EPF
Porady, testy, konserwacja naszych sprzętów
Awatar użytkownika
By Mutango
#1425273
W nawiązaniu do dyskusji z innego wątku. Jak wiadomo, przepalanie grzałek niklowych do czerwoności nie jest zbyt korzystne. Co z kolei zmusza nas do częstej wymiany grzałek.
Czy da się usunąć nagar z grzałki bez przepalania, i używać jej znacznie dłużej?
Czasami się da. Choć najczęściej dotyczy to tych grubszych drutów..

Grzałka niklowa, drut Ni200 hard, 0.4mm
Grzałka pierwotnie była nawijana na gwincie śruby M3. W związku z czym, po wyjęciu watki, da się taką śrubę z powrotem wkręcić w grzałkę.

A oto relacja foto.

Grzałka po odparowaniu kilkunastu/dziesięciu ml płynu, zaczyna zarastać nagarem, który zaczyna psuć smak.
Wokół grzałki na wacie, widzimy dużo małych czarnych śmieci. Co to jest? Czyżby odpryski nagaru? Co nam to mówi? Aha, wcale ten nagar tak mocno się niklu nie trzyma. Warunek jest jeden. Grzałka nigdy nie była rozpalana do czerwoności.

Obrazek


Wyciągamy watkę. I wkręcamy śrubę. Dobrze jest grzałkę zwilżyć liquidem. Kto smaruje, ten wkręca

Obrazek


Do oczyszczenia grzałki użyjemy takiej oto szczoteczki o krótkim, sztywnym włosiu. Miała ona służyć do czyszczenia maszynki do golenia. No ale cóż. Priorytety się w życiu zmieniają :lol:

Obrazek


Grzałkę szczotkujemy na mokro. W zasadzie można użyć liquidu. Ale żeby efekt był szybki i piorunujący, użyłem odrobiny pasty do zębów. A co się będę chrzanił? Pasta nie trucizna, a i tak się spłucze pod strumieniem ciepłej wody..

Szuru buru, szuru buru...

Obrazek

...szuru buru, buuum..

Obrazek

Wykręcamy śrubę

Obrazek


No i kto by mi uwierzył, że na tej grzałce odparowałem już w sumie ponad 100ml, gdybym mu pokazał tylko to ostatnie zdjęcie? :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
By Mutango
#1425287
Sulkov pisze:A ja jak zawsze zadam pytanie śmierci - "po co"? :) Skoro ukręcenie nowego druta trwa krócej :)

Jeśli u Ciebie kręcenie grzałki trwa krócej, to kręć. U mnie czyszczenie grzałki trwało o wiele krócej, łącznie z robieniem zdjęć. Więc kręcić mi się nie chciało. Każda karawana ma swoją drogę. Psy szczekają, a karawana jedzie...
Awatar użytkownika
By pok14
#1425361
Wy to jesteście czasami dziwni i dokładacie sobie roboty.
Niechęć do ukręcenia nowej grzałki rozumiem doskonale bo "mam tak samo".
Ale po co dokładać sobie roboty z mechanicznym zamiataniem nagaru ze starej.
Mnie to by się nawet nie chciało nie chcieć.
Od dłuższego czasu, jak mam wyczyścić grzałkę, używam pary.
Samo się robi, byle podstawić grzałkę. Ma jeszcze te zaletę, że doskonale myje cały parownik z różnej maści pozostałości liquidowych.
Taka mała popierdółka a ułatwia życie.
Obrazek
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#1444236
Korzystamy z kontroli temperatury, aby ten właśnie drut nie był przegrzewany.
Nie wiem, czy to jest dmuchanie na zimne w kwestii drutu Ni200, czy faktycznie w czasie przepalania powstają niebezpieszcze dla zdrowia związki.
Przy NiCr nie zastanawialiśmy się, tylko przepalaliśmy jak Kanthal, więc możesz spróbować z samym niklem, aczkolwiek nie wiem, czy będzie to zdrowe.

________________
Tapa tapa z es piątki.
Awatar użytkownika
By Fisherking
#1444467
pok14 pisze:Wy to jesteście czasami dziwni i dokładacie sobie roboty.
Niechęć do ukręcenia nowej grzałki rozumiem doskonale bo "mam tak samo".
Ale po co dokładać sobie roboty z mechanicznym zamiataniem nagaru ze starej.
Mnie to by się nawet nie chciało nie chcieć.
Od dłuższego czasu, jak mam wyczyścić grzałkę, używam pary.
Samo się robi, byle podstawić grzałkę. Ma jeszcze te zaletę, że doskonale myje cały parownik z różnej maści pozostałości liquidowych.
Taka mała popierdółka a ułatwia życie.
Obrazek

na meshu też parowałeś ?
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#1455095
Dlaczego brudzicie grzałki niklowe? Odparowałem na grzałce ponad 50 ml liquidu i nie miałem śladu nagaru do czasu, gdy ustawiłem za wysokie wartości do grzałki. Poczułem przypalanie liquidu i większą słodycz gliceryny, i wtedy dopiero pokazał się nagar. Chmurząc spokojnie z kontrolą temperatury grzałka powinna wyglądać jak nowa niezależnie od ilości odparowago liquidu. Ja tak mam gdy nie przegnę z ustawianymi wartościami i nie przypalę lq.

________________
Tapa tapa z es piątki.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1455244
amisiek1969 pisze:Chmurząc spokojnie z kontrolą temperatury grzałka powinna wyglądać jak nowa niezależnie od ilości odparowago liquidu.

Twoim zdaniem, jakie nastawy powinienem zrobić, żeby nagar się nie pojawiał?
grzałkę mam taką http://www.steam-engine.org/coil.asp?a=true&useNaDia=true&mat=ni200&r=0.11&hfnw=30&dia=0.4&id=2.7&ll=6&ws=0.1
a nastawy 30W, 210°C
Awatar użytkownika
By amisiek1969
#1455283
Pewnie masz za małe przerwy między zwojami. U mnie przerwy są prawie ja średnica drutu.

________________
Tapa tapa z es piątki.
Awatar użytkownika
By Mutango
#1455292
amisiek1969 pisze:Dlaczego brudzicie grzałki niklowe?

No to masz odpowiedź, dlaczego brudzimy. Za małe przerwy oraz skład liquidu :lol:

TRNCzarny pisze:Można jeszcze rozgrzać grzałkę z TC na 600F i jak osiągnie tą temperaturę zamoczyć ją w wodzie z odrobina octu.

To testowałem. Trochę pomaga, ale nawet po tym zabiegu, i tak dobrze jest wkręcić śrubę i wyszczotkować mechanicznie. Wtedy grzałka wygląda jak nówka.

Co do czyszczarek parowych, to nie próbowałem, bo nie mam. A nie będę kupował specjalnie do grzałek :wink:

Co do samej grzałki, wciąż mam tą samą grzałkę, co w pierwszym poście. A minęło już chyba 2 miesiące, i Bóg wie ile liquidu już na tym odparowałem... chyba ze 300ml. Po prostu wciąż nie chce mi się jej wymieniać na inną. Co wyczyszczę, to wygląda i smakuje jak nówka, więc jakoś nie widzę potrzeby wymiany.
By martur
#1455313
amisiek1969 pisze:Dlaczego brudzicie grzałki niklowe? Odparowałem na grzałce ponad 50 ml liquidu i nie miałem śladu nagaru do czasu, gdy ustawiłem za wysokie wartości do grzałki. Poczułem przypalanie liquidu i większą słodycz gliceryny, i wtedy dopiero pokazał się nagar. Chmurząc spokojnie z kontrolą temperatury grzałka powinna wyglądać jak nowa niezależnie od ilości odparowago liquidu. Ja tak mam gdy nie przegnę z ustawianymi wartościami i nie przypalę lq.

________________
Tapa tapa z es piątki.


To może podaj nam swoje cudowne ustawienia no i jak zrobiona grzalka.

U mnie po odparowaniu około 15 ml samogonu 50/50 frozen man było prawie czysciutko.
Odparowalem kolejne 10 ml tym razem caramel moon pie i jest tragedia ... dosłownie.
Grzaleczka kręcone na wiertle 3mm 0,17 ohm palone na temp 180 stopni 15-17W
ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

Joyetech EGO NexO-kolejne AIO

https://i.ibb.co/SQjhFKf/vape-poland[…]

Pierwszy e papieros

Witam. Chcialbym zakupic swojego pierwszego e papi[…]

Hej, leżał epet w plecaku i gdy wracam po godzinie[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.