EPF
Zdrowotne aspekty e-palenia.
By Rbl
#1373586
Zakupiłem aromat kaktusowy innawery.
W składzie znajduje się kwas 2-metylobutylowy.
Niestety na necie prawie żadnych informacji o tym związku.
Wapować czy nie wapować?
Ktoś ma jakieś info czy to bezpieczny związek?
Awatar użytkownika
By szpurek13
#1373704
Ludzie używają tych aromatów i żyją. Raczej jak jest dopuszczony do użytku to powinien być bezpieczny.
By Rbl
#1373731
Tzn tak, na pewno jest to jakiś kwas karboksylowy ale nie jestem chemikiem nie znam się na tym, ciężko coś znaleźć na sieci, jednak fajnie było by wiedzieć co się wpaduje hehe.
By warnia
#1374599
Nie zawsze to co dają do obiegu jest bezpieczne. Często to po prostu kasa. Z drugiej strony, co nas nie zabije to nas wzmocni ;)
Awatar użytkownika
By saradonin
#1374619
Temacik wisi, w podanej formie nazewnictwa faktycznie nic nie daje się znaleźć, a trawnikowi chemicy chyba nie mają czasu.

Co prawda moja edukacja w zakresie chemii skończyła się na tzw. gimbazie :lol: (bo w szkołach średnich jest dokładnie to samo, co w tej niesławnej gimbazie), ale jak sobie łopatologicznie poskładać do kupy człony: kwas (COOH) z -metylo- (CH3) oraz -butylowy (C4H9), to wychodzi z tego kwas kapronowy:

W razie gdybym herezje prawił, proszę mnie poprawić.
Awatar użytkownika
By matatiti
#1374661
Czy ktoś może potwierdzić obecność tego kwasu w składzie tego aromatu? Może ktoś ma ten aromat w domu? Najlepiej jakby sam autor wątku @Rbl przedstawił zdjęcie ulotki.
Awatar użytkownika
By witekm
#1376408
Potwierdzamy i informujemy że zgodnie z prawem wszelakie składniki uczulające, żrące i inne związki niebezpieczne znajdujące się w mieszaninach chemicznych muszą być obowiązkowo wyszczególnione na ulotkach z mieszaniną - aromat, e-liquid, baza itp.

1. KARTA CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU - http://www.sigmaaldrich.com/MSDS/MSDS/DisplayMSDSPage.do?country=PL&language=pl&productNumber=W269514&brand=ALDRICH&PageToGoToURL=http%3A%2F%2Fwww.sigmaaldrich.com%2Fcatalog%2Fsearch%3Fterm%3D116-53-0%26interface%3DCAS%2520No.%26N%3D0%26mode%3Dpartialmax%26lang%3Dpl%26region%3DPL%26focus%3Dproduct
Karta Charakterystyki informuje o zagrożeniach jakie niesie ze sobą czysty 100% kwas.

2. Kwas w niewielkiej ilości procentowej występuje nie tylko w tym aromacie ale także w wielu innych substancjach spożywczych.

3. Informacja o zawartości tego kwasu w koncentracie "Kaktus" jest zgodna z obowiązującym prawem i służy do przekazania państwu informacji o zasadach bezpieczeństwa jakie państwo musicie przyjąć przy komponowaniu e-liquidów z tego aromatu.

4. Treśc ulotki:
UWAGA.
Zawiera kwas 2-metylobutylowy
Działa drażniąco na skórę.
Działa drażniąco na oczy.
Chronić przed dziećmi.
Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy.
W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lub wysypki: Zasięgnąć porady/ zgłosić się pod opiekę lekarza.
W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć.
W przypadku utrzymania się działania drażniącego na oczy: Zasięgnąć porady/ zgłosić się pod opiekę lekarza.
Zawartość/pojemnik usuwać do miejsc przeznaczonych do składowania substancji niebezpiecznych lub przekazać służbom zajmujących się utylizacją.

5. Jak państwo widzicie trzymacie w dłoniach skoncentrowany produkt który może (nie musi) podrażnić wam skórę.
Informujemy o tym (zgodnie z prawem) abyście państwo zastosowali się do pozostałych zaleceń z ulotki, byli świadomi że macie do czynienia z substancją skoncentrowaną.
Informacja o substancjach niebezpiecznych nie jest naszym wymysłem. Jest to obowiązek każdego producenta, dystrybutora.

6. Niebezpieczeństwo jakie za sobą niesie używanie tego aromatu odnosi się jedynie do koncentratu. Rozcieńczony, w stężeniu 50% staje się mieszaniną nie zagrażająca zdrowiu. W stężeniu jakie wy używacie 3-8% to tylko smaczny e-liquid.

7. Takie informacje znajdziecie w wielu innych aromatach produkowanych czy dystrybuowanych przez Inawerę.

8. Cieszymy się że takie przepisy weszły w życie. Mogą jedynie uczynić wasze macerowanie bezpieczniejszym.

9. Z tego co wiemy Inawera jest dotychczas jedyną firmą w UE wprowadzającą nowe przepisy w życie.

10. Ulotek proszę nie wyrzucać. W przypadku podrażnienia lub uczulenia macie na nich informacje o substancji która mogła to spowodować. A to jest bezcenne w przypadku konieczności wizyty u lekarza.
By Rbl
#1376566
Za późno zobaczyłem że w końcu jest jakieś zainteresowanie tematem. Jeżeli nadal potrzeba chętnie wyrzucę skan ulotki od aromatu.

Bardzo fajnie że informują że taki związek się tam znajduje, jednak tajemniczy jest to specyfiki skoro prawie nic o nim nie wiadomo.

Ogólnie to odstawiłem na półkę choć smaczne wywary kaktusowe z tego się tworzy - kwas odstraszył.
Awatar użytkownika
By matatiti
#1376593
Jak widać, temat nie umknął uwadze forumowiczów i bardzo się cieszę, że @witekm opublikował wszystkie dane odnośnie wywołanego zagadnienia. Wielki ukłon ode mnie w stronę Inawery, za fachowe podejście do tematu.
Awatar użytkownika
By StaryChemik
#1376633
Rbl pisze:Za późno zobaczyłem że w końcu jest jakieś zainteresowanie tematem. Jeżeli nadal potrzeba chętnie wyrzucę skan ulotki od aromatu.

Bardzo fajnie że informują że taki związek się tam znajduje, jednak tajemniczy jest to specyfiki skoro prawie nic o nim nie wiadomo.

Ogólnie to odstawiłem na półkę choć smaczne wywary kaktusowe z tego się tworzy - kwas odstraszył.

Ech... weź ulotkę dowolnego produktu żywnościowego i poczytaj skład. Weźmy taki chleb nasz powszedni - propionian wapnia, dwuglicerydy kwasów tłuszczowych, estry kwasu acetylowinowego i wiele, wiele innych.
Smacznego.
A jest wiele produktów, których skład jest nieujawniony.

Swoją drogą - też się tak przejmowałeś składem dymu tytoniowego jak jarałeś analogi? ;)
By amsaw
#1376637
StaryChemik pisze:...Swoją drogą - też się tak przejmowałeś składem dymu tytoniowego jak jarałeś analogi? ;)

Na paczkach, oprócz śmiesznych haseł nie ma składu.
Gdyby dołączać ulotkę informującą o składzie śmierdzieli, musiałaby mieć format dawnej Trybuny Ludu :mrgreen:
By Rbl
#1376844
StaryChemik pisze:Swoją drogą - też się tak przejmowałeś składem dymu tytoniowego jak jarałeś analogi? ;)


Przejmowałem dlatego rzuciłem i zacząłem chmurzyć.
Dlatego chce wiedzieć co dokładnie wapuje.
Sam mieszam i staram się odpowiednio dobierać składniki.

Vaping is the future!
Awatar użytkownika
By matatiti
#1376887
Niestety jesteśmy na co dzień bombardowani masą szkodliwych substancji, zarówno w żywności jak i w otoczeniu. Ich poziom jest ściśle określony normami i teoretycznie mieści się w granicach niezagrażających zdrowiu obywateli. W praktyce jednak, zaczynamy powoli zbierać nowotworowe żniwo, a będzie jeszcze gorzej...Wystarczy poczytać o naszej wodzie płynącej z kranu, o wspomnianym przez SCh chlebie, wędlinach, drobiu faszerowanym antybiotykami itd. Dodajmy do tego jeszcze GMO i robi nam się bomba z opóźnionym zapłonem.
Czymże w takim razie jest odrobina (mieszcząca się w normach i granicach niezagrażającym zdrowiu) kwasu 2-metylobutylowego w naszym ukochanym nałogu...zwłaszcza na tle tego całego śmiercionośnego, trującego cholerstwa papierosowego, od którego nie tak dawno uciekliśmy.
Awatar użytkownika
By sawas
#1377330
Zamiast martwić się woda z kranu, poczytać warto o normach mikrobiologicznych wody butelkowanej. Ja wolę kranówę...

puknięto w szybkę
Awatar użytkownika
By szpurek13
#1377377
To zależy jaką mamy na myśli kranówę... Warszawskiej to bym raczej nie chciał, ale własną ze studni owszem :mrgreen:
Smoant Levin PK-mały,wielki pod

https://i.ibb.co/k3tQNQN/vape-poland[…]

Zastanawiałeś się kiedyś, ile może kosztować najd[…]

UWAGA! Na blogu Starego Chemika BARDZO WAŻNE informacje! Dotyczą zdrowia i życia.