EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By jarekgdansk
#107102
Witam.
Powszechnie wiadomo,że ludzie mający problemy z ciśnieniem krwi nie powinni palić tytoniu.
Czy e-palenie jest tak samo szkodliwe dla ludzi ze wszelkimi problemami kardiologicznymi jak palenie analogów?
Bedę wdzięczny za informacje.
Awatar użytkownika
By maniek987marcin
#107119
Witam. Wiadomo, że ludzie z chorobami serca nie powinni palić tytoniu (z resztą nikt nie powinien). Ale jak pewnie już wiesz e-palenie mimo wszystko jest dużo zdrowsze od normalnych papierosów. Jeżeli osoba z problemami kardiologicznymi jest uzależniona od analogów to po przerzuceniu się na e-papierosa wyświadczy sobie przysługę chodź by ze względu na substancje rakotwórcze tlenek węgla, itd (od których e-p jest wolny). A jeżeli taka osoba nie pali niech trzyma się nawet od e-p z daleka. Mój ojciec palił 45 lat po zawale dostał kategoryczny zakaz palenia, nie palił 1,5 miesiąca później nie wytrzymał i przerzucił się na e-p i nie narzeka na pogorszenie zdrowia a pali już e-p 2 miesiące.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2010, 11:49 przez maniek987marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By Krzysztof1967
#107121
Mam nadciśnienie od wielu lat, przy paleniu analogów miałem około 140/100, po przejściu na e-papierosa ciśnienie spadło na 125/85. Tak że jest dużo lepiej niż było :D
Awatar użytkownika
By Menthol
#107147
Krzysztof1967 pisze:Mam nadciśnienie od wielu lat, przy paleniu analogów miałem około 140/100, po przejściu na e-papierosa ciśnienie spadło na 125/85. Tak że jest dużo lepiej niż było :D

Potwierdzam, spadło wyraźnie. Przy okazji dodam info dla "słodkich" :) Insuliny też można kilka jednostek jednorazowo zaoszczędzić.
By jarekgdansk
#107169
Ulżyło mi.
Dzięki za otuchę :D
Mam podwyższone ciśnienie,cóż,40+ *TANIEC*
Analogi palę od 30-stu lat.
20 do 30 sztuk dziennie.
Jak każdy-:zaczynałem od"czerwonych",później"niebieskie" przy problemach zdrowotnych przyszła pora na"srebrne".
Zero poprawy,zmiana diety też niewiele przyniosła.
Pora była rozstać się z paleniem tytoniu.
Plastry,gumy,odczulanie-efektów praktycznie zero.
Od ładnych paru już miesięcy posiadam e-fajka.Palę-wg terminologii tego forum-hybrydowo.Praca,poza domem-analogi,w domu,w spokoju-mój niezniszczalny RN4081.
W sumie zredukowałem palenie analogów o połowę.Dla mnie to dużo.
Następny krok już niedługo.Zamówię e-fajka o większej"wydolności",waham się pomiędzy Joyem 302 PEN a Mildem 201.
Wtedy już nieodwołalnie"pogonię"analogi.
Czego i innym"hybrydom" życzę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
By scob
#107443
na tamtym forum możesz spotkać ludzi, którzy są bliżej medycyny i będą Ci w stanie kompetentnie odpowiedzieć.
Z własnych obserwacji mogę Ci tylko powiedzieć: po miesiącu e-palenia u mnie: skurczowa 20 w dół, rozkurczowe -10.
Po 7 miesiącach - dalej utrzymuje się na przyzwoitym poziomie :)
Awatar użytkownika
By Piotr_M
#121041
Efekt obniżenia ciśnienia tętniczego po przejściu (tylko całkowitym!) na e-palenie wiąże się ze zdecydowaną poprawą stanu utlenowania (nie "utlenienia") krwi i co za tym idzie tkanek oraz ze zmniejszeniem lepkości krwi. Hematokryt spada nawet o 20 procent, czyli wraca do normy. Tak samo liczba krwinek czerwonych - maleje z nawet 10 mln w mm3 do średnio 4,5 mln. Tak się dzieje w związku z tym, że organizmowi już nie dostarcza się tlenku węgla CO, blokującego hemoglobinę, oraz substancji smolistych i innych trucizn ograniczających wymianę powietrze-krew w pęcherzykach płucnych. Krew dobrze utlenowana zawiera teraz minimalne ilości karboksyhemoglobiny (hemoglobina + CO), za to większe hemoglobiny czystej, jest dużo rzadsza, nie zatyka małych naczyń i nie wymaga "nadmiernego tłoczenia przez serce". Ciśnienie może być już niższe, bo jest zapewniony odpowiedni dowóz tlenu do tkanek. Organizm stopniowo (w ciągu kilku tygodni do wielu miesięcy) przywraca drożność naczyń krwionośnych zatkanych przez zatory i zwiększających ciśnienie. Tam, gdzie to nie jest możliwe, wytwarza nowe naczynia omijające zatory (zapewnia tzw. krążenie oboczne). Warto wiedzieć, że wytwarzaniu nowych tętniczek (omijających zatory) sprzyja czysta nikotyna, taka jak zawarta w liquidzie.
Awatar użytkownika
By Hg-lamp
#123769
Witam. Mam dosyć spore nadciśnienie, biorę już leki, mam dopiero 28 lat (sic!) :( w ekstremalnych warunkach górne dochodziło prawie do 200 a dolne do 100, na domiar złego w rezonansie wyszło mi w prawym płacie czołowym jakieś ognisko hypodensyjne, podobno naczyniopochodne, jakiś mały wylewik chyba, czy lepiej od razu się przerzucić na liquid zerowy czy schodzić powoli? Czasami mam ochotę na kopa, mimo iż przy lekach wartości ciśnienia ok, to chyba lepiej nie ryzykować? Do tego żłopię dużo energetyków. Warto chyba ograniczyć środki podwyższające ciśnienie. Mam nadzieję że powoli mi się uda ograniczyć do minimum nikotynę. Pozdrowionka Wszystkim. Rtęć.
Awatar użytkownika
By melissa
#124486
Uzywam dwoch plynow, beznikotynowego,a jak juz zaczyna mnie nerw szarpac wlewam taki z zawartosia 15 mg . Staraj sie schodzic w dol z nikotyna . Kontroluj cisnienie bo u mnie na poczatku szalalo cisnienie gdy wywalilam szlugi;)
Awatar użytkownika
By Hg-lamp
#125262
No to powolutku będziemy schodzić aż do zerówek, czasem z zanadrzu jakiś low tak na wszelki wypadek, co by nie roznieść z nerwów wszystkiego dookoła :lol:
By FemeFatale
#125272
spokojnie, jestem krolikiem doswiadczalnym :) po zawale :) e pale od koncowki grudnia zyje jeszcze jak widzicie, powiem wiecej, nawet nie zle sie czuje, jak przestane bywac na forum, tz ze cos nie tak z e bo inaczej juz sobie nie wyobrazam, do analogow nie wroce za chiny :)
Awatar użytkownika
By syci
#129033
FemeFatale pisze:, do analogow nie wroce za chiny :)


za te Chiny co to od nich mamy płyny?
By kajan5
#129136
Cóż, mnie cisnienie niestety nie spada. Leczę się od około 12 lat. Biorę 2 leki dziennie. Raczej nawet wzrosło o powiedzmy 5 jednostek góra/dół :(
Awatar użytkownika
By krzysztofsf
#129187
kajan5 pisze:Cóż, mnie cisnienie niestety nie spada. Leczę się od około 12 lat. Biorę 2 leki dziennie. Raczej nawet wzrosło o powiedzmy 5 jednostek góra/dół :(


Sadze, ze leki rozregulowaly ci bezpowrotnie cisnienie w organizmie. Tj. "uregulowaly" tak, ze ich zazywanie jest konieczne do utrzymania cisnienia w okreslonych granicach, a odstawienie skutkuje jego wzrostem.
Mi lekarka po kilku latach przestala wystawiac recepty, poniewaz okazalo sie, ze nie biore lekow - odstreczalo mnie wlasnie to, ze na stale wejda do mojej diety i ich odstawienie bedzie niemozliwe.
Awatar użytkownika
By gentillo
#232380
Chciałbym z lekka odświeżyć temat. E-palę już od ponad 2 lat. Co prawda miałem etapy hybrydowe, ale od jakiegoś czasu znowu tylko ep. Od 15 lat leczę nadciśnienie. I ostatnio mam straszne jazdy z ciśnieniem. Mimo zmiany leków nie jestem w stanie go uregulować. Zdarzają się wartości 110/180 przy których czuję się już naprawdę podle i zastanawiam się czy nie wzywać karetki. Prosiłbym więc osoby z podobnymi problemami tzn. nadciśnieniem o wyrażenie w miarę możliwości swoich doświadczeń. Co prawda najłatwiej byłoby na parę dni przestać i zobaczyć co się dzieje, ale jest to dla mnie raczej trudno wykonalne. Od razu dodaję, że mogą być inne przyczyny
: nadwaga, siedzący tryb życia (praca za kółkiem), zamiłowanie do piwa. Wapuję dużo, do 5-6 ml dziennie. Ale raczej słabsze płyny. Max w okolicach 6-8. Aha, od razu napiszę, że byłem u lekarza;)
Awatar użytkownika
By cube99
#232383
gentillo pisze:Chciałbym z lekka odświeżyć temat. E-palę już od ponad 2 lat. Co prawda miałem etapy hybrydowe, ale od jakiegoś czasu znowu tylko ep. Od 15 lat leczę nadciśnienie. I ostatnio mam straszne jazdy z ciśnieniem. Mimo zmiany leków nie jestem w stanie go uregulować. Zdarzają się wartości 110/180 przy których czuję się już naprawdę podle i zastanawiam się czy nie wzywać karetki. Prosiłbym więc osoby z podobnymi problemami tzn. nadciśnieniem o wyrażenie w miarę możliwości swoich doświadczeń. Co prawda najłatwiej byłoby na parę dni przestać i zobaczyć co się dzieje, ale jest to dla mnie raczej trudno wykonalne. Od razu dodaję, że mogą być inne przyczyny
: nadwaga, siedzący tryb życia (praca za kółkiem), zamiłowanie do piwa. Wapuję dużo, do 5-6 ml dziennie. Ale raczej słabsze płyny. Max w okolicach 6-8. Aha, od razu napiszę, że byłem u lekarza;)

Nadwaga, alc. nikotyna -wszystko powoduje nadciśnienie. Więc jak leczysz nadciśnienie powinieneś przejść na "zdrowy" tryb życia. Lekarz podejrzewam pierwsze co by Ci powiedział to że trzeba odstawić używki i prowadzić dietę :)
Awatar użytkownika
By gentillo
#232391
Zgadzam się w całej rozciągłości, zresztą zacząłem już mocno działać nad zmianą pewnych przyzwyczajeń. Aczkolwiek chciałbym poznać doświadczenia innych i określić wpływ samego e-palenia na moją przypadłość.
Awatar użytkownika
By cube99
#232396
gentillo pisze:Zgadzam się w całej rozciągłości, zresztą zacząłem już mocno działać nad zmianą pewnych przyzwyczajeń. Aczkolwiek chciałbym poznać doświadczenia innych i określić wpływ samego e-palenia na moją przypadłość.


Chyba ciężko Ci będzie określić sam wpływ e-p z problemem nadciśnienia póki nie ma oficjalnych badań. Wiadoma rzecz, że nikotyna jest nie wskazana ogólnie w nadciśnieniu. Resztę ciężko powiedzieć tak na oko, bo możesz wapować i ci ciśnienie skoczy a mogłeś wcześniej np. coś zjeść/wypić. Na początek ogranicz/odrzuć na parę dni e-p i zobaczysz sam na swoim organiźmie jak będziesz się czuł. Ale od razu Ci mówię, że bez diety, sportu, odstawienia alc. się nie obejdzie...nawet jakbyś rzucił e-p czy zwykłe fajki. Najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem, znajdź jakiegoś dobrego dietetyka i zobaczysz co on Ci powie.
Awatar użytkownika
By Gemini40
#232416
Ja rowniez jestem jakis miesiac po takich sensacjach.Palilam plyny o mocy 16 i przy zawsze niskim cisnieniu krwi ,te nagle zaczelo 'wariowac'.Raz bylo 140/105 za 5 minut 180/105 aby po jakims czasie(15 minut) obnizyc sie do poziomu 90/50 przy pulsie 105.Nikomu nie zycze takiego uczucia.Za ktoryms razem z kolei(nie zdazalo sie to codziennie ale tak ze 3 razy w tygodniu)dzieci wezwaly pogotowie.I powiezli mnie ratownicy medyczni ambulansem do szpitala caly czas mierzac cisnienie w karetce.Wartosci skakaly ale nie duzo,utrzymywaly sie w granicach 187/105-175/100.
W szpitalu po wszelkich formalnosciach na izbie przyjec mila Pani mierzy mi cisnienie a ono 110/60.Powtorka za 20 minut to samo wprost idealne.Po kilku takich pomiarah trwajacych w sumie okolo 3 godzin cisnienie bez zmian a wiec wzorcowe.Pouczona o udaniu sie do lekarza rodzinnego na nastepny dzien wrocilam do domu.W domu zapalilam e-p,popalilam troche i zmierzylam cisnienie bylo 140/105.N drugi dzien rano do doktora (nie palac rano wcale) a tam znow cisnienie idealne.Dostalam skierowanie na Holter .Oczekuje teraz na zainstalowanie na mnie tego urzadzenia.
Pomijajac badanie ,ktore zrobie dla pewnosci.Ja po powrocie od lekarza i zapaleniu e-p znow po pewnym czasie mialam nieprzyjemne doznania i skaczace cisnienie.Szukajac przyczyny zmienilam liquid na 12mg i sensacje jak reka odjal sie skonczyly.Ostatnio przeszlam na 6 mg.Tzn rano do kawy pale 12mg a potem przez caly dzien 6mg.Wieczorem jak dluzej siedze na kompie staram sie palic zerowki poniewaz zauwazylam tez ze czasem trodniej bylo mi zasnac palac e-p z nikotyna pozna pora.
Dodam ze od maja pale tylko e-p.Zadnego palenia hybrydowego.
Awatar użytkownika
By E-JACK
#232438
Ja mam nadciśnienie. Codziennie łykam procha. Dzięki epaleniu czuję, że ciśnienie się uregulowało i biorę już najm iejszą dawkę. Wapuje max 16mg


E-JACK na Tapatalk (iPhone4)
Awatar użytkownika
By ubs
#232441
E-JACK pisze:Ja mam nadciśnienie. Codziennie łykam procha. Dzięki epaleniu czuję, że ciśnienie się uregulowało i biorę już najm iejszą dawkę. Wapuje max 16mg


Moge tylko potwierdzic powyzsze :D
Po zlamaniu piety dostalem zakrzepice zyl i powiekszona lewa komore oraz lykanie tabletek do konca zywota :(
Mimo ze pale na zmiane zerowke miete z liquidami orginalnymi 24mg cisnienie utrzymuje sie do 130/80-90, a nawet za rada lekarza jesli bedzie mi sie utrzymywalo okolo 120/90 odstawilem z 3 tabletek 2. Tylko jak podnosi mi sie miedzy 130-140 biore dwie.
Musze dodac ze przebywam w rejonie, gdzie cisnienie atmosferyczne oscyluje kolo 1030, wiec zadko spotykane w Polsce.

Jednym slowem dzieki zolci ludkowie za mozliwosc puszczania dymka bez wiekszych konsekwencji zdrowotnych :lol:
Awatar użytkownika
By wojwoj9
#267323
Też jestem po zawale,codziennie łykam prochy,ale to nic, Dymam 18stki.
By midasek
#1555378
Menthol pisze:Przy okazji dodam info dla "słodkich" :) Insuliny też można kilka jednostek jednorazowo zaoszczędzić.

No większej bzdury to dawno nie czytałem.Uzasadnij wpływ nikotyny na poziom glikemii w organizmie.Pisze to jako cukrzyk o 20 letnim stażu i jako e-palacz o prawie 5 letnim stażu.
Awatar użytkownika
By bofh
#1555394
@midasek: Raczej Ci nie odpowie, był na forum ostatnio ponad pół roku temu, a cytowany post jest sprzed bez bez mała sześciu lat ;)
Awatar użytkownika
By jch-root
#1555432
@midasek - a czesio się napije, niech ciśnienie wzrośnie, pal licho z poranną dekompresją - ehh, na samą myśl mnie głowa boli - ojojoj, może chociaż załapię się na darmową próbkę zacnego ciśnieniomierza :P
Awatar użytkownika
By Shake_me
#1555765
midasek pisze:
Menthol pisze:Przy okazji dodam info dla "słodkich" :) Insuliny też można kilka jednostek jednorazowo zaoszczędzić.

No większej bzdury to dawno nie czytałem.Uzasadnij wpływ nikotyny na poziom glikemii w organizmie.Pisze to jako cukrzyk o 20 letnim stażu i jako e-palacz o prawie 5 letnim stażu.


Jako cukrzyk o ponad 20 letnim stażu rozgryzłam stwierdzenie @Menthola (a raczej domyślam się, co mógł mieć na myśli) - jak wapujesz, to mniej jesz i potrzebujesz mniej insuliny :wink:
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.