EPF
Ładowarki do akumulatorów stosowanych w e-papierosach.
Awatar użytkownika
By Szaddam
#1407010
Od paru dni korzystam z ładowarki Xtar VC4.


Tu kompletny opis na stronie GB http://www.gearbest.com/chargers/pp_160 ... wwod3kMArg
z wyszczególnionymi parametrami.

A ode mnie:
Pierwsze wrażenie - po wyjęciu z pudełeczka, ukazuje się nam bardzo zgrabna, estetyczna konstrukcja. Zestaw składa się z ładowarki, kabla microUSB-USB, materiałowego woreczka, czegoś co wygląda jak "kart oryginalności" i skrócona instrukcja obsługi (jednakże napisane kwiecistymi, chińskim znaczkami).
Jakość plastików obudowy bardzo przyzwoita, dobre spasowanie elementów, brak szczelin czy innych niedokładności. Sprzęt lekko ciężki, co dodaje wrażeniu solidności. BRAK ADAPTERA SIECIOWEGO.

Obsługa - tu za bardzo nie ma co kombinować. Mamy cztery miejsca na akumulatory, z czego dwa (zewnętrzne) trochę powiększone (z myślą o akusach 26650 i 32650). Po włożeniu ogniw, ładowarka sama je testuje, wykrywa rodzaj (li-ion czy Ni-MH) oraz napięcie robocze. Po paru sekundach rozpoczyna ładowanie.
Napięcie początkowe uzależnione jest od stopnia rozładowania akusa.

Ciekawy dość jest "licznik pojemności" - nie określa on deklarowanej pojemności akumulatora (przez producenta), lecz ilość mAh "doładowanych" do ogniwa w danej sesji. Przerwanie i wznowienie ładowania uruchamia "licznik" od zera.


Uznaję jednak tę funkcję li tylko jako orientacyjną (raz "licznik" pokazał mi większą ilość doładowanych mAh niż była pojemność ogniwa).

Sprzęt reklamowany jest jako "zamiennik" czterech osobnych ładowarek - i chyba jest to prawda.


sam bawiłem się wkładając w każdy kanał inny akumulator, o różnym stopniu rozładowania - Xtar świetnie poradził sobie z tymi kombinacjami.

Prąd ładowania uzależniony też jest od ilości ładowanych naraz ogniw. Jeżeli włożymy tylko dwa i umieścimy jest w zewnętrznych kanałach, wtedy mogą być one ładowane prądem 1A. W innych przypadka prąd ładowania to 0,5A na kanał.
Z tym, ze ładowarka sama ustala tryb i napięcie ładowania, użytkownik nie ma dostępu do ustalania tych funkcji bezpośrednio.
I tu dochodzimy do ADAPTERA SIECIOWEGO - producent Xtar VC4 zaleca adapter o wydajności min. 2,1A. Przy użyciu słabszego (a typowy adapter np. ze smartfona ma wydajność 0,5 do 1 A) nie uzyskamy pełnej mocy ładowania sprzętu! Sprawdzone eksperymentalnie ;)
Ja korzystam z adaptera firmy Esperanza 2,1A.

Jeżeli chodzi o rolę użytkownika ładowarki - to właściwie ogranicza się ona tylko do włożenia akumulatorów i podłączenia do prądu. Jedyny przycisk na ładowarce służy do zmiany podglądu stanu ładowania ( kanały 1 i 4, kanały 2 i 3) oraz wyłączenia wyświetlania tych informacji.
Resztę ustala sama elektronika.
Każdy kanał posiada osobny symbol: czerwone podświetlenie w trakcie ładowania, zielone po naładowaniu.

Ładowane przeze mnie ogniwa 18650 i 26650 kończyły ładowanie z napięciem 4,2V, a AA z napięcie ok. 1,4V.

Wszelkie dodatkowe, pełniejsze informacje na temat omawiane ładowarki znajdziecie bez problemu w sieci - tu chciałem się podzielić własnymi spostrzeżeniami. Użyłem zdjęć z GB (pięknie dziękuję!) z powodu ich lepszej jakości.

Jak na teraz, ładowarkę mogę polecić, bardzo fajny sprzęt :D
Awatar użytkownika
By talent
#1407015
ze zdjęć i twoich spostrzeżeń wynika, że jakościowo nie odstaje od Efestowego Luca v4 i D4 od Nitecore :)
Awatar użytkownika
By Szaddam
#1407020
Do tej pory używałem Nitecore D2 i Tr-001 - Xtar tu pokazuje, iż już XXI wiek mamy ;)
tak jak i jakością wraz użytecznością!
(a i cena, rzec można, nikczemna - teraz niecałe 30 USD, ja dałem 24 USD) ... tylko potrzeba dokupienia i używania adaptera sieciowego trochę obniża ogólna ocenę ładowarki.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2015, 17:38 przez Szaddam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Zepsulo
#1407047
Ładowarka Samsung do Galaxy S3, S4, S5 da radę, ma 2A i naprawdę tyle wytrzymuje, sprawdziłem. Oznaczenie ETA-U90EWE, mała biała obudowa "wtyczkowa". Za 25 zeta można dorwać.
By Vape
#1453454
Również mam ją w domu, dorwałem na GB za 20 dolarów. Polecam.
Awatar użytkownika
By Timi
#1561512
Właśnie jestem po pierwszych testach VC4.
Poza wszystkim, co opisali już koledzy przetestowałem "odratowywanie" ogniw głęboko rozładowanych. Czteroletni Panasonic 18650A, który od ok. 3 lat leżał nieładowany i wykazywał 0 napięcia ożył.
Po złożeniu w slot VC4 rozpoznała go jako ogniwo NiMH i rozpoczęła ładowanie. Po kilkunastu minutach zmieniła typ na Li-ion i weszła w tryb reaktywacji. Po kolejnych kilkunastu, może 20-kilku minutach rozpoczęła normalne ładowanie.
Analogicznie przywróciła do życia 5-letnie Sanyo.

Miałem zamiar je wyrzucić, a tu miła niespodzianka. Będą służyły w latarce lub starszych modach. ;-D
Awatar użytkownika
By szpurek13
#1565447
Niby odratowane ale podejrzewam, że pojemność teraz to jakieś 10-20%. Także do latarki jeszcze jako tako i to słabszej.
Awatar użytkownika
By Timi
#1565577
szpurek13 pisze:Niby odratowane ale podejrzewam, że pojemność teraz to jakieś 10-20%. Także do latarki jeszcze jako tako i to słabszej.


Panasonic zniósł ten zabieg wyjątkowo dobrze. Ma ok. 1800 mAh. Może dlatego, że nie przeszedł w swojej historii zbyt wiele cykli ładowania. Max 50.
Za to Sanyo było kiedyś dość mocno eksploatowane i po reanimacji nie ma więcej niż 400. Jego starszy brat w ogóle odmówił zabiegu i wylądował w koszu.
By rzallegro
#1643568
Witam Serdecznie. Czy taki adapter będzie wystarczający do tej ładowarki Nikon EH-69P?
Awatar użytkownika
By Szaddam
#1643610
rzallegro pisze:Witam Serdecznie. Czy taki adapter będzie wystarczający do tej ładowarki Nikon EH-69P?

Jak chcesz ładować 4 batki przez kwartał, to tak ;)
Tu http://fotomarket24.istore.pl/pl/zasila ... nikon.html napisano: Output - 0,55A,
a do tej ładowaczki powinno być 2,1A.
By rzallegro
#1643628
Szaddam pisze:
rzallegro pisze:Witam Serdecznie. Czy taki adapter będzie wystarczający do tej ładowarki Nikon EH-69P?

Jak chcesz ładować 4 batki przez kwartał, to tak ;)
Tu http://fotomarket24.istore.pl/pl/zasila ... nikon.html napisano: Output - 0,55A,
a do tej ładowaczki powinno być 2,1A.

Szybko rozwiałeś moje wątpliwości :) Chciał bym zaopatrzyć się w BT-C3100 niestety nie mam możliwości dokonać zakupu poza granicami kraju. Szukam jakiejś alternatywy na ładowarkę uniwersalną 18650, aa, aaa(najlepiej możliwość pomiaru) , i nie mogę się zdecydować. Może jednak jest szansa żeby dokonać sensownego zakupu(do 200zł) w granicach naszego kraju?
Awatar użytkownika
By Szaddam
#1643654
I ten Xtar, i Nitecore D4 - to dobry wybór. Tyle, że odpuść pomiar, w tym modelu to tylko bajer.
By rzallegro
#1643658
Szaddam pisze:I ten Xtar, i Nitecore D4 - to dobry wybór. Tyle, że odpuść pomiar, w tym modelu to tylko bajer.


A biorąc pod uwagę jeszcze Fenix ARE-C2, która z tych trzech ładowarek ma najlepszy stosunek jakości, funkcjonalności do ceny?
Awatar użytkownika
By jomat
#1643660
rzallegro pisze: Szukam jakiejś alternatywy na ładowarkę uniwersalną 18650, aa, aaa(najlepiej możliwość pomiaru)

everActive LC-2100
Awatar użytkownika
By Szaddam
#1643661
Feniksa nie znam, aczkolwiek ma najwyższy prąd ładowania 4 x 1000 mA (a to spora zaleta).
By rzallegro
#1643674
jomat pisze:
rzallegro pisze: Szukam jakiejś alternatywy na ładowarkę uniwersalną 18650, aa, aaa(najlepiej możliwość pomiaru)

everActive LC-2100


Tyle że ona nie obsługuje aaa, aa.
Awatar użytkownika
By jomat
#1643689
aa to rozmiar, aa=14500 -> obsługuje
By rzallegro
#1643693
jomat pisze:aa to rozmiar, aa=14500 -> obsługuje

Faktycznie mój błąd.
Awatar użytkownika
By Szaddam
#1643694
jomat pisze:aa to rozmiar, aa=14500 -> obsługuje

Pewien jesteś?
Czyli to https://e-dym.pl/pl/mody/150-akumulator ... 00mah.html


to jest to samo co np. to http://www.cyfrowe.pl/aparaty/-akumulat ... -4szt.html


;)
Awatar użytkownika
By Goldi
#1643696
rzallegro pisze:
jomat pisze:aa to rozmiar, aa=14500 -> obsługuje

Faktycznie mój błąd.

To nie błąd, ta ładowarka faktycznie nie obsługuje akumulatorów AA i AAA. 14500 obsługuje ale to są akusy Li-Ion, oznaczenie AA i AAA dotyczy tylko akusów Ni-Cd i Ni-MH. Dlatego tutaj nie można postawić znaku równości między AA i 14500 pomimo, że rozmiar mają taki sam.
Awatar użytkownika
By jomat
#1643702
14500 -> dwie pierwsze cyfry to średnica w mm, 3 kolejne to długość w mm w postaci 50.0
AA ma kształt walca o długości całkowitej ok. 51 mm i średnicy 13,50–14,50 mm
Z mikrometrem podchodzić nie będę: AA=14500 :D

Mam zdanie odmienne niż Goldi, AA to rozmiar a nie rodzaj ogniwa.
Autor pytał o AA a nie o inne rodzaje ogniw.
Awatar użytkownika
By Goldi
#1643706
Określenie rozmiaru AA stosuje się tylko do baterii zwykłych, alkalicznych 1,5V i akusów Ni-MH i Ni-Cd 1,2V. Określenie rozmiaru 14500 tylko do ogniw Li-Ion i pochodnych 3,7V. AA i 14500 to nie tylko rozmiar ale też jednoznaczne określenie typu ogniwa. Podobnie dla akusa Li-Ion 3,7V w rozmiarze 14500 nigdy nie stosuje się nazwy AA zarezerwowanej dla ogniw 1,5V i 1,2V.
Awatar użytkownika
By Goldi
#1643714
jomat pisze:http://www.batteryjunction.com/14500-category.html

możemy tak do wieczora :D

Zauważ, że fizycznie żaden z tych akusów nie ma oznaczenia AA tylko 14500. A tytuł kategorii to już radosna twórczość sklepowego informatyka. :wink:

Generalnie:

AA i AAA to akusy Ni-MH i Ni-Cd.
14500 i 10440 to akusy Li-Ion.

I tych nazw nie stosuje się zamiennie mimo, że rozmiarowo AA = 14500 a AAA = 10440.
Awatar użytkownika
By jomat
#1643749
By była pełna jasność,
Goldi oczywiście ma rację...............częściowo :mrgreen:
mnie nie musi przekonywać ale jak przekonać przykładowo tych:
http://www.aliexpress.com/wholesale?cat ... =li-ion+AA
i co przeciętni, śmiertelni kupujący mają myśleć przed zakupem? AA to rozmiar czy rodzaj ogniwa?

Już więcej droczyć się nie będę (w tym wątku :mrgreen: )
Awatar użytkownika
By oliee0
#1669121
Polecana ogólnie jest ta ładowarka? Znajdę coś lepszego w tej cenie? Jak patrzę to ma niezłe funkcje i wykonanie też okej jak na taką cenę.
Awatar użytkownika
By arcik99
#1753888
Ostatnim czasem XTAR sprawia mi trochę problemów. Używam adaptera od Samsunga U90EWE, pierwszy wytrzymał dość długo bo chyba 7-8 mcy, ostatni nie wytrzymał nawet 3 mcy. Mam wrażenie że adaptery pracują na maksymalnych obrotach i wykorzystują max swoich możliwości, stąd po jakimś czasie padają. Ładuje najczęsciej po 2 akumulatory w skrajnych slotach (1A) i czasami ładowałem po 3-4 sztuki.
Znalazłem na aukcji zasilacz i mam do Was pytanie, czy się nada i zastąpi adaptery i fabryczny kabel z USB? Nie mam obecnie dostępu do sufmiarki, nie wiem czy wtyczka pasuje? Parametry są wsyatarczające, nawet z lekka rezerwą.
http://allegro.pl/zasilacz-5v-3a-wtyk-2 ... 52625.html
Awatar użytkownika
By miron52
#1753904
Cytat ze Swiatelek "Zakupiłem Xtar VC4 i chcąc nie chcąc potrzebuję do niej zasilacz. Na wejściu wymagania ma 5V i 2,1A. Wtyk jaki jest oryginalnie potrzebny to 5,5/2,5mm."
Musiałbyś wtyk zmienić.
Awatar użytkownika
By miron52
#1753939
2,1 A to minimalne wymagania, a więcej to nawet lepiej, bo zasilacz nie będzie tak obciążony.
Awatar użytkownika
By arcik99
#1757077
Zasilacz który kupiłem na aukcji świetnie się spisuje, nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Póki co ładuje wszystkie akumulatory i nie grzeje się tak mocno jak adapter od Samsunga.
By Dariusss
#1821977
Witam. Mam problem z ta ładowarka. Po 2 latach zaczyna odmawiać mi posłuszeństwa. Jak zawsze ładuje nią 2 akusy na zewnętrznych slotach i raz naładuje je prawidłowo a raz po chwili od włożenia pokazuje mi ze są w pełni naładowane. Po ponownym włożeniu lub zamienieniu slotów problem powraca. Dodam ze ładuje różne akusy nowe stare, zazwyczaj są to 18650 i 20700. Prosiłbym o pomoc gdyż nie mam pojęcia czym to może być spowodowane, czy to może po prostu już zużycie sprzętu.
By stary_dziad1411
#1902193
Witam.Zakupiłem Ładowarkę Xtar VC4 i mam pytanie odnośnie ładowarki sieciowej.Posiadam ładowarkę sieciową Green Cell 3 x usb model CHAR03 i gniazdo Smart wytwarza 5V/2.4A a według producenta Xtar ładowarka do VC4 powinna mieć 5V/2.1A.Czy podłączenie do ładowarki Xtar ładowarki sieciowej o większym natężeniu niż zaleca producent jest bezpieczne?Według producenta Green Cell " moduł iQ Smart Charging automatycznie dostosuje optymalną prędkość ładowania każdego podłączonego urządzenia" wiec czy takie połączenie jest bezpieczne dla obu urządzeń?
Poszukiwany wyjątkowy parowniczek.

Hejo kochani, Przez lata korzystania z EIN przez […]

Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.