EPF
E-palenie kontra prawodawstwo. Trawnik Attack!
Awatar użytkownika
By LogerM
#1518866
Dla tych co nie kojarzą (bo pewnie i tacy się znajdą) wyjaśnię IMPiZŚ czyli Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu jest jedyną w Polsce i jedna z nielicznych na świecie która na poważnie zabrała się za badanie elektronicznych inhalatorów nikotyny. To właśnie tam zespół prof. Andrzeja Sobczaka jako pierwszy w Polsce przygotował badania których celem było "Udowodnienie możliwości stosowania e-papierosów jako środka nikotynowej terapii zastępczej". Później zespół wielokrotnie wykonywał badania różnych produktów, a właściwie związków wydzielanych podczas odparowywania płynów do ich uzupełniania.

O kontroli temperatury wspominałem profesorowi Sobczakowi trochę mimochodem podczas wymiany wiadomości, po tym jak otrzymałem od niego bogatą bibliografie do ulotki przygotowanej jeszcze dla posłów VII kadencji. Profesor wyraził zainteresowanie tematem i ponownie omówiliśmy go podczas komisji uzgodnieniowej w Ministerstwie Zdrowia. Dziś, na zaproszenie prof. Sobczaka i mgr farm. Leona Kośmidera, odwiedziłem instytut osobiście, przekazując sprzęt niezbędny do przeprowadzenia badań nad wpływem kontroli temperatury na wydzielanie się między innymi związków karbonylowych. Badaniami pokieruje współtwórca "Palaczbota" mgr farm. Leon Kośmider. Który był tak uprzejmy że zaprezentował mi go w działaniu tym samym czyniąc ze mnie jedynego człowieka na EPF który potrafi obsłużyć to urządzenie :mrgreen:

Termin publikacji wyników nie jest jeszcze znany, ale możecie być pewni że wszystko co będzie można opublikować będzie opublikowane bez zbędnej zwłoki.

Na koniec kilka nie mniej ważnych spraw:

Dziękuję:

Koledze Haze za korepetycje oraz pomoc w wyborze odpowiednich urządzeń.
Koledze AKCEDEMEDIS za wypożyczenie do badań DNA40.

Sklepom:
Wapujemy.pl za przekazanie do badań: Dicodes v2+
Poster82.pl za przekazanie do badań: IPV D2 i Aspire Triton 2
E-dym.pl za przekazanie do badań: KOOPOR Mini 60W TC/VW 18650, Eleaf iStick TC60W, Kangertech Subtank i NITECORE UM20
Goodwaper.pl za przekazanie do badań: Evic VT Mini i GS Tank Ni200

Chyba nie muszę dodawać, ale i tak dodam, że powyżsi zaopatrzyli również przekazany sprzęt w odpowiedni zapas grzałek i akumulatorów.
Awatar użytkownika
By ToJaMleko
#1519883
czekam tylko na zestawienie starych wyników ezgonów w porównaniu do TC.
Wszyscy wiemy że będą dużo lub mniej lepsze dla zdrowia.

A teraz pytanie A CO JEŚLI....
- drut tytanowy/niklowy wydziela cos tam co jest kancerogenne? I wszyscy ludzie z TC przejdą znowu na kisy ?
było by to ciekawe, nie powiem :P
Awatar użytkownika
By jekis
#1519907
Super!!!

a jeśli się okaże że jednak TC nie jest takie och i ach to przynajmniej mamy pewność że zobaczymy prawdziwe wyniki badań a nie przerobione tak by producenci nie stracili :)
Awatar użytkownika
By ToJaMleko
#1519951
jekis pisze:Super!!!

a jeśli się okaże że jednak TC nie jest takie och i ach to przynajmniej mamy pewność że zobaczymy prawdziwe wyniki badań a nie przerobione tak by producenci nie stracili :)


też prawda chociaż gdyby TC było lekko bardziej szkodliwe od wapowania na normalnym kanthalu to i tak pełno ludzi na tym zostanie bo to ogromna wygoda jest *SMOKEKING*
Awatar użytkownika
By Mutango
#1519994
LogerM pisze:...czyniąc ze mnie jedynego człowieka na EPF który potrafi obsłużyć to urządzenie :mrgreen:

Ty umiesz obsłużyć palaczbota. Tylko ciekawe czy Oni umieją obsłużyć moda TC. Bo niewłaściwa obsługa, np zalogowanie grzałki "na ciepło", może mocno zafałszować wyniki...
By Leon Kośmider
#1520088
Witam Państwa serdecznie!

Chciałem serdecznie podziękować wszystkim którzy przyczynili się do rozpoczęcia tych badań. W szczególności autorowi tej wiadomości. Panie Łukaszu serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie merytoryczne! Szczerze, nie spodziewałem się, że środowisko użytkowników będzie chciało, aż tak zaangażować się w badania tych produktów. To wspaniałe uczucie wiedzieć, że badania które robimy cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród osób które używają tych produktów.

Mutango, nie uważamy się za ekspertów w kwestii najnowszych modyfikacji e-papierosów, dlatego to Państwa chcieliśmy poprosić o pomoc z wybraniem parametrów do badań, a dyskusja w tym temacie zostanie utworzona niebawem.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje!
Leon
Awatar użytkownika
By ToJaMleko
#1520100
to nic tu po mnie, są lepsi znawcy TC.
W założeniu chodzi o przeszkolenie was jak dany sprzęt ustawić i jak się z nim obchodzić by dane funkcje kontroli temperatury działały prawidłowo. Nie jeden świerzak, też kiedyś ja się w tym myli.
Ale i tak najlepszym pomysłem by było wprowadzenie do ekipy badawczej jednej osoby która tego używa na co dzień i się zna na tym. Chyba że macie już taką osobę :P

PS: dziękuje za te badania, i czekam z niecierpliwością na wyniki.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1520125
Leon Kośmider pisze:Mutango, nie uważamy się za ekspertów w kwestii najnowszych modyfikacji e-papierosów, dlatego to Państwa chcieliśmy poprosić o pomoc z wybraniem parametrów do badań, a dyskusja w tym temacie zostanie utworzona niebawem.

Słuszne podejście. Aczkolwiek ToOnMleko też ma trochę racji. Gdyby wśród badaczy była osoba posługująca się tym praktycznie na co dzień, to byłoby znacznie lepiej. Bo teoria teorią, a praktyka praktyką. A zdalnie przez internet nikt bucha nie weźmie.
By Leon Kośmider
#1520131
Mutango, zgadzam się, współprace z użytkownikami są potrzebne. Nauka musi iść w parze z doświadczeniem, a nie ma wiekszego niż to które można zebrać od użytkowników.
Awatar użytkownika
By STRUNA
#1520132
Mutango pisze:
Leon Kośmider pisze:Mutango, nie uważamy się za ekspertów w kwestii najnowszych modyfikacji e-papierosów, dlatego to Państwa chcieliśmy poprosić o pomoc z wybraniem parametrów do badań, a dyskusja w tym temacie zostanie utworzona niebawem.

Słuszne podejście. Aczkolwiek ToOnMleko też ma trochę racji. Gdyby wśród badaczy była osoba posługująca się tym praktycznie na co dzień, to byłoby znacznie lepiej. Bo teoria teorią, a praktyka praktyką. A zdalnie przez internet nikt bucha nie weźmie.

Jakby taka inicjatywa wyszła od @Leon Kośmider to na pewno ktoś chętny i znający się na użytkowaniu TC by się znalazł. *CZAJNICZEK*
By Leon Kośmider
#1520134
ToJaMleko pisze:W założeniu chodzi o przeszkolenie was jak dany sprzęt ustawić i jak się z nim obchodzić by dane funkcje kontroli temperatury działały prawidłowo. Nie jeden świerzak, też kiedyś ja się w tym myli.
Ale i tak najlepszym pomysłem by było wprowadzenie do ekipy badawczej jednej osoby która tego używa na co dzień i się zna na tym. Chyba że macie już taką osobę :P

PS: dziękuje za te badania, i czekam z niecierpliwością na wyniki.


Tu nie ma problemu, techniczne kwestie ustawienia są czymś z czym sobie radzimy, nie pytajcie dlaczego;). Jedyne co mnie martwi to zebranie danych przy TC zn moc początkowa i temperatura pracy. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, nie możemy sobie pozwolić na odwzorowanie ustawień jednego użytkownika. Gdybyśmy tak zrobili, to dostaniemy odpowiedź od mniej przychylnych badaczy wskazującą, że nasze badania mogą nie być reprezentatywne. Na to nie możemy sobie pozwolić, bo to pozwoli zdeskredytować wyniki przed organami którym chcemy je przedstawić.

Dlatego będziemy zwracać się do całej braci tego forum i dlatego tak się cieszę, że rozpoczynamy tę współpracę.

-- 21 lis 2015, 14:38 --

STRUNA pisze:Jakby taka inicjatywa wyszła od @Leon Kośmider to na pewno ktoś chętny i znający się na użytkowaniu TC by się znalazł. *CZAJNICZEK*


Oj, nie będę sobie przypisywał tej zasługi, to ludzie od Was zgłosili się do nas z propozycją. Ja osobiście niestety nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że mamy tutaj, w Polsce tak silnie zintegrowaną społeczność. Zawsze zgłaszaliśmy się o pomoc do waperów z anglii, ale mam nadzieję, że nie będzie to już potrzebne.

Sory, za wiele wątków jeden pod drugim, po prostu lubię wyjaśniać wszystkie nieścisłości.

-- 21 lis 2015, 14:43 --

ps. czy na forum macie też użytkowników waporyzerów na substancje stałe (tzw. zioła, tytoń itp)?
Awatar użytkownika
By bezi2
#1520135
Jeśli byście potrzebowali do testów parowników i zasilań służę moim zasobem.
By Leon Kośmider
#1520136
bezi2 pisze:Jeśli byście potrzebowali do testów parowników i zasilań służę moim zasobem.


Dziękuje serdecznie, będę pamiętał. Narazie zapewniliście nam pracy na miesiące, ale w przyszłości z chęcią skorzystam.
Awatar użytkownika
By bezi2
#1520139
Jak by co to zapraszam na PW.
Awatar użytkownika
By pol
#1520145
Leon Kośmider pisze:.....
Oj, nie będę sobie przypisywał tej zasługi, to ludzie od Was zgłosili się do nas z propozycją. Ja osobiście niestety nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że mamy tutaj, w Polsce tak silnie zintegrowaną społeczność. Zawsze zgłaszaliśmy się o pomoc do waperów z anglii, ale mam nadzieję, że nie będzie to już potrzebne.
.....

Jak to się mówi: cudze chwalicie, a swego nie znacie...

Ale tak na poważnie. Propozycja dla LogeraM. Stworzenie osobnego działu do rozmów z IMPiZŚ.
Wszelkie zapotrzebowania ze strony IMPiZŚ prosimy tam zgłaszać, a z naszej strony zawsze będzie chęć pomocy. Bo to Waza pomoc dla nas jest bezcenna.
Awatar użytkownika
By STRUNA
#1520231
Leon Kośmider pisze:ps. czy na forum macie też użytkowników waporyzerów na substancje stałe (tzw. zioła, tytoń itp)?

Oficjalnie nie.
Brak takich tematów i dyskusji, choć może ktoś z forum prywatnie coś takiego stosuje. Musiałby się przyznać bez bicia. :lol:
Awatar użytkownika
By LogerM
#1520308
Mutango pisze:Słuszne podejście. Aczkolwiek ToOnMleko też ma trochę racji. Gdyby wśród badaczy była osoba posługująca się tym praktycznie na co dzień, to byłoby znacznie lepiej. Bo teoria teorią, a praktyka praktyką. A zdalnie przez internet nikt bucha nie weźmie.

Mutango wystarczy jeśli ja posługuje się TC na co dzień, czy musimy powołać komisję? Prowadzący badania ma ze mną stały kontakt. Haze również zapowiedział pomoc w razie potrzeby (chyba lepszego supportu tutaj nie znajdziemy), miał to nieszczęście że przekazał mi już swój nr telefonu więc litości nie będzie. Wkrótce zostanie też założony wątek w którym dodatkowo użytkownicy powiedzą coś więcej na temat wykorzystywanych ustawień.
Awatar użytkownika
By LogerM
#1520325
pol pisze:Wszelkie zapotrzebowania ze strony IMPiZŚ prosimy tam zgłaszać, a z naszej strony zawsze będzie chęć pomocy. Bo to Waza pomoc dla nas jest bezcenna.

Pol, Leon wie gdzie może zgłosić zapotrzebowanie ;) Czasem takie zapotrzebowanie wymaga dokładniejszego omówienia z racji slangu którym tutaj się posługujemy. Ja tylko liczę że odzew będzie w przyszłości większy niż w przypadku kartomizerów, bo bądźmy szczerzy, lekka żenada wyszła. Tyle chłopa i 50 kartków nie zebrać w tydzień to wstyd.

Teraz (z TC) zgłosiliśmy się sami, padł pomysł, akceptacja, po nim prośba do dostawców. Przyszedł sprzęt i dostarczyliśmy. Omówiona została zasada działania i kwestie konfiguracyjne, bo chyba nikt nie myślał że walnąłem pudłem na stół i poszedłem w cholerę? Ale będąc na spotkaniu obiecałem wszelką możliwą pomoc (w imieniu forum oczywiście, więc wszystkich Was już wkopałem). Do instytutu nie mam zbyt daleko (~70km) i mogę od czasu do czasu tam wpaść aby pomóc w razie problemów.

Jeden pomysł nawet już wykiełkował i jest już wstępnie omówiony z instytutem. Teraz zbierzemy grupę która wdroży go w życie. Pewne sprawy mają się bowiem lepiej gdy czuwa nad nimi niewielka zwarta grupa, a nie 200 osób pełnych dobrych chęci. Bo gdzie 200 głosów tam 300 problemów (w przypadku trawnika problemów może być nawet więcej).

Wracając jeszcze do kwestii metali wykorzystywanych w grzałkach, poruszonych przez kolegów wcześniej: ta sprawa również była omawiana i jest brana pod uwagę. Pamiętajcie moi drodzy że rozmawiacie z profesjonalną placówką badawczą, a nie z dostawcą z allegro. Uwierzcie że biorą pod uwagę wszystko na co wpaść tutaj możemy + kolejnych 200 rzeczy które nawet do głowy by nam nie przyszły.

(Tak wiem post pod postem, potem je scalę)
Awatar użytkownika
By Mutango
#1520355
LogerM pisze:Mutango wystarczy jeśli ja posługuje się TC na co dzień, czy musimy powołać komisję?

Ups... nie wiedziałem, że to tak zostanie odebrane. Nie szukam konfliktów. Nie będę się wtrącał. Przyrzekam.
Awatar użytkownika
By LogerM
#1520369
Mutango, uwierz że IMPiZŚ to profesjonaliści, co zresztą już udowodnili. Każde urządzenie ma instrukcję obsługi zasadniczo skracającą się do podstaw które można opisać w 10 zdaniach, bo nie oszukujmy się reaktor atomowy to to nie jest. Porównaj to teraz do obsługi choćby chromatografu cieczowego który będzie wykorzystywany do analizy próbek. Gwarantuję że jeśli ktoś potrafi obsłużyć to ustrojstwo, bez problemu poradzi sobie z obsługą zasilania z TC.
Awatar użytkownika
By Haze
#1520407
LogerM pisze:Haze również zapowiedział pomoc w razie potrzeby [...], miał to nieszczęście że przekazał mi już swój nr telefonu więc litości nie będzie.

Nie ma problemu, w tej sprawie: SHOW NO MERCY :mrgreen: :mrgreen:

Jeszcze tylko wtrącę swój komentarz bo osoby zaangażowane w ten eksperyment wypowiadają się nader skromnie...

Ten pomysł to naprawdę DUŻA RZECZ - jeśli zostanie dobrze udokumentowany i przeprowadzony (w co nie wątpię) to wyniki będą wartościowe w skali ŚWIATA. Do pewnego stopnia wręcz unikalne (może nie tak w 100%, ale na pewno dużej konkurencji nie ma). Tak że aż zazdroszczę Panom z Instytutu :wink: , że wstrzelili się w tak ciekawy, nierozpoznany (na razie) temat.

A jeśli chodzi o Logera to powinniśmy nosić go na rękach do końca dni naszych :mrgreen: bo tylko z grubsza mogę sobie wyobrazić ile czasu musiał poświęcić na koordynację tego wszystkiego i jeżdżenie do IMPiZŚ, do którego ma "TYLKO" 70 km (taki drobiazg).

PS. Kolegom z Instytutu życzę wielu publikacji w tym temacie :wink: Ja też z Instytutu Badawczego więc wiem co to "walka o punkty" :D
Awatar użytkownika
By LogerM
#1533179
Na wyniki przyjdzie trochę poczekać. Jest sporo urządzeń, sporo możliwych konfiguracji, badania same w sobie nie są tez tanie ani łatwe. Na pewno dowiecie się o wynikach bez zbędnej zwłoki.
By Wapujemy
#1534251
LogerM pisze:Na wyniki przyjdzie trochę poczekać. Jest sporo urządzeń, sporo możliwych konfiguracji, badania same w sobie nie są tez tanie ani łatwe. Na pewno dowiecie się o wynikach bez zbędnej zwłoki.


@LogerM
Czy te badania, które są wykonywane spełniać będą wymogi ustawy co do akredytacji laboratorium, krótko mówiąc czy będzie ich można użyć do zgłoszenia w myśl tego punktu ustawy

5. Badania papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych na potrzeby
wydania decyzji, o której mowa w ust. 1, są przeprowadzane w laboratoriach
posiadających akredytację w odpowiednim zakresie, udzieloną w trybie przepisów
ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, lub w laboratoriach
powołanych do realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia publicznego w ramach
Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Inspekcji Farmaceutycznej.


Jeszcze jedno pytanie. Czy masz wiedzę czy to laboratorium to również zajmuje się badaniami e-papierosów na potrzeby ustawy? Jeżeli tak, to mógł byś podać kontakt?

-- 04 lut 2016, 22:37 --

Czy mogę tak delikatnie zapytać jak badania? jakieś wnioski? Jakieś decyzje? cokolwiek ?
Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.