1667297
Mnie się wydaje, że do Zembali się nie dotrze.
Walka na argumenty jest w przypadku tej osoby bezcelowa.
Ten facet ma jakiś uraz do chmurzących. Ubzdurał sobie (albo ktoś mu pomógł), że chmurniki to samo zło i żadne argumenty tu nie pomogą. Wiek też niestety swoje już robi.

Jedyne wyjście to przemówić do rozsądku innym osobom z podkomisji, zdyskredytować Zembalę. Wbić go w taką rolę "nieszkodliwego" błazna.
Awatar użytkownika
By Deimond
#1667405
Coś wygląda że tę ustawę oni planują jak najszybciej wprowadzić . Raczej nie było mowy o wysłuchaniu publicznym.
Ciekawe natomiast że opinia Eu ma być ok 1 Lipca czyli co ? ustawa wejdzie do końca Lipca? Możemy robić zakłady...
By damiks
#1670067
Jeśli opinia przyjdzie 1 lipca to będą mieć dwa posiedzenia przed wakacjami na przyjęcie ustawy - 5-7 i 19-22 lipca.
Awatar użytkownika
By LogerM
#1670091
Czyli mało realne biorąc pod uwagę że zostaną dwa czytania + senat (tutaj niestety jest sierpniowe posiedzenie). Więcej pewnie dowiemy się na następnej komisji jeśli tak owa zostanie zorganizowana podczas kolejnego posiedzenia (21-23.06). post1629504.html#p1629504
Awatar użytkownika
By pablo3z
#1670695
Jak pięknie i cudownie widzieć naszych panów i władców w szczycie formy, opowiadających takie ciekawe i w pełni sensowne rzeczy :) Jestem zszokowany wysokim poziomem posiedzenia i tym wylewem wszelkich sensownych argumentów.

Poseł Zembala jest mistrzem.

A tak na serio:

– Ja­kiś wódz poszedł na­wet do więzienia zo­baczyć się z pre­mierem. [...]
– Dlacze­go mu­siał iść do więzienia?
– Wszys­tkich naszych po­lityków wsadza­my do więzienia, jak tyl­ko zos­taną wyb­ra­ni. Wy nie?
– Czemu?
– Żeby zao­szczędzić so­bie cza­su.
Awatar użytkownika
By LogerM
#1672512
Przypominam że kolejne posiedzenie podkomisji odbędzie się:
22 czerwca 2016 (środa), godz. 12:00 sala 118/bud. C

Tematem podkomisji będzie:
Rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ( druk nr 432).
By orient
#1672905
SzamanDM pisze:Mnie się wydaje, że do Zembali się nie dotrze.
Walka na argumenty jest w przypadku tej osoby bezcelowa.
Ten facet ma jakiś uraz do chmurzących. Ubzdurał sobie (albo ktoś mu pomógł), że chmurniki to samo zło i żadne argumenty tu nie pomogą. Wiek też niestety swoje już robi.

Jedyne wyjście to przemówić do rozsądku innym osobom z podkomisji, zdyskredytować Zembalę. Wbić go w taką rolę "nieszkodliwego" błazna.


To jest taki nasz polski Łysenko. I wszystko to potwierdza. Jak usłyszałem, że Polacy różnią się od Anglików, to mało z krzesła nie spadłem. Tu nawet Łysenko wysiada. Proponuję nazwać ten gniot ustawą Łysenki-Zembali, przecież nie możemy pomijać jego duchowego ojca.
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.