EPF
Co z czym i jak mieszać.
Awatar użytkownika
By amment
#142864
Pewien znany na polskim rynku dostawca dodaje do swoich liquidów około 1% kwasu mlekowego. Analizując dalej skład który ujawnia, kwasu mlekowego jest o połowę mniej w stosunku do substancji smakowych. Idąc za tym jeśli robię własny aromat i daję 2 krople aromatu na mililitr to może warto byłoby dodać kroplę kwasu mlekowego?
Jaki byłby w tym sens? - spodziewałbym się uzyskania smaku bliższego drogim liquidom firmowym.
Kwas mlekowy nie brzmi groźnie ani drogo - czy któryś z naszych dostawców zdecydowałby się sprzedawać kwas mlekowy jako uszlachetniacz smaku - pytanie do dostawców aromatów...
Czy kwas mlekowy zyskałby status oficjalnego uszlachetniacza wśród użytkowników?
By user
#142871


Kwas mlekowy, czyli kwas alfa-hydroksypropionowy, zwany także kwasem mlecznym został pierwszy raz odkryty w kwaśnym mleku – stąd wzięła się jego nazwa. Występuje także w kiszonkach i innych produktach. Kwas mlekowy jest optycznie czynnym, naturalnym kwasem organicznym z długą historią zastosowań. Jest słabym środkiem zakwaszającym , słabym środkiem konserwującym, ale posiada dość rzadko spotykane silne właściwości prebiotyczne (prebiotyk) – co zostało bardzo szeroko wykorzystane w lecznictwie. Działa bakteriobójczo i przeciwgnilnie. Ciekawą jego właściwością jest silne działanie trawiące. Niszczy przedmioty metalowe silniej niż nie jeden kwas nieorganiczny (trawi nawet stal nierdzewną i kwasoodporną). Kwas mlekowy, poza zastosowaniem w lecznictwie, jest cennym surowcem wzbogacającym stosowanym w przemyśle spożywczym; odpowiednio użyty poprawia smak produktów spożywczych.

Kwas mlekowy poprawia czynność wątroby, nerek i kosmków jelitowych. Zapobiega nieżytom przewodu pokarmowego, oraz stymuluje gospodarkę kwasowo-zasadową ustroju ludzkiego. Ponadto zapobiega kokcydiozie, colibakteriozie, kandydiozie i salmonellozie.

W praktyce receptury aptecznej kwas mlekowy jest stosowany w postaci około 90 % roztworu wodnego – Acidum lacticum 88-92 %, występującego jako gęsta, syropowata ciecz.

Obecnie Acidum lacticum jest najczęściej wykorzystywany do przygotowywania roztworów do płukania pochwy ( np. 50 % solutio Acidi lactici – do przygotowywania słabszych roztworów użytkowych), jako środek przywracający właściwe wartości pH. Z surowca wykonuje się niekiedy także recepturowe płyny do higieny intymnej, odznaczające się bardziej gęstą konsystencją.

Acidum lacticum jest powszechnie dodawany do różnego rodzaju recepturowych gałek dopochwowych (globuli vaginales) złożonych (np. z Nystatinum, Neomycinum sulfuricum, Metronidazolum), znacznie rzadziej prostych. Użycie kwasu mlekowego w gałkach dopochwowych wydaje się bardziej racjonalne niż wcześniej powszechnie stosowanego kwasu borowego czy laktozy. Acidum lacticum jest dość silnym reagentem, więc np. by uniknąć wytrącenia wolnej dietoksyaminoakrydyny należy w gałkach z rywanolem (Aethacridinum lacticum) użyć jednak laktozy (Lactosum). Kwas mlekowy używany jest także przy wytwarzaniu wielu preparatów recepturowych i galenowych stosowanych w dermatologii, np. stężone roztwory proste i złożone – jako płyny do usuwania brodawek, a także maści na odciski. Acidum lacticum wchodzi w skład farmakopealnego Solutio contra clavos. Jest składową różnych maści, w ilości zazwyczaj kilku procent.

Kwas mlekowy jest jeszcze niekiedy stosowany w gastroenterologii jako 10 % roztwór wodny w przypadkach niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego. Łyżeczka do herbaty 10 % roztworu kwasu mlekowego dodana do szklanki mleka, chroni je przed rozkładem, a tego rodzaju zakwaszone mleko wywiera w jelitach działanie antyseptyczne i bywa stosowane w niestrawności u dzieci. 50 % solutio Acidi lactici ma zastosowanie w stomatologii.
Acidum lacticum stosowany jest często jako składnik w preparatach kosmetycznych. 5-20 % wodne roztwory mają działanie peelingujace. Stosowany więc jako środek eksfoliacyjny. Niekiedy wykonuje się w recepturze aptecznej kremy (np. na podłożu eucerynowym) zawierające kwas mlekowy, witaminę E, glicerynę i niekiedy mocznik.


Tutaj można kupić: LINK
By Anda
#142893
reed pisze:

...Niszczy przedmioty metalowe silniej niż nie jeden kwas nieorganiczny (trawi nawet stal nierdzewną i kwasoodporną)...


to mnie najbardziej zaniepokoiło *BOJE SIE* jeśli chodzi o elektroniczne urządzenie...
By user
#142933
Anda pisze:
reed pisze:

...Niszczy przedmioty metalowe silniej niż nie jeden kwas nieorganiczny (trawi nawet stal nierdzewną i kwasoodporną)...


to mnie najbardziej zaniepokoiło *BOJE SIE* jeśli chodzi o elektroniczne urządzenie...


Bez przesady. Jak Pilot napisał: "w czystej postaci"
Jeżeli dasz kroplę na ml, to chyba nie strawi atomka, prawda?
Nikosia to też bardzo silna trucizna, a jakoś żyjesz.
By user
#142949
szczuro pisze:kwas mlekowy tez dostaniesz w markecie :-)


Racja, niektórzy dodają go do herbaty itp, jako zamiennik kwasku cytrynowego.
Ale jego stężenie i czystość chyba niezbyt do liquidu pasuje ;)
BTW, nie wiem czy wąchałeś jak dziwnie i niezbyt przyjemnie pachnie?
By Tox
#142964
Chyba bardziej jest to do dania słodycz, jakaś pochodna glukozy, albo coś po spalaniu glukozy.
Na tej lekcji chyba nie byłem,ale coś się kołacze. Dane z 1973
Awatar użytkownika
By Tusia
#142973
Podejrzewam, że dodawany jest nie dla wzmocnienia smaku ale dla utrwalenia, jako konserwant. Tak samo można dodać witaminę C w kroplach. Tak się robiło w akwarystyce :wink: , przy sporządzaniu własnych, płynnych nawozów do roślin wodnych, aby się nie popsuły i mogły trochę postać po zmieszaniu własnych proporcji poszczególnych składników..
W jednych liquidach konserwantem jest alkohol w innym kwas. Szkoda, że SChemik nie czuwa, bo wytłumaczyłby nam.
By Tox
#142984
kwas mlekowy jest dużo mniej toksyczny od octu
Jako chemiczny dodatek do żywności nosi symbol E270. Jest używany do regulacji kwasowości w przemyśle cukierniczym.

Czyli nie słodyczy a kwasowości dane były OK ale pamięć ...........

W przemyśle chemicznym może być wykorzystywany do otrzymywania m.in. glikolu propylenowego
Awatar użytkownika
By ubs
#143061
Tox pisze:W przemyśle chemicznym może być wykorzystywany do otrzymywania m.in. glikolu propylenowego


Wiec skoro nie ma StareChemika aby wytlumaczyl to my laicy mozemy spodziewac sie ze juz go mamy w PG??
Baza nikotynowa

Siema. Tak jak w temacie. Poszukuję jakiegoś skle[…]

ursa nano miga 3 razy na biało

Przy włożonym podzie przy zaciąganiu się dioda mig[…]

https://i.ibb.co/Q6VVz26/freemax-gal[…]

JBL SMOKE BOX (JBL GO E-PAPIEROS)

Witam forumowiczów. Jest to mój pierwszy post w[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.