EPF
Masz problem techniczny lub odkryłeś ciekawe rozwiązania? Podziel się z innymi!
By acay99
#1460634
Witam, od wczoraj mam problem z subtankiem albo z baterią. (nie wiem gdzie jest coś nie tak.) Skręcając grzalkę na bazie RBA bez waty "na sucho" ładnie sie rozgrzewa. Lecz, po dodaniu waty oraz smoczeniu liquidem nie słychać charakterystycznego strzelania liquidem, smażenia go. Słychać tylko syczenie, przez to z grzałki prawie zero chmurki, znikome ilosci.

W czym może być problem?
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2015, 23:26 przez acay99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By pawel76
#1460645
pol pisze:Ja bym się cieszył, że dym nie leci.
Szczególnie jakbym "smoczył".
By acay99
#1460649
pawel76 pisze:
pol pisze:Ja bym się cieszył, że dym nie leci.
Szczególnie jakbym "smoczył".


Dzięki za pomoc chłopaki. :wink:
Awatar użytkownika
By malina
#1460660
Podnieś nieco moc na zasilaniu. Liquid jest chłodziwem to może musi grzałka dostać większego powera by nastąpiło obfitsze odparowywanie.
By acay99
#1460661
malina pisze:Podnieś nieco moc na zasilaniu. Liquid jest chłodziwem to może musi grzałka dostać większego powera by nastąpiło obfitsze odparowywanie.


Grzałka 0.3-0.4 ohm, czy dostanie 30w, czy 45 tak samo sie dzieje, słychać syczenie samo.
Awatar użytkownika
By malina
#1460663
Najlepiej jak byś fotkę swojej grzałki wstawił bo to może być też kwestia wysokości grzałki nad kanałem powietrznym itd....
Awatar użytkownika
By Hunka
#1460666
Pytanie czy tam się w ogóle dostaje powietrze..
By acay99
#1460668
Hunka pisze:Pytanie czy tam się w ogóle dostaje powietrze..


Raczej tak, zalewajac zbiorniczek i przy otwartych AH na maksimum normalnie jest przepływ. Chyba że nie o to chodzi.

-- [scalono] 01 wrz 2015, 23:11 --

acay99 pisze:
Hunka pisze:Pytanie czy tam się w ogóle dostaje powietrze..


Raczej tak, zalewajac zbiorniczek i przy otwartych AH na maksimum normalnie jest przepływ. Chyba że nie o to chodzi.



Hunka pisze:Pytanie czy tam się w ogóle dostaje powietrze..



Obrazek

Tak wiem, nie mam zdolnosci do tego.
Awatar użytkownika
By pok14
#1460671
Pytanie zasadnicze: jakie napięcie trafia na tę grzałkę 0,3-0,4 oma ?
To że wg zasiłki na grzałkę idzie 30 czy 40W to może być pobożne życzenie.
By acay99
#1460673
pok14 pisze:Pytanie zasadnicze: jakie napięcie trafia na tę grzałkę 0,3-0,4 oma ?
To że wg zasiłki na grzałkę idzie 30 czy 40W to może być pobożne życzenie.


3.5V 40W
Awatar użytkownika
By pok14
#1460674
acay99 pisze:3.5V 40W


Według moda?. Fizycznie ile trafia na grzałkę ? Tyle samo ?
By acay99
#1460675
pok14 pisze:
acay99 pisze:3.5V 40W


Według moda?. Fizycznie ile trafia na grzałkę ? Tyle samo ?


Wg. moda tak jest. Fizycznie nie wiem, ale dziwne jest to że 2 dni temu wszystko śmigało.
Awatar użytkownika
By pok14
#1460676
Przy grzałce 0,3-0,4 oma i napięciu 3,5 V nawet jakbyś nasączył watę wodą lub browarem, to grzałka powinna wytworzyć parę.
Zmierz multimetrem bo coś tu śmierdzi.
By acay99
#1460677
pok14 pisze:Przy grzałce 0,3-0,4 oma i napięciu 3,5 V nawet jakbyś nasączył watę wodą lub browarem, to grzałka powinna wytworzyć parę.
Zmierz multimetrem bo coś tu śmierdzi.



Nie posiadam takie czegoś. ;/ W piątek zmienię swoją bazę z grzałką na znajomego i zobaczymy czy w tym jest problem, jeżeli tak to po prostu kupię chyba nową bazę rba i spokoj.
Awatar użytkownika
By pok14
#1460680
To sobie kup za kilkanaście złociszy miernik uniwersalny i po sprawie. Albo Cię mod robi w wuja albo to sprawka kosmitów.
Sądząc po grzałce to tam jest kilka ładnych zwojów. Drut pewnie 0,5mm. Duża bezwładność cieplna, do tego chłodzenie liquidem.
Może z braku miernika, doraźnie weź cieńszy drut np 0,3 i nawiń grzałkę 4 zwoje średnicy 2,5 lub 3 mm.
By MakeZZZ
#1460694
Również mam podobny problem na wszystkich subtankach jakie posiadałem z nową bazą RBA. W pewnym momencie grzałka zaczyna syczeć, traci smak, nie ma bobra, mała chmurka. Zazwyczaj po 15 minutach wapownia na nowej grzałce w RBA. Później już NIE wraca do normy. Również chętnie usłyszę rozwiązanie
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1460710
Jakiego koloru wy macie izolatory w tych bazach ? Białe, przeźroczyste czy jasno-brązowe ?
Białe to był szajs, przeźroczyste (czyli poprawione) dostał PBusardo od Kangertecha na testy, a wersję finalną zrobili jasnobrązową. Może w jakości izolatorów jest jakiś problem.
Z fotki acay99 trudno wywnioskować czy biała, czy też przeźroczysta.
Awatar użytkownika
By malina
#1460779
Według instrukcji grzałka powinna być zamocowana nieco inaczej niż na twojej fotce. Te końcówki mocowane w śruby idą od dołu ( u ciebie od góry).
Przekręć grzałkę i melduj jak jest.
Tak powinna być zamocowana grzałka:
Obrazek

Druga sprawa
Jak nasączysz watkę to udrażniasz potem te kanaliki na liquid?
By acay99
#1461012
malina pisze:Według instrukcji grzałka powinna być zamocowana nieco inaczej niż na twojej fotce. Te końcówki mocowane w śruby idą od dołu ( u ciebie od góry).
Przekręć grzałkę i melduj jak jest.
Tak powinna być zamocowana grzałka:
Obrazek

Druga sprawa
Jak nasączysz watkę to udrażniasz potem te kanaliki na liquid?



Zamontowałem tak grzałkę lecz nadal to samo. :(

Chyba baza RBA do wymiany
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1461466
acay99 pisze:
malina pisze:Według instrukcji grzałka powinna być zamocowana nieco inaczej niż na twojej fotce. Te końcówki mocowane w śruby idą od dołu ( u ciebie od góry).
Przekręć grzałkę i melduj jak jest.
Tak powinna być zamocowana grzałka:
Obrazek

Druga sprawa
Jak nasączysz watkę to udrażniasz potem te kanaliki na liquid?



Zamontowałem tak grzałkę lecz nadal to samo. :(

Chyba baza RBA do wymiany


acay99 pisze:Obrazek

Tak wiem, nie mam zdolnosci do tego.


Nie wiem jak to jest w/g instrukcji ale wiem, że obie powyższe grzałki są "nietechnicznie" zamontowane. Gdyby przyjąć, że obie są nawijane przez osoby praworęczne to jedna jest nawinięta "od siebie" a druga "do siebie" - stąd końcówki drutu raz wychodzą z góry grzałki a raz z dołu. I tak i tak jest prawidłowo. Nieprawidłowo w obu przypadkach są przykręcone końcówki drutów. Powinno się umieszczać drut pomiędzy łbem śruby a bazą dokładnie po przeciwnej stronie śruby (patrząc z góry - po lewej, a nie po prawej). Wówczas podczas przykręcania drut "nie ucieka" spod łba śruby tylko w naturalny sposób jest dociągany. Oczywiście nie ma to wpływu na jakość wapowania ( jeśli się porządnie przykręci) ale po prostu na łatwość montażu. I tylko tyle.
Awatar użytkownika
By pol
#1461467
Prawo czy lewo skrętność ma istotne znaczenie przy różnych fazach księżyca.

Może zatroskany złym stanem bazy RBA pokaże co i ile, i jak upycha jako knot.
Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1461469
pol pisze:Prawo czy lewo skrętność ma istotne znaczenie przy różnych fazach księżyca.

Może zatroskany złym stanem bazy RBA pokaże co i ile, i jak upycha jako knot.


Pol przecież wyraźnie napisałem :
Nałóg Totalny pisze: Oczywiście nie ma to wpływu na jakość wapowania ( jeśli się porządnie przykręci) ale po prostu na łatwość montażu. I tylko tyle.

Zatroskany pokaże. Nawet możesz obejrzeć dolną część sfatygowaną podczas próby oddzielenia 2 części.
Grzałkę unoszę ok. 2mm ponad otwór, wata Muji 4mm bez zewnetrznych warstw, długa na tyle aby po nałożeniu dekielka bazy wata sama się ułożyła i przykryła otwory. Trochę poprawiam igłą. Nic specjalnego. Grzałka : 7 zwojów kanthal 0,30 mm z odstępami, na fi 2,5, rezystancja 1,3 oma.
http://www.steam-engine.org/coil.asp?a= ... 8&ws=0.294




Awatar użytkownika
By Nałóg Totalny
#1461475
pol pisze:Pisząc o "zatroskanym" miałem na myśli acay99

post1461012.html#p1461012

acay99 pisze:Chyba baza RBA do wymiany

A to źle zrozumiałem. Nic się nie stało, zdjęć tylko nie mam czym robić. Zbliżenia słabo wychodzą, rozglądam się właśnie nad jakąś nakładką , taki a'la obiektyw na fona.
Coś te RBA w Subtankach ostatnio trochę padają, jeśli w tym przypadku to wina bazy...
By acay99
#1462102
Problem naprawiony, nie ma to nic wspolnego z jakimiś krzywo skreconymi drutami, watami itp, po prostu wystarczyło rozkręcić bazę rba na czesci pierwsze i ją skręcić od nowa. Pomogło.
Szukam czegoś dobrego

Dzień dobry. Mój drugi post tutaj, a zarazem wiem,[…]

Problem z paleniem w OXVA slim pro.

Siema, Mam dość irytujący problem z OXVA slim pro[…]

Liquider

Miał ktoś do czynienia z tymi liquidami? Jak wraże[…]

Premium liquidy

Próbowałem dużo różnych liquidów i sytuacja jest t[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.